Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Porumb dulce sau porumb de fiert

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Varianta 2 :)

#128
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Ah,asta nu e de bine. :)

#129
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Se poate congela pentru mai tarziu...

#130
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Perioada de recoltat cam cat dureaza,sa zicem la o parcela mica de 2500 m2,adica sa tragem de timp la maxim cam care ar fi intervalul in care cultura s-ar compromite?

#131
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
pai el se coace daca nu il culegi...boabele se intaresc...

probabil 2 saptamani este maximul...

#132
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Am inteles.Deci sa zicem ca avem o desnitate de 15000 de plante la 2500 m2 si ar cam trebui culesi in jur de 1500 minim pe zi ca sa terminam in 10 zile maxim 14.Iti multumesc Vladut pentru raspunsuri.

#133
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postzscf, on 02 ianuarie 2015 - 12:29, said:

Daca nu reusim sa-l vindem la timp ce se intampla cu el, se usuca si merge dat la animale?Sau boabele se fac zbarcite si seci si numai sunt bune de nimic?

Daca nu il culegi la timp, se coace si poti sa il dai linistit la animale. Boabele vor fi zbarcite in stadiul de maturitate, dar nu inseamna ca sunt seci si nu sunt bune de nimic. Daca ai animale care sa il consume, poti sa stai fara grija ca e foarte bun.

Am strans in toamna tot ce a ramas pe loc si s-a copt (stiuleti mici sau bolnavi)....s-au strans cativa saci de stiuleti care au fost dati la porci...ca atare. I-au mancat intr-o veselie.
Anul precedent nu am mai gasit nici un stiulete pe camp pentru ca totul a fost mancat de animalele salbatice(soareci de camp, porci mistreti, capre, pasari)....desi erau in zona si alte culturi de porumb...au preferat zaharatul.

Edited by nicoretro, 20 January 2015 - 01:14.


#134
adrianZ0

adrianZ0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2015
va salut o intrebare am: daca il seaman la sfarsitul lui martie oare ii in regula??

#135
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Doar Mama Omida poate sti... In primul rand conteaza in ce zona te afli. De ex in zona noastra, in ultimii ani, a nins cel putin o data dupa 1 aprilie.

#136
milena92

milena92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.03.2015
Salut. Doresc sa cultiv si eu porumb zaharat, pt inceput, pe o suprafata relativ mai mica, de 1 h.
Cei care va ocupati de mai mult timp de aceasta cultura, unde il vindeti (en-gross)? Ati putea sa ma ajutati cu niste sugestii?
Precizez ca sunt din zona Banatului...

#137
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Pentru zona Dvs o varianta poate fi fabrica de procesare din Ungaria, care am inteles ca are contracte cu fermieri din zona. Porumbul trebuie sa ajunga in scurt timp de la recoltare in fabrica si din acest motiv se incadreaza zonele apropiate de granita. Puteti sa va interesati in acest sens pentru mai multe detalii.
Problema desfacerii cred ca e cea mai mare a agriculturii noastre...mai ales in cazul micilor producatori. Daca nu cunoasteti nici o cale de desfacere eu nu v-as sfatui sa investiti intr-o astfel de cultura. Timpul de valorificare a productiei e foarte scurt si riscati foarte mult sa pierdeti, chiar daca aveti o productie buna.

#138
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
m-ai facut curios nicoretro,ce detalii stii despre fabrica aia,despre contracte,etc
cum trebuie recoltat porumbul ca sa-l poti vinde la ei?

#139
milena92

milena92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.03.2015

View Postlaurentiu_tepes, on 30 martie 2015 - 20:53, said:

m-ai facut curios nicoretro,ce detalii stii despre fabrica aia,despre contracte,etc
cum trebuie recoltat porumbul ca sa-l poti vinde la ei?
Eu am contactat 2 fabrici din Ungaria si nu mai vor sa faca contracte noi...
Orice informatii legate de depozite de legume, magazine mai mari din tara, indiferent de zona, cu care ati colaborat si ar fi deschisi pt noi colaborari, sunt bine venite.

#140
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Nu cunosc detalii, cum am spus. Am citit in articole online despre aceasta fabrica. De ex in articolul de mai jos ultima parte se refera strict la subiect: http://agrointel.ro/...ndut-la-bucata/
Poate fi un punct de plecare pentru cei interesati de mai multe detalii.

#141
CarewfromEastWood

CarewfromEastWood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2009
Salut! Ce erbicid postemergent recomandati pentru porumbul zaharat ?

#142
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Merge laudis. E avizat pentru porumb zaharat. Daca stie cineva un erbicid mai bun sa ma anunte si pe mine

#143
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Am pus si eu porumb zaharat romanesc soi bacau  si in loc de stuleti a mai crescut un ciocan stie cineva de ce poate sa fie din cauza erbicidului

#144
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Ce hibrizi mai folositi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate