Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nessebar

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#1
leutu2009

leutu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.05.2009
Poate sa-mi spuna cineva c-am ce ar fi de vizitat in Nessebar ? Ne-am propus in weekendul asta sa ne relaxam pe litoralul bulgaresc, nefiind strain de conditiile oferite aici, asta dupa o nimicitoare sesiune de vara. Stie cineva unde se poate manca acceptabil ca pret pentru o familie (2 adulti si un copil de 8 ani). Mentionez ca ne-am rezervat prin booking o camera la Hotel Marieta despre care am citit numai lucruri bune. Astept vesti de la cei care au vizitat deja statiunea Nessebar.

#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 leutu2009, on 22nd June 2009, 15:09, said:

Poate sa-mi spuna cineva c-am ce ar fi de vizitat in Nessebar ? Ne-am propus in weekendul asta sa ne relaxam pe litoralul bulgaresc, nefiind strain de conditiile oferite aici, asta dupa o nimicitoare sesiune de vara. Stie cineva unde se poate manca acceptabil ca pret pentru o familie (2 adulti si un copil de 8 ani). Mentionez ca ne-am rezervat prin booking o camera la Hotel Marieta despre care am citit numai lucruri bune. Astept vesti de la cei care au vizitat deja statiunea Nessebar.
pai ai de vizitat orasul vechi / insula....si cam atat...in orice caz e f frumos....merita.
daca vrei sa manaci ieftin nu manca pe insula in orasul vechi....
manaca in oras sau in sunny beach...in oras gasesti mult mai ieftin ...
spre ex. noi am mancat in orasul vechi la Panorama...f frumos de altfel, dar pe 2 portii de mancare si 2 bauturi am lasat 60 de leva.....si nu a fost cine stie ce...iar mancarurile nu au fost dintre cele mai scumpe...ceva mediu.

#3
matutu

matutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 07.05.2008

 leutu2009, on 22nd June 2009, 16:09, said:

Poate sa-mi spuna cineva c-am ce ar fi de vizitat in Nessebar ? Ne-am propus in weekendul asta sa ne relaxam pe litoralul bulgaresc, nefiind strain de conditiile oferite aici, asta dupa o nimicitoare sesiune de vara. Stie cineva unde se poate manca acceptabil ca pret pentru o familie (2 adulti si un copil de 8 ani). Mentionez ca ne-am rezervat prin booking o camera la Hotel Marieta despre care am citit numai lucruri bune. Astept vesti de la cei care au vizitat deja statiunea Nessebar.

orasul vechi, asta ai de vizitat in Nessebar, iti ocupa lejer toata ziua. pentru partea cu mancatul iti recomand Ravda. este un orasel statiune in directia Burgas la 5 km de Nessebar. cum probabil sunteti cu masina nu cred ca este o problema. preturile sunt mai mici decat in Nessebar sau Sunny Beach.

#4
leutu2009

leutu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.05.2009

 matutu, on 22nd June 2009, 19:05, said:

orasul vechi, asta ai de vizitat in Nessebar, iti ocupa lejer toata ziua. pentru partea cu mancatul iti recomand Ravda. este un orasel statiune in directia Burgas la 5 km de Nessebar. cum probabil sunteti cu masina nu cred ca este o problema. preturile sunt mai mici decat in Nessebar sau Sunny Beach.


Multumesc pentru sfaturi !

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Poate să-mi spună cineva cam ce ar fi de vizitat în Nessebar?




Orașul vechi este interesant.... plin de magazine de unde poți cumpăra atât suveniruri, cât și diferite sortimente de chinezisme!
Orașul vechi, de fapt este format din cladirile construite pe peninsulă, printre care sunt 7 biserici, dacă nu mă înșel, în diferite stadii de conservare /deteriorare...
Cam atât... :confuzzled:

#6
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Am petrecut o zi in Nessebar. Plecat dimineata din Vama, oprit odata, de doua ori, ajuns pe la 1100. Sunt 205 km de la Vama Veche la Nessebar.
Se impune la ducere o oprire la Hanska Satra, o colina la intrarea in oras de unde ai o imagine superba asupa Nessebarului si a mosntruozitatii numite Sunny Beach (mai bine ii ziceau money Factory, era  mai aproape de adevar).
Am gasit o parcare exact la intrare, cum treci de istm, cu 3,5 leva/h si am intrat sa cucerim orasul.
Frumos, arhitectura traditionala, case cu parter de piatra, etaj si acoperis de lemn, unele pe malul marii, altele pe stradute inguste pietruite, cam cum sunt cele de la Sighisoara. Majoritatea cladirilor erau renovate si in stare buna.
Am schimbat niste banii la UniCredit, in centrul orasului si am plecat sa cautam Capitansk Streschta, unde vroiam sa mancam. Asta e un local de pe la 1700 si ceva, unde se strangeau capitanii de nave (eu ii cam banuiesc a fi pirati, cel putin unii dintre ei) si faceau afaceri. Se mananca bine, privelistea  asupra portului turistic e excelenta, servirea ok, pretul pe masura: 68 de leva. Satui si toropiti de caldura am zis sa facem un tur al orasului pe mare, dar nu am gasit nici o oferta asa ca am luat cu 15 leva de caciula, un vaporas care mergea la Sunny Beach.
Aici.... jale mare! O padure de hoteluri, mii de magazine, restaurante si tarabe..... puhoi de lume! Am baut cate o cafea si am sters-o de acolo cat am putut de repede. Nu as face o vacanta acolo nici daca ar fi moka!
La intoarcere, am luat un autobuz local, care ne-a lasat exact in fata parcarii unded aveam masina. Parcarea a fost 18 leva, pentru 6 ore.

Attached Files


Edited by air_america, 31 August 2009 - 14:20.


#7
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Ma intereseaza daca cineva are detalii despre Hotelul "Sol Nessebar Palace" din Nessebar si anume referitor la parcare. Este aceasta prea mica?

#8
verbuncu

verbuncu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.07.2008

 Mr.Cod, on 4th February 2010, 11:59, said:

Ma intereseaza daca cineva are detalii despre Hotelul "Sol Nessebar Palace" din Nessebar si anume referitor la parcare. Este aceasta prea mica?

citeste pe "am fost acolo "

#9
inscriere2010

inscriere2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.08.2010

 leutu2009, on 22nd June 2009, 16:09, said:

Poate sa-mi spuna cineva c-am ce ar fi de vizitat in Nessebar ? Ne-am propus in weekendul asta sa ne relaxam pe litoralul bulgaresc, nefiind strain de conditiile oferite aici, asta dupa o nimicitoare sesiune de vara. Stie cineva unde se poate manca acceptabil ca pret pentru o familie (2 adulti si un copil de 8 ani). Mentionez ca ne-am rezervat prin booking o camera la Hotel Marieta despre care am citit numai lucruri bune. Astept vesti de la cei care au vizitat deja statiunea Nessebar.

Am fost în Nessebar în concediu (8 nopți Hotel Festa Panorama 4* All inclusive)
În Nessebar ai de văzut orașul vechi (ai grijă unde te cazezi: stațiunea este întinsă și te poți trezi că hotelul este la 3-4 km de vechiul oraș - îți recomand hotelul Festa Panorama - foarte aproape și de mare și de vechiul oraș + condiții foarte bune);

Există și un aquapark la care poți ajunge cu un autobuz care circulă prin stațiune (nu am fost).
Pe faleză este un fel de bâlci, dar arată jalnic. Toate mașinăriile sunt vechi de 100 de ani și nu am avut curajul să le încerc.

Cu mâncarea e o mică problemă. În zona orașului vechi mai toate hotelurile au all inclusive și din cauza asta la terase cam bate vântul. Mie cel puțin nu îmi place să mănânc la o terasă la care mai sunt doar 2 mușterii.

Recomand all inclusive pentru că mănânci și bei pe săturate, nu trebuie să stai cu grijă dacă produsele sunt sau nu proaspete (asta apropo de terasele cam goale) și ieși mai ieftin decât cu mâncatul în oraș.

Ca o concluzie, luați all inclusive. Este mai ieftin decât să mancați la terasă.

#10
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Am aflat ca sunt 2 parcuri acvatice, unul in Nessebar si altul in Sunny beach. Daca a fost cineva la unul din ele ar fi binevenite cateva impresii.

#11
allnatural

allnatural

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.06.2010
Am fost eu la cel din Sunny beach..intrarea pt 2 adulti si un copil a fost 170ron pt toti, am platit in leva, dar nu mai tin minte cat era pt adulti si cat pt copii ( aprox. 85leva, din cate imi amintesc). A fost foarte fain, nu te plictisesti acolo. Nu va lasa sa intrati cu  nimic de mancat sau de baut. Vi le tine intr-o sala pana iesiti daca aveti asa ceva. Pentru a ajunge la aqua park, trebuie sa mergeti in statia de autobuz, unde au ei niste bannere si acolo sunt si niste tineri care va dau pliante cu parcul de distractie. Am uitat sa va spun, biletele le-am luat de la receptia hotelului in care am stat noi, la celasi pret ca si la poarta parcului. In rest distractie placuta!

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
@ Relu, n-am fost inca la nici unul, dar ne-a fost recomandat cel din Nessebar.

#13
hellvema

hellvema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2010

 barboso, on 20th August 2010, 17:24, said:

@ Relu, n-am fost inca la nici unul, dar ne-a fost recomandat cel din Nessebar.
recomandat tot de cineva care nu a fost acolo ?

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Recomandat de cineva care nu stie ce-i ala AquaPark, si care n-a vazut Bulgaria decat pe harta.

Recomandat de cei de la hotel, si de prieteni care-au fost.

#15
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.04.2008

 relu17, on 20th August 2010, 14:42, said:

Am aflat ca sunt 2 parcuri acvatice, unul in Nessebar si altul in Sunny beach. Daca a fost cineva la unul din ele ar fi binevenite cateva impresii.

Am fost la inceputul lui august la aquapark nessebar, http://www.aquaparadise-bg.com . Intrarea este 34 leva de adult si ceva mai putin pentru copiii sub 130 cm. La intrare te controleaza sumar sa nu ai mancare sau bautura, dar eu am trecut cu cate ceva. Este la iesirea din Nessebar spre Burgas, pe soseaua principala (E 87) - nu ai cum sa-l ratezi. Sunt si curse gratuite cu microbuze care au statii in Sveti Vlas, Sunny Beach si Nessebar. A fost cam aglomerat, in special dupa pranz, dar copiilor le-a placut foarte mult.
Cateva poze:

Attached Files



#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mie nu mi-a placut la aquapark... am mai fost in Bg la Aquapolis, la Nisipurile de Aur, si prin comparatie, la cel din urma mi s-a parut mult mai fain. ce m-a deranjat foarte rau la nessebar a fost mirosul de gunoi, groaznic, la fiecare adiere de vant ma simteam ca la glina.

In alta ordine de idei, isi mai aminteste cineva cat era inghetata aia de la toneta, de pe strada, in cornet, pe care o mancai cu lingurita, in orasul vechi?

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Era la gramaj, doua cupe mari costau cam 6 leva si ceva.

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Intrebam ca imi amintesc ca in Sunny pe la toate tonetele de pe promenada era afisat 100 g= 1,39 leva, iar la cele de pe strada din spate era mai ieftin si aveau si topping (pe straduta cu Barcelo parca), am luat 1 cupa de ciocolata dintr-un loc unde era 1,19 leva 100 grame (si am platit 0,90, deci o cupa are mai putin de 100 g) iar in Nessebar am dat pe 2 cornete cu cate 2 cupe fiecare 9 leva :) Si eram curioasa care e scorul de fapt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate