Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Bucuresti Brasov prin Valeni de Munte

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Pana la urma cum e drumul intre Ploiesti si Brasov/Sacele via Cheia/Valenii ? Am fost primavara trecuta pe sensul N->S si a fost destul de ok din cate imi amintesc, dar in ultimul timp am citit niste chestii contradictorii despre starea sa. Deocamdata am inteles ca e o portiune problematica la intrarea in Cheia venind dinspre N. Cat de mare e portiunea ? Daca mergi mai incet tot chinui rau masina ? Oricum la intoarcere s-ar putea s-o iau pe V.Prahovei. Alte probleme mai sunt pe acest drum ?

#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 12.06.2004
Drumul e OK (ultima oara am fost acolo weekendul trecut). Te mai zgaltaie trecerile la nivel cu calea ferata, pana spre Valeni asfaltul nu-i chiar ca-n palma insa spre Cheia si dupa e bun; nici gand sa chinui masina. Poate pe serpentine, daca nimeresti in spatele unui TIR... sa-ti doresti treapta 0.5 ;)
Am remarcat doua portiuni cu probleme, intr-un loc se circula pe o singura banda, cu semafor (se lucreaza undeva pe drumul Cheia-Sacele), in altul, drumul e surpat pe margine (insa doar o portiune mica), inainte de Cheia. Nimic ingrijorator.
Concluzia: go for it.

Edited by Kunzite, 14 May 2010 - 19:58.


#39
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
mersi.

#40
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View PostKunzite, on 14th May 2010, 20:49, said:

Drumul e OK (ultima oara am fost acolo weekendul trecut). Te mai zgaltaie trecerile la nivel cu calea ferata, pana spre Valeni asfaltul nu-i chiar ca-n palma insa spre Cheia si dupa e bun; nici gand sa chinui masina. Poate pe serpentine, daca nimeresti in spatele unui TIR... sa-ti doresti treapta 0.5 ;)
Am remarcat doua portiuni cu probleme, intr-un loc se circula pe o singura banda, cu semafor (se lucreaza undeva pe drumul Cheia-Sacele), in altul, drumul e surpat pe margine (insa doar o portiune mica), inainte de Cheia. Nimic ingrijorator.
Concluzia: go for it.
Confirm pozitiv, asta-i status-ul :)

In plus, daca o faci pe weekend, ca sa eviti o parte din aglomeratia inerenta, din Ploieste te duci pe Slanic si pana sa ajungi in Slanic dreapta si te scoate exact inainte de Valeni de Munte.

Pitoresc, colorat si ne-aglomerat...

#41
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 12.06.2004
Cateva detalii despre varianta Ploiesti-Slanic-Valeni?
Multumesc.

#42
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
si pe mine ma intereseaza... (si spre Valeni si direct spre Brasov). Daca e asa bun de ce totusi nu e cunoscut? sau de fapt e pt "cunoscatori" :)

Edited by cornel001, 14 May 2010 - 23:13.


#43
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View PostKunzite, on 14th May 2010, 23:28, said:

Cateva detalii despre varianta Ploiesti-Slanic-Valeni?
Multumesc.

Pai cam asta e traseul; practic, pe centura Ploiestiului (cred ca centura de Nord se numeste, deci nu cea realbilitata recent la 2 benzi pe sens) ajungi la un semafor.

Venind dinspre centura (DN1) la acel semafor vei avea : dreapta Ploiesti, inainte Valeni de Munte-Cheia-Sacele-Bv iar in stanga Plopeni.

Daca o luati stanga veti ajunge la Plopeni (o singura data dreapta  dupa o cale ferata), traversati "orasul" si mergeti tot inainte, spre Slanic.

LA un moment dat, inainte de Slanic va rebui sa faceti dreapta, intr-o intersectie pe care o veti remarca ca la bifurcatie drumul incepe sa urce destul de abrupt dealul. Din cat imi amintesc, este semnalizata directia in aceasta intersectie. De acolo se urca dealul, veti trece prin comuna Varbilau, traversati calea ferata si ati ajuns inapoi in drumul spre Cheia/Sacele/BZ. Valeni de Munte e la 1-2 km din punctul unde ati iesit.

View Postcornel001, on 15th May 2010, 00:12, said:

si pe mine ma intereseaza... (si spre Valeni si direct spre Brasov). Daca e asa bun de ce totusi nu e cunoscut? sau de fapt e pt "cunoscatori" :)
Probabil ocolesti putin pe acest drum, poate si din cauza asta. Eu sunt  nascut in Ploiesti deci probabil ma poti incadra la "cunoscatori" :)
Marele avantaj al acestui drum este faptul ca traficul e de cele mai multe ori aproape inexistent.

#44
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View PostKunzite, on 14th May 2010, 23:28, said:

Cateva detalii despre varianta Ploiesti-Slanic-Valeni?
Multumesc.
Traseul cel bun este cum zicea Cipsu cu o scurta precizare, nu include Slanic , bifurcatia cate Valeni este inainte de Slanic. Si da, se face dreapta pe un deal un pic abrupt. Oricum , acolo stiu sigur ca este semnalizare catre Valeni. Drumul este bun, recent asfaltat, din propria experienta iti spun ca atunci cand traficul este 0 barat, se merge cu 80 lejer. Ziua mai greu cu satele, dar este ok. De radare si altele nu mai vorbesc , nu sunt (sau rar, dar nu se compara cu partea de DN1A).

Edited by ady_chesnoiu, 22 May 2010 - 11:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate