Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Emigrare Canada, de tot :)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Ce sanse credeti ca sunt ?
Am o ruda acolo(Canada) de 11 ani si acum ca am facut 18 ani vreau sa plec si eu la ea(de tot) un uitizator softpedia a recomandat acest link http://www.immigrati...a/en/index.html din cate am vazut am 2 sanse :
1.Studii
2.Sponsorizarea
Intrebarea acum vine...
Ce trebuie sa faca ruda(matusa) pentru chemarea mea acolo ?(in cazul sponsorizarii asta este pe primul plan)
Cativa pasi.
Multumesc

Edited by demos, 31 July 2009 - 02:06.


#2
Danoots

Danoots

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2008

 demos, on 31st July 2009, 02:50, said:

Ce sanse credeti ca sunt ?
...Ce trebuie sa faca ruda?
In primul rind despre emigrare partiala sau temporara inca nu am auzit...
In al doilea rind, exista Google care, scriind cuvintele cheie "emigrare quebec", ne da urmatorul rezultat: www.quebec.ro
Acolo gasesti, cred, suficiente informatii si in plus gasesti un forum unde poti sa pui intrebari direct celor in cunostinta de cauza.
Dupa mine sansele sint intotdeauna 1 din 2. Adica emigrezi sau nu. Insa nu te astepta, ca altii, sa gasesti acolo ciini cu covrigi in coada. E de munca si ceea ce multi nu inteleg este ca o iei de la zero. De aceea zic ca nu au reusit si se intorc inapoi cu coada intre picioare, pentru ca nu realizeaza ca acolo nu valorezi nimic pina cind nu te afirmi, indiferent ce pozitie ai ocupat si care sint cunostintele tale din Rromanica.
Pentru tine ar fi mai bine daca te duci la studii, intri mai usor in sistem terminind o scoala acolo. Sper ca stii franceza...
Succes!

Edited by Danoots, 31 July 2009 - 07:29.


#3
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Multumesc.
M-am interesat si am aflat ce vroiam ...

#4
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Daca vrei sa emigrezi definitiv, poti aplica pt. cetatenie canadiana, peste 3 ani(asta daca te-ai mutat deja :lol: ) . Dar nu cred ca ai sanse acolo, mai ales in primul an, avand in vedere ca nci facultate n-ai facuta.

#5
Ando1907

Ando1907

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.07.2008

 demos, on 31st July 2009, 02:50, said:

Ce sanse credeti ca sunt ?
Am o ruda acolo(Canada) de 11 ani si acum ca am facut 18 ani vreau sa plec si eu la ea(de tot) un uitizator softpedia a recomandat acest link http://www.immigrati...a/en/index.html din cate am vazut am 2 sanse :
1.Studii
2.Sponsorizarea
Intrebarea acum vine...
Ce trebuie sa faca ruda(matusa) pentru chemarea mea acolo ?(in cazul sponsorizarii asta este pe primul plan)
Cativa pasi.
Multumesc

Nu iti mai pierde timpu' pe aici sa faci facultatea ca si asa nu e recunoscuta acolo (cu mici exceptii). Deci ai toate sansele sa o faci degeaba.
Parerea mea e sa te feresti de Quebec si Ontario, dar mergi acolo unde sta matusa ta ca iti va fi de mare folos.
Dupa cativa ani te vei pune pe picioare si vei putea pleca in ce stat canadian vrei tu.
Succces!

#6
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

 Ando1907, on 31st July 2009, 23:17, said:

Nu iti mai pierde timpu' pe aici sa faci facultatea ca si asa nu e recunoscuta acolo (cu mici exceptii). Deci ai toate sansele sa o faci degeaba.
Parerea mea e sa te feresti de Quebec si Ontario, dar mergi acolo unde sta matusa ta ca iti va fi de mare folos.
Dupa cativa ani te vei pune pe picioare si vei putea pleca in ce stat canadian vrei tu.
Succces!
Adevarat, majoritatea facultatilor de aici nu sunt recunoscute acolo...
Nu voi face aici facultate ma voi duce acolo voi lua la rand tot ce trebuie (sc de engleza, si tot ce trebuie, dupa un colegiu ceva...)
Multumesc de raspuns foarte inteligent

@reovel Amice satean voi avea mari sanse, nu ma duc sa dorm pe sub pomi sau boscheti voi sta intr-un bloc(apartament) cu piscina interioara/exterioara si cu masina la discretie de ce mi-ar fi greu ?Nu ma pune nimeni la munca.Am zis ca vreau sa plec nu ca sunt acolo.
Probabil esti un satean cu aceea conceptie "Esti tare daca ai facultate si stai acasa sa o freci la rece."

#7
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
nu am mai scris de multa vreme pe forumul asta...
ce inseamna pentr voi:
"facultatea nu este recunoscuta"?

cred ca orice facultate ce este recunoscuta in ro (adicatelea nu licente pe banda rulanta) este recunoscuta bine-mersi si in canada.
eu unul nu am auzit de facultati romanesti nerecunoscute in canada. repet, vorbim de scoli decente si nu de institutul european de studii aprofundate de la dolhasca de sus.

faptul ca odata ajunsi aici facultatea voastra nu valoreaza mare lucru, tine de cu totul si cu totl alte aspecte decat cele ale "nerecunoasterii".
daca ai fost inginer constructor in romania, nu trebuie sa'ti faci niste studii suplimentare sau sa dai diferente pe motiv ca facultatea ta nu este recunoscut, ci pentru simplu fapt ca aici se preda altceva, norme, standarde diferite etc. si poate ca da, nu stiu ce subiect cu acelasi nume este tratat diferit in canada si poate ca punctul, respectivul curs nu este recunoscut.

la fel si la avocati. dreptul lor e recunoscut, nimeni nu le contesta asta, doar ca nu are valoare si nici aplicatie, aici sistemul de legi fiind total diferit.
dar nimeni nu o sa'ti conteste faptul ca nu ai "studii superioare", ca in fine asta inseamna a nu ti se recunoaste studiile. nope, tu le ai, ti se recunosc dar mai departe "ne pare bine ca v'am cunoscut, o sa va mai contactam noi".

#8
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 joannes, on 30th August 2009, 14:27, said:

nu am mai scris de multa vreme pe forumul asta...
ce inseamna pentr voi:
"facultatea nu este recunoscuta"?

Ai dreptate in ce zici, daca ai studii superioare, e suficient sa ai diploma in original + traducere legalizata.

Treaba cu "facultatea nu este recunoscuta" se aplica in momentul in care, de exemplu, ca inginer, vrei sa aplici la APEGA pentru PEng (Professional Engineer). Treaba sta in felul urmator: cei de la apega au o lista cu toate universitatile internationale si stiu care din ele sunt compatibile cu cele canadiene si care nu. Cei care au facultatea "recunoscuta" pot aplica pentru PEng fara nici un alt curs/examen suplimentar. Cei a caror facultate nu este "recunoscuta" vor trebui sa faca niste cursuri suplimentare si sa treaca examenele dupa care pot aplica si da examenele pentru PEng.
In fine cam asta e in cazul inginerilor. Pentru celelalte domenii (medicina, drept etc) nu am idee.

Si acum putin offtopic pentru cei care sunt in canada, o treaba de care poate stiti dar daca nu, este bine de stiut.

Pana in februarie era ok, iti expira pasaportul, suni la consulat, vorbesti cu consului, iti spune ce formulare trebuiesc completate, cate poze, aranjezi totul intr-un plic (+inca un plic timbrat ca sa iti trimita ei noul pasaport) si pui la posta plicul cu prioritate si confirmare de primire. Si gata, astepti sa iti vina.

Acum:
Minunatul guvern(?) sau minister de externe, (sau cine aia masii a luat decizia) a luat decizia ca aplicatiile pentru prelungirea/schimbarea pasaportului (romanesc) expirat sau cu data de expirare apropiata, nu se mai pot trimite documentele necesare schimbarii pasaportului prin posta catre consulat(cum era pana in februarie ac). Acum trebuie sa te prezinti personal la consulat cu toate documentele necesare. Asta nu e mare problema daca ai domiciliul in Ottawa sau Montreal sau mai stiu eu ce oras cu consulat roman.
Problema apare in cazul in care ai domiciliul la 2-3 mii de kilometri departare de orice consulat romanesc.
Asta e decizia venita din rromanica, comunistii naibii. Ce mai urmeaza? Poate ca de la anul vor lua decizia ca daca trebie sa iti schimbi pasaportul trebie sa te prezinti la orasul resedinta de judet in care te-ai nascut ... n-ar fi o surpriza prea mare ...

Pentru cei care merg in romania si nu mai au mult pana le expire pasaportul poate ar fi bine sa il faca in tara la regim de urgenta.
Sau daca locuiti departe de orice consulat dar  sunteti in vacanta in/pe langa ottawa sau alt oras cu consulat roman si mai este putin pana la expirarea pasaportului, poate ar fi indicat sa vizitati consulatul.

Numai bine voua

#9
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Verisoara mea are numai 16 ani si jumatate si deja stie ce vrea de la viata.A fost in Toronto in urma cu 2 ani, la o ruda de gadul II si s-a indragostit pur si simplu. Acum visul ei este sa emigreze in Canada, dar nu mai are rabdare pana sa termine niste studii, vrea acum.
Ce sanse credeti ca are? Daca se duce si mama ei cu ea are mai multe sanse? Sau ar putea zice ca se duce pentru studii? Poate continua liceul acolo daca l-a inceput aici?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexaF, on 2nd December 2009, 22:13, said:

Poate continua liceul acolo daca l-a inceput aici?
Evident ca il poate.
Dar inca nu poate aplica pentru emigrare deoarece este minora.
Cei care trebuie sa aplice sunt parintii ei.

#11
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 AlexaF, on 2nd December 2009, 13:13, said:

Verisoara mea are numai 16 ani si jumatate si deja stie ce vrea de la viata.A fost in Toronto in urma cu 2 ani, la o ruda de gadul II si s-a indragostit pur si simplu. Acum visul ei este sa emigreze in Canada, dar nu mai are rabdare pana sa termine niste studii, vrea acum.
Ce sanse credeti ca are? Daca se duce si mama ei cu ea are mai multe sanse? Sau ar putea zice ca se duce pentru studii? Poate continua liceul acolo daca l-a inceput aici?
Sunt sanse mari sa fie acceptata, mama trebuie sa aplice pentru emigrare si daca nu ma insel trebuie un fel de imputernicire de la tata ca aproba plecarea fetei. Acum mai depinde si ce punctaj face mama (varsta, studii, activitate profesionala...)

#12
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009
Oricine are sanse de emigrare. Poti fi si cu 4 clase primare si virsta de 35 ani.
Prietenii stiu de ce.
Canada este in foame mare de chiriasi platitori. Fara cei 250 mii fraieri care vin ca emigranti in fiecare an ar da faliment proprietarii de imobile. Si ce imobile.
Veniti fratilor citi mai multi ca este frumos, foarte frumos. Care nu ma crede poate sa se uite la pozele astea
[ http://canada.ifastnet.com/FeerieMtl/StradelaCiineMin2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Veteran2, 05 January 2010 - 01:49.


#13
zmeoache

zmeoache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

 Veteran2, on 5th January 2010, 01:43, said:

Oricine are sanse de emigrare. Poti fi si cu 4 clase primare si virsta de 35 ani.
Prietenii stiu de ce.
Canada este in foame mare de chiriasi platitori. Fara cei 250 mii fraieri care vin ca emigranti in fiecare an ar da faliment proprietarii de imobile. Si ce imobile.
Veniti fratilor citi mai multi ca este frumos, foarte frumos. Care nu ma crede poate sa se uite la pozele astea
[ http://canada.ifastnet.com/FeerieMtl/StradelaCiineMin2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prietene, daca ai vedea cum arata cartierul meu, ai aprecia locurile alea.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Locuri de-alea se gasesc peste tot..nu doar in Canada. Si oricum...nu sunt neaparat imaginile reprezentative ale zonelor in care aterizeaza emigrantul roman :). Si-n plus, Montreal e un oras vechi, nu foarte dezvoltat recent.

#15
Veteran2

Veteran2

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.12.2009
O pagina de internet foarte bine realizata:

http://bluecat.dap.ro/?p=126

Canada demitizata. Romani intorsi acasa.

#16
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 Veteran2, on 21st January 2010, 15:57, said:

O pagina de internet foarte bine realizata:

Canada demitizata. Romani intorsi acasa.

frate esti disperat rau de tot, aceeasi placa all over again, mai schimba si tu vino cu ceva nou

auzi, romani intorsi acasa, pai sigur, toti ratatii care au venit cu ideea ca in canada se sta degeaba si ai de toate, case masini etc, da, aceea se intorc, cu coada intre picioare.
Eu n-am de gand, imi e bine din toate punctele de vedere, sanatate,  familial, cariera, financiar.

daca tu ti-ai ratat viata nu inseamna ca este/va fi la fel pentru toti.

ori poate esti parte a unui program guvernamental sau mai stiu eu de care, ce vrea descurajeze pe cei care vor sa plece in canada?

#17
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Veteran2, on 22nd January 2010, 09:57, said:

O pagina de internet foarte bine realizata:

http://bluecat.dap.ro/?p=126

Canada demitizata. Romani intorsi acasa.
Vrei sa spui mai bine: Distrusi intorsi acasa. Fiindca, cat de distrus si de terminat sa fii sa poti scrie asa ceva (citez din mega-pagina cu pricina):
Indiferent cât de bine ești pregătit, ca emigrant nu vei putea fi doctor de exemplu
Cum poti sa sustii asa ceva?
Oameni buni, ca unii dintre voi v-ati dus nepregatiti profesional si sufleteste pentru emigrare, am inteles. Ca va plangeti la nesfarsit si dati vina pe ceilalti, iar am inteles. Ce nu pot totusi intelege este cum de puteti totusi sustine afirmatii total tampite ca cea citata de mine. Va functioneaza creierele, catusi de putin?

#18
shadowxxx

shadowxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.12.2006

 beastie, on 22nd January 2010, 08:22, said:

Vrei sa spui mai bine: Distrusi intorsi acasa. Fiindca, cat de distrus si de terminat sa fii sa poti scrie asa ceva (citez din mega-pagina cu pricina):
Indiferent cât de bine ești pregătit, ca emigrant nu vei putea fi doctor de exemplu
Cum poti sa sustii asa ceva?
Oameni buni, ca unii dintre voi v-ati dus nepregatiti profesional si sufleteste pentru emigrare, am inteles. Ca va plangeti la nesfarsit si dati vina pe ceilalti, iar am inteles. Ce nu pot totusi intelege este cum de puteti totusi sustine afirmatii total tampite ca cea citata de mine. Va functioneaza creierele, catusi de putin?
Inainte de a face afirmatii nefondate, ar fi mai bine sa incerci sa te informezi. De obicei celor ce-si iau teapa, le "functioneaza creierele" la standardul tau, adica "tot ce zboara se mananca"  Si eu am cunoscut destui care s-au intors cu coada inte picioare, chiar daca erau foarte bine pregatiti. Au fost amagiti de aparente, "le-a functionat creierul" si si-au distrus cariera. Daca te mananca, iti urez mult succes, insa daca ai de gand sa fi doar Gica contra pe carca altora, mai bine taci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate