Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

curatare lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
simarcsfat

simarcsfat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2008
Salutare !!!
Am un nikon 40D, iar la expuneri cu f/13 imi apar niste scame pe imagine, intrebarea mea este unde se afla mizeria pe lentila, sau pe senzor ???
(Nu stiu dc s-a mai discutat subiectul asta )

#2
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006

 simarcsfat, on 26th July 2009, 13:44, said:

Salutare !!!
Am un nikon 40D, iar la expuneri cu f/13 imi apar niste scame pe imagine, intrebarea mea este unde se afla mizeria pe lentila, sau pe senzor ???
(Nu stiu dc s-a mai discutat subiectul asta )
daca nu ai un alt obiectiv (sa compari poate la alt obiectiv nu apar=>scame in obiectiv , atlfel praf pe senzor ) , atunci fa diafragma mai mica de f/20 si fa poze la cerul albastru ( adica senin si fara nori) ,daca ies scamele si atunci e praf pe senzor si tre sa-l mai sufli si pe el pe acolo!

#3
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Pai daca ar fi pe senzor - te uiti la el cu atentie (aparatul trebuie sa aiba un mod in care lasa senzorul descoperit pentru a fi curatat).
Daca e pe obiectiv - te uiti cu grija pe ambele capete, sau in cel mai rau caz poate fi praf in interior (mai rar, daca ai aparatul de max. 3 ani).

#4
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Eu as zice ca e pe senzor. Nu prea cred ca cateva fire de praf in / pe obiectiv sa apara sub forma de scame in imagine.

#5
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
de la senzor sigur. Praful pe obiectiv nu se vede asa, as zice chiar ca nu se vede decat daca e scama cat casa.

#6
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 glumetu, on 3rd August 2009, 11:40, said:

de la senzor sigur. Praful pe obiectiv nu se vede asa, as zice chiar ca nu se vede decat daca e scama cat casa.


Subscriu!!! Pe senzor este in 99,99% cazuri!!! Oricum poate atasezi si o poza ceva ptr mai multe detalii, daca nu ti-ai rezolvat problema intre timp.
Daca deschizi diafragma la maxim iti mai apar petele alea? Daca nu iti mai apar atunci 100% e mizerie pe senzor.
Poti sa incerci sa ridici oglinda si sa sufli cu o pompita tinand aparatul cu montura in jos, dar mare mare mare grija sa nu atingi absolut nimic in interior (sa nu bagi varful pompitei in interior). Daca tot apar, singura solutie este o spatula cu solutie de curatat. exemplu:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qi6S3jHA21w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bafta!!!

Edited by alexis4tm, 03 August 2009 - 15:01.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut o problemă asemănătoare cu senzorul (tot la un d40). Am rezolvat cu :

Quote

Sensor Swab (TYPE 2) - spatula curatat senzor (crop 1.5/1.6x) (ăsta e bun pentru d40)
Eclipse E2 - solutie curatat senzorul

Ambele luate de la f64 (care s-au mișcat, ca de obicei, ireproșabil).

Intri în meniu-> tools-> mirror lock up (după ce scoți obiectivul). Bateria trebuie să fie cel puțin pe jumătate (preferabil full). Cu încredere, îți faci de cap cu spatula și cu 2-3 picături magice și gata.
Uite-te și la filmulețul postat mai sus, deoarece este explicat mai mult decât suficient.

Spor!

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cu permisiunea voastra - exista o metoda muuuult mai eficienta, mai ieftina si mai simpla decat Sensor Swab & Eclipse. Vedeti aici. Am utilizat Sensor Swab & Eclipse si mi-a scos peri albi de fiecare data! Pe asta cu Discofilm am folosit-o de 2x pana acum - Piece Of Cake!

Edited by calexe, 03 August 2009 - 20:45.


#9
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
am si eu o intrebare, pun 2 poze cu un obiectiv care are un punct maricel pe coating, se pare ca s-a dus stratul antireflex, intrebarea este, afecteza in vreun fel acest punct pozele ce vor fi facute cu acest obiectiv? e o problema majora sau nu deranjeaza cu nimic

Attached Files



#10
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

 Raiden, on 4th September 2009, 20:24, said:

am si eu o intrebare, pun 2 poze cu un obiectiv care are un punct maricel pe coating, se pare ca s-a dus stratul antireflex, intrebarea este, afecteza in vreun fel acest punct pozele ce vor fi facute cu acest obiectiv? e o problema majora sau nu deranjeaza cu nimic


   Nu pare. mai degraba pare o mizerie care nu iese la stergere, de la "vorbitul cu stropi", picaturi de apa, grasime intarita, etc. Iata cum procedezi: Iei un betisor, cum sunt cele folosite de asiatici la papat. Lemnul trebuie sa fie de esenta foarte moale. cioplesti capatul, ca o surubelnita dreapta (-). E, aici e mai greu un pic, dar te descurci, cauti niste servetele de microfibra, pentru sters optice. Infasori unul pe betisor, pliind un colt pe capatul cioplit al betisorului, de asa maniera incat, indoitura sa se faca cu un milimetru mai incolo de betisor si restul infasori pe betisor. inmoi capatul impaturit al ansamblului in alcool izopropilic pur (se gaseste in comert) si procedezi la stergerea lensului asa, atentie !  

  Pui capacul de fund al lensului, lensul sa stea cu lentila de curatat in sus. Cu miscari circulare ca o spirala plecata din centru lentilei, treci usor , sufland usor, fara sa faci stropi (!!!!!), pana ajungi la margine si indepartezi usor betisorul. Pe pata, poti insista cu frecat local, dupa care re-incepi procedeul. Cred ca-ti trimit niste poze sau un filmulet ca sa intelegi mai bine.

Bafta

#11
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Ai incercat sa-l cureti cu ceva ? De ex. solutie pt. lentile si o microfibra ? Alcoolul izopropilic nu stiu cat de bine face la coating-ul ala, eu prefer solutii fara alcool.

Cat despre cat de mult afecteaza ... daca e obiectivul tau presupun ca poti sa-l probezi ? Ai tras ceva cadre cu el sa vezi daca afecteaza ? Eu de ex. am o julitura pe coating-ul de la polarizor, aproape 2cm lungime cu intreruperi si vreo 1mm latime si nu am observat nimic in poze.

Edited by _thunder_, 04 September 2009 - 20:23.


#12
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
tocmai ca nu e al meu, vreau sa-l cumpar iar punctul ala poate insemna orice..... tocmai asta e , ca as vrea sa stiu ce e

#13
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci intreaba pe vanzator care e treaba cu pata aia si eventual daca se poate curata si sa puna o poza cu obiectivul curat. Altfel, indiferent daca afecteaza sau nu poza, mie pata aia mi-ar sta pe retina si nu l-as cumpara. Mai bine mai strang cureaua si caut unul fara probleme.

#14
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Deci, nu este nici un pericol, daca folosesti alcool, repet, alcool isopropilic pur, nu ataca coatingul sau depunerile de suprafata.

   Nu se recomanda sa se stearga orice suprafata optica, care prezinta pete uscate (de ce or fi ele...) , in uscat, folosind o simpla carpa de microfibra. In petele uscate, pot exista particule abrazive care distrug iremediabil suprafata. Alcoolul isopropilic, previne asta, dizolvand pata si facand posibila "alunecarea" fara a zgaria, a particulelor dure.
   Pe suprafetele asferice, de regula facute din alt material decat sticla optica, exemplu polimerii moderni, policarbonatul, se foloseste o picatura de etanol, sters usor cu o microfibra. Atentie, aici sunt incluse si lensurile ieftine de kit, cat si cele din liga superioara. Suprafetele cu pricina, sunt cele de iesire, la baioneta lensului.

  Atentie mare si la carpele de microfibra, nu folositi orice primiti de la pravaliile de ochelari, pot fi proaste si foarte proaste, ba chiar abrazive. Folositi pe cele consacrate, pe la magazinele foto, chiar daca pretul lor e usor mai mare.

  Poate grija asta e putin exagerata, dar pasiunea asta a fotografiei este una destul de scumpa, un lens bun, nu este un lucru ieftin.

  Este si o carte de vizita a voastra in fata celor din jur, curatenia grupului rapid, sau a lentilei frontale, cea care "priveste" fara sentimente, bucatica de viata pe care multi, foarte multi, cred, ca au vazut-o.... :)

Edited by ledongreen, 05 September 2009 - 10:12.


#15
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Sfatul meu este sa folositi pentru lentile, doar solutii speciale pentru curatit lentile - riscati sume mari pentru economii mici. Nivelul de impuritati la alte produse este incompatibil cu optica foto. Deci nu: spirt sanitar, vodca, tuica, vin si bere; nu apa de izvor, apa plata, apa distilata pentru acumulatori; nu solutie de spalat geamuri, servetele de ochelari, domestos, tix.
Pentru sters, numai microfibra speciala (pensula speciala pentru praf), nu batista, tricou, servetel parfumat, matase naturala, in, bumbac, canepa, mop, ziare mototolite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate