Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Nessebar

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#145
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 23.04.2007
Am revenit si eu dupa un mic concediu de 2 zile in Nessebar(vineri-duminica).
Poze-cred ca sunt puse suficiente pe aici,asa ca va povestesc mai mult.
Cazat la Hotel Sf Stefan 3*,125Lev/zi/cam(dubla-tripla-acelasi pret) cu balcon cu vedere la mare,mic dejun si parcare inclusa(cardul de acces in mica parcare din sudti se ofera doar cat esti plecat,il returnezi la receptie apoi).
Conditii f bune,mic dejun suficient si totul f curat,personal f politicos.
Am mai fost in aprilie 2018 dar vremea atunci a fost f capricioasa,ceata,vant,restaurante si magazine de-abia deschise cateva...,cazat intr-un apartament(f bun de altfel)-dar in orasul nou.
Acum totul era plin de viata,puhoi de turisti,restaurantele ,mai toate seara aproape de refuz,chelneri care te agata de pe strada insistent,furnicar ,ce sa mai. Nu am crezut ca poate fi asa o diferenta fata de aprilie.
Am prins si sambata, de Sf Maria sarbatoarea orasului(muzica si focuri de artificii).
Multi romani,ici colo englezi,1 masa cu francezi,nemti multi,rusi si ucrainieni pe alocuri.
Preturi la mancare si ieftine(3.5Lev o shopska salata si 3.5Lev o bere,4.5Lev o supa-ciorba,dar si multe feluri de 18-25 lev-portii mari dar si preturi cam de Grecia sau pe alocuri mai mari),oricum,multe contraste. Calamari 14 lev dar fara garnituri,pizza/paste 10-14 lev,midii cu ore 10 lev,apa mica sau suc 0.33 cam 3-3.5lev.In general ca sa te saturi pt un platou dadeai cam 18 lev plus bautura. Din partea casei am primit o data un paharel mic(gen10ml) cu un fel de tarie facuta din samburi de caisa(cred).
"Cinzaca" - Coniac Pestera, Raki Pomorie(mi-a placut mult)- 2 lev,foarte bune Posted Image , berea fara alcool -mici,proaste si scumpe Posted Image

Bancomate -doar vreo 2 "normale",bineinteles ca am plecat doar cu ,card,fara altceva,vineri am scos bani de la Unicredit-ul de la posta centrala,de sambata era gol,si cel de la parc la fel,doar ATM-urile alea generale(nu stiu cum sa le zic, Euronet si inca unul)-aveau bani,dar la 60 sau 90 lev era 7.72 lev comision(WTF?!?). Am platit cu ,cardul si ce bani am scos vineri am platit pe ici-colo unde nu se putea. Nu am mai avut timp sa merg in orasul nou sa scot de acolo(ceea ce am facut intr-un final duminica la plecare).
Mi-a placut enorm orasul acum,am vizitat mai putin sit-urile ,mai mult viata de "stradute". O groaza de restaurante cu vedere la mare,care mai de care.
Masti se purtau doar la receptie,la bucatarie sau pe hol -nimic. Pe strazi,la mai toate magazinele si restaurantele era dezinfectant ,dar cred ca in afara de noi,doar vreo cativa oameni am mai zarit cu masti in conditiile in care era f aglometat si mai auzeai in jurul tau cate un stranut sau o tuse. Iti dadea impresia e virusul e printre noi,o usoara nesiguranta. Se gaseau si taverne cu grad de ocupare mai mic(gen 50% seara)-cu mese relativ distantate(1-1.5m).
Preturile la restaurantele de la "mal" mi s-au parut mai mici decat cele din "interior". Singura cofetarie ca sa zic asa care am intalnit-o,cu produse f bune avea
preturi cam de 5-6lev pt prajituri(maricele).
Parcarea mare avea tot 2lev pretul pe ora.
Cronologic-dupa check-in si scos bani de la ATM,am luat masa la Taverna Dionis(ochita de dinainte),preturi cam maricele ,mancare buna,toti angajatii basarabeni(cred).
S-a stricat vremea dar am plecat spre plaja din sudul Nessebar-ului. Link Maps
Am stat de la 6.30 pana aproape de 7.30-8,apa usor cu valuri,f placuta cu toate ca din cauza valurilor au mai venit putine alge.
La plecare am fost neinspirat si pe drumul de nisip am intors masina cand....puuuuf,stg spate s-a scufundat intr-un nisip miscator Posted Image
Nu a vrut chip sa mai iasa,mai toti plecasera,plecasem sa iau cateva scanduri sa bag sub roata dar au venit 3 baieti si pana sa apuc sa o turez m-au impins si am evadat Posted Image Unul din ei,parea usor jentat imi spune in engleza ca isi cere scuze si sa mai revenim.


A doua zi am fost la Castelul Ravadinovo mai ales pt baietel care a ramas foarte impresionat(si noi la fel de altfel).
https://www.google.r...outh beach!3m4!
1s0x40a6c634b887edc9:0xfb928ec2a6c3fef1!8m2!3d42.389095!4d27.6721948

10 euro intrarea la casa sau daca iei online e 8E(am facut pe loc pe telefon acolo,am aratat mailul venit cu un cod,s-au uitat sumar si ne-au facut semn sa intram).

Copii sub 7 ani -gratis.
In 2018 ajunsesem tarziu si nu am mai putut intra. Este un loc extraordinar,castelul nu e decorat in interior,nu se viziteaza decat exteriorul,gradina mare,mica

gradina zoo dar si o expozitie "Tutankamon"-asta costa separat,am sarit peste.
Pentru oricine cu ,copil si nu numai ,merita pe deplin. Era destul de aglomerata.
Am luat la pas apoi Sozopolul(care iar,in 2018 nu am avut timp pt el decat o masa...),foarte pitoresc mai ales pe aleea ce trece prin restaurantele din sud -sud est si pietonala centrala. Parcarea a fost totusi cu, cantec . Am fost la cea publica si mi-au dat un card care sa il validez. Fac asta,intru,parchez. Dupa 1h55min ma intors,dau cu cardul si ..16h=24lev !! Ce??? Ma iau cu taxatorul de la ghiseul in gluma-in serios,nu are cum. Ma ia de mana,mergem la alta ghereta unde avea camerele de supraveghere si se convinge de ora de intrare. Isi cere scuze.
Plecam,apoi mergem la plaja Kavatsite(aveam de ales intre asta sau Diuni). Destul de aglomerata,apa transparenta ,cu ,ceva valuri dar si cu niste "puf" maro in apa,ca niste oua de porumbel-nu am mai vazut asa ceva la Marea Neagra peste tot. Foarte inselatoare,fiind obisnuiti cu Egeea si Ionica,sotia a tras o sperietura-pe la 10m de mal a prins un vartej (apa de 1.5m)- de nu mai putea sa iasa din el,ceva panica,nu imi venea sa cred,am scos-o eu dar si eu am simtit,in fine,aviz amatorilor.Seara ,masa la taverna Neptun in Nessebar (f bun totul,preturi normale) si foc de artificii.

Duminica am mai luat orasul la pas pana pe la 13,apoi am plecat iar spre plaja din Nessebar ,unde pe drum spre parcare nu aveai ..unde parca. Era plin de la sosea,nu am mai insistat,am dat cu spatele si am plecat spre Obzor(ca tot doream sa vad cum e).

Ajunsi in zona sudica,am parcat langa un hotel si am luat-o la pas. Din pacate,vant si valuri chiar si de 2m in zona geamandurii,nu am mai vazut asa ceva .In apa,curentul de ducea in toate directiile,nu putea sta mai mult de brau bagat ca erai carpa. Steagul rosu ridicat,ne-am multumit sa ne "balacim" pe mal.
Am incercat sa ajungem la un restaurant pe malul marii(Morska Perla) dar cu parcarea e jale,nu gaseai nimic la liber,doar cu abonament,parcare publica nu am cautat,eram doar in cautare de o masa inainte de 5h de condus spre casa.
Am ales sa parchez pe o straduta prin centru-spate,am luat-o pe jos pana in zona centrala a statiunii (unde e ceasul) si am gasit un restaurant (
Механа При Хъшовете ). Curat,mancare bunicica,era gol la 17.30,fara card,atm-ul de langa dupa ce bag suma,pin,cer chitanta imi scoate cardul si atat ! Am crezut ca m-au facut,dar am verificat repede pe telefon,nu aparea tranzactia.
Am gasit alt atm(in centru,langa ceas) si am rezolvat cu banii.
Per total,poate e o statiune de all-inclusive,in rest mai simpluta,distractii simple pe strazi,nu dati cu pietre,parerea mea.

Pe la 18.30 am plecat spre casa si in jur de 23.45 intram in Voluntari.
Ce sa zic,per total,foarte satisfacut de mini-concediul asta. Avem multe de invatat de la bulgari,au si eu uscaturi,dar in rest jos palaria.

Edited by Barboso, 17 August 2020 - 19:58.
Editare link Maps


#146
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
După ce ieri marea a fost super, astăzi este afișat steagul roșu din cauza valurilor foarte mari.

Attached Files



#147
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Distanțare socială...

Attached Files



#148
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 14.03.2006
De asta am schimbat pentru Obzor, acolo pare plaja mai mare.

#149
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Eu nu înțeleg de ce la bulgari nu sunt atâtea cazuri ca la noi. Masca poarta doar șoferii de autobuz (călătorii nu poartă..), in magazine vânzătorii se sperie de tine de parcă ai vrea să-i jefuiești sau sunt stingheriți și își pun și ei repede masca pe figura. Cred că nu se fac destule teste că să nu-și piardă turiștii. Poate vor testa masiv începând cu luna octombrie sau urmează modelul suedez, cine știe... Toată lumea este extrem de relaxata.

#150
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Daca te uiti pe statistici ei nu au asa multe cazuri in ATI si nici asa multe decese, probabil ca au per ansamblu mai putine cazuri (deocamdata). Pana sunt putine cazuri e mai mica probabilitatea sa iei...

Noi pe unde am fost in vara asta (Albena, Balcic, Bansko, Borovets) in magazine se cam purtau masti, receptionerii si chelnerii de la restaurantele hotelurilor da, chit ca uneori cu nasul pe afara iar cei de la terase mai rar. Turistii foarte rar, parca vor sa traiasca cu iluzia ca isi pot lua vacanta de la covid.

Edited by mdt, 03 September 2020 - 12:44.


#151
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Dap, chestia asta a fost tare interesanta in Bulgaria, la ei nu exista covid. Cred ca s a mai spus pe aici, recunosteai romanul dupa masca, si aia doar in prima zi. Doar in autobuz se foloseste mai des. Si da, o saptamana in Bulgaria a fost vacanta de la nebunia de covid din media romaneasca.

#152
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Bună ziua. Care ar fi cel mai bun traseu de la București spre Nesebar? Am citit că au zone cu drumuri cu multe gropi. Am mai gasit o varianta de la Sumen spre Provadia fără să mai dăm prin Varna.

#153
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Google recomanda traseul prin Kamcia - Ruen (si colegii de forum tot pe aici o iau).
Eu m-am obisnuit cu traseul Kamcia - Karnobat - Aitos, mai lung cu 25 km (10 minute mai mult) dar cu drum destul de bun. La bulgari, in general, drumul sufera foarte mult pe marginea dreapta, peticita din loc in loc.

#154
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Cine s-a intors de curand, va rog sa-mi spuneti cursul de schimb lei/leva de la casele de schimb valutar.

#155
imhotep7

imhotep7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 05.01.2010
În Sunny Beach 1 euro 1.9 leva și 1 leu 0.38 leva.

#156
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007
Peste o saptamana ajung si eu in Nesebar, insa stau doar o zi de re-vizitat.
Data trecuta am fost intr-un tur asa ca nu mi-am facut probleme cu parcarea dar acum o sa pic cam in mijlocul zilei. Pe unde as putea parca? Poate sa fie si cu bine si o sa luam autobuzul daca e necesar pana la orasul vechi. Stiu ca sunt parcari acolo dar acum e varf de sezon si nu stiu daca gasesc liber chiar daca o sa ajung in mijlocul saptamanii.

#157
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Ai o parcare foarte mare chiar in partea stanga a orasului vechi.
https://www.google.c...32!4d27.7336768

Alta parcare mare o ai la intrarea in istm, pe partea dreapta:
https://www.google.c...05!4d27.7258253

Ambele parcari au tabele electronice cu numarul de locuri libere.

Mai ai una foarte mare aici:
https://www.google.c...36!4d27.7237509

Edited by florinbad, 23 July 2021 - 09:08.


#158
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,058
  • Înscris: 20.12.2007
Mulțumesc pentru info. Parcarile din peninsula au toate șansele sa fie pline asa ca o sa îmi încerc norocul la asta mai din interior.

#159
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 28.04.2006

View PostAdrianHH, on 17 august 2020 - 15:01, said:

S-a stricat vremea dar am plecat spre plaja din sudul Nessebar-ului. Link Maps
Am stat de la 6.30 pana aproape de 7.30-8,apa usor cu valuri,f placuta cu toate ca din cauza valurilor au mai venit putine alge.
La plecare am fost neinspirat si pe drumul de nisip am intors masina cand....puuuuf,stg spate s-a scufundat intr-un nisip miscator
Acum un an, la inceputul drumului de acces catre acea plaja am patit-o si eu. Am parcat "in spic" si din dorinta de a nu deranja traficul, am incercat sa o dau mai in fata fara sa imi dau seama cat de fin este nisipul. Au venit cei de la hotel cu o sufa si m-au tras de carligul de remorcare. La intoarcere mi-am cumparat sufa sa o am in masina.

#160
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Intre statiunile de pe litoralul romanesc, preferata mea a fost multi ani Neptun. As incerca ceva similar in Bulgaria si din primele cercetari am ales Nessebar. Nu vreau aglomeratie si hotel cu all inclussive, vreau ceva ok, poate fi si vila, insa vreau neaparat ca masa de pranz s-o servim pe la taverne cu specific pescaresc.
Cum vi se par nisipul si apa, comparativ cu Neptun?
Se gasesc taverne cu specific pescaresc in zona?
Ce recomandari aveti?

#161
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
eu as merge acolo unde merg bulgarii.
acum cativa ani am fost la Lozenetz. a fost foarte ok. am auzit ca s-a construit in zona foarte mult, asa ca s-ar putea sa nu mai fie atat de linistit...

#162
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostYo-carman, on 17 mai 2022 - 09:07, said:

eu as merge acolo unde merg bulgarii.
Unde anume merg bulgarii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate