Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

concediat

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
kin3zu78

kin3zu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.11.2007

View Postsvalentins, on 14th July 2009, 21:54, said:

mai cunosc o firma care e in criza de soferi pe bucuresti . salariu ajunge la 2000 ron si se lucreaza doar pe bucuresti  , centura si maxim 40-50 km langa buc . masinile sunt Volvo fh 440 noi .se lucreaza si sambata . sediul este in chitila. se lucreaza fara card si fara diagrama deaoarece uneori se depaseste programul ...


si in caz de control ARR cine plateste amenda pentru lipsa card sau diagrama ?? Lipsa diagrama ajunge si la 9000 lei amenda .... Nu va mai injositi pentru astfel de patroni. Eu am doar 2 actrosuri ce trag dube frigo cu bari de confectii insa la mine baietii pleaca in cursa cu banii intregi ( inclusiv diurna in avans ) , ce e aia alimenteaza 71 de litri , 39 etc.  Alimentarile se fac NUMAI PLIN ,se trec km pe spatele bonului si cam atata.  Problema este ca majoritatea soferilor s-au invatat sa umble la robinet  si oricat i-ai plati tot nu se lasa de sportul asta .

PS: Atentie si la DUNCA e cam aceeasi magarie ca la EDY si LAZAR , de obicei firmele  mari si foarte mari lucreaza asa , diurne pe caiet, imputari de motorina la greu , etc

#20
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Am vbit azi cu un nene care cica a plecat de la edy in noiembrie. Zicea ca lua 24 de mil salar, dar in ultima luna ia dat 17 si de aia a plecat. Zicea ca Edy se bazeaza pe tineri si cauta tineri si ca acolo as avea o sansa (ca incepator) si am trimis CV. A zis ca lui nu i s-a intamplat niciodata sa ramana fara motorina sau sa nu ii dea destula motorina..

#21
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Si apropo de tahograf si lucrarea fara cartela/diagrama ... o stire aparuta azi in ziar

http://www.evz.ro/ar...pentru-soferi-/

Deci se pare ca pentru nerespectarea timpilor de conducere platesc operatorii de transport (adica firmele) .. nu ?

#22
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

View PostAlungatu, on 29th August 2009, 17:55, said:

Si apropo de tahograf si lucrarea fara cartela/diagrama ... o stire aparuta azi in ziar

http://www.evz.ro/ar...pentru-soferi-/

Deci se pare ca pentru nerespectarea timpilor de conducere platesc operatorii de transport (adica firmele) .. nu ?


Da, se presupune ca soferul este obligat de catre operator, sa mearga "in continuu", si sa nu respecte timpii de conducere. Oricum, amenzile astea mi se par mari pentru tara in care traim, avand in vedere situatia infrastructurii(drumuri, parcari, etc).

#23
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostNeohori, on 14th June 2009, 11:48, said:

Drumurile se impart in mai multe categorii de dificultate - 10 km pe Transfagarasan nu sunt echivalenti la consum cu 10km pe autostrada , dar cui sa-i explici , la o toanta ... dar din pacate astia conduc marile firma , "dispozitive mecanice de supt " astea is acele dudui din dispecerat si pacatul cel mare este ca sefi tot pe ele le cred pina in ziua in care patronul se trezeste in c... gol , e , abia atunci se desteapta dar e prea tirziu , la Cluj multe firme de transport si-au gasit sfirsitul datorita acelor " dispozitive" .
Ca tot e sticky...

...hai sa-ti spun un secret: un maistru format in vremea comunistilor valoreaza cat 10 promotii de pacalici d'astia, ce nu-si mai incap in piele cu diplomele luate de pe la facultati gen Spiru Haret. Sunt VARZA cand vine vorba de "munca campului". Au in cap numai tembelisme si fitze.

Ai putea plasa la propriu un sut gratios in curul acelei dudui, "iubitoare de referate". Macar faci un bine celor care raman acolo.

Hai sa-ti dau un exemplu de idiot birocrat: il apuca amocul intr-o zi ca productia nu da randament, ca cifrele de care dispune nu-l multumesc.

Spume la gura avea, dar ce crezi ca facea productia in acel timp?
Freca duda din lipsa de comenzi! :death:



On: te sfatuiesc sa vorbesti cu un avocat, dar sa faci bine sa-i spui adevarul gol-golut.

In alta ordine de idei... in perioada asta patronii sunt la fileu.
Nu sunt timpuri prea e propice sa faci mai multe valuri decat e nevoie, dar nici sa-i ierti cand ii prinzi cu pantalonii in vine.

Edited by Maresalul, 30 August 2009 - 04:53.


#24
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
adevarat ce spune colegu mai sus,cele mai multe amenzi se dau operatorilor de transport.se presupune ca angajatorul raspunde de ceea ce face angajatul.am citit multe legi dar nu am gasit nici o referire la formularul aetr,stiu cum se foloseste dar nu am gasit ninic scris despre el.ajutati-ma voi

#25
rapttor

rapttor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.12.2008

View PostDiemecs, on 30th August 2009, 04:41, said:

Da, se presupune ca soferul este obligat de catre operator, sa mearga "in continuu", si sa nu respecte timpii de conducere. Oricum, amenzile astea mi se par mari pentru tara in care traim, avand in vedere situatia infrastructurii(drumuri, parcari, etc).

nu te obliga patronul sa nu respecti regulile de circulatie sau timpii de condus, feresca sfantul.....ci iti cere sa ajungi la timp la destinatie , treaba ta cum o faci.  La nerespectarea timpilor de conducere amenda o ia soferul (daca se constata pe ultimele 28 de diagrame), sau firma , pe diagramele mai vechi de 28 de zile, pt ca le`a acceptat. Si cu condusul fara diagrama, e problema firmei, la fel si tahograful defect sau neomologat. Dar sa nu semnezi foaia de parcurs precum ca masina e in peftecta stare de functionare :D

#26
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

View Postrapttor, on 30th August 2009, 19:00, said:

nu te obliga patronul sa nu respecti regulile de circulatie sau timpii de condus, feresca sfantul.....ci iti cere sa ajungi la timp la destinatie , treaba ta cum o faci.  La nerespectarea timpilor de conducere amenda o ia soferul (daca se constata pe ultimele 28 de diagrame), sau firma , pe diagramele mai vechi de 28 de zile, pt ca le`a acceptat. Si cu condusul fara diagrama, e problema firmei, la fel si tahograful defect sau neomologat. Dar sa nu semnezi foaia de parcurs precum ca masina e in peftecta stare de functionare :D

sa ne arati,colegule,legea care sustine ceea ce ai scris mai sus.pana una alta citeste OG 37/2007 care te contrazice,conducerea peste program,conducerea fara diagrama,nepredarea diagramelor la sediu,sunt amenzi pe care le plateste intreprinderea.

#27
rapttor

rapttor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.12.2008
OG37/2007 nu am citit`o (inca) dar din putinul cat il stiu, soferul raspunde de ultimele 28 de diagrame si cam tot ce indica ele, iar cele mai vechi de 28 de zile raspunde intreprinderea pt ca le`a acceptat.Si cam asta explica si inspectorul ARR cu care am urmat cursurile pt atestat.

#28
Diemecs

Diemecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.12.2008

View Postrapttor, on 30th August 2009, 20:00, said:

nu te obliga patronul sa nu respecti regulile de circulatie sau timpii de condus, feresca sfantul.....ci iti cere sa ajungi la timp la destinatie , treaba ta cum o faci.  La nerespectarea timpilor de conducere amenda o ia soferul (daca se constata pe ultimele 28 de diagrame), sau firma , pe diagramele mai vechi de 28 de zile, pt ca le`a acceptat. Si cu condusul fara diagrama, e problema firmei, la fel si tahograful defect sau neomologat. Dar sa nu semnezi foaia de parcurs precum ca masina e in peftecta stare de functionare :D
Da' n-am zis ca-l obliga sa nu respecte timpii de conducere. De unde ati tras concluzia?


p.s.: mai fiti atenti si la virgule. ca nu sunt puse de dragul de a pune. drumuri bune!

p.s.2: "si"- ul ala, nu are rol de conjunctie. :)) hai ca o dam in ora de romana

on: de acord cu Neohori. asa se intampla la firmele mari. Coordonatorii aia nu cred ca au avut de'a face cu transporturile(doar in cartile de specialitate), inainte de a se angaja la una dintre aceste firme mari. Calculeaza acelasi consum, fie ca merge pe autostrada, fie ca urca pe munti.

Edited by Diemecs, 01 September 2009 - 02:54.


#29
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008

View Postrapttor, on 31st August 2009, 22:42, said:

OG37/2007 nu am citit`o (inca) dar din putinul cat il stiu, soferul raspunde de ultimele 28 de diagrame si cam tot ce indica ele, iar cele mai vechi de 28 de zile raspunde intreprinderea pt ca le`a acceptat.Si cam asta explica si inspectorul ARR cu care am urmat cursurile pt atestat.

a aparut in monitorul oficial de pe 01.08.2009,nr.599,o ordonanata pt. modificarea si completerea OG 37/2007.te doare capu' frate,sa o cititi ca este interesanta,va trebui sa raportam si cand mergem la baie.o scanez si o pun aici!.se pare ca au luat modelu' de la francezi,vor cauta polul nord!?rectific:31.08.2009

Edited by teodorescucostel, 04 September 2009 - 11:02.


#30
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Asta e...

Scrie in ordonanta asta ca amenda daca mergi fara aparat tahograf se da firmei (pct 12 de la art 8). Inca un punct interesant este punctul 11 tot de la art 8 care zice ca este interzisa (contraventie)

11. acordarea de catre intreprindere/operatorul de transport rutier a unor plati conducatorilor auto, chiar si sub forma de bonificatii sau prime, in functie de distanta parcursa si/sau de cantitatea de marfuri transportata;

Deci nu se mai poate plati la km :)

http://www.dreptonli...uto_21_2009.php

Lasand asta la o parte ... stie careva pe unde ma pot angaja si eu, fiind incepator (C,E de vreo 2 luni) pe un camion/tir intern ? M-ar interesa mai mult pentru experienta ... deci salarul nu ma intereseaza asa mult (adica nu mare...)

Edited by Alungatu, 04 September 2009 - 19:38.


#31
teodorescucostel

teodorescucostel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.09.2008
intereresant la OG21/2009 este pct. 4 referitor la art.7!!!!
pai,chestia cu bonificatiile la nr. de km. sau cantitatea transportata(tone) este veche,nu stiu cum se constata?
a mai aparut Legea 218 din 02.06.2009 pt mod. si completarea OUG 109/2005 de la care iarasi te i-a cu dureri de cap,printre altele art. 62 se modifica si permite imobilizarea de catre autoritati a autovehiculului vreme de 6 luni!

#32
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Poate una peste alta li se va face frica patronilor si nu vor mai obliga soferii sa plece fara diagrame, sa nu respecte programul si altele ... Poate o sa fim si noi in rand cu lumea :)

#33
rsmarco

rsmarco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.02.2008
Vapaie, in "98 lucram pe tara la un nebun venit din legiune, ma calcula la fiecare pfening si eu dormeam pe schimbator, deh Romanica, intr-o zi stind in vama  la coada, ma ia unu cu nr de italia la intrebari, era un roman din cluj, asa cum te iau eu acum , de ce nu pleci afara????eu asta am facut in 99 si am ajuns sa iau pe frig 3800 de euro.....in rest media pe anii trasi afara a fost de 3100 eur lunar............. de ce va rupeti oasele aici, pe valea oltului si facind la pene, cu smecherii de prin parcari in spate si fara somn noaptea???????????intreb eu ca de .....nu am ce face...nu tot pe volan esti si afara?????????nu vei lua cel mai mult dar frate manivela, masina intra in service cind trebuie , pana o face asistenta 24h, sau tu si iei 25 de euro,autobanda  880 de km pe zi(franta) tragi la km daca firma are curse si faci bani.........cind le spun la vecinii mei ca am fost pe tir, si multe nou noutze, se uita la mine........cu privirea aia..acu nu mai am nici masina mica ca i-am bagat pe toti in vila si terenuri........criza .....si lacomia, dar meseria si locurile unde se fac bani tot mai sint inca.
    Oricum sa ma frece unu pe tara cu 39 si 29 si 69 de litri  el cu  mama lui.........asta nu o vor vedea ei  de la mine......... la astia care isi minca de sub unghii pina si rahatu , nu faci tu avere frate deloc, doar pierzi si rupi pedala cu ochii pe motorina, care oricum ti-o fura unu pe sosea.Si cind ma gindesc ca ma uitam la Edy cu cele peste 700 de camioane cu respect........tot romani sint si inca din  aia prosti....un sef bun angajeaza responsabili cu baza auto si cu traficu tot la fel..........
    Celor tineri , le spun la fel, invatati meserie citeva luni si afara, ca va trebuie famile si bani , va intoarceti dupa citiva ani si faci ce vrei , degeaba te lauzi aici ca esti pe tir sa te vada prietenii si curvele ca in buzunar sufla vintu, si cu povesti nu faci o casa, decit o lungesti de azi pe miine..........acum respecte celor care stiu sa pretuiasca un sofer.
Abia cind te vei respecta tu ca sofer , o vor face si ei.......

Acum mai vad ceva......si o spun si pe asta ,
celor care merg fara diagrame, sau peste, daca imi raspundeti dau eu berea, ce faceti cind va spune seful verbal sa treci diagrama sau sa mergi fara, si tu lovesti pe unu????????sau intra un prost in tine si moare iar tu esti ilegal??????????????Cine intra la umbra??????????seful????????Mai baieti , aparati-va pe voi, familia ta, buzunarul tau, si pe urma restu, ca oricum camionul si marfa au asigurare, el isi va lua banii oricum in caz de accident......

#34
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009

View Postrsmarco, on 21st October 2009, 14:15, said:

Vapaie, in "98 lucram pe tara la un nebun venit din legiune, ma calcula la fiecare pfening si eu dormeam pe schimbator, deh Romanica, intr-o zi stind in vama  la coada, ma ia unu cu nr de italia la intrebari, era un roman din cluj, asa cum te iau eu acum , de ce nu pleci afara????eu asta am facut in 99 si am ajuns sa iau pe frig 3800 de euro.....in rest media pe anii trasi afara a fost de 3100 eur lunar............. de ce va rupeti oasele aici, pe valea oltului si facind la pene, cu smecherii de prin parcari in spate si fara somn noaptea???????????intreb eu ca de .....nu am ce face...nu tot pe volan esti si afara?????????nu vei lua cel mai mult dar frate manivela, masina intra in service cind trebuie , pana o face asistenta 24h, sau tu si iei 25 de euro,autobanda  880 de km pe zi(franta) tragi la km daca firma are curse si faci bani.........cind le spun la vecinii mei ca am fost pe tir, si multe nou noutze, se uita la mine........cu privirea aia..acu nu mai am nici masina mica ca i-am bagat pe toti in vila si terenuri........criza .....si lacomia, dar meseria si locurile unde se fac bani tot mai sint inca.
    Oricum sa ma frece unu pe tara cu 39 si 29 si 69 de litri  el cu  mama lui.........asta nu o vor vedea ei  de la mine......... la astia care isi minca de sub unghii pina si rahatu , nu faci tu avere frate deloc, doar pierzi si rupi pedala cu ochii pe motorina, care oricum ti-o fura unu pe sosea.Si cind ma gindesc ca ma uitam la Edy cu cele peste 700 de camioane cu respect........tot romani sint si inca din  aia prosti....un sef bun angajeaza responsabili cu baza auto si cu traficu tot la fel..........
    Celor tineri , le spun la fel, invatati meserie citeva luni si afara, ca va trebuie famile si bani , va intoarceti dupa citiva ani si faci ce vrei , degeaba te lauzi aici ca esti pe tir sa te vada prietenii si curvele ca in buzunar sufla vintu, si cu povesti nu faci o casa, decit o lungesti de azi pe miine..........acum respecte celor care stiu sa pretuiasca un sofer.
Abia cind te vei respecta tu ca sofer , o vor face si ei.......

Acum mai vad ceva......si o spun si pe asta ,
celor care merg fara diagrame, sau peste, daca imi raspundeti dau eu berea, ce faceti cind va spune seful verbal sa treci diagrama sau sa mergi fara, si tu lovesti pe unu????????sau intra un prost in tine si moare iar tu esti ilegal??????????????Cine intra la umbra??????????seful????????Mai baieti , aparati-va pe voi, familia ta, buzunarul tau, si pe urma restu, ca oricum camionul si marfa au asigurare, el isi va lua banii oricum in caz de accident......

Tu ai avut noroc .. ca ai ajuns in afara .. si in 99 era cum era .. dar acum si criza... e greu.. Eu unu nu am experienta .. si uite ca nimeni nu vrea sa ma angajeze fara experienta.

#35
rsmarco

rsmarco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.02.2008

View PostAlungatu, on 21st October 2009, 15:11, said:

Tu ai avut noroc .. ca ai ajuns in afara .. si in 99 era cum era .. dar acum si criza... e greu.. Eu unu nu am experienta .. si uite ca nimeni nu vrea sa ma angajeze fara experienta.


   Alungatule, norocul mi l-am facut singur, cu saptamini legate , dormite afara prin cartoane, in agricultura, , la unguri la sapat de santuri si scuipat de ungurii din tara, dormit cu pakistanezii in pat in sudul italiei ,barbierit in balti in nordu germ , si plivit pe bruma linga berlin........iti pot spune despre noroc cite vrei.....ca am destule.........pe bani de viza cite 2500 de marci....si tzepe...si datori....sincer voi , astia mai tineri cu ambitie, nu puteti merge cu 100 de euro afara?????asteptati totul sa va fie pus in gurita???veneam acasa urlind de ciuda si aruncat de unii si altii si in doua luni plecam iar la munca, adevarul este ca stiam 4-5 meserii invatate pe ceasescu ,la 20 de ani aveam un rovinari facut si o armata cu ultima luna in revolutie...voi vreti doar sofer pe tir...bafta dar , mai tragi si altceva pina inveti limba, si sa iti faci o tocanita, o zeama de ceva singur ca pe tir nu o sa ai bucatareasa ca acasa si nici translator cind iti spune sefu ce sa faci...ai avea un atuu in plus si foarte convingator.Am avut bibani sa ii invat meserie pe tir, dar in 2 luni scoteam untu din ei la parcari si mersu cu spatele, ma urau de imi era teama ca imi dau in cap....acu ma suna si imi dau casa lor sa stau in vacanta pe sp...asa-i omu...mi-a mai spus unu odata ca am avut noroc.....cind eu dormeam plouat afara cu sticla de apa drept perna si cinat vise, el dormea la caldurica cu mina pe picioru nevestii, cinat bine, ma invidia pe mine ca am bani....norocu ti-l faci singur....si cit mai repede ca viata nu e lunga.....acu daca va te superi pe mine.....ce sa mai fac....viata te face aspru....ps. si sotia e suparata pe mine si ea e ofiter in minister....si tot nu am ce-i face  pina-i trece......speranta multa, ambitie ca sint multe camioane in lume.......

#36
racu0711

racu0711

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2010

View Postrsmarco, on 22nd October 2009, 08:39, said:

Alungatule, norocul mi l-am facut singur, cu saptamini legate , dormite afara prin cartoane, in agricultura, , la unguri la sapat de santuri si scuipat de ungurii din tara, dormit cu pakistanezii in pat in sudul italiei ,barbierit in balti in nordu germ , si plivit pe bruma linga berlin........iti pot spune despre noroc cite vrei.....ca am destule.........pe bani de viza cite 2500 de marci....si tzepe...si datori....sincer voi , astia mai tineri cu ambitie, nu puteti merge cu 100 de euro afara?????asteptati totul sa va fie pus in gurita???veneam acasa urlind de ciuda si aruncat de unii si altii si in doua luni plecam iar la munca, adevarul este ca stiam 4-5 meserii invatate pe ceasescu ,la 20 de ani aveam un rovinari facut si o armata cu ultima luna in revolutie...voi vreti doar sofer pe tir...bafta dar , mai tragi si altceva pina inveti limba, si sa iti faci o tocanita, o zeama de ceva singur ca pe tir nu o sa ai bucatareasa ca acasa si nici translator cind iti spune sefu ce sa faci...ai avea un atuu in plus si foarte convingator.Am avut bibani sa ii invat meserie pe tir, dar in 2 luni scoteam untu din ei la parcari si mersu cu spatele, ma urau de imi era teama ca imi dau in cap....acu ma suna si imi dau casa lor sa stau in vacanta pe sp...asa-i omu...mi-a mai spus unu odata ca am avut noroc.....cind eu dormeam plouat afara cu sticla de apa drept perna si cinat vise, el dormea la caldurica cu mina pe picioru nevestii, cinat bine, ma invidia pe mine ca am bani....norocu ti-l faci singur....si cit mai repede ca viata nu e lunga.....acu daca va te superi pe mine.....ce sa mai fac....viata te face aspru....ps. si sotia e suparata pe mine si ea e ofiter in minister....si tot nu am ce-i face  pina-i trece......speranta multa, ambitie ca sint multe camioane in lume.......
Respectele mele pt. cele scrise mai sus , sunt in asentiment cu matale ( norocul ti-l faci cu mana ta , NOROCUL din punctul meu de vedere e suma faptelor tale anterioare):D ,
DAR DAR oameni cu experientza in sofat asteapta o bucata de paine pe la portile intreprinderilor , de astia tinerei ce sa mai zici ?
P.S. iar daca fac tinereii figuri f. bine fac , asa s-au invatat totzi " PATRONII" sa muncesti in conditii grele si pana la epuizare , ia mai da-i in "cacao" .

Edited by racu0711, 07 January 2010 - 18:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate