Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

lngineria propriului caracter

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
pe aceasta arie v-ati intrebat cu totii cum putem sa ii manipulam pe ceilalti oameni, cum sa-i facem sa ne urmeze propriul scop, am analizat diferite tipuri de fomei, tactici de manipulare etc!
propun un nou tip de abordare
fiecare are un defect pe care ar vrea sa-l schimbe, atunci cand vrei sa schimbi ceva la tine in primul rand iti trebuie vointa, eu cred ca vointa vine din suprematia scopului pe care il ai, de calitatea acestuia si de probabilitatea implinirii lui. daca nu ai un scop bine definit, dupa mine nu ai o vointa clara, puternica. cel putin asa functioneaza propriul meu sistem logic, ca sa am o vointa in ceva, intai trebuie sa imi setez un scop, un scop pe care eu il cred benefic mie si care sa ma motiveze, apoi sa gasesc mijloacele prin care sa-l indeplinesc.

DAR!
cum faci sa iti modifici vointa dupa blunul plac, cum faci sa iti manipulezi singur vointa, lenea si delasarea ( desigur vorbesc subiectiv, caci aceste 3 lucruri ma afecteaza pe mine in prezent cel mai mult ).
Parerea mea este ca lenea e un EFECT si nu o cauza deci spunand " nu m-am dus caci mi-a fost lene " deja efectul unei cauze anume a evoluat in cauza unui alt efect deci e de rau! si mai sustin ca trebuie sa umblam la cauza care a dus la acest efect DE LENE, de delasare, de vointa slaba!
acum va intreb... cum gasim aceasta cauza care a determinat slaba vointa, cum o analizam si cum o combatem!

desigur, aici mi-am spus eu defectul, acum puteti vorbi SI despre ce va deranjeaza la voi, dar nu vreau sa se transforme intr-un topic de vaicareli, ci in unul de analiza, al cauzei si al efectului, un topic al solutiilor prin analiza si argument!

cu voia voastra desigur  :naughty:

Edited by shumilica, 01 May 2005 - 01:09.


#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Sunt cam obosita, am citit pe sarite si am sa spun 4 lucruri :
1) Daca ai un defect pe care nu-l poti corecta ? Un handicap mai mare sau mai mic, pe care nu-l poti corecta pt ca nu esti milionar (cu bani se poate corecta aproape orice), problema este cum traiesti cu el, si ce faci atunci cand nu mai poti (cand rautatile celor din jur, te prind intr-un moment in care esti slabit) si ai senzatia ca nu poti merge mai departe. Eu zic ca problema, nu este cum corectezi defectul (si aici nu ma refer la lasatul de fumat, sau de baut, sau de slabit,etc) ci cum traiesti cu el.

2) Iar legat de vointa si lene, depinde de firea fiecaruia. Sunt unii super lenesi, dar care au mintea brici, si asta i-a ajutat sa reusesca in viata in stil mare . Sunt altii care trudesc de dimineata pana seara, si nu se vede nici o lumina in viata lor.

3) Si ceva din experienta : eu sunt "comoda" din fire, dar in momentul in care imi ajunge cutitul din os, ma mobilizez si reusesc. Asa cred ca sunt multi oameni. In momente critice, strang resurse (nici ei nu stiu de unde) si trec peste obstacol. Pericolul le trezeste instinctul de conservare si supravieturie.  Eu cred ca depinde de om, si lucrurile astea nu se pot schimba.

4) Posibil ca tu sa te fi referit la probleme gen : "greutate cu mult peste normal ; de unde am vointa sa ma tin de dieta" ... si eu cred ca daca constientizezi problema, si esti suficient de motivat poate reusesti . Nu stiu cat de motivat ar fi unu la 120 kg, care stie ca oricat ar slabi, nu se vede .

#3
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

shumilica, on May 1 2005, 01:05, said:

DAR!
cum faci sa iti modifici vointa dupa blunul plac, cum faci sa iti manipulezi singur vointa, lenea si delasarea ( desigur vorbesc subiectiv, caci aceste 3 lucruri ma afecteaza pe mine in prezent cel mai mult ).
Parerea mea este ca lenea e un EFECT si nu o cauza deci spunand " nu m-am dus caci mi-a fost lene " deja efectul unei cauze anume a evoluat in cauza unui alt efect deci e de rau! si mai sustin ca trebuie sa umblam la cauza care a dus la acest efect DE LENE, de delasare, de vointa slaba!
acum va intreb... cum gasim aceasta cauza care a determinat slaba vointa, cum o analizam si cum o combatem!

cu voia voastra desigur  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>



mintea misca corpul ... deci cand imi spui "nu m-am dus caci mi-a fost lene" ( si aici mai bag si alte motive: n-am avut timp, am uitat,n-am putut, etc... ) inseamna ca mintea nu a vrut sa duca corpul acolo... deci n-ai vrut sa faci cutare lucru. asta e lenea. cand o sa vrei sa-l faci o sa-l faci. nu-ti trebuie nici un efort de vointa.
trebuie doar sa vrei.

uite ce inseamna sa vrei

Edited by Alan`dala, 01 May 2005 - 11:31.


#4
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
Este usor sa vorbim despre altii, sa dam sfaturi altora, dar cand vine vorba despre noi, ne ascundem in umbra si nu zicem nimic.

Asta este defectul meu.

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Vointa excesiva este periculoasa... Vezi Lenin, Stalin, Hitler, Ceausescu, Sadam si altii. Mai ales daca e generalizata si lipsita de directie. Se trezeste America intr-o dimineata cu vointa excesiva de a distruge o tarisoara si fara nici o idee pe care sa o aleaga... Uneori le piere pofta alteori nu.

#6
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
hei nu vreau sa avem dezbateri politice pe acest topic, ci de analiza !
darkness a zis destul de bine, dar nu a si analizat ! adica da.. asta e problema, cand vine de vorba de noi suntem subiectivi si ne punem emotiile si sentimentele, suferinta sau fericirea in fata starii reale in care suntem! ne mintim sau ne privam de o gandire anume!
ma repet, dupa mine lenea este un efect al unei cauze, as vrea sa analizam cauza lenii ( care, dupa mine, e antonimu vointei ), nu lenea in sine ( cum a facut alan'dala ).
cum ne "lucram" pentru a ne creste vointa, ce e aia vointa. dupa mine vointa se poate manifesta si atunci cand refuzi sa faci un lucru... dar nu stiu cum sa explic asta...
astept pareri, analize, argumente si nu in ultimu rand, solutii

#7
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

shumilica, on May 1 2005, 17:31, said:

ma repet, dupa mine lenea este un efect al unei cauze, as vrea sa analizam cauza lenii ( care, dupa mine, e antonimu vointei ), nu lenea in sine ( cum a facut alan'dala ).

<{POST_SNAPBACK}>



:eek:

este efectul unei minti slabe ... neantrenate . dar asta am zis si mai devreme

#8
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
Daca am inteles bine, problema topicului este cum sa ne 'fortam' o anumita stare in minte, atunci cand aceasta sustine o alta stare fara vreun motiv clar. In cazul de fata, cum sa facem sa avem pofta de munca, vointa, orientare, atunci cand aceasta lipseste. Putem extinde discutia si la probleme de genul: cum sa 'inlaturam' magic o stare depresiva sau obsesiva, sau chiar sa ne creem stari placute in absenta unor motive/stimuli externi care sa le genereze.

Din cate stiu eu, exista curente si tehnici de autosugestie care sa permita tocmai asemenea lucruri. Conform unui prieten de-al meu, care a studiat aceste chestiuni, prin unele tehnici se pot face unele lucruri incredibile, cum ar fi autoinducerea unei stari obsesive in legatura cu un proiect (examene, etc.), lucru extrem de util in unele situatii. Mai mult, in multe cazuri, tehnicile pot fi aplicate atat sinelui cat si altora, si prin aceasta, ele devin tehnici de manipulare, din nou extrem de utile.

Recomand sa cautati pe Internet aceste lucruri, elemente introductive se gasesc din belsug, si daca sunteti interesati, se ofera cursuri si seminarii, carti, etc., contra-cost bineinteles. Nu voi numi nimic in particular, tocmai pentru ca sa priviti toate metodele cu aceeasi atentie. Tot ce vreau sa comunic prin acest post este ca, in principiu, solutii exista.

Edited by GOC, 01 May 2005 - 18:19.


#9
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

shumilica, on May 1 2005, 17:31, said:

hei nu vreau sa avem dezbateri politice pe acest topic, ci de analiza !
cum ne "lucram" pentru a ne creste vointa, ce e aia vointa. dupa mine vointa se poate manifesta si atunci cand refuzi sa faci un lucru... dar nu stiu cum sa explic asta...
astept pareri, analize, argumente si nu in ultimu rand, solutii

<{POST_SNAPBACK}>



Alan`dala, on May 1 2005, 18:12, said:

:eek:

este efectul unei minti slabe ... neantrenate . dar asta am zis si mai devreme

<{POST_SNAPBACK}>


Pai sa ma analizez. Sunt stresat, toti prostii ma cauta pentru aceleasi banale probleme cu aceleasi banale minti si eu le explic aceleasi banale rezolvari si ei cu banalele scuze ca it prosti si nu stiu cum. Macar de nu ar recunoaste. Sunt un individ biologic in primul rand. Mintea lucreaza normal, corelata cu semnalele primite de la corp. Asadar daca eu alerg dupa toate problemele, dupa toti idiotii dupa toate curiozitatile mele, ma voi stresa, obosi si nu voi avea liniste. Asadar creeru zice, "alo moshuu, mai usurel, mai fa si pentru tine", adica mai stai si beleste ochii pe la televizor, mai umbla pe internet, mai chatuieste cu persoane inteligente  :peacefingers: si mai mananca, fa-ti fiesta, dormi, dormiteaza, relaxeaza-te. Cred ca principala cauza pentru lene e stresul. Lenea e anti-stres. Nu cred ca am vazut vreodata lenes stresat. Spiritul de conservare la lucru.

Nu stiu in ce masura cititul de resurse de pe internet te poate impulsiona, cel mai bine este sa gaesti ceva interesant de citit, facut, invatat sau o persoana de sex opus (posibilitati nelimitate pentru actiuni aici).

De asemenea plictiseala are 2 finalizar: actiune placuta sau nedorita care te scoate din stare sau o actiune de odihna (somn, hibernare).

Substante care alimenteaza lenea: alcoolul, mancarea grea, analgezicele.
Substante care combat lenea: cafeaua, apa in cantitati mari in proximitatea corpului, sucul de prune sau laxativele  :rolleyes:.

#10
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

mrproper, on May 1 2005, 18:43, said:

beleste ochii pe la televizor, mai umbla pe internet, mai chatuieste cu persoane inteligente  :peacefingers: si mai mananca, fa-ti fiesta, dormi, dormiteaza, relaxeaza-te. Cred ca principala cauza pentru lene e stresul. Lenea e anti-stres. Nu cred ca am vazut vreodata lenes stresat. Spiritul de conservare la lucru.

Nu stiu in ce masura cititul de resurse de pe internet te poate impulsiona, cel mai bine este sa gaesti ceva interesant de citit, facut, invatat sau o persoana de sex opus (posibilitati nelimitate pentru actiuni aici).

De asemenea plictiseala are 2 finalizar: actiune placuta sau nedorita care te scoate din stare sau o actiune de odihna (somn, hibernare).

Substante care alimenteaza lenea: alcoolul, mancarea grea, analgezicele.
Substante care combat lenea: cafeaua, apa in cantitati mari in proximitatea corpului, sucul de prune sau laxativele  :rolleyes:.

<{POST_SNAPBACK}>



careca confunzi lenea cu relaxatul sau non-actiunea...

#11
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
shumilica: chestia cu lenea asta, este ca deja face parte din noi. ne-am obisnuit cu ea, si ni se pare cam imposibil sa scapam de ea.  Tu incerci sa domini lenea prin vointa.  yo pot sa fac asta, dar yo m-am obisnuit cu asta inca de mic, deci mi se pare ceva banal.

incearca asta(o sa ti se para interesant): imagineaza-ti un tip care iti este prieten. imagineaza-ti ca gandeste ca si tine. gandeste-te ca vrei sa-l manipulezi pe tipul asta. cum l-ai convinge sa renunte la lenea lui ca sa mergeti la un baschet de exemplu.  Dupaia aplica pe tine procedeele care le-ai aplica pe el.   nu garantez ca chestia asta ar functiona,dar este o idee interesant de abordat. daca vrei sa faci asta, sa ma ti la curent cum merge.

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

Darkness, on May 1 2005, 22:27, said:

incearca asta(o sa ti se para interesant): imagineaza-ti un tip care iti este prieten. imagineaza-ti ca gandeste ca si tine. gandeste-te ca vrei sa-l manipulezi pe tipul asta. cum l-ai convinge sa renunte la lenea lui ca sa mergeti la un baschet de exemplu.  Dupaia aplica pe tine procedeele care le-ai aplica pe el.   nu garantez ca chestia asta ar functiona,dar este o idee interesant de abordat. daca vrei sa faci asta, sa ma ti la curent cum merge.

<{POST_SNAPBACK}>


OMFG, sunt un inginer social... cum scap de boala?  :naughty:

#13
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
darkness, sa zicem ca ar avea roade exercitiul, dar mi-e lene sa-l pun in practica :) lipsa de motivatie.. cred ca nu mai tin la mine, eu care ma veneram...

#14
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

shumilica, on May 1 2005, 23:51, said:

darkness, sa zicem ca ar avea roade exercitiul, dar mi-e lene sa-l pun in practica :)

<{POST_SNAPBACK}>


ok. gandestete la lucrul care iti place cel mai mult sa-l faci(inafara de leneveala),si de cate ori vrei sa te auto-motivezi,gandeste-te la acel lucru.

apropo, si yo cred ca ar da roade exercitiul, dar in cazul meu nu am cum sa-l aplic.:(

Edited by Darkness, 01 May 2005 - 23:01.


#15
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002

shumilica, on May 1 2005, 23:51, said:

... eu care ma veneram...

<{POST_SNAPBACK}>


Fa si tu ca mine, sa te venereze altii...

#16
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

Darkness, on May 1 2005, 23:00, said:

ok. gandestete la lucrul care iti place cel mai mult sa-l faci(inafara de leneveala),si de cate ori vrei sa te auto-motivezi,gandeste-te la acel lucru.

apropo, si yo cred ca ar da roade exercitiul, dar in cazul meu nu am cum sa-l aplic.:(

<{POST_SNAPBACK}>


Doar sa nu fie oameni in jur cand te gandesti la...  :naughty:

#17
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

Darkness, on May 2 2005, 00:00, said:

ok. gandestete la lucrul care iti place cel mai mult sa-l faci(inafara de leneveala),si de cate ori vrei sa te auto-motivezi,gandeste-te la acel lucru.

apropo, si yo cred ca ar da roade exercitiul, dar in cazul meu nu am cum sa-l aplic.:(

<{POST_SNAPBACK}>

de ce ?? ? :w00t:  :w00t:
nu ai prieteni sau de ce ?

burvi, mersi de sfat, dezvolta :)

#18
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
N-am nimic de dezvoltat, pe aria mea gasesti suficienta bibliografie...
Trebuie sa studiezi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate