Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#361
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nu merge. A incercat un vecin de-al nostru care n-a participat la extindere. El a vrut sa se branseze direct (oblic) in extinderea noastra. I s-a dat ca solutie tot extindere + bransament. Nu are gaz momentan.

Din cate stiu eu: poti face extindere la extindere fara a despagui pe nimeni, iar in extinderea ta sa te bransezi. Dar daca trebuie sa te bransezi in extinderea altuia, iti trebuie acord notarial (deci despagubire). Nu se pot face extinderi paralele.

Edited by bobitzaaa, 13 June 2017 - 13:24.


#362
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Extinderea de retea se face fara despagubirea " investitorului " .

#363
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007

 bobitzaaa, on 02 martie 2017 - 16:14, said:

Dar cat ti-au cerut?

90.000 RON pentru 180 ml.

Edited by Mjollnir, 09 April 2018 - 16:26.


#364
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Mjollnir, on 09 aprilie 2018 - 16:25, said:

90.000 RON pentru 180 ml.
Teava de diametru ???? Strada din ce este , pamint , asfalt ???

#365
pyngi

pyngi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2008
Salutare tuturor! Întrebarea mea este dacă se poate aduce gaz până la limita de proprietate, dacă terenul este gol și nu știu când voi construi? Strada cu 20 de terenuri este lungă de vreo 200 m și încă nu există conducte. Acum vor cei care au construit deja să facă extindere (as vrea să cotizez și eu) dar se vorbește acolo de proiect de casă si autorizație de construcție etc. Mulțumesc

#366
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 86-APP, on 09 aprilie 2018 - 18:55, said:

stii cumva cam cat costa de tras gazele in ilfov?
pe strada (locala asfaltata) a fost tras gaze prin 2010,
ar fi traversarea cca 10m pana la gard, ca teava e pe partea calalta a strazii,
inca 20m pana la casa, de preferat subteran (nu sunt constructii in zona).
2 focuri (un aragaz si posibil o centrala)

ulterior o centrala cu 6 calorifere

iti multumesc anticipat
(am nevoie de niste preturi aproximative)

#367
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Buna ziua. Sunt si eu in situatia in care trebuie sa facem extindere de retea pe toate utilitatile! In total suntem 5 vecini care momentan nu avem, electicitate, apa, gaz( primi doi au deja)

Gazul: este situat la 60 metri de limita de propietate!

Electricitate: este la strada principala 250 metri fata de limita

Apa: la fel ca electicul.

Eu sunt intre cei 5 vecini. Toti vrem sa cotizam si sa tragem utilitatile! Problema este ca doar primi doi au autorizatie eu si ceilalti doi doar anul asta am cumparat terenurile. Ce parere aveti cum am putea cel mai rapid sa ne extindem retelele?
Multumesc!

#368
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Fara AC nu puteti.

#369
Gybernat91

Gybernat91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2018
Bun. Dar daca se face extinderea pana la ultimul vecin care are autorizatie si pe urma cand imi iese si mie autorizatia pot sa ma bransez si eu avand in vedere ca voi fi sub 100m?

#370
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Teoretic ,da.

#371
cable

cable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.01.2006
Comuna  langa Constanta bransament 11 m  tarif racordare  Distrigaz 6.900 lei cu tva inclus. Drum pamant si piatra

#372
laurentiu19_75

laurentiu19_75

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2016
bună ziua dragi colegi forumiști, am o situație destul de neclara de aceea într a pt lămuriri, am un teren proprietate, am AC obținut pt o casa și o anexa, sunt pe strada principala ca și teren, electricitate, gaze, apa la poarta toate, curent obtinut și băgat 38 mil trigazic pana la gard, acum doresc și gazele care sunt tot la poarta,3 m, dacă nu am banii de casa, doar de anexa care este în fundul curții la 80 m, doresc doar contor de gaz  la poarta pur și simplu se poate?

#373
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 laurentiu19_75, on 25 ianuarie 2020 - 11:26, said:

...contor de gaz  la poarta pur și simplu se poate?
Nu, nu se poate pur și simplu, ca, dacă e vorba de utilități și mai ales gaz, e cât se poate de complicat.

 laurentiu19_75, on 25 ianuarie 2020 - 11:26, said:

bună ziua dragi colegi forumiști,
...am un teren proprietate, am AC ...
...contor de gaz  la poarta ... se poate?
Dacă ai AC , se poate.  Cel puțin la noi, un vecin, cu AC în mana, a făcut demersurile și , în viitorul sper apropiat , va avea contorul de gaz la poarta,  apoi o sa facă,  probabil ,  și "instalația interioara" ,  chiar dacă lucrează la casa.
Nu știu însă cum va fi cu "punerea în functiune".  Dar, oricum, nu despre ăsta e vorba.

#374
alex20202

alex20202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.06.2020

 CristiALF, on 19 noiembrie 2009 - 11:36, said:

Posted Image

Salut! O intrebare pt canalizarea de pe drumul de servitute, te rog...La cati metri este obligatorie constructia caminului?
Ma intereseaza sa trag canalizare cam pe 150 m si banuiesc ca nu e chiar atat  de simplu. Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 04 June 2020 - 17:00.


#375
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut
Ce costuri sunt pentru bransament/racordare (nu stiu care este diferenta intre ele) pentru apa/canalizare, curent electric trifazat si gaze ?
Terenul se afla in Bucuresti sector 2, are iesire la o strada asfaltata unde exista utilitatile precizate.
Ma intereseaza cam care sunt costurile per metru liniar la fiecare in parte avand in vedere ca nu cunosc distantele exacte de la limita mea de proprietate pana celalat capat unde ar trebuii sa ajunga...
De asemenea ar mai fi de precizat ca in momentul de fata nu exista nici o constructie pe teren si ca o sa am nevoie de cel putin curent electric si apa (preferabil si canalizare) pentru santier... cum se procedeaza ? Se obtine mai intai o conectare pentru regim de santier iar ulterior cum trebuie procedat cand este casa gata ?
Multumesc.

#376
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 dagobar, on 04 iunie 2020 - 19:20, said:

Salut
Ce costuri ...
...in Bucuresti sector 2, ...
Deoarece difera preturile de la un loc la altul, iti sugerez sa intrebi pe cei ce fac astfel de lucrari in zona ta. Ori intrebi pe cineva (beneficiar) ce a facut o lucrare in zona, ori cauti pe (gen) OLx , ..., meseriasi ce fac astfel de lucrari in zona.

Niste preturi din Cluj:
-gaz: la extindere, pentru cca 100 metri liniari, oferta de 150 lei pe metru liniar, teava de fi63 mm , pe bransament s-a cerut 3000 lei (de la distanta de 1, 5 metri de teava), instalatia interioara 2000 lei. (Lucrarea este/a fost mai complexa, cu cofinantare, dar acesta a fost pretul pentru ce ne-a interesat)
-apa - canal:  extindere de cca 30 metri cu teava de fi325 mm, si  cca 70 metri cu teava de fi 250 mm : "groso-moddo"  - 500 lei pe metru liniar, pe o portiune la adancime de 6 metri.
-curent : extindere de cca 140 metri liniari platit, prin 2015, 12000 lei. Bransament trifazic pentru 3 case (in continuarea extinderii cu vreo 65 metri liniari): 5100 lei.

In rest, bafta si succesuri si sa nu ai parte de tzepari lacomi si neseriosi.

#377
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ca sa nu i-au teapa trebuie sa fiu la curent cu preturile in Bucuresti...
Vis-a-vis de seriozitate... presupun ca se face pe baza de contract... voi cum ati facut ? Avans xx% si la receptia lucrarilor yy% ?

#378
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 dagobar, on 05 iunie 2020 - 09:51, said:

... seriozitate... se face pe baza de contract...

La asta ma refeream cand ziceam "tzepari lacomi si neseriosi.".
Unul dintre ei are pretenta ca noi sa respectam niste intelegeri verbale, dar nu vrea sa respecte un contract scris , semnat si stampilat, la care, una dintre parti este chiar "puiul" e on-ului .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate