Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cea mai buna linie ADSL

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#361
ciprian_celebrul

ciprian_celebrul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 23.07.2007
Puteți să-mi ziceți dacă pot vedea filme pe Netflix  sau pe alte platforme video cu  internetul de  6 sau 12 Mb de la Telekom?
Vă mulțumesc!

#362
gsergiu15

gsergiu15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2006
Cu netul de 12Mbps poti sa te uiti la streamuri full hd, cu cel de 6Mbps nu prea cred.

#363
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
A mai cerut cineva de aici setarea de data path pe fast in loc de interleaved la Telekom? Am sunat la ei sa vad daca pot sa imi fac si upgrade la abonament, de 4mbs, au zis ca 2mbs e maxim ce poate linia. Cand i-am zis de data path parca vorbeam limbi straine. A spus sa sun la alt numar, 6 euro pe apel, "poate pot cei de acolo sa te ajute, daca nu iti rezolva pe loc te suna ei sa iti zica ce pot sa faca". Cand sun la tehnic oricum am observat ca e un fel de loterie, nu stii peste cine dai, unul care stie ce face, sau un incepator. Are rost sa incerc la numarul cu plata, sau mai imi incerc norocul, asa, o data pe zi?
Asta imi arata mie la router, prima poza e cu Adsl2, a doua cu Adsl2+ si a treia cu G.dmt. De picat netul nu tin minte sa fi picat decat cand au fost rupte firele. Distanta de la dslam e cam mare, dar ar trebui sa duca 4mbs, atenuarea e undeva sub limita maxima. Pe G.dmt am  impresia ca da mai putine erori, pingul e mai mic si jitter oscila intre 0 si 1 si ramane 1, la adsl oscila intre 1-2 si ramanea tot 1 si viteza a iesit undeva la 1,8mbs.

Attached Files



#364
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
SNR-ul cam variază, iar le upload e cam la limita optimă.

#365
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Nu prea ma intereseaza upload-ul asa mult, mai mult download si data path pe fast. Snr-ul variaza cu 1-2 maxim. La G.dmt e mai mare, in loc de 15-17 am 23-24 si variaza mai putin, cam 1, dar creste putin si atenuarea.

Edited by ZZNemessis, 05 March 2016 - 03:28.


#366
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Pe tine nu, dar pe modem da.
Dacă linia este instabilă pe un singur segment modemul se va desincroniza pentru a căuta o viteză mai mică.
Eu pe VDSL an probleme cu downstream, iar când pică sub 7,6 dBm, pică și internetul.

#367
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Cand spui dbm te referi la output power? Din ce stiu eu download-ul nu are nici o treaba cu upload-ul, daca creste viteza si scade snr pe down, si pe upload ramane la fel, snr pe up nu este afectat. Din moment ce am snr 7 pe up, as putea la fel de bine sa am snr de 10-12 pe down in loc de 15-17 cu o viteza mai mare, sau pe g.dmt snr de 17-18. Decat sa am o linie cu uptime de zeci si sute de ore cu viteza mai mica mai bine sa am o deconectare ocazionala si viteza mai buna. Sau macar sa imi schimbe data path pe fast daca am snr peste 15.

#368
ZZNemessis

ZZNemessis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.04.2008
Am decis in cele din urma sa sun adica ce sunt 6 euro daca tot am ocazia sa vorbesc cu profesionist si e posibil sa imi puna fastpath in loc de interleaved? Din pacate am ramas peplex omul parea adormit la ora asta sau plictisit. A spus ca el  nu poate verifica daca pot sa am macar 3mb in loc de 2. In fine ma gandesc, il rog sa imi schimbe setarea de data path de pe interleaved pe fast path si daca sunt deconectari revin cu un telefon sa o schimbe la loc, dau 12 euro da macar stiu o treaba. Nu poate sa faca, e o setare "globala", trebuie sa fac cerere la departamentul de tehnic de securitate???? din cadrul unui magazin, dupa care ma intreaba la ce mi-ar folosi mie setarea asta si de ce as vrea sa o schimb???? Alti provideri(bineinteles nu romanica) iti rezolva setarea in cateva minute si iti zice daca suporta linia, si asta nu la telefon cu 6 euro pe apel..... sun din nou, dar la tehnic de data asta. Ii explic frumos la om, el imi zice sunati la numarul cu plata eu nu ma descurc cu setarile avansate, zice ce nu va merge, de ce vreti sa schimbati? ii zic ca imi scade lagul, pingul....imi inchide in nas. Chiar asa???? Al 3-lea apel. Raspuns: nu se poate, sunteti pe modem, trebuie luat modemul modificat......Macar nu mi-a mai inchis in nas. Am fibra in fata casei de 2-3 ani care apartine de telekom, dar se pare ca nu e functionala inca.... Il intreb cand se face trecerea pe fibra se poate schimba setarea, fiindca mi-a spus ca la upc si rds merge facuta setarea...imi zice ca nu fiindca tot modem o sa fie si la fibra. In final imi zice sa mai incerc la magazin poate cei de acolo pot sa ma ajute.

Edited by ZZNemessis, 05 March 2016 - 16:07.


#369
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Nu rezolvi nimic cu trecerea pe FAST.La tine,linia are o atenuare enorma,criminala,catastrofica! Power-down-ul la tine este de asemenea foarte mare si nu este bine!
Daca ai trece pe FAST,crede-ma nu ai mai avea net,pur si simplu.Modemul s-ar desincroniza foarte des datorita scaderii SNR-ului si corectiei mai mici a erorilor.Tu esti mai departe de DSLAM si linia nu duce stabil mai mult de 2 mb/sec.Da,ar putea sa te treaca la 4 Mb/sec insa cu riscuri de deconectare mai mari.
Cel mai bine suni la ei (stiu,din nou) si ceri o verificare a liniei,inlocuirea cablului de la cutie pana la tine,verifci atenuarea sa nu treaca de 20 dB si daca aceste conditii sunt indeplinite,poti trece la 4 sau chiar 6 Mb/sec.
Uite parametrii liniei mele de la Gornet-Cricov unde merg in weekenduri cateodata,dupa ce m-a ajutat cineva de pe acest forum sa rezolv o problema cu cablul de la cutie pana in gospodarie.Aveam Inernet de 2 Mb/sec care se desincroniza in draci... am mai scris pe forum,poti cauta in sectiunea asta.Acum sunt multumt,nu "very happy" privind viteza (doar 6 Mb/sec dar stabili) insa macar nu mai am probleme cu deconectarile.
Vezi atenuarea la mine,distanta fata de DSLAM cam 1800 m socotind tot cablul din gospodarie pana la DSLAM... cu aproximatie.Compara cu linia ta si trage concluziile.
Repet,nu rezolvi nimic cu schimbarea din centrala.Oricum,schimbarea se face numai cu acordul lor si ei nu cred ca o vor ace dm motivele ce ti le-am enumerat.DPDV tehnic si recomandat,chiar si in alte tari cu ADSL din belsug (vezi Germania),tot pe Interleaved se tine aceasta setare.
Mai vorbim pe tema asta.Sunt in domeniu si pot sa-ti spun multe.
Vezi si un test de viteza.

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 06 March 2016 - 18:15.


#370
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
9,4 dBm e bun.

#371
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
HG658 cu următorii parametrii:
Status conexiune

Stare sincronizare DSL Sus
Timp funcţionare DSL 11:40:32

Status linie
Stadard linie ADSL2+
Viteză descărcare (kbit/s) 6140
Viteză încărcare (kbit/s) 886
Viteză descărcare SNR (dB) 19.6
Viteză încărcare SNR (dB) 13.1
Atenuare linie descărcare (dB) 8.5
Atenuare linie încărcare (dB) 7.1
Putere ieșire descărcare (dBmV) -7.1
Putere ieșire încărcare (dBmV) 11.4
Descărcare CRC 6
Încărcare CRC 58
Descărcare FEC 42832
Încărcare FEC 41
Se poate mai bine sau nu?

Edited by Gif2D, 11 March 2016 - 23:01.


#372
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostGif2D, on 11 martie 2016 - 23:00, said:

HG658 cu următorii parametrii:
Status conexiune

Stare sincronizare DSL Sus
Timp funcţionare DSL 11:40:32

Status linie
Stadard linie ADSL2+
Viteză descărcare (kbit/s) 6140
Viteză încărcare (kbit/s) 886
Viteză descărcare SNR (dB) 19.6
Viteză încărcare SNR (dB) 13.1
Atenuare linie descărcare (dB) 8.5
Atenuare linie încărcare (dB) 7.1
Putere ieșire descărcare (dBmV) -7.1
Putere ieșire încărcare (dBmV) 11.4
Descărcare CRC 6
Încărcare CRC 58
Descărcare FEC 42832
Încărcare FEC 41
Se poate mai bine sau nu?

Ce mai vrei frate,linia este beton pentru 6 Mb/sec.Stai bine si la SNR si la atenuare.
Daca ai fi mai aproape de DSLAM,ai avea atenuare si mai mica iar Telekom ti-ar putea da si 12,16 sau chiar 20 Mb/sec.

Edited by Tehnicianul1970, 12 March 2016 - 03:15.


#373
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ideea este alta: cei de la numerele alăturate au la 50Mbps (conform acoperirii de pe site-ul furnizorului) și din cauza asta mă cam „roade” curiozitatea…

#374
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Adica la numerele de peste strada ?

#375
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Pentru că un DSLAM acoperă o parte a străzii, iar altul cealaltă parte

#376
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Și o parte a străzi este pe Vdsl , iar o parte pe Adsl , luni o să verific .

#377
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Chiar, poți vedea unde sunt amplasate DSLAM-urile și cât poate aronda?

#378
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
E vorba de numere de pe aceeași parte a străzii(impare).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate