Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Bucuresti Brasov prin Valeni de Munte

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008
[quote name='ady_chesnoiu' date='7th September 2009, 17:01' post='7020299']
Alea de pe Doja sunt chiar bine puse , dar și pe Republicii am văzut dacă nu mă înșel .


Mdea ala e foarte bine pus si vezi ca faimoasele "blonde" domnisoare(2) de la politia rutiera nu iarta.Vezi ca sunt camere de supraveghere video langa mercur la trecerea de pietoni,langa patria si la caraiman sunt camere de supraveghere.Gata nu mai fac offtopic :lol: .

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu sunt semne pentru ca Ploiestenii nu vor sa divulge secretele Bucurestenilor :P

#21
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008

 SuperDuper, on 8th September 2009, 01:00, said:

Nu sunt semne pentru ca Ploiestenii nu vor sa divulge secretele Bucurestenilor :P
E o intreaga conspiratie iudeo-masonica care se dezvolta de cateva secole. :D

#22
kalambra

kalambra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.09.2008
si neaparat cand treceti prin Valenii de Munte nu uitati sa mergeti la pizzeria din centrul comercial "CRYSTAL CENTER", etaj 1 (langa parcul din fata Muzeului IORGA, vis-a-vis de supermarket ELIO si PizzaMania, 100m dreapta distanta de la DN1A in sensul de mers Ploiesti-Brasov).

Oricum merita, am fost acolo, ambianta super, pizza 100% italiana, un deliciu, super distractie in week-end .

Attached Files



#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
Nu cred ca ti-ai gasit locul cel mai potrivit pentru a face reclama ;)

#24
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 kalambra, on 17th October 2009, 20:06, said:

si neaparat cand treceti prin Valenii de Munte nu uitati sa mergeti la pizzeria din centrul comercial "CRYSTAL CENTER", etaj 1 (langa parcul din fata Muzeului IORGA, vis-a-vis de supermarket ELIO si PizzaMania, 100m dreapta distanta de la DN1A in sensul de mers Ploiesti-Brasov).

Oricum merita, am fost acolo, ambianta super, pizza 100% italiana, un deliciu, super distractie in week-end .
Normal că ai fost pe acolo , doar lucrezi pe acolo .


Ca un conspect la majoritatea posturilor din topic, eu consider așa :

Dorești o excursie București Brașov ? Te duci pe DN1 , și te întorci pe DN1A . Astfel vezi și peisajele de pe DN1 , din zona Bușteni , Predeal etc . .

Edited by ady_chesnoiu, 18 October 2009 - 18:02.


#25
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Desi este mai lung si mai virajat, mi se pare mai odihnitor DN1A. Pe Valea Prahovei am aceeasi senzatie pe care o experimentez si in Mamaia in varf de sezon: fitze oriunde te uiti si senzatia aia care nu stiu de unde vine (ba stiu ;) ) ca parca imi pandeste cineva cea mai mica greseala ca sa ma amendeze. Bine, radare exista si pe DN1A, nu-i haiducie nici pe acolo, dar ...

#26
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Radare intre Cheia si Brasov n-am vazut asa ca pe acolo esti haiduc :). Intre Ploiesti si Valeni mai gasesti un Seat albastru si un Logan inscriptionat de police.

Edited by pstefan, 17 November 2009 - 07:01.


#27
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 cristi.r, on 17th November 2009, 00:47, said:

Desi este mai lung si mai virajat, mi se pare mai odihnitor DN1A. Pe Valea Prahovei am aceeasi senzatie pe care o experimentez si in Mamaia in varf de sezon: fitze oriunde te uiti si senzatia aia care nu stiu de unde vine (ba stiu ;) ) ca parca imi pandeste cineva cea mai mica greseala ca sa ma amendeze. Bine, radare exista si pe DN1A, nu-i haiducie nici pe acolo, dar ...
De aglomeratie nu ai dat ?

#28
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Aglomeratia apare din cauza trecerilor la nivel cu calea ferata. Insa aglomeratia de pe DN1 nu poate fi egalata asa usor :D

#29
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 cristi.r, on 18th November 2009, 12:39, said:

Aglomeratia apare din cauza trecerilor la nivel cu calea ferata. Insa aglomeratia de pe DN1 nu poate fi egalata asa usor :D
Iin zona Sinaia (inainte si dupa) aglomeratia este aproape zilnica , si nu sunt treceri la calea ferata .

Edited by ady_chesnoiu, 18 November 2009 - 18:29.


#30
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Am povestit aici despre DN1A, caci despre ala credeam ca m-ai intrebat in privinta aglomeratiei.

#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
DN1A pana la slanic este perfect. Nu este asa mare aglomeratie (am scos media 87 Kmph Slanic-Brasov, viteza maxima 180 Kmph, in miezul zilei).
Mult mai ok decat DN 1

#32
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Ce de ploiesteni pe-aici.

Da DN1A, Valeni-BV este un traseu superb si destul de bizoni-free. Am fost in weekendul asta ca tot a fost soare si era foarte populat cu motoristi, atat pe 4 cat si pe 2 roti. Foarte frumos.

Aveti grija in perioada asta pt. ca au inceput sa dea cu pietris/nisip antiderapant, eu am prins in apropiere de Sacele (km35 dinspre BV) in cam toate curbele mai stranse.

S-a agravat si alunecarea aia de teren dintre Maneciu si Cheia, au mai carpit la ea si intr-adevar e semnalizata dar un pic prea din scurt, daca vii dinspre Valeni se vede, drumul fiind usor in panta insa in sens invers chiar ai sanse s-o iei la viteza mare. Daca acum ceva vreme mai scapai cu masina intreaga (eu am luat-o de 2 ori venind dinspre BV la hi-speed si am avut senzatia ca s-a descompus masina) acum nu mai ai nici o sansa daca nu reduci. Tot in zona asta, +/- 5 km, am vazut ca au aparut pietre (bucati de borduri?) pe marginea carosabilului.

#33
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,005
  • Înscris: 27.02.2006

 DarkAngelBv, on 21st November 2009, 02:13, said:

DN1A pana la slanic este perfect. Nu este asa mare aglomeratie (am scos media 87 Kmph Slanic-Brasov, viteza maxima 180 Kmph, in miezul zilei).
Mult mai ok decat DN 1
O corectura se impune: DN 1A nu trece prin Slanic.
DN 1A e varianta Bucuresti- Ploiesti - Valenii de Munte - Sacele - Brasov.
Drumul de la Bucuresti la Ploiesti trece prin Buftea, apoi ocoleste Ploiestiul prin partea sa Vestica (Centura de Vest), apoi la sens giratoriu la Carrefour, se face dreapta (spre Intrarea in Ploiesti), apoi imediat inainte de benzinaria (Mol) se face stanga. Se continua drumul pe Centura de Nord a Ploiestiului (la semafor se merge tot inainte), apoi la benzinaria (Rompetrol) se tine directia Valenii de Munte (in stanga; in dreapta se ajunge la Centura de Est a Ploiestiului, respectiv spre Bucuresti, Buzau, Constanta). Apoi la Valenii de Munte, inainte de Benzinaria (Petrom), drumul se ramifica. Aici se face stanga (spre Brasov; in dreapta se ajunge la Buzau). Se continua drumul pana la Sacele, apoi imediat dupa acest oras urmeaza intrarea in Brasov.

Tuturor celor interesati  de aceasta ruta le urez "Drum bun!" si o calatorie fara incidente in traficul din ce in ce mai aglomerat.

#34
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
la ploiesti se poate lua si pe centura de est. e o sosea libera si buna!

#35
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005

 pstefan, on 17th November 2009, 07:00, said:

Radare intre Cheia si Brasov n-am vazut asa ca pe acolo esti haiduc :) . Intre Ploiesti si Valeni mai gasesti un Seat albastru si un Logan inscriptionat de police.


Atentie la vitezomani , ca a mai aparut un radar de "tip nou" Logan MCV in curtea politiei Valenii de Munte.
Tocmai ce m-a vazut sambata depasind pe linie continua dar nu s-a sesizat .

Edited by pstefan, 22 March 2010 - 07:16.


#36
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Pana in Valeni intr-adevar e aproape imposibil sa nu fie radar dar dupa ce treci nu mai sunt sau cel putin mie nu mi s-a intamplat pana acum sa intalnesc. E posibil sa mai fie cate un militian din ala rural dar dupa Maneciu chiar nu cred ca mai e nimic pana in Sacele. Atentie, repet atentie inainte de Cheia (dinspre Valeni venind) ca s-a lasat foarte mult carosabilul si daca intrati cu hi-speed faceti praf masina.

Edited by fastcarjunkie, 22 March 2010 - 09:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate