Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

concediat

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
Azi am primit vestea ca cei de la Edy m-au concediat, pentru alimentare in plus.Daca stiti va rog o alta firma unde as putea sa incerc sa ma angajez va rog sa-mi spuneti. E mare bataie de joc la firma Edy, daca nu mi-au dat motorina sa ajung sa descarc mi-a facut referat, daca am alimentat mai mult  m-au dat afara...asa ca cine vrea sa se duca sa se angajeze sa se astepte la foarte mult stres.

#2
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 24.09.2006
Măgării se mai fac pe la firme, dar cum vine de nu ți-au dat să ajungi? Nu e în interesul lor să livreze marfa?

Ai alimentat tu? De curiozitate cât ai pus și ai consultat pe cineva înainte?

Nu tin partea nimănui, dar nu prea se leagă treaba asta. Dacă era o mașină mică ziceam că mai puneai 20-30 lei de combustibil să ajungi, da la un articulat mă îndoi că făceai mare lucru cu sume similare.

#3
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Daca mergi pe drumurile patriei o sa vezi multi soferi de la edi care sunt ramasi pe marginea drumului din cauza ca nu le ajunge motorina. in firma aia is niste incuiati care nu ai de-a face cu transportu sau au impresia ca toata lumea doar fura, uita ca pe seama soferilor traiesc si ei si multi altii...

#4
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
eu ultima data faceam curse fixe, Buzau - Bucuresti, incarcam bere de la fabrica de la Buzau si duceam in Bucuresti,
si inapoi incarcam doze din Bucuresti si duceam la fabrica la Buzau. La inceput aveam voie sa alimentez 100 de litri de motorina ca apoi sa scada sa ajunga la doar 71 de litri - motorina era pentru dus - intors.Cine e sofer stie cum se circula pe centura Bucurestiului si chiar prin Bucuresti, asa ca era destul de greu sa te incadrezi in aceasta cota.Acum sa-ti spun si despre referatul facut ca nu am ajuns sa descarc..Plec de la Buzau, ma duc la Ploiesti in pompa sa alimentez ( noi alimentem cu carduri DISEL ONE ) ajung in pompa pe la ora 9:15 si bag sa alimentez, nu merge ca nu erau bani pe card.Sun la dispecera, da respins nu raspunde, stau vreo 1 ora timp in care am sunat la dispecera, dar nu vroia sa raspunda la telefon abia dupa 1 ora trimite measaj sa alimtez 89 de litri motorina.Sun in cele din urma la Deva la acel cu motorina spune ca la 11:15 pot alimenta.Bag masina la la 11:20 si i-mi da doar 50 litri si se opreste pompa (nu mai erau bani pe card ) sun iar si i-mi spune ca dupa ora 12:30 pot alimenta restul de 39 de litri. Bag iar masina in pompa dupa ora 12:30 si alimentez restul de 39 de litri dupa care plec spre Bucuresti.Cand ajung undeva dupa ora 3 mai erau inaintea mea inca 4 masini la descarcat si i-mi spune ca nu ma mai descarca in aceeasi zi ( era vineri ) ci abia luni.Sun dispecera sa anunt nu raspunde la telefon, ca pe la orele 22 :00 sa-mi trimita mesaj ca la noapte am incarcare, ii trimit mesaj si ii spun ca nu sunt descarcat la care ea ma suna inapoi vb f urat si se lasa cu referat ca eu sunt vinovat ca nu am ajuns descarc.Cand am ramas iar fara motorina mi s-a dat 160 de litri din Bacau apoi am mers la M Ciuc am incarcat apa minerala am mers in Iasi si de acolo tot cu aceeasi motorina trebuia sa ajung si la Suceava. La iesirea din Motca am ramas fara motorina afara erau -10 grade si am asteptat motorina de la ora 9 dim pana pe la 7:30 seara cand mi-a dat un coleg 30 de litri,trebuia sa incarc pal de la Radauti, bineinteles ca nu am mai reusit sa incarc in ziua aceea ci a doua zi. Mentionez ca eu am ramas de 3 ori fara motorina iar cand am prins bani pe card am alimentat mai mult cu vreo 130 de litiri, mi s-a facut referat si am fost concediat. La fiecare cursa mergi cu frica ca nu-ti ajunge motorina. Ca sa nu mai zic de multe ori am mai pus eu cate 10 - 15  litri numai ca sa ajung sa incarc sau sa descarc.Cand ramai fara motorina trebuie sa rabatezi cabina si sa o amorsezi, dai la pompa de te saturi si sa vezi cand e -10 sau -15 grade afara si e noapte ce frumos este..asta e viata de sofer la Edy.

de foarte multe ori trebuia sa ma cert cu dispecera (ca ea i-ti spunea cat trebuie sa alimentezi) si sa amenint ca nu plec din pompa in cursa daca nu mi se da motorina suficienta. Cateodata, dar foarte rar mai punea cate 10 litri de motorina in plus, trebuia sa pleci cu cat zicea si de asta foarte multi colegi de ai mei raman fara motorina.Mergem cu rezervoarele goale, daca pe bord arata 0 litri si ii ziceam ca nu mai am motorina, ma intreba daca mi s-a oprit motorul si cand mi se opreste motorul doar atunci sa o anunt. La 0 litri zicea ca mai mergi linistit 50 -70 de km acum depinde de masina cum are sorbul la rezervor. Cand am fost la Deva sa dau explicatie de ce am alimentat mai mult mi-a zis ca daca toti ar face ca mine firma nu mai are profit iar daca ei pierd contractele ca nu putem sa ajungem cu marfa noi suntem de vina ca datorita soferilor se pierd aceste contracte, ii concediem ca doar soferi sunt...De asta m-au si concediat disciplinar...

#5
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
M a gandeam sa ii actionez in instanta dar nu stiu daca am sansa de castig asa ca mai bine sa caut sa lucrez la o alta firma de asta am si postat aici poate ma ajuta cineva cu un sfat.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostVapaie, on 14th June 2009, 11:35, said:

M a gandeam sa ii actionez in instanta dar nu stiu daca am sansa de castig asa ca mai bine sa caut sa lucrez la o alta firma de asta am si postat aici poate ma ajuta cineva cu un sfat.

gandeste asa...daca-i dai in judecata si pierzi...probabil nu vei mai lucra la nicio firma de asta....

#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Oameni care nu au nimic in comun cu transportul , ei stiu sa calculeze in birou si atit . Eu as scoate toata gloata aia de oameni si le-as pune volanul in mina vreo 2 luni sa vada ce inseamna traficul contra timp .
Am avut si eu un sef de coloana care nu credea ca masina poate ajunge la un consum de 200l/100km in conditii foarte grele pe drumuri forestiere cu 30t in spate si zicea ca-mi da 100l/100 restul sa pun eu - l-am injurat elegant , am pus cheile pe birou si mi-am luat concediu fara salar 10 zile , dupa reintilnire ne-am impacat foarte bine din cauza ca pe acea masina nimeni nu se prea incumeta sa urce , el credea ca gaseste inca vreo 10 care "stau la poarta" dar nu a fost sa fie asa.
Masinile au tahograf , nu ai cum consuma mai mult sau sa furi (doar minarit ceeace nu e cazul la tine) atunci numai o minte timpita poate lasa un sofer fara combustibil pe timp de iarna mai ales cind firma incheie contracte pe care trebuie sa le onoreze . Drumurile se impart in mai multe categorii de dificultate - 10 km pe Transfagarasan nu sunt echivalenti la consum cu 10km pe autostrada , dar cui sa-i explici , la o toanta ... dar din pacate astia conduc marile firma , "dispozitive mecanice de supt " astea is acele dudui din dispecerat si pacatul cel mare este ca sefi tot pe ele le cred pina in ziua in care patronul se trezeste in c... gol , e , abia atunci se desteapta dar e prea tirziu , la Cluj multe firme de transport si-au gasit sfirsitul datorita acelor " dispozitive" . Nu pune la suflet , ia-o ca pe o experienta trista , poate mai bine asa decit sa-ti fi pus si ceva imputari in spate ca doar se pricep de minune la astfel de ilegalitati .

#8
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
eu de toate cele 3 ori am ramas pe timp de iarna fara motorina, cum spui Neohori ei stau in birouri la caldurica, unele dispecere habar nu au ce e cu ele si ca alt exemplu un coleg de al meu a plecat de la Buzau si trebuia sa descarce la Husi. A trebuit sa ajunga la Bacau sa alimenteze si cand a sunat dispecera sa ii zica cat sa alimenteze il intreaba ca " ce cauta la Bacau ?"" ea habar nu avea unde vine Husi... si tot datorita acestor dispeceri firmele ajung la faliment cel putin in cazul de la EDY toate contractele pe care le-au pierdut au fost din cauza ca masinile nu ajungeau la timp pentru incarcare sau sa descarce marfa ca nu se acorda motorina necesara.Dispecerile ne spunea ca nu avem voie sa spunem ca am ramas fara motorina atunci cand nu ajuneam la timp, ci sa gasim alte "scuze", deci tot soferii sa fie gasiti vinovati.

#9
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
probabil odata si-odata firma tot va avea de suferit serios de pe seama tampitilor care dau consumuri ci au grija de parcurile se masini.toti soferii adevarati or sa plece si atunci o sa-si suga ciorapii...

#10
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Daca tot te-au acuzat ca aduci prejudicii firmei, trebuia sa le aduci, sa-i fi pus camionului la predare vreo 500 de g de nisip in rezervor,atunci vedeau ce inseamna sa te zgarcesti la motorina.

#11
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
de ce sa iti complici inutil existenta?

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Eu nu pot sa te ajut altfel decat sa fac sticky topicul asta :)

edit: Daca doresti un alt titlu da-mi un PM.

Edited by sebulbus, 15 June 2009 - 13:57.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,565
  • Înscris: 15.06.2007
daca adevarul e cel pe care l-ai prezentat tu, poti sa-i dai in judecata lejer, si sa stii, ca deobicei la astfel de procese, statu' "tribunalu" tine cu someru', si ai sanse sa castigi.  La fel ca si la divort cand femeia primeste copilu si pensia alimentara... NU prea au una cu alta. Dar ce vina ai tu ca firma la care lucrai tu, nu e in stare sa aibe toti banii pe card ca sa faci si tu un plin , ca sa poti sa-ti faci tu treaba pe care tot ei te-au pus sa o faci. Sunt ipocriti. TU ca sa fii prevazator ca sa nu ramai in drum ai pus mai multa motorina, tocmai ca sa poti lucra, sa faci treaba la timp, si ei fac p*la mare , ca nu fac profit. Pai motorina neconsumata e cadou pt acasa? sau o consumi la urmatoru drum? Da-i in judecata, si cere-le cateva salarii compensatorii, daca e cazu'


Daca mai ai si alti colegi in situatia ta, cu atat mai bine poti sa-i dai in judecata. Sa ne povestesti ce intelegere v-a propus firma , ca sa va retrage-ti plangerile, sau daca are "cohones" si sa mearga cu contra voastra in instanta.

Edited by tfmercedez, 16 June 2009 - 12:36.


#14
Vapaie

Vapaie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.07.2007
am fost la Deva sa-mi fac lichidarea si surpriza..pe cartea de munca scria ca am 2 absente nemotivate..si am cerut sa le vad care sunt acele absente si nu au putut sa mi le zica, ba din contra au inceput sa se contrazica..ca nu mi-a desfacut contractu de munca pentru absente ci pentru alimentare in plus....da pe carte scria alceva...am gasit sa ma angajez la Dunca...am cerut sa i-mi modifice art de pe cartea de munca cu altu si au zis ca o fac...ca de nu ii dau in judecata...nu prea as vrea sa ma judec cu ei..desi cred ca as castiga..dar dupa aceea sunt convins ca nu mai pot lucra la ei...si acum nu stiu cat este de adevarat ca atat timp cat te judeci nu mai poti sa te angajezi in alta parte...

#15
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006

View PostVapaie, on 20th June 2009, 17:42, said:

am fost la Deva sa-mi fac lichidarea si surpriza..pe cartea de munca scria ca am 2 absente nemotivate..si am cerut sa le vad care sunt acele absente si nu au putut sa mi le zica, ba din contra au inceput sa se contrazica..ca nu mi-a desfacut contractu de munca pentru absente ci pentru alimentare in plus....da pe carte scria alceva...am gasit sa ma angajez la Dunca...am cerut sa i-mi modifice art de pe cartea de munca cu altu si au zis ca o fac...ca de nu ii dau in judecata...nu prea as vrea sa ma judec cu ei..desi cred ca as castiga..dar dupa aceea sunt convins ca nu mai pot lucra la ei...si acum nu stiu cat este de adevarat ca atat timp cat te judeci nu mai poti sa te angajezi in alta parte...

Referitor la acele 2 absente daca ai copii de pe diagramele de pe zilele respective,dai in judecata si castigi fara probleme!Vezi ca au mai fost multi baieti care iau dat in judecata si au castigat!Nu te lasa si succes! :coolspeak:

#16
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostVapaie, on 20th June 2009, 17:42, said:

am fost la Deva sa-mi fac lichidarea si surpriza..pe cartea de munca scria ca am 2 absente nemotivate..si am cerut sa le vad care sunt acele absente si nu au putut sa mi le zica, ba din contra au inceput sa se contrazica..ca nu mi-a desfacut contractu de munca pentru absente ci pentru alimentare in plus....da pe carte scria alceva...am gasit sa ma angajez la Dunca...am cerut sa i-mi modifice art de pe cartea de munca cu altu si au zis ca o fac...ca de nu ii dau in judecata...nu prea as vrea sa ma judec cu ei..desi cred ca as castiga..dar dupa aceea sunt convins ca nu mai pot lucra la ei...si acum nu stiu cat este de adevarat ca atat timp cat te judeci nu mai poti sa te angajezi in alta parte...

Si ai mai vrea sa lucrezi la ei vreodata? Eu sigur nu.
Pe de alta parte daca scriu in cartea de munca absente nemotivate, chestia asta iti poate face mult rau in viitor. Daca poti dovedi ca nu sint absente nemotivate poti sa ii arzi rau, inclusiv pentru fals in acte si ei vor pierde mult mai mult ca tine. Iti recomand sa nu te lasi calcat in picioare.

#17
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

View PostVapaie, on 10th June 2009, 19:11, said:

Azi am primit vestea ca cei de la Edy m-au concediat, pentru alimentare in plus.Daca stiti va rog o alta firma unde as putea sa incerc sa ma angajez va rog sa-mi spuneti. E mare bataie de joc la firma Edy, daca nu mi-au dat motorina sa ajung sa descarc mi-a facut referat, daca am alimentat mai mult  m-au dat afara...asa ca cine vrea sa se duca sa se angajeze sa se astepte la foarte mult stres.

Eu cunosc o firma care angajeaza soferi camion 40t in regim de linie , dar trebuie neaparat ADR si salariu nu e prea mare . e undeva intre 1000 si 1400 euro . pentru detalii daca nu ti-ai gasit inca ceva astept un semn. firma e sigura are peste 300 camioane si am un coleg care e acolo . mergeam si eu dar nu am Adr-ul si momentan sunt in Germania .

#18
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
mai cunosc o firma care e in criza de soferi pe bucuresti . salariu ajunge la 2000 ron si se lucreaza doar pe bucuresti  , centura si maxim 40-50 km langa buc . masinile sunt Volvo fh 440 noi .se lucreaza si sambata . sediul este in chitila. se lucreaza fara card si fara diagrama deaoarece uneori se depaseste programul ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate