Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Nessebar

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#163
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
tocmai am scris o locatie.

#164
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Colegii, spre Nessebar ce drum e indicat: pe la Silistra sau Vama veche?
Vigneta o s-o cumpar online, pentru o saptamana.

Attached Files


Edited by ekoly, 18 May 2022 - 07:32.


#165
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Ne intrebi de Vama Veche, dar in printscreen-ul tau apare Negru Voda Posted Image
Prin Silistra trebuie sa iei in calcul plata trecerii cu bacul. ( 70 de lei se pare ca era anul trecut )
Eu unul recomand Negru Voda.

Edited by cristiany, 18 May 2022 - 09:16.


#166
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

 cristiany, on 18 mai 2022 - 09:13, said:

Ne intrebi de Vama Veche, dar in printscreen-ul tau apare Negru Voda Posted Image
Pe la Vama am mai trecut o data, acum 7-8 ani. Nu mai stiu ce mai e acum. Venind dinspre Braila, la mare la noi mergeam prin Dobrogea (treceam cu bac-ul), peisajul si drumul sunt mult mai ok. Mergand spre Mangalia, cred ca e mai bine sa trecem prin Vama. Nu stiu alte variante, de-aia intrebam aici.Posted Image

Edited by ekoly, 18 May 2022 - 10:04.


#167
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Salutare. Pentru prima data, doresc sa nu mai merg la noi la mare, deoarece dupa cum bine stim, calitatea este slaba(cazari slabe, la gazda-preturi mari), mancarea scumpa si slab calitativa, etc. M-am orientat catre Nesebar(3 nopti 2 persoane), insa nu stiu ce presupune o calatorie pana in Bulgaria, Nesebar.

Intrebarile mele ar fi:
1. Care ar fi preturile pe acolo?(mancare)
2. Din cate am inteles, trebuie neaparat inchiriat sezlong, e adevarat?(daca da, care ar fi pretul pe zi?)
3. Am pe unde sa parchez?(cat costa pe zi?)
4. Cum e situatia de la vama Giurgiu-Ruse? Daca plec de dimineata pe la 4-5, am sanse sa nu prind aglomerat? Dar la intoarcere?

#168
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007
forum.softpedia.com/topic/560465-nessebar/

https://forum.softpe...trare-bulgaria/

Edited by R_a_z_v_a_n, 01 July 2022 - 11:47.


#169
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 bigwall, on 01 iulie 2022 - 11:40, said:

Salutare. Pentru prima data, doresc sa nu mai merg la noi la mare, deoarece dupa cum bine stim, calitatea este slaba(cazari slabe, la gazda-preturi mari), mancarea scumpa si slab calitativa, etc. M-am orientat catre Nesebar(3 nopti 2 persoane), insa nu stiu ce presupune o calatorie pana in Bulgaria, Nesebar.

Intrebarile mele ar fi:
1. Care ar fi preturile pe acolo?(mancare)
2. Din cate am inteles, trebuie neaparat inchiriat sezlong, e adevarat?(daca da, care ar fi pretul pe zi?)
3. Am pe unde sa parchez?(cat costa pe zi?)
4. Cum e situatia de la vama Giurgiu-Ruse? Daca plec de dimineata pe la 4-5, am sanse sa nu prind aglomerat? Dar la intoarcere?

1. Prețurile sunt relativ similare cu cele de pe litoralul românesc.  

2. Peninsula (orașul istoric) are una sau două plaje mici.   Nu știu dacă este obligatorie închirierea de șezlonguri,  dar îți sugerez ca pentru plajă să mergi în afara stațiunii,  acolo unde ai de ales între Sunny Beach spre nord,  accesibilă cu titicarul (trenulețul, whatever),  sau înspre sud, plajele orașului Nesebar. Dacă vrei o plajă mai salbatică și mai ”altfel”,  cam cum este cea de la Corbu,  la 20km spre sud (direcția Burgas) există o limbă de pământ care se termină în stațiunea Pomorie. Ai de unde să alegi.    Parcările pentru plaje (dacă alegi să mergi cu mașina) sunt suficiente și nu costă exagerat.  Nu mai rețin cât,  am fost anul trecut și nu am plătit cine știe ce.

3. Da, sunt locuri de parcare.
Dacă te-ai cazat în orașul istoric,  cel mai bun loc este parcarea din partea de nord.  
https://goo.gl/maps/CYZfRTXbpGQ32oSC7

2 Leva pe oră anul trecut.  
Dacă stai mai mult,  peste 24 de oră, este mai ieftin,  dacă rețin corect a fost vreo 12-13 leva,  parcă.    Eu am avut cazare la un hotel chiar în orașul istoric.  Hotelul avea parcare (mică) și ca să bagi mașina în oraș trebuie card de acces,  apoi să te bagi pe străduțe,  printre oameni,  a fost prea complicat. De la hotel la parcare am făcut 3 minute.  
Singura problemă ar fi că seara este aglomerată,  vin mulți vizitatori și uneori trebuie să dai ture pentru a găsi loc.

4.  Am auzit la radio că se lucrează pe pod, dar că au întrerupt lucrările de la 1 iulie pentru a fi eliminate abuteiajele.   În prinicipiu,  dacă plecați foarte devreme și sunteți la vamă la 06AM cred că nu veți avea prea multă aglomerație.

#170
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Nesebar este exceptional de vizitat. Dar este mic, practic este o peninsula.
Eu recomand cazare in Sunny beach, si mers cu autobuzul pana in Nesebar daca cazarea este mai departe. O zi este suficienta sa vizitezi tot oraselul.

LE. Credeam ca stai mai mult. Pentru 3 nopti e ok.

Edited by 2Unlimited, 01 July 2022 - 12:33.


#171
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Nessebar e frumos dar scump. Recomand Sunny Beach, stațiunea de lângă Nessebar...e la câteva minute de mers pe jos de Nessebar, dar ofertă mult mai bogată.

#172
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru primul drum in Bulgaria nu recomand Nassebar. E destul de departe si insula se viziteaza in 3 ore. Preturile la terase sunt destul de piperate. Un platou cu cateva fructe de mare m-a costat 200 lei si asta in primele zile de iunie.
Incearca mai bine la Albena, Hotel PrimaSol Ralitsa Superior. Ai acces gratuit la un aquapark fantastic si mancarea este premium, peste alte hoteluri de 4 stele. Au si plaja privata cu umbrelute si sezlong incluse si curse gratuite cu autobuzul pana in centrul statiunii. Intrarea in apa e lina la Albena fata de celelalte statiuni bulgaresti. Ai de vizitat capul Kaliakra si Balcik.

Edited by Leo2006, 01 July 2022 - 13:36.


#173
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Pentru noi oricum e altceva. "Aventura" in sine pana in Bulgaria si dorinta de a vedea ceva nou, chiar daca dupa cum spuneti, vizitam statiunea in 3 ore. Multumesc frumos pentru pareri!

#174
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Aventura e pana la iesirea din tara...in Bulgaria se merge mai relaxat decat aici.

#175
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 bigwall, on 01 iulie 2022 - 11:40, said:

Salutare. Pentru prima data, doresc sa nu mai merg la noi la mare, deoarece dupa cum bine stim, calitatea este slaba(cazari slabe, la gazda-preturi mari), mancarea scumpa si slab calitativa, etc. M-am orientat catre Nesebar(3 nopti 2 persoane), insa nu stiu ce presupune o calatorie pana in Bulgaria, Nesebar.

Intrebarile mele ar fi:
1. Care ar fi preturile pe acolo?(mancare)
2. Din cate am inteles, trebuie neaparat inchiriat sezlong, e adevarat?(daca da, care ar fi pretul pe zi?)
3. Am pe unde sa parchez?(cat costa pe zi?)
4. Cum e situatia de la vama Giurgiu-Ruse? Daca plec de dimineata pe la 4-5, am sanse sa nu prind aglomerat? Dar la intoarcere?

preturile sunt mici

Mai bine cazare la Sunny Beach si mergeti o data la Nesebar, sa vedeti statiunea veche.

#176
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Asculta-i pe cei de mai sus, ca stiu ce zic. Am fost la Nesebar de 2 ori, dar venind din alta statiune. E o insulita mica, legata printr-o cale de acces, unde fiecare casa are shop-ul ei si incearca sa iti vinda ceva. Se vorbesc acolo toate limbile pamantului, asa ca mai usor cu pianul pe scari si exprimarea grobiana. Recomand terasele sau restaurantele din afara insulitei, sunt mai decente la pret decat cele de pe insula, si cu nimic mai prejos. E pitoreasca, nu zic nu, dar geme de balcanisme si de fake-uri la tot pasul la tzoale si  sosoni.

#177
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Leo2006, on 01 iulie 2022 - 13:35, said:


Incearca mai bine la Albena, Hotel PrimaSol Ralitsa Superior.
Daca a intrat aici sa intrebe de preturi la parcare si mancare, crezi ca ar fi dispus sa plateasca 830 de lei/zi la Albena?
Si mie mi se pare exagerat acest pret.
Merita doar daca mananci exagerat de mult.

#178
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ia Sunny Beach, orice hotel iti convine. Din SB in Nessebar ajungi foarte usor cu autobuzul (2 leva/persoana) sau cu trocariciul (nu stiu exact cat e, 4 leva cred) si te poti intoarce cu vaporasul, e 10 leva de persoana.

Eu merg in Nessebar din SB de cel putin 3-4 ori intr-o saptamana, cat stau acolo. In general plec pe la 16:00 din SB si stau acolo pana la asfintit. Si de fiecare data ma intorc cu vaporasul.

#179
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Mai poți alege Pomorie..stațiune ce are și oraș vechi istoric, Obzor, Nisipurile (mai de românași așa) sau chiar Duni.

#180
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Da, hotelul o sa il iau undeva prin sunny beach, nu in Nessebar. recomandari ceva de parcari prin sunny beach?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate