Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Editare audio - intrebari si raspunsuri punctuale

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 misu_d, on 29th September 2010, 18:50, said:

Multumesc.
Pentru puțin. În compensație, ai putea să folosești, la proximele vizite pe audio, butonul de add reply a.î. să nu mai citezi inutil postul anterior. Mulțumesc :peacefingers:

PS sau fast reply, sau cum le-o spune în românește, eu folosesc skinul englezit default  :D

Edited by antinari, 29 September 2010 - 18:34.


#38
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
S-ar putea sa gresesc topicul, dar am o intrebare. Daca fac un album cu melodii compuse de mine, cu ce copiez melodii pe CD ca sa fac un CD audio? Si in ce format salvez melodiile inainte de copiere? Din cate am inteles pe CD Audio ai un bit depth de maxim 16 biti. E ok daca salvez melodiile in WAV de 32 de biti?

#39
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru arderea pe cd ar trebui să le faci wav în 16 bit 44,1 kHz. Poate ar fi bine să citești și despre dither, de ex: aici: http://www.earlevel....dio/Dither.html
Etapele ar fi: faci mix-ul la calitatea la care ai proiectul, apoi faci masterul conform scopului. Dacă ai proiectul, respectiv mixul final în 24 bit și intenționezi să îl folosești pe dvd (videoclip, de ex) tot la 24 bit, nu mai e nevoie de dither, însă pentru arderea pe cd e bine să faci masterul pe 16 bit / 44,1 kHz din editorul cu care masterizezi, cu tot cu dither.

#40
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Multumesc pentru raspuns!
BTW, eu folosesc Fruity Loops si am observat ca atunci cand fac export in 16 biti am optiunea dither, dar la 24 si 32 nu. Deci se confirma spusele tale.  :thumbup:

#41
theOS_the_one

theOS_the_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.03.2009
Salut
Nu stiu daca am nimerit bine , dar as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu editarea unei melodii.
Este vorba de un mp3 ( impact - as da zile ), din care as vrea sa scot parte o care pur si simplu strica toata melodia, este vorba de partea manelizata: ,,as da zile de la mineeeee - sa mai fiu o zi cu tine,, si asa mai departe .
Apelez la voi pt ca nu stiu sa fac acest lucru de o forma cat de cat profesionala. Un cut la partea insuportabila as putea face dar se cunoaste .
Astept raspunsurile voastre sau chiar niste sfaturi prin care as putea sa fac singur acest lucru cat mai usor posibil
Multumesc

#42
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Nu cred că există vreo altă opțiune în afară de eliminarea părții respective. Se poate face și a.î. să nu se cunoască (prea mult) însă cu audacity probabil e mai dificil de realizat asta. Încearcă în CoolEdit / AdobeAudition, în multitrack view, cu atenție la păstrarea structurii metrice și, eventual, cu crossfade între fragmentele care rămân.

#43
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Salutare tuturor,
Am urmatoarea problema: sunt student la master si obisnuiesc sa inregistrez cursurile la care particip. Reportofonul folosit e un Sony ICD-UX 200, l-am luat dupa ce am citit mai multe review-uri dar nu sunt extrem de incantat de el.
Fisierele mp3 care rezulta au urmatoarele probleme mari:
-zgomot de fond destul de puternic (sunt sali mari, cu o rezonanta destul de mare)
-voce slaba, trebuie sa te chinui sa intelegi ce zice
-timpi morti, ca la orice curs mai sunt momente, cateva secunde cand profesorul nu zice nimic (asteapta un raspuns din sala sau isi aranjeaza slide-urile) sunt intervale mici dar daca le-as elimina pe toate sunt sigur ca as scurta cursul cu cateva zeci de minute.

Ce soft imi recomandati care sa rezolve toate aceste probleme de mai sus, eventual cu o singura trecere?
Adica sa elimine zgomotul de fond, sa creasca volumul vocii (fara "deformari") si sa-mi taie timpii morti.
Daca e nevoie pot pune o bucata de curs sa auziti despre ce vorbesc.

Multumesc,
Ionut

#44
meeandrei

meeandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2010
Salut.Exista pe net vreun manual de utilizare pentru sound forge 10? Si prin manual de utilizare ma refer la definitii pentru fiecare efect, sau proces de editare al programului..deoarce sunt multi termeni tehnici carora nu le poti gasi traducere din engleza in romana..eu unul nu am gasit pe internet ceva care sa ma ajute.mersi anticipat

#45
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
@ Ionut Corneanu
Atașează un fragment de 30-60 sec, care să conțină și zgomot și voce utilă. Poți decupa fragmentul respectiv cu Audacity (găsești în acest topic cum se face).

@ meeandrei
Nu se încadrează în subiectul topicului, totuși rămâne aici pentru a evita alte întrebări pe aceeași temă.
Efectele / procesele pe care le găsești în SoundForge sunt generice, țin de editarea/masterizarea audio în general. Ceea ce dorești tu nu este manualul de utilizare al softului, ci manualul micului inginer de sune. Există diverse lucrări despre mastering, există documentație și pe net, e adevărat că majoritatea acestor surse sunt în limba engleză, însă asta nu ar trebui să constituie o mare problemă în zilele noastre. Parte din termenii utilizați nu se pot traduce, traducerea mot a mot este improprie sau efectul/procesul respectiv este denumit prin doi termeni diferiți, însă nici asta nu constituie o mare problemă, cred, la o căutare/documentare folosind termenul folosit în SoundForge vei găsi și termenul corespondent.

#46
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Atasat un sample. Am observat ca exista trei zgomote de fond: 1. Zgomotul salii, zumzetul, 2. zgomotul cum scriu notitele de curs si 3 soaptele celor din apropiere.
Pe langa eliminarea zgomotului de fond mi-ar fi de folos si o egalizare a vocilor (volumul vocii profei sa fie la fel cu volumul colegilor care raspund la intrebari sau vin cu idei)

In afara de asta am o noua problema, am transformat anumite articole din format pdf in "audiobook-uri" pentru a le asculta in masina folosind diverse site-uri (http://www.spokentext.net/, http://www.yakitome.com/, http://readthewords.com/) dar cel mai mult mi-a placut spokentext.net. Din pacate dupa ce am facut 6 fisiere audio trebuie sa trec la premium, ceea ce cred ca voi face. Aici am o alta problema, fiind articole stiintifice e multa bibliografie inclusa in text, care rupe cursivitatea textului. Vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca intr-un fisier audio sa fac ceva de genul "find and replace" - cam ca in word. Sa gaseasca cand spune "caption" si "close caption" si sa le elimine impreuna cu toata bucata ce se gaseste intre ele. Eliminarea asta o pot face si manual daca nu exista un proces automatizabil, eventual daca are functia find sa gasesc prima parte.

Attached Files



#47
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Chiar nici o idee?

#48
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
În Audacity ai, în meniul Effect, High Pass și Low Pass filter. Taie tot ce e sub 300 Hz și peste 6-7 kHz. Poți încerca să ridici și vocea utilă (Effect > Compressor) însă vei crește simultan și alte zgomote.

În ce privește "find and replace" nu știu să existe vreun soft care să știe chestia asta, deci presupun că va trebui să o faci manual.

#49
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Intrebare legata de Sony Sound Forge 10.
Cum se foloseste "Click and Crackle removal" ? respectiv, ce ar trebui sa fac ca sa il pot folosi, pentru ca orice as face, indiferent daca am selectat sau nu zone pe grafic, butonul ramane inactiv.

Unde gresesc, ce ar trebui sa fac?

Multumesc.

#50
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Salut, am si eu aceeasi problema ca @Ionut Corneanu. Am o inregistrare audio de aprox. 5 minute din, din care vreau sa elimin zgomotul de fond (discutia a avut loc intr-un bar) si sa ramana, daca este posibil, doar vocile. Cu ce soft as putea face asa ceva? Merci anticipat. :peacefingers:

#51
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Depinde de înregistrare. Dacă zgomotul de fundal = vocile celorlalte persoane din barul respectiv care se suprapun peste vocile utile, probabil că nu prea se poate face mare lucru. În funcție de cum arată înregistrarea respectivă, posibil ca un expander să fie util sau, dimpotrivă, să iasă mai rău.
Probabil este și muzică peste conversația utilă, însă nu se știe cât de tare...
Încearcă ce i-am sugerat lui Ionut Corneanu și vezi ce rămâne.
Poate te ajută și asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/krjhT8Ct68Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Ok, am sa vad ce pot face. Merci multde raspuns. :peacefingers:

#53
banila

banila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2011
Ajutaaaati-ma si pe mine va rooooog.
Sunt pasionat de pasarele exotice si m-ar interesa un programel cu ajutorul caruia sa decupez partile care nu-mi convin din cantec pentru a ramane o melodie cat mai curata, fara greseli.
Multumesc anticipat

#54
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Scrie pe la începutul topicului, cred.
Audacity, selectezi zonele care vrei să dispară > Delete, sau selectezi ce vrei să păstrezi > Cut

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate