Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

lipsuri symbian

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Nu prea ma pricep, dar credeam ca symbianul e ca un windows. Dar de exemplu nu are functie de copiere, decat numai in cadrul "notelor", dar sa copiezi text de exemplu dintr-un txt intr-o casuta de logare de pe un site nu are o optiune. Ori e un program care poate sa faca asta?

De asemenea cand navighezi am observat ca dupa vreo 2-3 pagini deschise nu mai are memorie si nu ai optiunea sa inchizi celelate ferestre, trebuie sa iesi si sa o iei de la capat. Ce e bataia asta de joc?... Ori are tel meu nokia 6120 luat la mana a doua ceva?
O sa revin cu alte chestii pe care le-am uitat acum, oricum o sa-mi iau altul cu symbian, care e cel mai ieftin cu camera de 5 megapixeli? De fapt cred ca o sa iau un abonament la vodafone, banuiesc ca in felul asta o sa-mi dea la juma de pret un tel.. o sa mai caut pe net.
Deci ce "marimi" la camera au telefoanele, numai 2,5 si 5 megapixeli si dintre doua de 5 unul poate filma mai clar, pt ca au si niste setari de rezolutie etc?

Edited by bubu™, 04 July 2009 - 22:37.


#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
referitor la 5 mpx vs 2 mpx , e doar diferenta de rezolutie la fotografii (marimea fisierului si cati pixeli intra in poza . ATENTIE !!!! asta nu inseamna ca cel cu 5 mpx are neaparat un senzor mai bun . E posibil ca cel de 2 sa aibe un senzor mai bun ! )

spre exemplu , primele exemple care-mi vin in minte :
- nokia 6280 , desi are 2 MPX la foto , poate filma VGA (la vreo 15 fps parca ..oricum , destul de multumitor ..mai ales pt vremea cand aparuse ) .
- SE k850 , nu mai stiu la ce rezolutie filmeaza , dar sigur sub VGA . Desi are 5 mpx ..

#3
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
merci, deci alea cu 5mpx nu filmeaza mai bine?? ce trebuie sa iau ca sa filmeze mai clar decat acel nokia care ziceam ca-l am?
Si celelalte intrebari ale mele, mai ales cea cu de ce nu pot inchide ferestrele precedente de internet ca sa nu se umple memoria, asa e symbianul ori nu stiu eu ceva?
De asemnea daca intru de pe mobil pe site-ul acesta, de ce nu merge functia de cautare, chiar daca sunt logat? n-am incercat pe alte site-uri. De fapt vad ca merge numai formularul de cautare, dar cautarea rapida nu

Edited by bubu™, 05 July 2009 - 00:01.


#4
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Nu ca nu filmeaza , dar nu e lege ca cele cu mai multi mpx sa filmeze mai bine . Adica depinde de la model la model , dar megapixelii aia reprezinta dimensiunea pozei . Nu are legatura cu video

ceva de top , ar fi un nokia n93/i pt video . (in conditii de iluminare bune )
putine telefoane sunt peste el , la capitolul asta
ar mai fi si LG Viewty care parca filmeza f bine ..

referitor la celelalte nelamuriri , nu am mai avut un telefon symbian de multa vreme si nu mai stiu exact ce si cum ..
totusi , nu inteleg exact ce vrei sa scrii .
probabil tu cand deshcizi o pagina , o deschizi intr-un nou tab ? sau ..nu stiu
eventual , incearca Opera sau un alt browser mai jmecher , pt symbian :)

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 bubu™, on 4th July 2009, 23:32, said:

Nu prea ma pricep, dar credeam ca symbianul e ca un windows. Dar de exemplu nu are functie de copiere, decat numai in cadrul "notelor", dar sa copiezi text de exemplu dintr-un txt intr-o casuta de logare de pe un site nu are o optiune. Ori e un program care poate sa faca asta?
Poate ca nu merge la tine , dar eu mi am pus o cheie de 20 de caractere la routerul meu si a mers perfect copierea din txt in browser . Mai incearca . Oricum logarea ti o cere doar prima data .

 bubu™, on 4th July 2009, 23:32, said:

De asemenea cand navighezi am observat ca dupa vreo 2-3 pagini deschise nu mai are memorie si nu ai optiunea sa inchizi celelate ferestre, trebuie sa iesi si sa o iei de la capat. Ce e bataia asta de joc?... Ori are tel meu nokia 6120 luat la mana a doua ceva?
Nu are RAM telefonul suficient , a tau are 64 :) . Deschizi pagini mai putine si nu ai probleme . Sau iti pui OperaMini .

 bubu™, on 4th July 2009, 23:32, said:

Deci ce "marimi" la camera au telefoanele, numai 2,5 si 5 megapixeli si dintre doua de 5 unul poate filma mai clar, pt ca au si niste setari de rezolutie etc?
Filmat sau pozat ?

#6
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
eu folosesc Opera Mobile 8.65 si nu am probleme cu deschisul paginilor
te sfatuiesc sa incerci trial`ul de la Opera Mobile

#7
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Nu inteleg ce cheie si de ce router vorbesti la tel mobil, ca sa copiezi dintr-un txt un cuvant intr-un browser. Deci eu pe mobil nu ma pot loga aici cu numele meu, nu pot pune acel TM

Am instalat opera dar de ex deschide softpedia punand toate la rand, deci linia de sus orizontala cu chestii multe si linkuri mi-o pune vertical si ca sa ajung la forum mereu dau scrol o gramada in jos. Ori forumul acesta are mai multe formate, cum activez alt format?

Legat de care cel mai ieftin telefon care filmeaza mai bine atunci nu inteleg la ce specificatii sa ma uit, daca nu conteaza ca are 2 ori 5 megapixeli

Edited by bubu™, 05 July 2009 - 16:01.


#8
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
te poti uita pe gsm arena la cele carora li s-a facut review ..si sunt si "video samples" filmate cu ele

#9
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006

 bubu™, on 5th July 2009, 17:00, said:

Nu inteleg ce cheie si de ce router vorbesti la tel mobil, ca sa copiezi dintr-un txt un cuvant intr-un browser. Deci eu pe mobil nu ma pot loga aici cu numele meu, nu pot pune acel TM

Am instalat opera dar de ex deschide softpedia punand toate la rand, deci linia de sus orizontala cu chestii multe si linkuri mi-o pune vertical si ca sa ajung la forum mereu dau scrol o gramada in jos. Ori forumul acesta are mai multe formate, cum activez alt format?

Legat de care cel mai ieftin telefon care filmeaza mai bine atunci nu inteleg la ce specificatii sa ma uit, daca nu conteaza ca are 2 ori 5 megapixeli
apasa pe tasta # si pagina va fi afisata normal !

#10
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
in sfarsit bun pont, merci

Despre telefon, eu vroiam mura-n gura un nume de telefon nu cu mult mai scump decat nokia 6120 pe care-l am (care cred ca e si cel mai ieftin din cele cu symbian)- deci un tel cu symbian care sa filmeze mai bine ca acest nokia pe care-l am si care costa cam 2-3 mil la mana a doua si 4-6 mil la magazin parca

Despre navigare, de multe ori iau linkuri din calculator si le copiez pe tel ca sa nu stau sa scriu sute de litere in telefon, dar sincer mi se pare retardat sa nu ai optiunea de a deschide aceste linkuri decat cu browserul "din fabrica" handicapat. Iar la opera trebuie sa scriu eu ditamai adresa ca nu putem deschide automat un link ori un link, de exemplu un link scris intr-un text document.'
Sau macar se poate copia cumva din text document linkul in opera?

Edited by bubu™, 06 July 2009 - 19:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate