Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum se mai omoara cainii fara stapan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#37
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View PostN-ter, on 17th June 2009, 10:09, said:

sorry, nu pot iubi orice misca. tine de preferinta mea si nu de valoarea morala, dar cum am spus, tine in primul rand de siguranta locuitorilor.
Ok, dar dacă ei nu vor să găsească altă soluție decât "eliminarea" câinilor vagabonzi, de ce ar vrea ceilalți? Cum a spus allyn1985, să fie ținuți în adăposturile întreținute prin banii iubitorilor de animale. Păi vrei să fii și sigur, da' nu poți să dai acolo 1RON amărât pentru siguranța ta (așadar, pentru înființarea unor noi adăposturi pentru animale). Gândește-te dacă fiecare dintre noi ar da 1RON pe lună cam cum s-ar schimba situația. Se pasează responsabilitatea mereu către celălalt și tot așa. Asta ți se pare moral?

View PostN-ter, on 17th June 2009, 10:09, said:

punctul tau de vedere nu coincide cu siguranta cetatenilor, iar asta mie nu mi se pare deloc moral.
sau oamenii sunt ceva nesemnificativ in comparatie cu mutra vesela a patrupedului pus noaptea pe shotii?
Îmi pare rău să te dezamăgesc, însă, cum am mai spus și în postul anterior, patrupedul pus noaptea pe șotii cum îl numești tu în multe din situații poate da adevărate lecții de viață unui om, oricare ar fi acela. Și dacă acum mușcă un om este pentru că, la rândul lui, a fost maltratat de un om. Știi, și în religie se spune: plătești pentru greșelile semenilor tăi.

View PostN-ter, on 17th June 2009, 10:09, said:

nici o fetita (sau orice om) care e nevoita sa treaca in fiecare zi cu frica ca apare cate-un specimen din turma de animale dintr-un cartier al unei capitale europene (sau orice alt oras), nu are vreo vina.
si nu am spus nici ca animalul are vreo vina, dar in cazul asta nu ai de ales decat sa-l iei de pe strada, cum e NORMAL si CIVILIZAT.
Se are pretenția la a fi numiți cetățeni ai unei țări civilizate. Dar care țară civilizată? Sau, credeți voi, că prin eutanasierea tuturor maidanezilor vom deveni peste noapte civilizați? Sunt multe alte aspecte mult mai importante care ar trebui luate în vedere și cred că în primul rând ar fi schimbarea mentalității noastre infecte.

#38
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
@laurici: deci daca plodul tau va fi sfasiat de caini in timp ce-si cauta de joaca, este vina ta (mare iubitor de animale, baizauei),  a pacatelor tale, bunicilor si stramosilor, stramosilor tai. pana unde poate merge ramolismul comunistoid. :blink:

clar, esti cu capu'.  :wacko:

Edited by irinuca8082, 17 June 2009 - 09:59.


#39
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postirinuca8082, on 17th June 2009, 10:56, said:

@laurici: clar, esti cu capu'.  :wacko:

din pacate, nu realizeaza.

View PostLauriciD, on 17th June 2009, 10:54, said:

Se are pretenția la a fi numiți cetățeni ai unei țări civilizate. Dar care țară civilizată? Sau, credeți voi, că prin eutanasierea tuturor maidanezilor vom deveni peste noapte civilizați? Sunt multe alte aspecte mult mai importante care ar trebui luate în vedere și cred că în primul rând ar fi schimbarea mentalității noastre infecte.

Fa efortul de a merge intai acolo.

Doi, numara acolo cati caini vagabonzi vezi pe strada.

trei, vino apoi cu opinii avizate, nu cu pareri gretoase , apanajul babelor nebune gen BB.

View PostLauriciD, on 17th June 2009, 10:54, said:

Ok, dar dacă ei nu vor să găsească altă soluție decât "eliminarea" câinilor vagabonzi, de ce ar vrea ceilalți? Cum a spus allyn1985, să fie ținuți în adăposturile întreținute prin banii iubitorilor de animale. Păi vrei să fii și sigur, da' nu poți să dai acolo 1RON amărât pentru siguranța ta (așadar, pentru înființarea unor noi adăposturi pentru animale). Gândește-te dacă fiecare dintre noi ar da 1RON pe lună cam cum s-ar schimba situația. Se pasează responsabilitatea mereu către celălalt și tot așa. Asta ți se pare moral?


de ce sa DAM NOI?

cu banii mei eu fac ce vreau:ii fumez, ii joc, ii beau. sau dau la vreun amarat sa-si ia un corn,de exemplu.

da bani din BUZUNARUL TAU DE IUBITOR DE ANIMALE.

Edited by allyn1985, 17 June 2009 - 10:03.


#40
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
macar de i-ar musca tot pe fundamentalistii astia. da n-am vazut ever o baba ramolita sau o brijitbardot sa fie agatata de vreun puppy, sa simta pe propria lor piele urmarile unor actiuni atat de negandite si periculoase.
sa vezi bibelourile canine cum stau prin spate la obor, cate doua bucati, sub fiecare masina. atat de urati, murdari, cu priviri parsive si bolnave, ca niste sobolani. ma ia cu fiori pe sira spinarii. incredibil cati deranjati la mansarda se gasesc sa-i pupe-n dos, sau sa pretinda de la altii bani pentru intretinerea lor. eu nu sunt dispusa in acest sens de nici o culoare.

sunt animale daunatoare si trebuiesc eradicate.

#41
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Am rugat într-un post anterior dacă se dorește cineva a mă contrazice, să o facă într-un mod civilizat și fără ofense. Cam asta e țara civilizată în care trăim.
Avem concepții diferite, se poate, într-adevăr, să fiu eu cu capu', însă trebuie să știi cum să abordezi problema, nu să arăți că tot ce poți face mai bun este să... aduci ofense altora.
allyn1985, îmi pare rău dacă nu ești capabil să înțelegi o banală întrebare. Prin Dar care țară civilizată? trebuia să înțelegi că România nu poate fi numită nicidecum așa. Parcă nu era prea greu, nu?
Ultimul meu post aici. Învățați noțiunea de forum și apoi mai postați cu atâta încredere în cuvintele voastre. O zi bună vă doresc. :)

#42
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007
apropo, stiu ca pe vremea lu ceasca nu se statea la discutii despre drepturile fundamentale si ianlienabile, si democratice ale patrupedelor, iar hingherii isi faceau pe cat posibil , datoria. numarul animalelor era extrem de mic, in comparatie cu cel de acum, DAR , multe exemplare au ramas si reprodus in consecinta, din cauza unor cetateni ce-i inchideau in casa scarilor, boxe, uscatorii , cand se dadea alarma.
totul putea fi rezolvat atunci, curat, scurt si cu mai putine 'sacrificii'.  -_-  dar tot timpul se gasesc destepti sa-si falfaie in vant umanitarismul (canitarismul :D ) asta gaunos. acum ceilalti suporta consecintele in timp ce primii isi arunca laturile pe trotuar sau bulivar. din dragoste pentru catelusi.

#43
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postirinuca8082, on 17th June 2009, 10:13, said:

apropo, stiu ca pe vremea lu ceasca nu se statea la discutii despre drepturile fundamentale si ianlienabile, si democratice ale patrupedelor

Ce tare-i asta cu vremea lu' ceasca. Fata draga, daca tot iti place sa debitezi tampenii, imi pare rau ca n-ai prins vremea lu' nenea ceasca asta pentru o perioada mai mare ca sa vezi acolo ce drepturi fundamentale, ianlienabile, si democratice aveai tu! :death:

Pff, ce-mi plac oameni astia care "take everything for granted" si nu stiu decat sa dea cu pietre in cei care fac ceva. Nu e unul in stare sa dea un pahar de apa unui om amarat dar daca incearca altcineva sa faca ceva pentru animale aduc mereu in discutie copiii saraci din Africa si cersetorul de la colt. De obicei cu un argument de genul "De ce nu faci ceva pt x-luescu care uite ce amarat e". Pai, daca va freaca asa tare de copiii din Africa de ce nu faceti VOI ceva pentru ei?

Pan' la urma care-i problema voastra? florinel a adus in discutie faptul ca nenea "maiorul" umbla cu puscoiul in plin orasul si putea sa loveasca si plodul imaginar a irinucai si nevasta insarcinata a nu stiu cui ca mi-e lene sa caut in urma.

Poate fraza asta irinuco ar trebui sa te puna pe ganduri, cainii aia stiu ce stiu :D:

irinuca8082 said:

macar de i-ar musca tot pe fundamentalistii astia

Si nu, nici eu nu-s de acord cu cainii pe strada  si de fiecare data cand vin in tara mi se pare ca-i ca-n vestul salbatic (desi de cele mai multe ori e din cauza oamenilor nu a blanosilor), dar sa moara capra vecinului daca-i vina animalelor si nu a astora inconstienti ca voi care-i lasati sa se inmulteasca ca iepurii si dupa aia le dati cu caramida in cap ca va musca!

#44
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View PostLauriciD, on 17th June 2009, 11:13, said:

allyn1985, îmi pare rău dacă nu ești capabil să înțelegi o banală întrebare. Prin Dar care țară civilizată? trebuia să înțelegi că România nu poate fi numită nicidecum așa. Parcă nu era prea greu, nu?
Ultimul meu post aici. Învățați noțiunea de forum și apoi mai postați cu atâta încredere în cuvintele voastre. O zi bună vă doresc. :)


nu e tara civilizata din cauza alora ca tine care hranesc javrele vagaboande.
Va incepe sa fie civilizata CAND VOR DISPARE DE PE STRADA CAINII VAGABONZI SI DE PE FORUM NE.FUTUTII/NEFUT.TUTELE care tin partea javrelor vagaboande. E ok definitia aceasta? :rolleyes:
Drum bun, vant la pupa!

Edited by allyn1985, 17 June 2009 - 10:54.


#45
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View PostLauriciD, on 17th June 2009, 11:13, said:

Ultimul meu post aici. Învățați noțiunea de forum și apoi mai postați cu atâta încredere în cuvintele voastre. O zi bună vă doresc. :)
Vai, nu pleca, nuuuuuuuuuu.

Deci, are cineva datele de contact ale persoanei respective? Eu nu ofer 1 Leu pt siguranta mea, ci chiar si 100 pe luna doar sa stiu ca au fost folositi pt eutanasierea catorva sobolani latratori.

#46
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View PostDev, on 17th June 2009, 11:46, said:

Ce tare-i asta cu vremea lu' ceasca. Fata draga, daca tot iti place sa debitezi tampenii, imi pare rau ca n-ai prins vremea lu' nenea ceasca asta pentru o perioada mai mare ca sa vezi acolo ce drepturi fundamentale, ianlienabile, si democratice aveai tu! :death:

Pff, ce-mi plac oameni astia care "take everything for granted" si nu stiu decat sa dea cu pietre in cei care fac ceva. Nu e unul in stare sa dea un pahar de apa unui om amarat dar daca incearca altcineva sa faca ceva pentru animale aduc mereu in discutie copiii saraci din Africa si cersetorul de la colt. De obicei cu un argument de genul "De ce nu faci ceva pt x-luescu care uite ce amarat e". Pai, daca va freaca asa tare de copiii din Africa de ce nu faceti VOI ceva pentru ei?

Pan' la urma care-i problema voastra? florinel a adus in discutie faptul ca nenea "maiorul" umbla cu puscoiul in plin orasul si putea sa loveasca si plodul imaginar a irinucai si nevasta insarcinata a nu stiu cui ca mi-e lene sa caut in urma.

Poate fraza asta irinuco ar trebui sa te puna pe ganduri, cainii aia stiu ce stiu :D:



Si nu, nici eu nu-s de acord cu cainii pe strada  si de fiecare data cand vin in tara mi se pare ca-i ca-n vestul salbatic (desi de cele mai multe ori e din cauza oamenilor nu a blanosilor), dar sa moara capra vecinului daca-i vina animalelor si nu a astora inconstienti ca voi care-i lasati sa se inmulteasca ca iepurii si dupa aia le dati cu caramida in cap ca va musca!

in primul rand nu cred ca mi-am specificat varsta pe undeva, deci nu ai de unde sa stii cat din ceausism am prins io.
faza cu copiii din africa nu am inteles-o, nu inteleg de ce bati campii. :)
faza cu maiorul ce poate sa loveasca nu stiu ce plod sau muiere, iar nu am inteles-o. mi se pare ca omul are o chestie bine inchegata in cap,  poate nepoti pe care trebuie sa-i fereasca de eventuale pericole , deci , ce-ai vrut sa zici?
pe mine nu m-a muscat nici un caine, doar latrat cativa, caci daca ar fi fost sa ma composteze vreunul, nu scapa nici o potaie vie in zona in care locuiesc. otravuri inca se mai pot cumpara. tinla integritatea mea corporala, si eventuale miorlaieli de pensionare inutile m-ar lasa fix rece. dar, nu mi se pare deloc putin sa ies din casa si sa calc in rahat de caine, care rahat este peste tot , scarbos si plin de paraziti, sa primvesc cum in fiecare dimineata trotuarele din zona mea sunt pline de laturi de la micul dejun al iubitorilor de javre, cum maraie urat eventuale animalute adunate in turma, si sa vad cum le sclipesc ochii de jivine incoltite si turbate si sa ma intreb de ce, in fiecare domeniu si chestiune publica din romania, lucrurile sunt cu curu-n sus.  daca tu crezi ca asta e o imagine normala intr-o capitala europeana, sa fii sanatos. eu le-as extermina fara nici o strabatere. ca la noi, la nimenea.
si in ultimul rand, tin sa precizez ca folosesti un plural cam aiurit, ca nu stiu pe cine include acest 'voi'. eu sunt de parere ca animalele trebuie sa aiba un rost, un stapan si spatiu (curte), nu aplaud incercarea unora de a-si muta cotetul bunicilor la bloc.

Edited by irinuca8082, 17 June 2009 - 12:44.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Habar n-aveam ca exista caini fara stapan in China, auzisem ca sunt prinsi de populatie pentru a-i manca...

http://www.evz.ro/ar...-masa-in-China/

#48
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Va certati aiurea.
1. N-am cerut parerea celor care urasc animalele.Postul este pus la "pet world" deci in aria potrivita -  cei care sunteti atat de agresivi (asta apropo de agresivitatea animalelor, macar alea au justificarea ca nu "gandesc"). Asa ca rugamintea mea este sa fiti la obiect , nu ma intereseaza parerile gen "vaaai, ce agresat sunt eu de privirile murdare ale cainilor de sub masina".
2.Faptul ca unii isi revarsa aici frustrarile nu rezolva problema cainilor. Am vazut destule pareri "sa-i omoram". NU INTELEGETI ESENTA LUCRURILOR !!!!! Autoritatile nu vor sa rezolve problema pentru ca aceasta aduce in mod constant bani in buzunarul unora. Mai strang 2-3 caini, mai omoara 2-3 ca sa vada lumea ca actioneaza. Pe partea cealalta le permite inmultirea necontrolata tocmai ca sa mai creasca o vila, o masina...etc.
3.Nu va mai exprimati parerea despre "epoca de aur" daca nu stiti decat din auzite.Erau si atunci caini vagabonzi, mai putini, pentru ca legea era aplicata (cu bastoane si alte din astea) -  mai exact nu indrazneai sa abandonezi asa un animal.
4.Referitor la pericole. Faceti o gramada de afirmatii hazardate, fara logica, izvorate doar din educatia precara pe care , unii, o aveti. Comparativ cu muscaturile de caine, in Romania s-au inregistrat de zeci de ori mai multe : violuri, crime, talharii .E bine sa n-ai caini la bloc care ti-ar putea salva copilul de la viol nu ? Ca in oameni... nici o baza.

Fiecare vede lucrurile in felul lui. Unii cred ca doar ei au drept de resedinta pe planeta asta. Altii vad animalele ca pe viata care trebuie respectata asa cum este ea. Ca om ai posibilitatea sa faci o alegere buna sau una rea. Daca iti intra un gandac in casa poti sa-l omori pur si simplu, sau il poti lua cu o cutie sa-l arunci afara.Oricare din cele 2 variante necesita acelasi efort din partea ta.Poti fi crud si sadic sau poti fi OM.


@irinuca. Iti mai explic odata, daca nu intelegi incerc sa-ti desenez. Un babalau trage cu o pusca proiectile gen sageata cu mot pufos la capat.In momentul in care trage, o pala de vant deviaza traiectoria sagetii si aia isi varsa continutu` in creierii copilului tau pe care tocmai il aduceai de la gradinita. Mai vrei un exemplu? Acelasi babalau trage, cainele apuca sa se fereasca, sageata ricoseaza intr-o masina parcata si te loveste intre ochi ca, din intamplare treceai pe acolo. Ti se pare normal?

Edited by florinel, 17 June 2009 - 15:36.


#49
mraluci

mraluci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 01.08.2005

View Postallyn1985, on 17th June 2009, 11:52, said:

nu e tara civilizata din cauza alora ca tine care hranesc javrele vagaboande.
Va incepe sa fie civilizata CAND VOR DISPARE DE PE STRADA CAINII VAGABONZI SI DE PE FORUM NE.FUTUTII/NEFUT.TUTELE care tin partea javrelor vagaboande. E ok definitia aceasta? :rolleyes:
Drum bun, vant la pupa!


O sa fie o tara civilizata cand dispar si unele specimene de oameni din Romania. Apropo, intr-o tara civilizata ti-o iei rau daca abandonezi cainele pe strada. Dar nah, romanii nu-s in stare. Nu-s de nimic in stare decat sa "latre" mai rau ca maidanezii de pe strazi. Inca n-ati aflat ca unul numit "om" i-a abandonat pe strazi si i-a lasat sa se inmulteasca? Fa un pic de efort si mai mediteaza!

#50
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View Postmraluci, on 17th June 2009, 17:28, said:

Inca n-ati aflat ca unul numit "om" i-a abandonat pe strazi si i-a lasat sa se inmulteasca? Fa un pic de efort si mai mediteaza!
Eu nu cred ca allyn1985 i-a abandonat, ci tot un ipocrit ca si tine. Care iubeste animalele doar cand poate obtine profit (financiar sau de imagine) de pe urma lor, exact ce faci tu, ipocrito! Tu mai mediteaza, ca ai mintea mult prea odihnita, ipocrito. De cati caini ai grija, ipocrito? Cu cat ai contribuit financiar pt ei, ipocrito? Ce solutii propui, ipocrito? Cat ai pus umarul la implementarea lor, ipocrito? Sunt satul de sobolani latratori si de persoane ipocrite ca si tine, ipocrito, care presteaza numai cu gura, insa cand e vorba de facut ceva, brusc dispar. Ipocrito!

Edited by 3oaie, 17 June 2009 - 17:14.


#51
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postmraluci, on 17th June 2009, 17:28, said:

O sa fie o tara civilizata cand dispar si unele specimene de oameni din Romania. Apropo, intr-o tara civilizata ti-o iei rau daca abandonezi cainele pe strada. Dar nah, romanii nu-s in stare. Nu-s de nimic in stare decat sa "latre" mai rau ca maidanezii de pe strazi. Inca n-ati aflat ca unul numit "om" i-a abandonat pe strazi si i-a lasat sa se inmulteasca? Fa un pic de efort si mai mediteaza!

si ma doare pe mine la basca cine i-a lasat sa se inmulteasca.
nu e vina mea. Eu DOAR II VREAU LUATI DE PE STRADA.

cine-i inmulteste, hraneste si abandoneaza, sa mearga in parnaie,intr-o celula de aia cu niste ciori de alea cu ceafa groasa.
la fel si "iubitorii" care-i hranesc pe strada, sa imparta aceeasi celula cu ei.

Voi astia, "iubitorii" sunteti cam batuti in cap.Ii iubesti? ia zece acasa, in apartament, garsoniera, curte si tine-i pe banii tai acolo inchisi.

atunci, da, ma convingi ca iubesti animalele.

Edited by allyn1985, 17 June 2009 - 18:26.


#52
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postflorinel, on 17th June 2009, 16:30, said:

Ti se pare normal?
Copilul dumneavoastra se joaca pe strada si este muscat de ciine. Vi se pare normal?

View Postmraluci, on 17th June 2009, 17:28, said:

Inca n-ati aflat ca unul numit "om" i-a abandonat pe strazi si i-a lasat sa se inmulteasca?
Inca n-ati aflat ca un om ca dumneavoastra face ca ei sa se inmulteasca? In ce asociatie pentru protectia animalelor sinteti inscrisa? De curiozitate.


Fantastic cum unii oameni ignora cu desavirsire calitatea mediului in care traiesc. Si mai au tupeul sa vorbeasca despre tari civilizate in timp ce-si curata talpa pantofilor de rahat de ciine.

#53
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Care parte din : "Repet pentru a nu stiu cata oara : asta e zona iubitorilor de animale, in general, sau macar a celor echilibrati. Extremistii... back off! mad.gif
E plina Poiana si Generalitatile de porniri d-astea "nobile" si reprezentative, manifestati-va acolo!", n-o intelegeti?

#54
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postme_and_myself, on 17th June 2009, 21:02, said:

Care parte din : "Repet pentru a nu stiu cata oara : asta e zona iubitorilor de animale, in general, sau macar a celor echilibrati. Extremistii... back off! mad.gif
E plina Poiana si Generalitatile de porniri d-astea "nobile" si reprezentative, manifestati-va acolo!", n-o intelegeti?


E foarte greu pentru unii sa priceapa despre ce e vorba. :) Eu nu inteleg de ce cei care nu sunt interesati intra la Pet World. Si nu inteleg nici de ce unii simt neaparat nevoia sa se explice (nu irinuco, nu o sa-ti mai raspund ca nu-mi place nici sa ma repet nici sa desenez si nici sa dau explicatii prea multe) cand nu e cazul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate