Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Porumb dulce sau porumb de fiert

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#109
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013

 nicoretro, on 17 martie 2014 - 02:18, said:

Daca te uiti mai atent la utilajul care a fost postat o sa vezi ca stiuletii sunt aruncati in buncar fara sa fie depanusati.

Ce soiuri pui? Cam ce productie obtii pe 4 ha? prin ce mijloace valorifici productia?


anult trecut a fost primul an in care am cultivat asa ceva ..deci nu am avut experienta deloc..am pus pentru ca asa mi-a cerut astia de ela fonduri europene ...
am pus spirit F1  ...(pt cine nu stie nu cumva sa incercati sa il ascundeti in camp semanand si porumb normal langa el pentru k asta  creste doar 1m si un pic si deja face stiuleti ...)
am vandut pe internet ..al luat toate depozitele de  legume la rand si am dat telefoane .. am  reusit sa vand en gros la pretul de 40bani/stiuletele + tva ...pacat k nu mi l-au cumparat pe tot dar macar am reusit sa scot toate keltuielile atat. greseala meae a fost k am semanat tot odata, nu se face asa .. pt k dak seman 4ha cu 55000 de boabe ar insemna  sa obtin in cel mai rau caz 200000 de stiuleti ...si sigur nu am unde sa vadn asa de multi intr-un interval de timp foarte scurt .anul asta o sa incerc alta strategie semnam in fiecare saptamana sau la incerval de 2 salpatami cate 50 de arii , in felul acesta nu il recoltez pe tot odata am timp sa gasesc cumparator
acum am vreo 4t de boabe ...o sxa incerc sa semam dintr`alea ..oare va rodi ? sau fac furaj la animale din ciocanii aia ?

#110
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Eu am pus acum 2 ani semanta Signet F1. Anul trecut am pus samanta obtinuta de mine si tot s-a facut. Performantele au fost mai slabe, dar si solul unde am pus a fost cu mult mai slab, deci e posibil sa se faca la fel de bine si F2-ul in conditii similare.

#111
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
ii bun atunci

#112
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
totusi nu ar strica sa faci un test de germinatie inainte, pui la incoltit 100 de boabe si vezi care e procentul celor care germineaza.

#113
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Sall la toata lumea......acu gasii si eu porumbul zaharat si am in plan sa pun si eu la anu vreo 10-15 k boabe.

Am un prieten care e deja la al 3-lea an  de porunb zaharat , pune undeva intre 15-25  k boabe  anual...atentie !!!.....NUMAI LA RASAD cu transplantare in camp la inceputul lui Aprilie , dar numai la tunele joase.
Nu prea a vrut el sa "scuipe" chiar tot , dar cand l-am amenintat ca ma mut o luna la el cand l-o semana , mi-a detaliat putin mai pe scurt cultura. Din ce zice el de la semanare la transplantare dureaza cam o luna, deci rasadul undeva in prima decada a lui  Martie , transplantarea undeva in prima decada a lui Aprilie. In primul an  stiu ca i-a pus la folie  si din anul al 2-lea a trecut pe agril.Din cate am inteles , se opareau de la picaturile de condens care se formau pe folie, rindurile find lungi (25 k boabe - adica o juma de ha) , si nici nu putea sta sa se  ocupe numai de ei ca are omu si altele.
In teorie se tin cam o luna la tunele , dar totul depinde in special de conditiile meteo, anul asta are deja aproape 1 luna si jumatate de cand ii are la tunele si dupa una si alta datorita vremii recii  se plangea ca ii stagneaza, stau pe loc, nu prea se dezvolta.
Cel mai important , cum ziceau " parintele si guru " este gasirea momentului optim intre semanare si transplantare, sa te nimeresti la fixul fixului, papica la greu , irigare (el ii are la picatura) cum trebuie si in rest nimic.Intr-adevar , mi-a zis si el ca nu se erbicideaza, il stagneaza rau, dar in schimb el i-mi zicea ca ii copileste , si zicea ca si de 2-3 ori pana la recoltare ca dau altii imediat( acum asta ramane de  vazut- ca o sa ma duc peste el). Din cate am inteles merge si la alveole gen 70, dar trebuie sa nimeresti momentul transplantarii, altfel ies radacinile din alveole, a patit-o dar mi-a zis ca nu a avut efect asupra porumbului.
Ca si profitabilitate eu zic ca e destul de bine, de ex. anul trecut prima transa de 15 k a vandut-o undeva intre 1.5 - 2 lei pe stiulete, si a doua care mi-a zis ca a semanat-o odata cu transplantarea , si a recoltat-o cam la 2 saptamani dupa, ia prins undeva intre 0.5-0.70 bani per stiulete.El punea Spirit F1.

Acum nu mai ramane decat spor in toate.

P.s Nostalgia, Guru...cei care a-ti pus anul acesta,de proba sau pentru vanzare, astept si eu cateva impresii asupra soiurilor folosite, care vi s-a parut mai bun, care se comporta mai bine...intelegeti voi ce vreau sa spun...detalii cat mai multe

#114
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007

 nicoretro, on 22 februarie 2014 - 14:37, said:

Eu am pus si spirit anul trecut dar nu m-a impresionat. Gustul e similar cu cel al porumbului clasic, nu e dulce mai deloc.

Salut, am luat Spirit F1 si semintele ambalate la pungi de cate 5.000 au fost in prealabil deshidratate. Asa le pun cu semanatoarea???Attached File  ImageUploadedByTapatalk1401978846.437679.jpg   399.72K   50 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1401978861.288631.jpg   331.91K   51 downloads

#115
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Da. Asa arata semintele de porumb dulce. Se stafidesc la coacere.

#116
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
22 iunie - in ce stadiu este porumbul zaharat la cei ce au cultivat ?..poze ceva ?...

#117
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
La mine incepe sa isi desfaca spicul. Vineri i-am facut un tratament cu insecticid pentru ca spicele erau pline de paduchi. Maine vad daca a avut efect insecticidul si poate am timp sa postez si o imagine.

#118
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Revin cu imagini:
Attached File  20140623_113133.jpg   188.41K   80 downloads
Attached File  20140623_114222.jpg   118.14K   82 downloads primele semne de rod
Attached File  20140623_114236.jpg   121.05K   81 downloads invazia de paduchi.
Tratamentul nu prea a avut efect, o sa mai incerc o substanta zilele astea. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Oare daca nu scap de paduchi imi va afecta legarea boabelor?

#119
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
i-ai rupt copili vreodata??

#120
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
I-am rupt cel putin o data pe toata suprafata, dar face in continuu altii. AM renuntat sa ii mai rup dupa ce s-a inaltat...daca se face bine, daca nu...n-are decat. E prea multa manopera sa rupi tot.

#121
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Marti pe zi a plecat si amicul meu cu o duba de porumb zaharat la Brasov la vanzare.Pret obtinut  1.20 bani / stiulete.Si da, se copilesc la blana de fiecare data, si daca vrei timpurietate fertilizari faziale regulate si se lasa 1 stiulete pe planta pentru a fi mare/ aspect cat mai comercial.Nu se erbicideaza  sub nici o forma, intarzie cultura cu 2 saptamani cel putin.

#122
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Eu consider ca nu este eficient sa produci in felul asta...rasad, transplantare, copilire de n ori, fertilizare n ori...nu prea se justifica diferenta de pret. Prefer o cultura mecanizata in mare masura pe care poti sa obtii preturi ceva mai mici per bucata, dar suprafata pe care o poti cultiva este mult mai mare. Sunt sigur ca exista tehnologie mai buna(pe care strainii o aplica) pentru cultura de porumb zaharat pe suprafete mari, doar ca noi nu o cunoastem inca.
Acum 2 zile in Brasov in piata en-gross pretul era 1.5 ron si in pietele din oras 2-2.5 ron.

#123
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Update:
Attached File  20140705_103458.jpg   192.38K   65 downloads
S-au deschis spicele complet si a aparut matasea stiuletilor. Se pare ca paduchii nu au afectat eficienta spicelor, care sunt pline de polen.
Daca leaga bine si nu apar alti daunatori, se preconizeaza o recolta faina.

#124
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Am de vanzare porumb zaharat toata luna septembrie. Pt comenzi apelati-ma la 0721323749

#125
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Pacat ca datorita ploilor daunatorii l-au atacat :( In primul rand viermii si in al doi-lea rand porcii mistreti.... Ar fi trebuit sa ii fac un tratament cu insecticid in vegetatie insa nu stiu daca s-ar mai fi pretat pentru consumul uman iar asa cu gaura de virme nu are pret... Probleme probleme probleme...
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1410511594.073233.jpg   319.29K   43 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1410511604.172527.jpg   257.57K   44 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1410511613.040465.jpg   261.75K   45 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1410511622.407462.jpg   264.55K   45 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1410511634.243906.jpg   259.5K   44 downloads

#126
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Daca nu reusim sa-l vindem la timp ce se intampla cu el, se usuca si merge dat la animale?Sau boabele se fac zbarcite si seci si numai sunt bune de nimic?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate