Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Editare audio - intrebari si raspunsuri punctuale

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu prea ai cum. Am incercat si eu diverse metode. Pur si simplu pana la urma am dat play la fisierul midi si l-am inregistrat in timp real cu un soft de inregistrare ,ceva in format wav. Dupa aia poti sa-l faci mp3 daca vrei.
Despre calitate nici nu poate fi vorba la fisierele midi ,din motivele cunoscute.

#74
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostCeapaIndustries, on 22 februarie 2016 - 14:39, said:

Cum pot converti si eu fisiere audio din format MIDI in MP3 fara sa pierd din calitate ? Ce programe/site-uri pot folosi ?

De o ora stau pe google, incercai peste 20 de programe diferite dar toate imi convertesc melodiile ciudat, adica pur si simplu nu se aude ca originalul.
Mersi.
Pune aici un fisier MID cu una din melodiile pe care vrei sa le convertesti in Mp3.Un fisier .mid poate contine un canal sau mai multe canale, depinde in ce program importi acel .mid ca apoi sa-l exporti in .mp3.

#75
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Salut!
Am înregistrat toate casetele vechi în format digital prin intermediul Adobe Audition. Următorul pas este să tai înregistrarea continuă în secvențe, pentru a delimita melodiile. Vă rog să mă ajutați cu această operațiune; să tai și să salvez melodiile în fișiere separate, pentru a le putea prelucra ulterior.
Mulțumesc!

#76
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ai putea sa salvezi fisierul digital ce contine inrregistrarile in format mp3 si apoi sa folosesti mp3DirectCut sa delimitezi melodiile. programelul e deosebit de puternic, are inclusiv functia de detectare a pauzelor, sau salvare rapida a selectiei. practic tot ce trebuie sa faci e sa identifici capetele melodiei, sa selectezi acea zona in waveform, si sa folosesti "save selection".

sau daca vrei sa folosesti doar audition, ai putea selecta o melodie, o copiezi in clipboard, apoi sa creezi un fisier separat cu continutul din clipboard. dar metoda asta mi se pare mai anevoioasa. sau, verifica daca nu are, ca si programul de mai sus, functie de salvare a selectiei

Edited by tEo, 16 March 2019 - 23:08.


#77
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se lucreaza direct wav pe editari si procesari. Nu se comprima nimic. Eventual se comprima la salvarea finala ,daca se doreste.

Edited by edigee, 17 March 2019 - 00:04.


#78
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
de acord cu tine. DAR...

atunci cind faci trecerea analog>>digital de pe caseta in fisier audio, daca nu ai aparatura performanta si casete de calitate, ai o pierdere in calitate mult mai mare  la transfer decit la salvarea in format mp3

care mp3 poate fi la bitrate mare. sa zicem, 320 vbr, ca sa te pastrezi in standarde. desi, tinind cont de sursa, mi se pare prea mult...

am salvat citeva melodii de pe caseta in format mp3. indiferent de metode, cu greu aveau calitatea "acceptabil", mai ales daca ai compara cu versiunea ripuita de pe cd.

#79
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Salvarea am făcut-o printr-un Deck conectat la PC. Aș prefera să folosesc Audition, atât pentru cut cât și pentru filtrare ulterioară.

#80
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
bine.

babeste: incarci fisierul audio care contine toate melodiile. gasesti inceputul melodiei. gasesti sfirsitul melodiei. selectezi melodia.

acum... cu melodia selectata, folosesti functia "save selection as" (ctrl+alt+s). salvezi wav, necomprimat.

repeti pina salvezi toate melodiile.


alternativ, poti folosi tutorialul de aici, care e mai "profi", dar mai complicat un pic


bafta la curatarea melodiilor!

Edited by tEo, 18 March 2019 - 15:36.


#81
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Buna,
Am un playlist cu mp3-uri si as dori sa stabilesc anumite pauze intre melodii (mai lungi decat sunt acum). Cuma sa fac?
De asemenea as vrea sa se auda toate la fel de tare. Siti un program bun pentru asta?
Multumesc.

#82
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postradu1306, on 30 aprilie 2019 - 06:28, said:

Buna,
Am un playlist cu mp3-uri si as dori sa stabilesc anumite pauze intre melodii (mai lungi decat sunt acum). Cuma sa fac?
De asemenea as vrea sa se auda toate la fel de tare. Siti un program bun pentru asta?
Multumesc.
Ai un playlist sau ai un colaj cu mai multe melodii ?

#83
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

View Postnykysor, on 01 mai 2019 - 14:13, said:

Ai un playlist sau ai un colaj cu mai multe melodii ?
Am o succesiune de mp3-uri, nu un mp3 mare cu mai multe melodii.

#84
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
folosesti un player precum aimp, care te lasa sa customizezi pauza dintre melodii

Attached File  Clipboard01sssss.jpg   115.08K   5 downloads

#85
petru98

petru98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 18.12.2012
Va salut! Am o curiozitate si mai excact, cum pot face un mix din mai multe melodii (asta stiu sa fac) dar nu inteleg cum le fac cei care posteaza pe internet, adica, dupa o piesa, vine alta dar fara sa se simta trecerea la alta piesa.
Uitati aici un exemplu pe care vi-l pot da: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O73ufCZLCNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci, nu inteleg cum se face trecerea asa buna de la o poarte dintr-o piesa la o parte a altei piese incat sa nu se simta? Spre exemplu, eu daca folosesc Audacity sa lipesc mai multe melodii, cand dau play, se aude oribil in sensul ca se trece imediat de la una la alta. Asadar, ce se foloseste? Cum se face?
Va rog, am tot cautat pe internet dar nu gasesc pe nicaieri ceva bun.
Va multumesc frumos! :)

#86
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
1. Ia incearca sa legi doua melodii apropiate ca stil si cu acelasi numar de batai pe minut.
2. Incearca intr-un editor multitrack sa "jonglezi" cu bucatele de melodie. Secvente mai scurte, 20-30 de secunde.

#87
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

View PosttEo, on 02 mai 2019 - 09:20, said:

folosesti un player precum aimp, care te lasa sa customizezi pauza dintre melodii

Attachment Clipboard01sssss.jpg
Multumesc, dar playlistul respectiv il am pe un memorystick si vreau sa il ascult in masina. Programul asta modifica efectiv playlistul de pe stick sau doar daca-l asculti pe PC?

#88
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
doar pe pc.
in situatia expusa de tine (player auto), vad o singura solutie. intr-un editor audio ( de exemplu audacity, e gratis) creezi un fisier audio compus din mai multe mp3-uri. avantajul e ca poti lasa cita pauza vrei intre melodii, dezavantajul e ca ordinea melodiilor va ramine fixa.

sau, in masura posibilitatilor, sa testezi noi si noi playere, poate unele au pauza dintre melodii mai mare...

#89
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
Multumesc, am sa incerc, le randomizez si apoi le bag in Audacy, sa vedem ce iese...

#90
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ma refeream la adaugarea melodiilor una dupa alta, cu pauzele dorite de tine. va rezulta un singur fisier audio, care contine mai multe melodii, cu pauze, dar care vor fi redate in aceeasi ordine de fiecare data...
de genul melodie1 pauza melodie2 pauza, melodie3.... toate in unul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate