Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Bucuresti Brasov prin Valeni de Munte

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
proto

proto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.02.2008
Buna seara tuturor,
Vreau sa ajung la Brasov via Valeni de Munte, nu am mers niciodata pe acest traseu, as ramane recunoscator colegilor de forum pentru o informatie: merita drumul prin Valenii de Munte(chiar si pentru pitoresc) sau e mai bine pe clasicul DN1? Ma refer la gropi, camioane, timp, etc.

#2
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,004
  • Înscris: 27.02.2006
drumul e acceptabil. nu are gropi in judetul ph, insa de la ultimele ploi de acum doua saptamani s-a surpat intre maneciu si cheia o bucata de versant, ce a tras dupa ea la vale si pietrisul de sub asfalt, si exista la un moment dat circulatie doar pe un singur sens.
soseaua e pe doua benzi de circulatie (una dus, alta intors). ai limitari de viteza in localitati de 50 km/h. atentie in sacele (bv) ca e turnat proaspat asflatul si ai niste gropi de la capacele de canalizare, chiar pe mijlocul sensului de circulatie.
eu zic sa incerci sa mergi , eu acum o saptamana am mers si am intalnit situatiile precizate mai sus.

#3
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 proto, on 21st July 2009, 21:32, said:

Buna seara tuturor,
Vreau sa ajung la Brasov via Valeni de Munte, nu am mers niciodata pe acest traseu, as ramane recunoscator colegilor de forum pentru o informatie: merita drumul prin Valenii de Munte(chiar si pentru pitoresc) sau e mai bine pe clasicul DN1? Ma refer la gropi, camioane, timp, etc.
Varianta pe cheia se numește DN1A dacă nu mă înșel , este dedicată camioanelor . Două benzi , drum bun , cu micile surpări . Peisaj frumos , dar dacă vrei să ajungi B - BV , iar pe DN1 (Sinaia - Predeal etc,)

Sunt Prahovean ;) .

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
nu am fost de vreo luna,nu stiu nimic de eventuale surpari sau lucrari insa daca mergi la plimbare iti recomand cu incredere ruta asta..peisaje superbe si drumul e fff bun..
Plus ca in general e mai liber si poti alerga in voie masina pe serpentinele alea :D
puncte nasoale:
-mai intalnesti ceva tiruri care e posibil sa iti dea ceva batai de cap sa le depasesti pe serpentine;
-sunt cateva localitati imeddiat dupa ploiesti,pana ajungi "la munte", in care se circula cam greu(atentie si la radare pe protiunea asta, de obicei un seat toledo model mai vechi de seamana cu vento cu nr  MAI xxx)
-avand in vedere ca sunt ff multe serpentine se merge mai greu,deci iesi ceva mai tarziu decat daca ai merge pe sinaia-predeal

asadar daca mergi la plimbare iti recomand ruta, in rest nu prea pentru ca iesi cu cel putin 30-40 min mai tarziu decat prin sinaia.insa avand in vedere ca pe centura ploiesti se lucreaza, la fel si prin sinaia+ faptul ca suntem in sezon de vacantza..e posibil sa iesi cam la fel :)
drum bun :P

#5
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Drumul e foarte bun , cel mai bine e sa urmezi traseul :

Bucuresti>DN1> La Lukoil-ul inainte de Ploiesti faci dreapta> In 100m ai sens giratoriu la care faci dreapta>Mergi inainte ceva km , la urmatorul giratoriu tot inainte(daca iei dreapta ajungi la Mizil,Buzau,etc), apoi cand ajungi la Rompetrol vei face dreapta spre Valenii de Munte> In Valeni , la Petrom o iei usor la stanga (dupa drum) si drept inainte o sa ajungi la Sacele respectiv Brasov.  
Dupa cum zice si bossake ai grija de radar in zona Valeni Seat albastru, dar nu e singurul care apare pe acolo.
Daca mergi in weekend nu o sa vezi prea multe camioane ,sambata mai putine iar duminica mai deloc, traficul greu fiind deviat pe aici.

Edited by pstefan, 22 July 2009 - 08:35.


#6
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 proto, on 21st July 2009, 21:32, said:

Buna seara tuturor,
Vreau sa ajung la Brasov via Valeni de Munte, nu am mers niciodata pe acest traseu, as ramane recunoscator colegilor de forum pentru o informatie: merita drumul prin Valenii de Munte(chiar si pentru pitoresc) sau e mai bine pe clasicul DN1? Ma refer la gropi, camioane, timp, etc.
Deci cum ai luat-o ?

Eu de exemplu am fost azi pe DN1 (nu DN1A) , și am fost plăcut surprins că la ore de vârf , nu am dat de nici o coadă , aveam viteză bună constantă . S-a circulat incredbil de bine (se lucrează pee sensul de mers către BV la Sinaia , dar nu sunt cozi mai deloc) .

#7
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Acum doua zile m-am intors de la munte pe DN1A, intre Sacele si Ploiesti. Drumul e bestial, pur si simplu, foarte frumos, foarte bun, numai munte, brazi si serpentine (ma rog, nu e prima data cand il fac). Nu era nicio restrictie de circulatie pe portiunea asta, iar acolo unde drumul era un pic surpat, era semnalizat din timp, dar nu se lucra la el, nu am vazut asa ceva. Intr-adevar, mergi destul de incet pe el, fata de DN1, sunt curbe si serpentine una dupa alta, plus tiruri. Dar am preferat de o mie de ori sa merg asa, decat sa mai stau o ora bara la bara in Sinaia si Busteni, cum am patit-o cand am plecat in concediu.

Intrebare pentru cine stie: cum naiba se intra din nou pe DN1A din nenorocirea aia infernala de centura a Ploiestiului?.... Ca de acolo n-am mai nimerit sub nicio forma DN1A si am fost nevoit sa termin drumul spre Bucuresti pe DN1.

#8
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008

 ady_chesnoiu, on 5th September 2009, 23:39, said:

Deci cum ai luat-o ?

Eu de exemplu am fost azi pe DN1 (nu DN1A) , și am fost plăcut surprins că la ore de vârf , nu am dat de nici o coadă , aveam viteză bună constantă . S-a circulat incredbil de bine (se lucrează pee sensul de mers către BV la Sinaia , dar nu sunt cozi mai deloc) .
Seat albastru,Logan galben si alb,Skoda octavia gri si Opel astra G astea au radare pe ele in prahova...credeti-ma <_< .Sunt ploiestean stau mai mult pe exterior logan-urile mai stau in oras in special pe gh doja(pt adi chesnoiu).

#9
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 maktweet, on 6th September 2009, 20:43, said:

Intrebare pentru cine stie: cum naiba se intra din nou pe DN1A din nenorocirea aia infernala de centura a Ploiestiului?.... Ca de acolo n-am mai nimerit sub nicio forma DN1A si am fost nevoit sa termin drumul spre Bucuresti pe DN1.
Acolo m-am impotmolit si eu  :lol: , nu am aflat nici pina azi cum , si culmea am intrebat pe un trecator pe unde si cum dar nu batea nimic din ce a spus el cu realitatea , nu-i bai , la anu aflu cum si ce .

#10
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 Neohori, on 6th September 2009, 22:32, said:

Acolo m-am impotmolit si eu  :lol: , nu am aflat nici pina azi cum , si culmea am intrebat pe un trecator pe unde si cum dar nu batea nimic din ce a spus el cu realitatea , nu-i bai , la anu aflu cum si ce .

Cum intri in Ploiesti dinspre Sinaia, dupa Carrefour faci imediat stanga (ai indicator de Constanta la stanga), apoi o tii drept pe centura de Est si dai in DN1A, urmezi indicatorul de Valenii de Munte.

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 maktweet, on 6th September 2009, 20:43, said:

Intrebare pentru cine stie: cum naiba se intra din nou pe DN1A din nenorocirea aia infernala de centura a Ploiestiului?.... Ca de acolo n-am mai nimerit sub nicio forma DN1A si am fost nevoit sa termin drumul spre Bucuresti pe DN1.
Vrei sa ajungi in Bucuresti prin dn1a? Daca nu ma insel e drumul care iese prin buftea si ca sa o sa iei pe acolo trebuie sa mergi cativa km pe centura de vest ploiestiului, si apoi dai de un indicator catre buftea. nu am luat-o niciodata pe acolo asa ca nu stiu cum e drumul.

#12
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Multumesc tuturor pentru informatii. Anul trecut am plecat din Bucuresti direct pe DN1A (Valenii de Munte-Cheia-Sacele).
Anul acesta am zis sa evit denivelarile alea imense de dupa iesirea din Bucuresti, asa ca am luat-o pe DN1 pana la Ploiesti, cu intentia sa intru pe DN1A de la Ploiesti incolo. N-am nimerit DN1A din centura Ploiestiului, n-am vazut indicatoare, asa ca am continuat pe DN1 si mi-am luat o mare teapa prin Sinaia si Busteni, fiind sambata, am stat bara la bara mai rau ca in Bucuresti, in zilele lui cele mai proaste.
Cand m-am intors de la munte, am zis gata, de la Sacele o iau pe DN1A si merg pe asta pana la Bucuresti. Numai ca DN1A m-a dus tot in centura Ploiestiului, acolo am nimerit tot in DN1, iar n-am vazut indicatoare, mai era si-un sofer de tir care s-a apucat sa urle ca "ce fac, dorm????", exact cand ma uitam dupa indicatoare, mai era si bezna si zece mii de buduroaie puse aiurea, de tot faceai slalom printre ele.
Mi-am zis ca daca mai am drum pe acolo, o iau direct prin oras, nu-mi mai trebuie centura Ploiestiului pana n-or termina-o.

#13
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Cand te intorci din Brasov , treci prin Sacele , Valeni, apoi pe la Blejoi fix dupa Rompetrol faci stanga  ca nu o sa vezi tu niciun fel de indicator.

#14
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 extasy_cristU, on 6th September 2009, 20:45, said:

Seat albastru,Logan galben si alb,Skoda octavia gri si Opel astra G astea au radare pe ele in prahova...credeti-ma <_< .Sunt ploiestean stau mai mult pe exterior logan-urile mai stau in oras in special pe gh doja(pt adi chesnoiu).
Alea de pe Doja sunt chiar bine puse , dar și pe Republicii am văzut dacă nu mă înșel .


 maktweet, on 7th September 2009, 10:02, said:

Multumesc tuturor pentru informatii. Anul trecut am plecat din Bucuresti direct pe DN1A (Valenii de Munte-Cheia-Sacele).
Anul acesta am zis sa evit denivelarile alea imense de dupa iesirea din Bucuresti, asa ca am luat-o pe DN1 pana la Ploiesti, cu intentia sa intru pe DN1A de la Ploiesti incolo. N-am nimerit DN1A din centura Ploiestiului, n-am vazut indicatoare, asa ca am continuat pe DN1 si mi-am luat o mare teapa prin Sinaia si Busteni, fiind sambata, am stat bara la bara mai rau ca in Bucuresti, in zilele lui cele mai proaste.
Cand m-am intors de la munte, am zis gata, de la Sacele o iau pe DN1A si merg pe asta pana la Bucuresti. Numai ca DN1A m-a dus tot in centura Ploiestiului, acolo am nimerit tot in DN1, iar n-am vazut indicatoare, mai era si-un sofer de tir care s-a apucat sa urle ca "ce fac, dorm????", exact cand ma uitam dupa indicatoare, mai era si bezna si zece mii de buduroaie puse aiurea, de tot faceai slalom printre ele.
Mi-am zis ca daca mai am drum pe acolo, o iau direct prin oras, nu-mi mai trebuie centura Ploiestiului pana n-or termina-o.
Sămbăta trecută , 5 septembrie ?

#15
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Nu, sambata 29 august. Plecam si noi in concediu ca oamenii, aveam si drum lung de facut (Sangeorz Bai) si am pierdut o gramada de timp stand bara la bara. Ne-am intors vineri, pe 4 septembrie din concediu si normal ca fiind vineri am evitat statiunile-minune, ca sa nu-mi iau teapa din nou....

#16
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

 maktweet, on 7th September 2009, 17:07, said:

Nu, sambata 29 august. Plecam si noi in concediu ca oamenii, aveam si drum lung de facut (Sangeorz Bai) si am pierdut o gramada de timp stand bara la bara. Ne-am intors vineri, pe 4 septembrie din concediu si normal ca fiind vineri am evitat statiunile-minune, ca sa nu-mi iau teapa din nou....
Pe 4 am fost eu B - BV , și retur , s-a circulat incredbil de bine , poate mai bine ca niciodată .

#17
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 controversatul, on 6th September 2009, 23:27, said:

Cum intri in Ploiesti dinspre Sinaia, dupa Carrefour faci imediat stanga (ai indicator de Constanta la stanga), apoi o tii drept pe centura de Est si dai in DN1A, urmezi indicatorul de Valenii de Munte.
Multumesc , sa sti ca am notat in carnetelul de bord al masinii - agenda "electronica" , sigur asa nu uit

#18
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 Neohori, on 7th September 2009, 20:30, said:

Multumesc , sa sti ca am notat in carnetelul de bord al masinii - agenda "electronica" , sigur asa nu uit
Daca vii dinspre Valenii de Munte si vrei sa ajungi in Bucuresti prin Buftea, dupa de ajungi la Carrefour faci stanga pe centura de Vest, mergi vreo 2-3 km si la un Rompetrol(pe partea dreapta) faci dreapta si mai departe te descurci.
Daca vii dinspre Sinaia si vrei pe Buftea, la Carrefour o iei in dreapta pe centura si la Rompetrol faci ce scrie mai sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate