Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

cum se curata siliconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
Salutare.
Am pus silicon intre cada si gresie pe margini, ca sa nu intre apa pe acolo. Insa, s-a murdarit si s-a innegrit si as vrea sa il scot. Ce imi vine-n minte e sa il scot cu un cutit...si o sa dureze destul..o metoda mai usoara ce recomandati.

La fel s-a intamplat si cu chitul dintre gresie..s-a innegrit putin si el...asta cum se poate curata?

multumesc anticipat.

#2
blizzard1976

blizzard1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.12.2006
Salut
Siliconul si eu il curat tot cu cutitul, dar rosturile de la gresie pot fi curatate cu Detartrant (gasesti la chimicale). Se toarna pe rosturi si se lasa vreo jumatate de ora dupa care poti curata cu o periuta. E destul de toxic dar vei ramane uimit ce frumos se curata!

#3
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008
detartrantul nu ia luciul gresiei?

#4
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Pentru silicon exista o solutie speciala, care il dilueaza. Pentru rostul faiantei recomand indepartarea completa cu ajutorul unui spaclu special (se gaseste de cumparat si costa cam 15 lei), si aplicarea unui nou chit de rost rezistent la mucegai si aquastatic

#5
isabel_h

isabel_h

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.02.2008
si eu curat rostul tot cu detartrant,nu stiu daca am voie sa dau numele....nu pot de fiecare data cand se murdareste sa schimb rostul....avem un apartament nou construit iar muncitorii mi-au murdarit rosturile si le-am curatat cu detartrant....a durat ceva dar merita ^_^

#6
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
eu cu catarul si cu multa migala si rabdare am dat tot siliconu jos

Edited by ATAPELEA, 12 August 2009 - 12:33.


#7
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Totusi cum se numeste solutia aia care curata siliconul? M-a pus dracu'(adica mesterul) sa cumpar niste baghete din Bricostore(sa nu luati ca patiti ca mine) si dupa ce le-a montat, la aproximativ o saptamana a inceput marginea aia mica cauciucata(care face priza pe faianta si pe marginea cazii) sa se faca valuri valuri, s-a desprins de faianta, arata ca dracu si mai patrunde si apa. Ma gandesc sa le scot, dar in afara de cutter cu ce solutie pot dilua siliconul?
Multumesc!

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Sili Kill de la Den Braven. Curata excelent siliconul.

#9
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 adybmw, on 31st August 2009, 23:33, said:

Totusi cum se numeste solutia aia care curata siliconul? M-a pus dracu'(adica mesterul) sa cumpar niste baghete din Bricostore(sa nu luati ca patiti ca mine) si dupa ce le-a montat, la aproximativ o saptamana a inceput marginea aia mica cauciucata(care face priza pe faianta si pe marginea cazii) sa se faca valuri valuri, s-a desprins de faianta, arata ca dracu si mai patrunde si apa. Ma gandesc sa le scot, dar in afara de cutter cu ce solutie pot dilua siliconul?
Multumesc!

Nu te supara,ma tot gandesc la baghetele acele,oare sau facut valuri din cauza adezivului folosit sa le prinda caci daca ar fi de la apa fierbinde ar trebui sa ma ingrijorez.am pus la cativa clienti.dar ciu acceptul si dorinta lor expresa.Ori au vrut faianta si in spatele vanei si constructia era "stramba" si spatiul era prea mare pentru silicon,in fine ciudatenii dar nu am mai auzit sau intalnit sa faca "creturi"banda aceea de cauciuc.De aceea sunt curios si va rog sa-mi spune-ti ,daca stiti,ce adeziv o folosit.Multumesc

#10
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pai n-am folosit adeziv, sau daca la pasta siliconica ii spune adeziv...nu stiu ce sa zic. Siliconul folosit e Bison Kit parca, antimucegai, nu mai stiu, cert e ca in baia cealalta cauciucul ala de pe margine nu a facut valuri, doar putine si foarte insesizabile. Am mai dat cu silicon(acelasi) inca un pic si gata. Problema e in baia matrimoniala, unde nu stiu cine dreaq m-a pus sa pun bagheta la cada, mai dau si urat, nu stiu ce o fi fost in mintea mea. In sfarsit, asta e, am sa le scot si o sa iau solutia aia de care a pomenit mihai!, sill kill. Mihai! solutia o gasesti intr-un magazin anume sau e pe toate drumurile? Va multumesc pt raspunsuri, am sa iau sill kill si am sa va spun ce a iesit. Sper sa scot porcariile alea de baghete. In viata mea nu mai pun bagheta la cada, nici cu pistol la tampla. :lol:

#11
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Sal,

La fel am patit si eu cu baghetele la cada ( s-au incretit ca naiba ).Am scos baghetele si e silicon ca la balamuc pe faianta.
Ce solutie ai gasit?

Merci

#12
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
eu am bagheta, nu-s extrem e incantat de ea, nu am pb cu siliconul acolo.
iese cu sprayurile alea din magazinele mari de feronerie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate