Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Nereguli, frauda, copiat, fofarlit si alte cele...

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
eu stiu doar ca am luat 6 si ala care a scris de la mine a luat 9 :D !!!! Nu am de ce sa ma plang de sistem deoarece asta este el si asa o sa ramana .

#20
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 sfcandrey, on 8th July 2009, 10:16, said:

Bai, daca iei bacu' nu inseamna ca esti un om descurcaret. Cunosc persoane "picate din cer" care au luat bacu'(in a 2-a sesiune se ruga de ei sa copieze, ca sa nu-i mai vada si la anul), si de 2-3 ani stau acasa, nici macar nu-si cauta vreun job. Daca iei asa zisul " examen al maturitatii", nu inseamna ca viitorul sigur iti suna bine. Multi elevi buni au picat bacu', poate ca au fost ghinionisti, poate ca asa a fost sa fie, poate ca s-au pierdut in emotii, cine stie? Daca ar fi sa ne luam dupa rezultate, inseamna ca toti elevii de prin Mehedinti sunt niste genii sau niste foarte mari descurcareti, dar va spun eu, ca 1% din ei o sa ajunga unde viseaza.

Sunt de acord cu tine in legatura cu cei din Mehedinti :)

Dar in legatura cu copiatul , sincer chiar prinde bine , pentru ca bac-ul este foarte prost organizat. Am elevi in clasa care aveau la matematica numai 8 , au scris la bac la matematica si au luat 2 si ceva , 3. Imi pare rau pentru ei , dar mai bine parca copii cu nesimtire decat sa fi corect si sa pici  <_<

#21
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Apropo de datul pe la scoala :)) In 4 ani de liceu, nu stiu daca am fost 3 luni puse cap la cap. Adica iei toate orele, le insumezi si iti dau maxim 3 luni. Pentru ca nu faceam nimic niciodata, desi sunt la un liceu de prestigiu si am considerat ca decat sa pierd timpul degeaba si sa consum bezina, mai bine fac altceva. Luat BAC-ul cu o nota rezonabila, 9.65, care nu prea ma satisface, dar in fine, o admitere e luata cu 10, pe a doua o astept sa vad ce si cum si asa mai departe. Ce legatura are datul pe la scoala cu BAC-ul? Sau cu notele? Sau legat de cultura generala? Ca eu nu pricep.

#22
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 412
  • Înscris: 05.04.2007
ayra, idem :)

dar eu acasa invatam nu frecam menta :lol:
si tu sunt sigur ca ai invatat ca parca ziceai ca nu ai copiat mult :P

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 KenYa, on 7th July 2009, 11:44, said:

Am si eu un coleg in clasa care  venea din an in Paste la scoala si acum are cea mai mare medie din clasa la bac. Ironic.
Poate a stat acasă și a învățat...  -_-

#24
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 antigen, on 8th July 2009, 13:47, said:

Poate a stat acasă și a învățat...  -_-

Probabil nu.  <_<

Edited by Ratzian, 08 July 2009 - 12:49.


#25
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

 antigen, on 8th July 2009, 13:47, said:

Poate a stat acasă și a învățat...  -_-
si la mine in clasa a fost un asemenea caz, cel putin la mate stia dar la info a copiat si a luat o media destul de mare peste multi :D

#26
NjoYMe

NjoYMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2008

 Ayra, on 8th July 2009, 13:23, said:

Apropo de datul pe la scoala :)) In 4 ani de liceu, nu stiu daca am fost 3 luni puse cap la cap. Adica iei toate orele, le insumezi si iti dau maxim 3 luni. Pentru ca nu faceam nimic niciodata, desi sunt la un liceu de prestigiu si am considerat ca decat sa pierd timpul degeaba si sa consum bezina, mai bine fac altceva. Luat BAC-ul cu o nota rezonabila, 9.65, care nu prea ma satisface, dar in fine, o admitere e luata cu 10, pe a doua o astept sa vad ce si cum si asa mai departe. Ce legatura are datul pe la scoala cu BAC-ul? Sau cu notele? Sau legat de cultura generala? Ca eu nu pricep.

Nici nu ma astept sa pricepi  :lol:

#27
Doctorul_46

Doctorul_46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 14.05.2007
Vad ca multi folosesc expresia "nu a dat pe la scoala si a luat ....." ce legatura are cat dai pe la scoala cu ce ai in cap?
asta este o mentalitate a "geniilor" care au luat 6 la bac si care cred ca daca tu lipsesti esti prost.Inca ceva ...se mai spune ca multi aveam medii mari in liceu ...de obicei din clasa a 11-a incepi sa cunosti profesori si ei pe tine ..daca te stiu silitor te iarta in majoritatea cazurilor de nepregatire.Cea mai mare prostie este ca sunt si profesori care tin de prezenta la ore ...poate tu iti permiti si ai acasa profesor care te invata.Felicitari celor care stiu sa se descurce in viata!

#28
mike_sol

mike_sol

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 412
  • Înscris: 05.04.2007

 Doctorul_46, on 8th July 2009, 17:47, said:


aoleu...mai sunteti? :death:

Edited by Lucian_M, 30 July 2009 - 22:40.


#29
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006

 NjoYMe, on 8th July 2009, 17:13, said:

Nici nu ma astept sa pricepi  :lol:

Explica-mi atunci :)

Si da, cand 'stateam' acasa, faceam cu totul altceva. Ori invatam pentru examene, ori lucram, ori aveam vreun internship, chestii de genul asta. Deci, ce legatura are nota de la BAC cu mersul la scoala? :))

#30
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Bacu-i total aiurea. Mai bine s-ar da numai examen de admitere.
Universitățile serioase dau examene de admitere stricte (cam ca și acum), iar buticurile de diplome să dea ceva asemănător BAC-ului (la organizare și condiții de examen). Toată lumea ar fi fericită.

#31
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
cel mai bine ar fi sa fie scos de tot examenul de bacalaureat.La sfarsitul celor 12 clase sa se acorde o diploma care sa ateste terminarea ciclului liceal,iar cei care vor sa faca mai departe o facultate sa dea examen de admitere si in functie de nota la admitere sa intre la locurile cu taxa sau la buget sau sa nu intre la facultate.Dupa parerea mea asta ar fi cel mai corect sistem,dar editurile,mana in mana cu baietii destepti de la Ministerul Educatiei si Invatamantului trebuie sa speculeze de pe urma bac-ului.

Edited by boxXxing_star, 14 July 2009 - 14:33.


#32
D4rk_Princess

D4rk_Princess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009
la noi in tara multi se bazeaza pe vb aia "prost sa fii,noroc sa ai"  si sa vezi chestie:chiar asa e!
Si eu am dat bacul anul asta si am avut timp sa observ multe chestii care mi`au starnit indignarea si ma faceau sa ma gandesc serios la ce relevanta mai are liceul in viata noastra? Dupa 4 ani de liceu,profil mate info, sa ajung sa dau examen la info si sa fiu strigata din capatul celalat de sala si intrebata ce varianta trebuie sa copie minunatul elev,cea de pascal sau cea de c/c++.Cum sa nu`ti vina sa innebunesti? In gimnaziu nici nu mai stiu cate ore am stat rezolvand probleme in pascal,pregatiri,concursuri toate celea,in liceu la fel,dar in c si sa ajung sa`i raspund la "iminent" k are de scris c/c++? sau ca nu intelegea la partea a doua ce scria in carticica cu rezolvari kre o avea asupra lui  si sa`i zic.. (nu intelegea pt ca era niste notiuni total noi si necunoscute pt el.. era o structura si trebuia scrisa o linie de cod ce suna ceva de genu f.x=f.x1*f.y2+f.x2*f.y1) And guess what? a luat 10 :)
Nu zic,nici eu poate nu m`am omorat invatand mereu ,am lipsit de la scoala,am petrecut am chefuit,mi-am trait viata.Dar macar stiam ca am ceva in cap si pot recupera o sapt 2 pierdute .Macar  stiu ca media de la bac reflecta niste cunostinte ce le am,nu e din copac.. pentru ceilalti.. n`avem ce le face,nu vor intelege ceea ce discutam noi aici pt ca mai este o vorba :"Trebuie sa fii putin destept ca sa`ti dai seama ca esti prost"  :D

#33
cristo09

cristo09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.03.2009
Nu numai elevii fraudeaza examene...ci si profesorii!

http://forum.portal....t...112733&st=0

#34
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,691
  • Înscris: 13.12.2006

 NjoYMe, on 7th July 2009, 11:10, said:

6. Elevi cu nota 5.5 la oral la romana, iau 7 la scris, si atentiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiieeeeeeee 9, 85 la matematica...pot sa va dau link sa vedeti<
eu sunt exemplu viu...am luat aproape 6.5 la romana scris, dar 10 la oral, plus 9.85 la istorie si 9.50 la latina plus 10 la sport si engleza...
deci nu vad unde e puterea exemplului? ce daca am luat 6.5 la romana si 10 la latina? asta denota ca n-am pregatit romanul care ni l-a dat spre analiza la romana...atata tot.

in schimb sunt destul metode de copiat si probabil unul care copiaza cu bun simt, adica invata o parte din materie iar la examen ce nu stie mai arunca un ochi pe fituica si isi aduce aminte....acel om este mai potrivit sa ia examenul cu nota mare sau sa fie angajat undeva decat unul care memoreaza materia, stie tot la examen si daca il intrebi ceva peste 5 zile habar nu are.

 boxXxing_star, on 14th July 2009, 15:32, said:

cel mai bine ar fi sa fie scos de tot examenul de bacalaureat.La sfarsitul celor 12 clase sa se acorde o diploma care sa ateste terminarea ciclului liceal,iar cei care vor sa faca mai departe o facultate sa dea examen de admitere si in functie de nota la admitere sa intre la locurile cu taxa sau la buget sau sa nu intre la facultate.Dupa parerea mea asta ar fi cel mai corect sistem,d
B)  ideea asta o sustin si eu...bac-ul n-are nici o relevanta asupra cunostintelor elevului...si nici nu-l ajuta cu nimic decat sa intre la o facultate unde oricum selectia naturala isi spune cuvantul. degeaba ai 10 la bac si intri la faculta fitoasa daca dupa un semestru ai 7 restante...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate