Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

overclock memoria RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
adidragos03

adidragos03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2005
in sfarsit, dupa ce am fost nevoit sa resetez BIOS-ul de cateva ori fiindca am facut prea mari "salturi" dintr-o data, m-am lamurit ca cea mai buna metoda ar fi sa iau inca o memorie de 256 DDR kingmax ca sa ma scap in mod sigur de problema aceasta.mersi ptr ajutor in privinta overclockingului la rami (cu toate ca intrebarea mea a starnit mai mult un conflict de "agramaticalitati"-fara intentie).

Deci eiffel, in cazul in care DMA e activat, DAR (si aici apare acel "dar" care ma irita pe mine) aparatul meu DVD este ceva mai vechi (adica aproximativ 1 an jumatate-2ani) atunci mai este de folos sa fie DMA enabled sau ar fi mai bine sa-l pun pe PIO only?!  Sau este necesar a lua de pe internet un firmware? acesta ar ajuta la ceva?

uite alice, vezi ca am mai progresat putin cu gramatica?

Edited by adidragos03, 04 May 2005 - 20:56.


#20
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

Alice, on May 4 2005, 08:36, said:

active95, ai fost CRIMINAL!!!

e de 10 ori mai corect decat

<{POST_SNAPBACK}>


Nu contest din punct de vedere gramatical  dar in privinta formularii nu vad de ce sa chinuit, mai bine spunea  :lol:  :lol: "las bre' vin la nentu Jenica sa-tzi dea partzuri de computer mincati-asi guritza"  :lol:  :lol:
E nu-i asa Alice?   :D  :D

#21
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

adidragos03, on May 4 2005, 11:55, said:

in sfarsit, dupa ce am fost nevoit sa resetez BIOS-ul de cateva ori fiindca am facut prea mari "salturi" dintr-o data, m-am lamurit ca cea mai buna metoda ar fi sa iau inca o memorie de 256 DDR kingmax ca sa ma scap in mod sigur de problema aceasta.mersi ptr ajutor in privinta overclockingului la rami (cu toate ca intrebarea mea a starnit mai mult un conflict de "agramaticalitati"-fara intentie).

Deci eiffel, in cazul in care DMA e activat, DAR (si aici apare acel "dar" care ma irita pe mine) aparatul meu DVD este ceva mai vechi (adica aproximativ 1 an jumatate-2ani) atunci mai este de folos sa fie DMA enabled sau ar fi mai bine sa-l pun pe PIO only?!  Sau este necesar a lua de pe internet un firmware? acesta ar ajuta la ceva?

uite alice, vezi ca am mai progresat putin cu gramatica?

<{POST_SNAPBACK}>


In primul rind cautati firmware. Sa nu ramineti surprins daca nu ve-ti gasi. In general unitatiile DVD facute de producatori  :lol: fara nume , nu au updated firmware.
In privinta DMA , unitatea DVD ar trebui sa acepte DMA fara probleme. In cazul in care nu va acepta, lasati PIO si in cazul in care pe acelasi canal ( IDE ) la care este conectata unitatea DVD mai aveti o alta unitate ( Cd-rom, Cd-rw) setati unitatea DVD ca slave.
De ce? Ptr, oops pt  :lol: evitarea producerii de erori la arderea unui cd disk.
In cazul in care nu aveti alta unitate conectata, lasa-ti DVD-ul ca master.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Raspunsul l-am dat deja :

Quote

Ptr DVD trebuie sa selectezi "DMA if Available".

Motivul - toate unitatile DVD au fost proiectate sa lucreze cu DMA - au nevoie de rate de transfer mai mari decat un CD. Inclusiv la Scriere.

Quote

in sfarsit, dupa ce am fost nevoit sa resetez BIOS-ul de cateva ori fiindca am facut prea mari "salturi" dintr-o data, m-am lamurit ca cea mai buna metoda ar fi sa iau inca o memorie de 256 DDR

Deci pana la urma, tot primele sfaturi au fost mai bune  ;)

Edited by eiffel, 05 May 2005 - 11:52.


#23
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
adevarul este ca cine nu stie ce vrea se lasa pagubas, tot vrem cioara din gard doar ca sa fim la moda..

#24
adidragos03

adidragos03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2005

active95, on May 5 2005, 05:44, said:

In primul rind cautati firmware. Sa nu ramineti surprins daca nu ve-ti gasi. In general unitatiile DVD facute de producatori  :lol: fara nume , nu au updated firmware.
In privinta DMA , unitatea DVD ar trebui sa acepte DMA fara probleme. In cazul in care nu va acepta, lasati PIO si in cazul in care pe acelasi canal ( IDE ) la care este conectata unitatea DVD mai aveti o alta unitate ( Cd-rom, Cd-rw) setati unitatea DVD ca slave.
De ce? Ptr, oops pt  :lol: evitarea producerii de erori la arderea unui cd disk.
In cazul in care nu aveti alta unitate conectata, lasa-ti DVD-ul ca master.

<{POST_SNAPBACK}>


Deci, la mine DVD-RW se afla pe Primary Slave, dupa HDD. Asadar, instalez firmware, il pun pe DMA enabled si atat?
mai trebuie doar sa "ard" niste discuri?
si daca nici asa nu merge la viteza "reala"(adica 4x, atat cat mentioneaza el ca este viteza de ardere), atunci mai este ceva de facut?

Edited by adidragos03, 05 May 2005 - 19:34.


#25
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

adidragos03, on May 5 2005, 20:33, said:

si daca nici asa nu merge la viteza "reala"(adica 4x, atat cat mentioneaza el ca este viteza de ardere), atunci mai este ceva de facut?

<{POST_SNAPBACK}>


Atunci scrii pe disk-uri care vezi ca merg bine! nu toate mediile merg scrise cu toate writerele! Vezi incompatibilitatea si nu mai cumperi disk-uri de marca respectiva! :oK:

#26
adidragos03

adidragos03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2005

Arpi, on May 5 2005, 20:15, said:

Atunci scrii pe disk-uri care vezi ca merg bine! nu toate mediile merg scrise cu toate writerele! Vezi incompatibilitatea si nu mai cumperi disk-uri de marca respectiva! :oK:

<{POST_SNAPBACK}>




mersi pentru ajutor in cazul acesta, desi eu speram ca se poate face ceva pentru a putea scrie pe TDK. Dar asta este atunci...
va multumesc pentru ajutor si sper ca data viitoare sa putem comunica ceva mai corect din punct de vedere gramatical...

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Un sfat - mai cumpara un cablu si pune-ti DVD-writerul pe celalalt IDE. E mai bine sa fie separat de Hdd.

#28
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Referitor memorie:
AXP 2200+ e pe fsb 266 (2x133). Pentru AMD e optim sa ai memoria in tact cu External clock (FSB). Solutia optima ar fi urmatoarea:
procesorul tau e 1.8GHZ (133x13.5 multiplicator)
in BIOS pui
1) FSB - 200 (trebuie sa ai grija ca frecventa PCI si AGP sa ramana default - 33 si respectiv 66MHZ). VIA nu are FSB/PCI lock.
2) memory frequency - AUTO (la latente nu cred ca are rost sa umbli fiindca nu cred ca ai memorie care ar suporta CL2@200MHZ)
3) multiplicator - 9. Daca e stabil poti sa incerci sa maresti multiplicatorul la 9.5, 10, 10.5 etc. pana se blocheaza (testezi cu Prime95 cateva ore) sau nu mai POST-eaza.
Am ridicat un Athlon XP1700+(1.44MHZ) la 1800MHZ (200x9), doar ca pe un Epox cu NForce 2 U400. Dar atata timp cat placa ta suporta FSB200, poti sa faci ce am scris mai sus aproape sigur si vei avea o crestere F.F. mare in putere de calcul. (Testezi cu Sandra pentru comparatii).

Placii video poti sa-i mai bagi frecventa in memorii (vreo 20% in plus va tine sigur) cu ntune (search google)

Daca mai ai intrebari - pe private.

Succes la overclocking

#29
achilles

achilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 09.05.2005
Mai lasati overclockingul de procesor ca nu se merita cel putin daca folositi calculatorul la jocuri. Un real avantaj se obtine in cazul overclocking-ului placii video(mai exact prin cresterea frecventei memoriei de pe placa video). In cazul memoriei sistemului se merita mai mult scaderea timpilor de latenta decat crestea frecventei de functionare.
Daca totusi va bate gandul de un overclocking inainte de a spune ca va merge calculatorul fara probleme incercati sa rulati Prime95(pentru procesor) cel putin 6 ore , de preferabil o zi.

Edited by achilles, 09 May 2005 - 10:17.


#30
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Eu zic ca te inseli in privinta memoriei. Mai bine frecventa mai mare si latente mai mari decat latente mai mici cu frecvente mai mici. Daca ar fi adevarat ce zici tu, nu ar scoate memorii DDR 433 sau 500 cu latente CL 3 si 4 (chiar producatori seriosi).
Foarte mult conteaza FSB si memoria sa mearga sincronous. Iar daca ai proc blocat, nu ai cum sa nu-i maresti frecventa daca maresti FSB. Grija la temperaturile procesorului si a MOSFETilor care alimenteaza procesorul.

Faza cu Prime95 e cunoscuta de mult timp. Dar eu testez la stabilitate cu prime+search+3dmark ca sa fiu sigur. De aceea tin FSB la 400 si nu mai mult. La 207 si mai mult da erori Prime-ul. Cred ca nu tin memoriile Value.

PS: Nu toata lumea foloseste calculatorul preponderent pentru jocuri

#31
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Drug, on May 13 2005, 17:05, said:

Eu zic ca te inseli in privinta memoriei. Mai bine frecventa mai mare si latente mai mari decat latente mai mici cu frecvente mai mici. Daca ar fi adevarat ce zici tu, nu ar scoate memorii DDR 433 sau 500 cu latente CL 3 si 4 (chiar producatori seriosi).
Foarte mult conteaza FSB si memoria sa mearga sincronous. Iar daca ai proc blocat, nu ai cum sa nu-i maresti frecventa daca maresti FSB. Grija la temperaturile procesorului si a MOSFETilor care alimenteaza procesorul.

Faza cu Prime95 e cunoscuta de mult timp. Dar eu testez la stabilitate cu prime+search+3dmark ca sa fiu sigur. De aceea tin FSB la 400 si nu mai mult. La 207 si mai mult da erori Prime-ul. Cred ca nu tin memoriile Value.

PS: Nu toata lumea foloseste calculatorul preponderent pentru jocuri

<{POST_SNAPBACK}>



serios?........pe asta nu o stiam.........mai ai aberatii de genu` asta la tine?


P.S: luati postul lui @Drug ca o gluma.........

#32
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Poate m-ai inteles gresit. Am in vedere ca o memorie 2.5-3-3-8 la 400 are viteza mai mica decat una la 550 cu latenta 3-4-4-8. La aceeasi frecventa e clar ca una cu latente mai mici merg mai bine.
Sau vrei sa ma contrazici

#33
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
imi pare bine ca ai revenit un pic asupra parerii


Quote

Foarte mult conteaza FSB si memoria sa mearga sincronous. Iar daca ai proc blocat, nu ai cum sa nu-i maresti frecventa daca maresti FSB. Grija la temperaturile procesorului si a MOSFETilor care alimenteaza procesorul.

-conteaza sa fie bus-ul procului sincron cu cel al memoriei in cazul placii tale de baza...nu este valabil la toate cipseturile
-daca maresti bus-ul procesorului de ce nu ii creste si frecventa ?1?!?!?!?! :confuzzled:




P.S:stai linistit ca latentele la memorie te ajuta tot atat de mult cat te ajuta placa ta de baza la dual channel(sau mai pe romaneste o sa intre in NFS2 cu jumatate de secunda mai devreme)

#34
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005

Crash, on May 13 2005, 20:52, said:

-daca maresti bus-ul procesorului de ce nu ii creste si frecventa ?1?!?!?!?! :confuzzled:

Cine a zis asta?

#35
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

Quote

nu ar scoate memorii DDR 433 sau 500 cu latente CL 3 si 4 (chiar producatori seriosi).
Greu de fabricat DDR 500 + la o latenta de CL 2 sau 2.5

#36
maxpayi2005

maxpayi2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.05.2005
salut.
am si eu o intrebare:
Am un XP la 2000+. Il pot seta la FSB333 cu multiplicator mai mic? unii zic ca nu are nimica altii spun ca nu e bine? o parere deal cineva care a mai facut asa ceva?
Ce se intampla daca pun fsbu la 333 si multiplicatorul in asa fel incat sa obtin aceeasi frecventa ca si la fsb266 sau poate mai mare daca nu se incalzeste prea tare. Coolerul este thermaltake volcano si procesorul este Throughbread B.
Help please...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate