Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cosmote oferte cu stelute

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
shoru

shoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.03.2007

View Postasyst72, on 17th September 2009, 10:30, said:

ce se stie de taxa de portabilitate pentru abonati?
pana la 16septembrie era gratis..
s-a extins?
S-a prelungit pana pe 30 septembrie

#20
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
si tot asa pana la Craciun..:-))
eu vreau sa ma portez prin noiembrie... sper sa prind tot gratis...

#21
luci_lc

luci_lc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2009
Salut catre toata lumea.
cu posibilitatea sa scriu unde nu trebuie imi cer scuze inainte,pot fi considerat si incepator.
am o simpla intrebare:
ce posibilitate este sa ma pot muta la cosmote de la un abonament vodafone care nu este inca incheiat si clauze de reziliere exista in contract?
va rog lamuriti-ma! :worthy: :helpsmilie:

#22
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postluci_lc, on 20th September 2009, 00:30, said:

Salut catre toata lumea.
cu posibilitatea sa scriu unde nu trebuie imi cer scuze inainte,pot fi considerat si incepator.
am o simpla intrebare:
ce posibilitate este sa ma pot muta la cosmote de la un abonament vodafone care nu este inca incheiat si clauze de reziliere exista in contract?
va rog lamuriti-ma! :worthy: :helpsmilie:

Sunt doua feluri : Felul 1 si Felul 2 :D

Prima metoda e sa reziliezi contractul conform clauzei de rezilere (probabil sa platesti lunile ramase pana la final) cu specificatia ca vrei sa faci portare (asta sa nu iti inchida numarul complet, ci sa treaca SIM-ul pe prepay) apoi depui cerere de portare la un magazin/reprezentanta Cosmote si cam asta ar fi.

A doua metoda e sa astepti pana la finalul abonamentului, dar sa mergi la magazin sa ceri desfiintarea abonamentului cu cel putin o luna inainte de final pentru a putea incheia abonamentul fix la terminarea perioadei contractuale; si la fel sa ceri desfiintarea pentru portare pentru a pastra numarul ca prepay.

Edited by rohry2k1, 21 September 2009 - 07:31.


#23
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009

View Postrohry2k1, on 21st September 2009, 08:30, said:

Sunt doua feluri : Felul 1 si Felul 2 :D

Prima metoda e sa reziliezi contractul conform clauzei de rezilere (probabil sa platesti lunile ramase pana la final) cu specificatia ca vrei sa faci portare (asta sa nu iti inchida numarul complet, ci sa treaca SIM-ul pe prepay) apoi depui cerere de portare la un magazin/reprezentanta Cosmote si cam asta ar fi.

A doua metoda e sa astepti pana la finalul abonamentului, dar sa mergi la magazin sa ceri desfiintarea abonamentului cu cel putin o luna inainte de final pentru a putea incheia abonamentul fix la terminarea perioadei contractuale; si la fel sa ceri desfiintarea pentru portare pentru a pastra numarul ca prepay.
Singura poblema este ca nu poti sa inchizi un abonament inainte de termen si sa pastrezi numarul pe cartela :(

#24
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View PostTaddy, on 21st September 2009, 14:19, said:

Singura poblema este ca nu poti sa inchizi un abonament inainte de termen si sa pastrezi numarul pe cartela :(


Ahaaaa, nu stiam de ce nu mi-a trecut Orange numarul pe prepay... Asta era... Asa fac toti operatorii daca il inchei inainte de termen sa inteleg ?

Ti-l inchid chiar daca vrei sa portezi numarul ? Ar fi chiar nasol... Stiu ca, daca depui cerere de portare la Cosmote, de exemplu, si vrei sa pleci de la Vodafone, nu trebuie neaparat sa reziliezi inainte la vodafone, ci te vor contacta Vodafone sa iti ceara taxa de reziliere, pentru ca apoi sa te poti porta fara sa iti inchida numarul de tot.

Nu e si asta o posibilitate, sau gresesc ?

Edited by rohry2k1, 22 September 2009 - 07:39.


#25
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009
Ideea e in felul urmator:
Daca pleci de la operatorul X la operatorul Y cat timp esti inca sub contract la X procedura va fi urmatoarea:
Te duci la Y si faci cerere de portare.
Y trimite cererea, in numele tau la X... cerere care inseamna reziliere numar la X si portare la Y
X te poate (nu obligatoriu) contacta iti face o oferta si te anunta de taxa de reziliere.
1 - daca accepti oferta atunci tu te duci la operatorul Y si anulezi cererea de portare.
2 - daca nu o accepti atunci X iti trimite ultima factura acasa care va cuprinde inclusiv taxa de reziliere.

#26
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
@ Taddy: Corect si complet! Restul raspunsurilor, cu trecutul pe prepay samd, sunt pe langa...

#27
luci_lc

luci_lc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2009
Ce parere aveti de telefonul scos de cosmote Samsung s5230??
as vrea sa il cumpar la abonament full op 100.credeti ca merita?

#28
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postluci_lc, on 27th September 2009, 18:56, said:

Ce parere aveti de telefonul scos de cosmote Samsung s5230??
as vrea sa il cumpar la abonament full op 100.credeti ca merita?


Daca il mai gasesti...  :D
E ok, doar ca ai grija sa folosesti sim nou de cosmote in el (are ceva probleme cu cele mai vechi de 2008 si bateria tine doar 2 zile in loc de 4-5)

#29
luci_lc

luci_lc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2009

View Postd1ab0l33k, on 28th September 2009, 18:28, said:

Daca il mai gasesti...  :D
E ok, doar ca ai grija sa folosesti sim nou de cosmote in el (are ceva probleme cu cele mai vechi de 2008 si bateria tine doar 2 zile in loc de 4-5)


Eu am citit ca la simurile noi nu tine bateria,iar la cele vechi e ok.:-??

#30
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007
Greu de crezut ca stand-by-ul bateriei ar tine de SIM, desi totul e posibil...
Tine mai degraba cat de departe esti de cel mai apropiat BTS din cate stiam eu...

#31
angela_vio

angela_vio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.09.2009
Sunt femeie :), dar ce legatura are consumul si rezistenta unui ACUMULATOR :)) cu SIM-UL ?:))

Am prieteni in domeniu si... :)) sunt prostioare ce spuneti voi :))

:D

#32
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postangela_vio, on 1st October 2009, 15:48, said:

Sunt femeie :), dar ce legatura are consumul si rezistenta unui ACUMULATOR :)) cu SIM-UL ?:))

Am prieteni in domeniu si... :)) sunt prostioare ce spuneti voi :))

:D

Exista SIM-uri de 3,3 Volti si SIM-uri de 5 Volti, doar asta ar putea face diferenta. Dar nu cred sincer ca mai exista pe piata sim-uri de 5V...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate