Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

ADAMA EvoCasa Viva Brasov - Ce mai e nou?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
joco2003sm

joco2003sm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2009
Salut!

De mult timp urmaresc cu atentie proiectul Evocasa Viva al Adamei.
Adama al carui sediu de birouri era in Ilfov, pana cand nu si-a mutat sediul la Brasov. De fapt acest lucru nu s-a mai trecut intr-un act aditional la niciun contract deja semnat.

Broker-ul imobiliar a fost Coldwell Banking, o firma cu retea internationala. Azi numarul de telefon si adresa acesteia se mai afla pe site-ul Adama, cu toate ca ei nu mai ofera informatii despre proiect.

Sambata, 20 iunie 2009, am trecut pe la santier. Acolo in continuare nici o schimbare. Gasesti un bloc imens de armatura ruginita din cauza lipsei de protectie in timpul lunilor si anilor 2008 - 2009, si alt beton armat care sta in apa, de la dezghet incoace. Nimeni nu sesiseaza ca nu se respecta conditiile din normativele de constructie? O retea de armatura, consumata de rugina ce rezistenta mai poate prezenta?
Dar in mod ciudat, am gasit muncitori in salopete verzi. Am incercat sa intru in vorba cu ei. Paznicul mi-a spus ca este o firma noua, cu angajati adusi din China. Wow. Probabil e vorba de cei care au construit si zgaraie-norii din Shanghai. (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/tongue.gif) Dar saracii se plimbau pe reteaua de armatura, fara sa lucreze cu unelte, sau sa faca suduri etc. Nu mi-am dat seama ce operatie pot face. Am vrut sa intru in vorba cu seful lor, dar el foarte nervos, nu a dorit sa imi ofere prea multe informatii. De la el am aflat ca este vorba de firma Dia Siv sau Dia Silv din Bucuresti, si ca respecta termenii, respectiv finalizare in martie 2010.

Azi am aflat de la agentia de pe santier ca noul termen este martie 2011 si ca executantul este firma Dania Sebrus sau Dania Sebus tot din Bucuresti. Am aflat ca au vandut 45 de apartamente in primele doua blocuri. Acest nivel era cunoscut si acum un an, nu?

Desigur, niciuna dintre cele 4 denumiri de firma nu se regasesc in Registrul Comertului.

Voi ce mai faceti? Ati incercat sa reziliati contractul? Ati si reusit?

#2
corinaarh

corinaarh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2009
Danya Cebus se numeste firma de constructii si e tot israeliana. Adama nu a dat si nu da faliment prea curand ; sunt printre putinii care inca mai respira pe criza asta . Din cate se zvoneste au luat un pic de tzeapa cu terenul de la excrocii imobiliari din Brasov sustinuti de primarie si de la boul de geotehnician care intentionat sau nu le-a dat rapoarte aiurea; asa ca s-au trezit ca apa e prea sus si sporesc costurile cu fundatiile.
Nu lucrez pentru ei ; i-am avut de clienti cu ceva ani in urma si mi s-au parut seriosi pentru niste investitori din tara sfanta ;)

#3
joco2003sm

joco2003sm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2009

View Postcorinaarh, on 22nd June 2009, 21:11, said:

Danya Cebus se numeste firma de constructii si e tot israeliana. Adama nu a dat si nu da faliment prea curand ; sunt printre putinii care inca mai respira pe criza asta . Din cate se zvoneste au luat un pic de tzeapa cu terenul de la excrocii imobiliari din Brasov sustinuti de primarie si de la boul de geotehnician care intentionat sau nu le-a dat rapoarte aiurea; asa ca s-au trezit ca apa e prea sus si sporesc costurile cu fundatiile.
Nu lucrez pentru ei ; i-am avut de clienti cu ceva ani in urma si mi s-au parut seriosi pentru niste investitori din tara sfanta ;)


Draga Corina,

Iti multumesc pt raspunsul prompt. Danya Cebus Rom SRL este din Bucuresti, tel. 0755-995 209 care are un actionar majoritar (95%) pe Danya Cebus Cyprus Limited. Firma are un capital social de 200 RON - ma intreb ce garantie de executie prezinta pentru blocurile de cateva milioane EUR in conditiile in care are acest capital si a fost infiintata in august 2007. Sigur pe google gasesti link-ul catre Israel, dar juridic, conform jurisprudentei romanesti, este destul de dificil sa rezolvi orice diferend juridic, daca firma romaneasca este asa mica.

Legat de falimentul Adama, prefer sa nu o tratez emotional. Orice faliment este posibil, deorece interesele economice le cer.

Insa acum aflu ca Adama, adica Shaked Development este din nou in Ilfov inregistrat, dupa ce si-a radiat si inregistrarea din Brasov. Iata azi cum arata Shaked Development dupa ce s-au retras actionarii principali, probabil si finantatorii proiectului Adama, respectiv Lehman Brothers si Morgan Stanley (dupa rasunatorul faliment al acestor banci de investitii din SUA in 2008): Adama Romania Ltd din Limassol, Cipru - 90%, KSR  Properties I Ltd din Nicosia, Cipru - 9.9%.

Ma intreb cine vine din Tara Sfanta, Israel? Si ce daca de acolo vine, nici acolo nu traiesc numai sfinti :-)

Stim cu totii ce mafie complexa lucreaza la noi in domeniul imobiliarelor. Sa iei tzeapa, trebuie sa fi si naiv, nu? Aceasta calitate oare creste siguranta finalizarii proiectului?
Ok, acum au aflat cum arata terenul si ce costuri implica. Tehnic presupun ca este posibil sa construiasca chiar si pe apa, de la venetienii medievali incoace. Totusi de ce se sta? De ce nu se lucreaza de februarie a.c. de cand este cald?

Ce parere ai legat uzura structurii existente?

#4
joco2003sm

joco2003sm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2009
Shaked Development - pentru cei care stiu engleza, poate sa insemne in conditiile actuale ceva evident ("shaked" in engleza inseamna zguduit, zdruncinat).

Dar in februarie 2008, cand Adama era promovat prin Coldwell Banking, un domn reprezentant strain al Adamei mi-a explicat ca de fapt este un nume israelian. In ebraica, intr-adevar se gasesc nume de familie Shaked, dar si o localitate infiintata in 1981 ("shaked"in ebraica inseamna migdale).

Acum ramane sa spuneti voi care explicatie este mai potrivita.

#5
fanem2000

fanem2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 12.02.2008
Ce mai e nou?

Adama a initiat programul "PRIMA CASA" in colaborare cu bancile si guvernul.Super conditii, super preturi

#6
corinaarh

corinaarh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2009

View Postjoco2003sm, on 23rd June 2009, 10:35, said:

Draga Corina,  Corina e nevasta-mea ; se intampla sa intru pe contul ei cateodata , spre norocul tau ; daca vedea ca folosesti libidinosul apelativ, te alegeai cu frigiderul plin "

Iti multumesc pt raspunsul prompt. Danya Cebus Rom SRL este din Bucuresti, tel. 0755-995 209 care are un actionar majoritar (95%) pe Danya Cebus Cyprus Limited. Firma are un capital social de 200 RON - ma intreb ce garantie de executie prezinta pentru blocurile de cateva milioane EUR in conditiile in care are acest capital si a fost infiintata in august 2007. Sigur pe google gasesti link-ul catre Israel, dar juridic, conform jurisprudentei romanesti, este destul de dificil sa rezolvi orice diferend juridic, daca firma romaneasca este asa mica.  
WOWWW , cata stofa de detectiv ... Danya Cebus este parte a uriasului grup Africa Israel (informeaza-te despre); jumatate din santierele care inca merg in Bucuresti sunt populate cu chinezii lor
Legat de falimentul Adama, prefer sa nu o tratez emotional. Orice faliment este posibil, deorece interesele economice le cer.
Asa e, in fond peste 6 luni e posibil ca Brasovul sa fie distrus de un meteorit . Acum serios, nu vorbeam fara informatii precise din interior ; am ramas in relatii bune cu unele persoane de acolo si stiu ca Brasovul e pe lista cu proiectele de finalizat.

Insa acum aflu ca Adama, adica Shaked Development este din nou in Ilfov inregistrat, dupa ce si-a radiat si inregistrarea din Brasov. Iata azi cum arata Shaked Development dupa ce s-au retras actionarii principali, probabil si finantatorii proiectului Adama, respectiv Lehman Brothers si Morgan Stanley (dupa rasunatorul faliment al acestor banci de investitii din SUA in 2008): Adama Romania Ltd din Limassol, Cipru - 90%, KSR  Properties I Ltd din Nicosia, Cipru - 9.9%.
Wrong ; Lehman si Morgan aveau fix pielea ; Marele finantator este Immoeast ; cand oi auzi ca a cazut acest fond, atunci sa bagi un seppuku. In legatura cu mutatul in Bucuresti, e mult mai simplu asa; si-au construit sediu in Buc. si le convine sa aiba toate firmele inregistrate acolo - dpdv logistic.

Ma intreb cine vine din Tara Sfanta, Israel? Si ce daca de acolo vine, nici acolo nu traiesc numai sfinti :-)
Majoritatea sunt de-acolo, indiferent in ce paradisuri fiscale au firmele. Ce , Lehman ti se pare nume "british"? Adama inseamna pamant rosu, lut in ivrit. (De acolo si "Adam" cel plamadit din lut )
Stim cu totii ce mafie complexa lucreaza la noi in domeniul imobiliarelor. Sa iei tzeapa, trebuie sa fi si naiv, nu? Teapa au luat ca s-au bazat pe un anume director roman care si-a luat talpasita intre timp. Aceasta calitate oare creste siguranta finalizarii proiectului? Nu! Dumnezeu stie ce ne mai asteapta cu criza
Ok, acum au aflat cum arata terenul si ce costuri implica. Tehnic presupun ca este posibil sa construiasca chiar si pe apa, de la venetienii medievali incoace. Totusi de ce se sta? De ce nu se lucreaza de februarie a.c. de cand este cald? Uite, o sa intreb saptamana viitoare si iti spun.

Ce parere ai legat uzura structurii existente? N-am mai fost de un an in Brasov , asa ca nu stiu cat e de grav si nici nu sunt structurist  . Si promit ca imi fac si eu cont pe acest minunat forum :))

Edited by corinaarh, 02 July 2009 - 19:53.


#7
macha28

macha28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009
Salutare

Eu am dat avans pt. un apartament in complexul "evocasa viva" si am fost pe acolo de curand si am vazut ca se lucra , erau cateva betoniere, una venea ,alta pleca ,erau si cativa muncitori care lucrau acolo turnau beton,intr-un cuvant se lucra.Nu stiu de ce nu s-a lucrat pana acum dar important e ca au inceput iar.

#8
bv2000

bv2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2008
Pe santier se lucreaza, ieri, la primul bloc deja se lucra la etajul 6 iar la blocul de langa, lipit de primul, inca erau la primele nivele. Probabil intr-un an vor termina cel putin un bloc.
poze putin mai vechi, din luna august (at. erau la et. 3):
[ http://img21.imageshack.us/img21/286/p1010133r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img19.imageshack.us/img19/1522/p1010134k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bv2000, 14 September 2009 - 03:33.


#9
asclepios44

asclepios44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.02.2008
imagini de astazi

Attached Files



#10
axara_me

axara_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.12.2007
buna,

am revenit si eu pe forum dupa o lunga perioada de timp...
de curand am fost la BV sa vad in ce stadiu se afla garsoniera noastra. am fost pe santier, sus, am intrat in "casa", am vizitat multe tipuri de apartamente si am vazut materialele de finisare.
pot spune ca am fost foarte incantata de ceea ce am vazut, de stadiul lucrarilor, tinand cont de maaaaarea pauza pe care au luat-o de la demararea proiectului.
Noi am contractat garso pe timpul machetei, nu va spun ce sentimente ne-au incercat atata timp in care nu s-a lucrat deloc....

Ce m-ar deranja sincer, m-ar deranja sa nu se finalizeze proiectul, tot proiectul, caci cele 2 blocuri nu  ar avea nicun facmec asa aiurea!

Sa ne auzim cu bine!

A.

#11
macha28

macha28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.02.2009

View Postaxara_me, on 2nd September 2010, 14:52, said:

buna,

am revenit si eu pe forum dupa o lunga perioada de timp...
de curand am fost la BV sa vad in ce stadiu se afla garsoniera noastra. am fost pe santier, sus, am intrat in "casa", am vizitat multe tipuri de apartamente si am vazut materialele de finisare.
pot spune ca am fost foarte incantata de ceea ce am vazut, de stadiul lucrarilor, tinand cont de maaaaarea pauza pe care au luat-o de la demararea proiectului.
Noi am contractat garso pe timpul machetei, nu va spun ce sentimente ne-au incercat atata timp in care nu s-a lucrat deloc....

Ce m-ar deranja sincer, m-ar deranja sa nu se finalizeze proiectul, tot proiectul, caci cele 2 blocuri nu  ar avea nicun facmec asa aiurea!

Sa ne auzim cu bine!

A.

Salutare !

Toti cei care au dat avans pt. un apartament in complexul Evocasa Viva sa aiba mare,mare grija pt. ca din informatiile de la Institutul Proiect Brasov rezulta ca acel bloc are o inclinatie mai mare decat este permis prin lege si asta este principalul motiv pt. care s-a lungit atat procesul dse intabualre. Daca acel bloc are o inclinare de cand e dat in folosinta, ce se va intampla peste peste 20 sau 30 ani?Majoritatea celor care au contarctat un apartament in acel complex au luat o parte din bani de la banca( eu sunt unul din ei) si platesc 30 ani pt. ceva care la primul cutremur ar putea sa aiba mari probleme.
De aceea procesul de intabulare a durat din Ianuarie pana in Iunie.Cei care au in contract termenul de predare expirat si pot sa-si retraga banii ar fi bine sa o faca pana nu e prea tarziu.E doar un sfat iar informatiile de la Institul Proiect Brasov care aproba toate constructiile in Brasov sunt din sursa sigura.Multa bafta va doresc!!!

#12
riro_ely

riro_ely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2009

View Postmacha28, on 20th May 2011, 18:24, said:

Salutare !

Toti cei care au dat avans pt. un apartament in complexul Evocasa Viva sa aiba mare,mare grija pt. ca din informatiile de la Institutul Proiect Brasov rezulta ca acel bloc are o inclinatie mai mare decat este permis prin lege si asta este principalul motiv pt. care s-a lungit atat procesul dse intabualre. Daca acel bloc are o inclinare de cand e dat in folosinta, ce se va intampla peste peste 20 sau 30 ani?Majoritatea celor care au contarctat un apartament in acel complex au luat o parte din bani de la banca( eu sunt unul din ei) si platesc 30 ani pt. ceva care la primul cutremur ar putea sa aiba mari probleme.
De aceea procesul de intabulare a durat din Ianuarie pana in Iunie.Cei care au in contract termenul de predare expirat si pot sa-si retraga banii ar fi bine sa o faca pana nu e prea tarziu.E doar un sfat iar informatiile de la Institul Proiect Brasov care aproba toate constructiile in Brasov sunt din sursa sigura.Multa bafta va doresc!!!


Servus,
Esti deja mutat? si eu am o garsoniera si as vrea sa mai vb si sa iau niste detalii?putem lua legatura?

View Postmacha28, on 20th May 2011, 18:24, said:

Salutare !

Toti cei care au dat avans pt. un apartament in complexul Evocasa Viva sa aiba mare,mare grija pt. ca din informatiile de la Institutul Proiect Brasov rezulta ca acel bloc are o inclinatie mai mare decat este permis prin lege si asta este principalul motiv pt. care s-a lungit atat procesul dse intabualre. Daca acel bloc are o inclinare de cand e dat in folosinta, ce se va intampla peste peste 20 sau 30 ani?Majoritatea celor care au contarctat un apartament in acel complex au luat o parte din bani de la banca( eu sunt unul din ei) si platesc 30 ani pt. ceva care la primul cutremur ar putea sa aiba mari probleme.
De aceea procesul de intabulare a durat din Ianuarie pana in Iunie.Cei care au in contract termenul de predare expirat si pot sa-si retraga banii ar fi bine sa o faca pana nu e prea tarziu.E doar un sfat iar informatiile de la Institul Proiect Brasov care aproba toate constructiile in Brasov sunt din sursa sigura.Multa bafta va doresc!!!


Servus,
Esti deja mutat? si eu am o garsoniera si as vrea sa mai vb si sa iau niste detalii?putem lua legatura?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate