Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Editare audio - intrebari si raspunsuri punctuale

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
SanLenas

SanLenas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 21.06.2009
sunt mai noob si nu vreau sa fac un topic nou.Spre exemplu am facut un acappela...Cum unesc cu instrumentalu`?la virtual Dj le-am unit dar nu stiu sa salvez?ma puteti ajuta?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
DISCLAIMER:
În acest topic se vor posta întrebări punctuale și răspunsuri la fel de punctuale, pe sistemul "Cum se face x operație?" > "Așa", fără alte comentarii/păreri. Pe cât posibil răspunsurile se vor referi la softuri freeware și/sau simplu de folosit, nu e nevoie de Logic sau ProTools ca să decupezi un fragment de mp3 pentru sunătoarea telefonului; dacă userul întrebător se referă însă, în mod explicit, la un soft anume, ar fi de dorit totuși ca răspunsul să se refere și el la acel soft, chiar dacă nu e freeware.



@SanLenas: În Audacity, Ctrl+I (Import audio), imporți atât instrumental cât și a capella, le vei avea în două trackuri separate, apoi File > Export as wav.

PS> Am făcut eu topicul, se postează într-un topic deja deschis atunci când subiectul se potrivește sau e același.

Edited by antinari, 22 September 2009 - 16:54.


#3
agent00cos

agent00cos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2009
Am vazut cateva posturi asemanatoare dar nu mi au fost de folos,puteti sa imi spuneti cum sa iau refrenul unei melodii?...adica atunci cand ii dau play sa se auda doar refrenul...sa pot sa l pun ringtone la telefon :D
Am Goldwave...pot sa l folosesc pentru asa ceva?...si daca da,cum?
Multumesc,fac cinste :P

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
În GoldWave:
Selectezi refrenul (cu mouse-ul, click stânga unde începe refrenul, ții click stânga apăsat și tragi de mouse până unde se termină) apoi apeși pe butonul Trim (sau Ctrl + T); File > Save as > dai un nume la fișier și specifici unde vrei să-ți salveze, asta cred că știi...

#5
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Audacity - freeware

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

 danutHD, on 26th August 2009, 16:56, said:

Audacity - freeware
Corect, dar...

 agent00cos, on 26th August 2009, 15:58, said:

Am Goldwave...pot sa l folosesc pentru asa ceva?...si daca da,cum?
Relativ la "cum":
Și în Audacity e (aproape)  la fel adică selectezi refrenul, apoi Edit > Trim (sau Ctrl + T), după care  File > Export as [după dorință, wav sau mp3]
;)

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut ! Am facut un negativ in Acid Sony ( cu orga ) si as vrea sa pun o voce ( o voce care este sample acapella ), problema este cum fac sa se potriveasca la bpm ( nota se potrivieste nu tre sa schimb decat turatia melodiei ca sa zic asa, nu pitchul ), acid face ceva cand bag un mp3 sau wav mai lung si cica potriveste bpm dar nu merge, se aude pe langa, prea lent fata de negativul meu ...Cum pot sa potrivesc si vocea sa mearga in acid la aceeasi turatie? Idei ?

Edited by gerbil, 20 September 2009 - 22:36.


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
În Acid (nu lucrez cu acid, deci dacă e vreo modalitate mai simplă poate mai postează cineva, ori dacă am greșit pe undeva rog să fiu corectat):
1. Deschizi vocea, apoi click dreapta pe clip > Clip properties. Se deschide o fereastră (vezi atașamentul 1), click pe Stretch, apoi (vezi atașamentul 2) click pe Beatmapper wizard, se deschide o altă fereastră, aici cred că nu e nevoie de explicații, probabil e next next, vezi totuși să fie ok (cursorul poziționat la primul timp, șidacă detectează ok beat-ul), la final salvezi, informațiile despre tempo se vor salva și în fișierul audio.
2. În alt proiect deschizi negativul și faci aceeași ghidușie, după ce termină beatmapper vrăjitorul, tempoul proiectului se va seta la cel al negativului.
3. v1 Acu aduci și vocea pe un alt track, ea va fi ajustată la tempoul proiectului.
3. v2 Varianta 2 e: în alt proiect deschizi vocea (sau nu închizi primul proiect), și după ce afli tempoul negativului ajustezi corespunzător BPM-ul proiectului (vezi atașamentul 4) corespunzător cu tempoul negativului, apoi dai File > Render as . wav, rezultatul va fi un fișier audio la tempoul care trebuie.

Completare:
Varianta 2 - Sound Forge
Deschizi vocea. În meniul Process, Stretch sau Time stretch (nu țin minte exact da e ceva cu stretch), setezi durata finală dorită, sau bpm-ul actual și cel dorit la final. Salvezi, apoi o duci în proiectul din acid împreună cu negativul.

Attached Files


Edited by antinari, 21 September 2009 - 18:39.
completare


#9
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
convertor de mp3 in ogg....si sa fie si free ....aaaa mmmmultumesc

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Nu are legătură cu editarea, totuși:
http://www.softpedia.../Audacity.shtml
Sau http://www.softpedia...rs/Foobar.shtml click dreapta > convert

Attached Files



#11
Valerys

Valerys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 12.06.2007
Am o intrebare, sunt incepator in editare audio, insa am niste melodii destul de vechi, care au fost inregistrate dupa o placa de vinil. Problema este ca au noise-ul cam ridicat, se aude acea "tremurare" specifica discurilor de vinil sau casetelor uzate iar sunetele se aud destul de "infundat". Ce filtre ar trebui sa folosesc ca sa-i atenuez problemele si mai ales cu ce program?

Edited by Valerys, 17 October 2009 - 20:51.


#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Nu e chiar punctuală întrebarea, e mai mult multipunctuală :) dar o să încerc un răspuns punctual:
Magix Audio Cleaning Lab, ușor de folosit, nu ai nevoie de cunoștințe în editare. Ai în atașamente niște sugestii, mai vezi și tu ce anume crezi că te ajută de acolo. Tremuratul cauzat de variații de viteză nu îl rezolvi cu nici un soft, rstul problermelor, în funcție de cum a fost făcută înregistrarea, probabil se pot rezoilva mulțumitor.

Attached Files



#13
mihaimssc

mihaimssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.07.2006
problema :
am un clip de pe youtube si vreau sa scot numai aprox 7-8 sec din sonor , dupa care , in format aac , mid ,wav...etc sa pun sonerie pe tel.
(e vb de un clip " janes yell" - partea cu tipatul 'a la tarzan' al lui jane)

ms :beer2:

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
Ori convertești/extragi streamul audio (presupun că fișierul tău e flv, vezi aici: http://forum.softped...m...t&p=7521479 ) apoi salvezi cu Audacity partea care te interesează (vezi mai sus în topic cum se face), ori înregistrezi în Audacity (selectezi la placa de sunet, în Volume control > Options > Properties > Recording, te asiguri că e bifat Stereo mix/What u hear/Monitor mixer sau cum o fi la placa ta de sunet > Ok apoi selectezi Stereo mix sau cum ai) și salvezi după ce selectezi partea care te interesează.
Preferabilă prima variantă.

#15
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
Va rog sa ma ajutati, vreau sa "tai" primele 2 minute dintr-o melodie in extensie flac. Am cautat pe google,dar nu am gasit decat alti useri care vor sa faca acelasi lucru.
Aveti vreo idee  ce program trebuie sa folosesc ? Multumesc.

#16
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
Convertesti melodia in format MP3 (ex program: FLAC to MP3 Converter),dupa care poti incerca orice program de editat fisiere audio. (ex: Easy MP3 Cutter).

#17
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
nu fa mp3 ca pierzi din calitate :)

o editezi cu asta:
http://audacity.sourceforge.net/
(cu beta 1.3 ala)

#18
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

 cosmin_17, on 7th April 2010, 14:43, said:

Convertesti melodia in format MP3 (ex program: FLAC to MP3 Converter),dupa care poti incerca orice program de editat fisiere audio. (ex: Easy MP3 Cutter).
Pai nu vreau s-o convertesc din flac in MP3 . :death:  :death:

 unu, on 7th April 2010, 15:47, said:

nu fa mp3 ca pierzi din calitate :)

o editezi cu asta:
http://audacity.sourceforge.net/
(cu beta 1.3 ala)
Mersi mult.Am sa incerc acum.
LE : Poti sa-mi explici pe larg, cum trebuie sa procedez ? Te rog frumos.
Am adaugat melodia,si apoi ce fac ??

Attached Files


Edited by ovidiu77, 07 April 2010 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate