Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Minuni cu ingeri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#37
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
ingeri erau acum 2000 de ani ;
acum se numesc extraterestri , alte civilizatii  :huh:

#38
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
sorry dar e cam prea mult de citit...daca vrei puteai sa pui si tu un link la carte nu sa dai copy paste

#39
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Ce e important ca sa ne fie bine e asta:
Matei 25:
"31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut. "

Ce e mai sus e foarte important. Nu cred ca trebuie neaparat sa treci la extreme, dar daca pe saptamana cumperi 7 paini, mai cumpara una si da-o unui sarac, daca cumperi 7 sucuri, cumpara o apa minerala Borsec si da-o unui sarac, cersetor etc, culegi 7 kg de mere, un kg ia-l si da-l unui sarac. Fa niste pachetele cu mancare cand mergi la Biserica Duminica. Consumi bani pe chirie, a zecea parte pune-i deoparte si cand se strang multi ia o 10X10 mp camera, casa orice si da unui sarac , cumpara cu 500 un mormant si daruieste-l unui spital sa ingroape mortii ce n-au pe nimeni. Daca se poate plateste un preot sa tina o slujba de inmormantare si da 40 Liturghii pt saracii ce n-au pe nimeni. Da pomelnice in fiecare Sambata la vii si la morti si trece si cativa saraci adormiti sau nu. Binele asta ti se va rasplati. Atentie, sa dai alcool sau tigari droguri nu inseamna sa ajuti. Pune pe pomelnice DUMINICAL pe parinti, sefi care te ajuta la servici, prieteni, rude, nasi, rude spirituale si starini saraci,  Du-te odata pe luna sau la cateva luni la manastiri si da pomelnice de 40 de Liturghii, care se citesc zilnic, si pune acolo pe vii si adormiti ca unele Liturghii ca astea au scos suflete din iad. La adormiti pune la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit" ca sa beneficieze mai multi si Dumnezeu sa-ti rasplateasca mai mult. Du daruri la Biserica, cumpara lumanari mari care sa stea in fata icoanei lui IIsus si a Maicii Domnului si care reprezinta jertfe. Du flori Duminica la Biserica si pune-le sub icoana lui IIsus sau a Maicii Domnului. O femeie la Biserica unde ma mai duc vine de multe ori cu flori ce sunt puse la Icoana lui IIsus si la Icoana Maicii Domnului. Vezi un cersetor si nu poti sa-i dai ceva in momentul asta, binecuvanteaza-l si zi asa:
Doamne, binecuvanteaza pe omul asta si pe neamul lui cu ce stii tu ca are nevoie  .

Du-te la Biserica si spoveste-te si impartaseste-te de  4 ori pe ani si daca e posibil mai des. Impartaseste-te sai iei mancare pentru viata vesnica:
http://www.roportal....topic63080.html

Binecuvanteaza intotdeauna mai ales pe copii "binecuvantaruile parintilor sunt temelia casei copiilor", pe rude, sefi, prieteni si pe toata lumea. Incearca sa nu zici ceva rau de cineva.

Edited by Dimineata100, 22 July 2009 - 09:39.


#40
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Cel putin odata in viata du-te la duhovnici inaintati spiritual ca parintele Arsenie Boca care iti putea spune daca drumul tau duce spre rai si ce trebuie facut ca sa mergi spre rai, unde gresesti. Poti sa faci multe eforturi si sa te invarti si in cerc sau cineva inaintat in credinta te poate pune pe drumul drept ce duce la Rai. Cand ajungi la omul inaintat duhovniceste intreaba ce trebuie sa faci sa mergi in rai. Inainte roagat-te lui Dumnezeu sa puna in gura duhovnicului ce iti trebuie. Un astfel de duhovnic trebuie sa iti vada gandurile cand te duci la el.
Cineva care mergea la 40 de zile la Bucegi la Parintele Gherontie , se ajunge pe jos de la gara si toata lumnea de acolo stie unde e Manastirea Caraiman, spune ca ii merge extraordinar de bine. Acolo poti lua apa sfintita si poti pune pomelnice. Desi normal ele ar putea fi citite o zi, am inteles ca Parintele le citeste in jur de 60 de zile. Poate de aia il si iubeste Dumnezeu de poate parintele vorbi cu Maica Domnului.

Ce e important ca sa ne fie bine e asta:
Matei 25:
"31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut. "

Ce e mai sus e foarte important. Nu cred ca trebuie neaparat sa treci la extreme, dar daca pe saptamana cumperi 7 paini, mai cumpara una si da-o unui sarac, daca cumperi 7 sucuri, cumpara o apa minerala Borsec si da-o unui sarac, cersetor etc, culegi 7 kg de mere, un kg ia-l si da-l unui sarac. Fa niste pachetele cu mancare cand mergi la Biserica Duminica. Consumi bani pe chirie, a zecea parte pune-i deoparte si cand se strang multi ia o 10X10 mp camera, casa orice si da unui sarac , cumpara cu 500 un mormant si daruieste-l unui spital sa ingroape mortii ce n-au pe nimeni. Daca se poate plateste un preot sa tina o slujba de inmormantare si da 40 Liturghii pt saracii ce n-au pe nimeni. Da pomelnice in fiecare Sambata la vii si la morti si trece si cativa saraci adormiti sau nu. Binele asta ti se va rasplati. Atentie, sa dai alcool sau tigari droguri nu inseamna sa ajuti. Pune pe pomelnice DUMINICAL pe parinti, sefi care te ajuta la servici, prieteni, rude, nasi, rude spirituale si starini saraci,  Du-te odata pe luna sau la cateva luni la manastiri si da pomelnice de 40 de Liturghii, care se citesc zilnic, si pune acolo pe vii si adormiti ca unele Liturghii ca astea au scos suflete din iad. La adormiti pune la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit" ca sa beneficieze mai multi si Dumnezeu sa-ti rasplateasca mai mult. Du daruri la Biserica, cumpara lumanari mari care sa stea in fata icoanei lui IIsus si a Maicii Domnului si care reprezinta jertfe. Du flori Duminica la Biserica si pune-le sub icoana lui IIsus sau a Maicii Domnului. O femeie la Biserica unde ma mai duc vine de multe ori cu flori ce sunt puse la Icoana lui IIsus si la Icoana Maicii Domnului. Vezi un cersetor si nu poti sa-i dai ceva in momentul asta, binecuvanteaza-l si zi asa:
Doamne, binecuvanteaza pe omul asta si pe neamul lui cu ce stii tu ca are nevoie  .

Du-te la Biserica si spoveste-te si impartaseste-te de  4 ori pe ani si daca e posibil mai des. Impartaseste-te sai iei mancare pentru viata vesnica:
http://www.roportal....topic63080.html

Binecuvanteaza intotdeauna mai ales pe copii "binecuvantaruile parintilor sunt temelia casei copiilor", pe rude, sefi, prieteni si pe toata lumea. Incearca sa nu zici ceva rau de cineva.

#41
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Ce fel de inginer era?

#42
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDimineata100, on 22nd July 2009, 07:29, said:

Ce inteleg e asta. E ca faci sau ai facut una din budism, hinduism, spiritism ,yoga, rei ki, tai ki, magie sau altceva in genul asta una din ele cel putin si ca prin asta ai dat putere ingerilor bolnavi sa te influenteze si ca ei acuma te fac sa vorbesti impotriva creatorului tau ceea ce nu e bine, dar se poate sa si gresec .
Nu esti departe. Judo,shotokan traditional, aikido, kendo si iaido. Si in paralel cu toate, trageam de fiare,beam,fumam,mancam si mai faceam o chestie,da' am uiatat cum ii zice...Oricum ceva pacatos si nociv.
Cand m-am lasat de alea am facut burta.Adica bolnavii aia de ingeri mi-au facut-o...

View PostDimineata100, on 22nd July 2009, 07:29, said:

Inceteaza sa faci ceea ce faci sau ai facut si vin-o la calea cea dreapta. Te spovedesti si mergi inainte si ingerii bolnavi nu te vor mai putea influenta. Trebuie sa te lupti sa intri in Biserica chiar daca cei rai nu te vor lasa si sa vii la slujbe. Am dreptate?
Putin spus! Ai perfecta dreptate!
Tin minte ca odata, intr-o seara, am vrut sa intru intr-o biserica, nu mai stiu cine se casatorea sau/si se inmormanta, dar stiu ca se buluceau toti sa-i pupe mana unui sensei care statea acolo in fata cu o lumanare si le-o aprindea pe a fiecaruia, dupa care bulucitorii se buluceau in sens invers si ieseau bucurosi de ziceai ca au luat centura neagra.

Am vrut sa intru si eu, dar exact cum zici tu. De rai ce erau, nu m-au lasat.

Cred ca ati fi mult mai atractivi daca  ati inceta sa fiti asa seriosi. Din cate se spune, Raiul e un loc frumos, toata lumea e fericita, bla, bla. Inseamna ca Dumnezeu nu interzice rasul, din contra. Dealtfel se si vede cat umor are, uite si tu ce a facut in alea 6 zile cand se plictisise de stat degeaba.

Edited by Gabi73C, 22 July 2009 - 11:39.


#43
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Da, daca faci arte martiale e bine sa nu apuci de partea religioasa a lor care cred ca vine din budism care da ofrande la zeii lor care poate insemna idolatrie. Daca vrei sa ai atat beneficu spiritual cat si conditie fizica fa 49 de matanii mari dimineata. Toti muschii corpului sunt prinsi acolo.
Spritismul e iarasi periculos. Parintele Arsenie Boca are o carte Cararaea Imparatiei in care spune ca s-a facut un studiu la un spital de boli nervoase si ca cei 70% din cei de acolo facusera spiritism.
Daca vrei sa iesi din situatia in care esti cere ajutorul unui preot inaintat.

#44
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDimineata100, on 22nd July 2009, 16:19, said:

Da, daca faci arte martiale e bine sa nu apuci de partea religioasa a lor care cred ca vine din budism care da ofrande la zeii lor care poate insemna idolatrie. Daca vrei sa ai atat beneficu spiritual cat si conditie fizica fa 49 de matanii mari dimineata. Toti muschii corpului sunt prinsi acolo.

Spritismul e iarasi periculos. Parintele Arsenie Boca are o carte Cararaea Imparatiei in care spune ca s-a facut un studiu la un spital de boli nervoase si ca cei 70% din cei de acolo facusera spiritism.
Daca vrei sa iesi din situatia in care esti cere ajutorul unui preot inaintat.
Eu cred ca am fost destul de clar ca am facut, nu mai fac.
De apucat n-am apucat de nicio parte religioasa a niciuneia. O mai apucam pe cate o colega de sala de ce nu trebuia, motiv pentru care mai imi luam cate un picior in cap, ca aveam predilectie la de-astea inalte si cu mobilitate mare, dar cam asta era singura parte spirituala a ceea ce faceam. Nu-i exclus ca de atunci sa se fi cuibarit in mine ingerii aia bolnavi, mai ales cand exersam caderile laterale cu ele.

Cu treaba aia cu 49 de matanii, ce sa zic... O sa incerc. Nu prea am idee ce inseamna "matanii mari". Ca un fel de flotari cu bataie? Sau cu mainile la ceafa, ca sa lucreze abdominalii mai bine? :weight_lift:
Deci tu spui ca Boca spune ca un studiu spune ca... Ce valoare de adevar mai are?
Iar ailalti 30% ce facusera? Matanii mari?

#45
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Eu nu vorbeam de tine. Vorbeam de lucrurile acestea in general. Am inteles acum ca nu mai faci. Si eu am facut yoga cu Bivolaru vreo cateva ore, 2 sau 3. Un coleg mi-a spus ca e periculos si nu l-am inteles . A reusit sa bage frica in mine colegul asta al meu si cum eram eu in clasa de yoga zic o rugaciune, Domane daca Dorin are dreptate si yoga e periculoasa, apara-ma . Eu am fost pacalit ca yoga e ceva din care iesi mai sanatos nu stiam ca poate fi extrem de periculoasa. Numai ce-l vad pe Bivolaru in timpul rugaciunii ca vine direct la mine si personal imi arata exercitiul. M-am speriat mai tare si m-am rugat si mai tare sa fiu aparat si am vazut ca Bivolaru era suparat toata ora. N-am mai venit dupa aia. Sa nu mai spun cand am citit Kama Sutra cartea care te invata sa fi mester in pacate si perversiuni. Am ramas cu gust amar si cu dorinta de spala ce s-a intamplat. Feriti-va de cartea asta, Kama Sutra. Si indienii zic ca e periculoasa. Un gram de rau sau perversitate de duce la doua grame la trei patru poate apare si adictia sa nu mai poti sta fara rau si tot asa. Cel mai usor sa scapi de drumul asta e sa nu mergi pe el. La fel cu fumatul si bautura .

Incearca sa nu glumesti cu lucrurile sfinte. Nu e bine. E bine sa fi fericit.

Imi aduc aminte ca am mers cateva persoane pe strada una care cred ca facea spiritism . Trecem noi pe langa o Biserica si imi fac semnul crucii. Vad ca persoana respectiva se opreste brusc ca si cum cineva a lovit-o cu un bat in spate. avea ochii mari. Nu stiam ce s-a intamplat. Mi-am mai facut odata parca semnul crucii si persoana respectiva s-a speriat si a zis sa ne intoarcem. Mergem pe drumul de intoarcere ales de persoana respectiva si din nou dam de o Biserica si din nou imi fac semnul crucii. Din nou e ca si lovita si zice ca nu poate sa mai vina in directia in care trebuie sa mergem si in care mai era o Biserica. A plecat repede.  Schi,band subiectul cercetatorul Katzenelbogen, S. arata intr-o lucrare stiintifica o legatura intre spiritism si reactii schizofrenice.  http://psycnet.apa.o...=1941-03435-001 Pe articolul de wikipedia pentru schizofrenie se arata : http://en.wikipedia....i/Schizophrenia "Researchers into shamanism have speculated that in some cultures schizophrenia or related conditions may predispose an individual to becoming a shaman;" Cercetatorii au descoperit ca schizofrenia in anumite culturi sau posedarea probabil este vazuta ca un avantaj pentru a deveni saman adica magician. La fel hindusii numesc oamenii posedati cu probleme mintale ca oameni deosebiti. Un exorcist rus a reusit sa vindece pe cineva cu schizofrenia prin exorcism , si eu tind sa cred ca schizofrenia poate insemna posedare sau o influenta marita a unui spirit asupra pacientului.

Am impresia ca spiritismul si magia yoga hinduismul budismul rei ki tai ki chiromantia cresc puterea diavolilor care te pot bate daca faci ceva ce nu le convine, chiar si daca stai langa cineva care isi face cruce. La inceput daca esti pe drumul asta iti da furii. Apar furii cand vezi o Biserica, cand cineva vorbeste de Dumnezeu si tot asa. Apoi cand au putere mai mare te fac sa vorbesti urat cu cei ce vorbesc de Dumnezeu. Cand au putere si mai mare te pun pe tine sa ataci credinta si sa atragi oameni la rau. Ei, cum apar relele asa si dispar. Te opresti din yoga, hinduism, budism, chiromantie , rei ki, tai ki, spiritism si apoi te indrepti hotarat spre Biserica.

Daca inaintezi in aceste lucruri se pot materializa si te pot chiar distruge. Niciodata sa nu apelati la descantece, magie fie ea si alba ca tot magie e si tot cu cel rau cred ca se face. Nu degeaba extraterestrii apar in zone in care se practica magia. La fel si sfintii care fac mult bine si sfintesc locul dau posibilitatea ingerilor buni sa se intrupeze si fiind curati pot vorbi cu Dumnezeu.
"Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu"

Edited by Dimineata100, 22 July 2009 - 18:19.


#46
anonimu5

anonimu5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2009

View PostDimineata100, on 22nd July 2009, 18:52, said:

Si eu am facut yoga cu Bivolaru vreo cateva ore, 2 sau 3.
La cat de terci ai creierii, nu m-ar surprinde sa fi baut si urina cu Bivolaru.

Cu privire la filmulet am 3 obiectii:
1. pot sa fac si eu un film ca ala
2. de ce filmau cladirea inainte sa se vada ceva?
3. cine vede suflete sau ingeri in film are imaginatia tare bogata.

#47
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Urina cu Bivolaru n-am baut.
1.Asta nu inseamna nimic
2.Nu stiu de ce.
3.Mie mi se par a fi inger si un suflet si asa cum zicea pe pagina aia cineva a murit atunci. Daca Dumnezeu a lasat sa vedem ingerul venind cred ca era un om foarte credincios. Se pot distinge si picioarele.

View PostDimineata100, on 20th July 2009, 21:26, said:


Edited by Dimineata100, 22 July 2009 - 20:26.


#48
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009
Daca ma pun bine pot si eu sa truchez asa ceva...  <_<

#49
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Unde dracu' e ingerul ala? eu nu am vazut decat reflexii ale soarelui,

Ortodocsii sunt adeptii dictonului "nu calcati iarba, fumati-o"?

Edited by eu_unul, 22 July 2009 - 20:41.


#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDimineata100, on 21st July 2009, 21:32, said:

"de ce nu apar ingerii si in tarile protestante ...sau aparitii ale lui Maria ...doar in tari catolice si ortodoxe ..."
pentru ca ortodocsii au dreapta credinta.
Pt ca fantoma lu' Mohamed apare numai la arabi, cea a lui Buddha numai la chinezi si indieni, fantoma lu' coana mare numa' la adventisti, iar Maria numai la Balaceanca, ecco per che........
Minciunile sunt regionale, d-aia.

Edited by zexelica, 23 July 2009 - 01:39.


#51
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Aici se vede cum un inger ia sufletul unui om.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyBDs8JpEa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Fanteziile unora ajung de domeniul absurdului ..iar unii chiar cred ca orice smecherie al lui Satan ..este de la Dumnezeu .

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDimineata100, on 23rd July 2009, 13:02, said:

Aici se vede cum un inger ia sufletul unui om.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyBDs8JpEa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si unde in Scriptura scrie ca ingerii iau sufletele oamenilor, huh? In cartea ta de inventii, poate, nu in Biblie.

#54
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyBDs8JpEa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fa tot posibilul sa nu te prinda clipa asta in betii, fumator, nespovedit sau in in yoga, budism, reiki, magie, spiritism, ghicit in cafea, ghicit in palma si altele.
Alcoolul in moderatie cred ca e OK caci IIsus a facut vin la nunta.
Roaga-te asa: Doamne mantuieste-ma si da Doamne sfarsit crestinesc vietii mele.

E bine sa te spovedesti ca sa ti se ierte pacatele si aici ma refer in special la avorturi ce se iarta prin spovedire. Oricat de pacatos, pacatoasa ai fi nu dispera ca de aia exista spovedirea ca sa ai pacatele iertate inclusiv avortul. Nu lua pilule anticonceptionale, nu-ti pune sterilet si alte lucruri si daca ai facut spovedeste-te sa-ti fie iertate si faptele astea.
Cel putin odata in viata du-te la duhovnici inaintati spiritual ca parintele Arsenie Boca care iti putea spune daca drumul tau duce spre rai si ce trebuie facut ca sa mergi spre rai, unde gresesti. Poti sa faci multe eforturi si sa te invarti si in cerc sau cineva inaintat in credinta te poate pune pe drumul drept ce duce la Rai. Cand ajungi la omul inaintat duhovniceste intreaba ce trebuie sa faci sa mergi in rai. Inainte roagat-te lui Dumnezeu sa puna in gura duhovnicului ce iti trebuie. Un astfel de duhovnic trebuie sa iti vada gandurile cand te duci la el.
Cineva care mergea la 40 de zile la Bucegi la Parintele Gherontie , se ajunge pe jos de la gara si toata lumnea de acolo stie unde e Manastirea Caraiman, spune ca ii merge extraordinar de bine. Acolo poti lua apa sfintita si poti pune pomelnice. Desi normal ele ar putea fi citite o zi, am inteles ca Parintele le citeste in jur de 60 de zile. Poate de aia il si iubeste Dumnezeu de poate parintele vorbi cu Maica Domnului.

Ce e important ca sa ne fie bine e asta:
Matei 25:
"31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut. "

Ce e mai sus e foarte important. Nu cred ca trebuie neaparat sa treci la extreme, dar daca pe saptamana cumperi 7 paini, mai cumpara una si da-o unui sarac, daca cumperi 7 sucuri, cumpara o apa minerala Borsec si da-o unui sarac, cersetor etc, culegi 7 kg de mere, un kg ia-l si da-l unui sarac. Fa niste pachetele cu mancare cand mergi la Biserica Duminica. Consumi bani pe chirie, a zecea parte pune-i deoparte si cand se strang multi ia o 10X10 mp camera, casa orice si da unui sarac , cumpara cu 500 un mormant si daruieste-l unui spital sa ingroape mortii ce n-au pe nimeni. Daca se poate plateste un preot sa tina o slujba de inmormantare si da 40 Liturghii pt saracii ce n-au pe nimeni. Da pomelnice in fiecare Sambata la vii si la morti si trece si cativa saraci adormiti sau nu. Binele asta ti se va rasplati. Atentie, sa dai alcool sau tigari droguri nu inseamna sa ajuti. Pune pe pomelnice DUMINICAL pe parinti, sefi care te ajuta la servici, prieteni, rude, nasi, rude spirituale si starini saraci, Du-te odata pe luna sau la cateva luni la manastiri si da pomelnice de 40 de Liturghii, care se citesc zilnic, si pune acolo pe vii si adormiti ca unele Liturghii ca astea au scos suflete din iad. La adormiti pune la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit" ca sa beneficieze mai multi si Dumnezeu sa-ti rasplateasca mai mult. Du daruri la Biserica, cumpara lumanari mari care sa stea in fata icoanei lui IIsus si a Maicii Domnului si care reprezinta jertfe. Du flori Duminica la Biserica si pune-le sub icoana lui IIsus sau a Maicii Domnului. O femeie la Biserica unde ma mai duc vine de multe ori cu flori ce sunt puse la Icoana lui IIsus si la Icoana Maicii Domnului. Vezi un cersetor si nu poti sa-i dai ceva in momentul asta, binecuvanteaza-l si zi asa:
Doamne, binecuvanteaza pe omul asta si pe neamul lui cu ce stii tu ca are nevoie .

Du-te la Biserica si spoveste-te si impartaseste-te de 4 ori pe ani si daca e posibil mai des. Impartaseste-te sai iei mancare pentru viata vesnica:
http://www.roportal....topic63080.html

Binecuvanteaza intotdeauna mai ales pe copii "binecuvantaruile parintilor sunt temelia casei copiilor", pe rude, sefi, prieteni si pe toata lumea. Incearca sa nu zici ceva rau de cineva.

Edited by Dimineata100, 28 July 2009 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate