Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#325
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Cei ,,stat in stat" sunt mereu MAFIA!

#326
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcumparator, on 20 august 2016 - 07:55, said:

.......
Astia de la Premier au ei niste muncitori angajati care fac lucrarile. In plus, colaboreaza cu cateva firme particulare. ..........
O dai in derizoriu ...
Nu poti sa " dai " lucrarile astea ca pe o zugraveala la nea Gheorghe . Lucrarile astea se fac numai de firme autorizate pe " ingropaciuni " , nu orice firma de gaz ...
...si toate sint firme particulare ...ca " statul " nu exista de zeci de ani ....

#327
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nici nu inteleg ce zici. Sau poate ca nu am explicat eu bine.
Ce am spus eu este ca Premier Energy incredinteaza spre executie lucrarile la anumite firme particulare autorizare ANRE cu care lucreaza, dar pe langa asta are si niste oameni angajati care fac anumite lucrari. Probabil ca alea la care sapatura costa 100 lei/ml este facuta de oamenii lor. La pretul asta ma astept sa sape cu dintii.Posted Image
Uite, am pus oferta lor pe pagina precedenta. Tu ce ai zice daca ai primi oferta asta?

E retorica intrebarea, ca de fapt nu ma intereseaza.Posted Image

Edited by cumparator, 20 August 2016 - 21:57.


#328
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Referitor la extinderea mea sub EON gaz: mi-a fost prezentat un ATR cu costurile extinderii la biroul EON si mi s-a sugerat sa nu plaesc mai mult decat suma estimata acolo. Firma a estimat fix cat era in acel ATR si asa s-a finalizat.

#329
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Tu cat ai platit?

#330
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Am mai tot scris Posted Image Caut amu' si repostez

Gasit:
- extindere retea 14000 pentru 90 metri -> s-a impartit la 3 vecini
- bransament 2000 lei -> individual
- lucrari interioare 2500 lei -> individual

Edited by bobitzaaa, 20 August 2016 - 22:28.


#331
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Firma ai gasit-o tu? EON nu ti-a impus nimic referitor la asta?

#332
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcumparator, on 20 august 2016 - 21:56, said:

........ pe langa asta are si niste oameni angajati care fac anumite lucrari. Probabil ca alea la care sapatura costa 100 lei/ml este facuta de oamenii lor. .....
Nu se poate .
Cind o firma are programata o lucrare ( in strada , cu sapaturi ) , in afara primariei , politiei si a toti dracilor , vine si reprezentantul distrigaz care verifica tot . Cind spun tot , spun TOT , si ce n-ai idee ca poate exista . Orice neconformitate inseamna oprirea lucrarii . Teoretic , daca ar fi sa echipezi si dotezi o echipa cu tot ce se cere , iti garantez ca si tu ai spune ca pretul ala este " parfum " ...
Vineri am facut o " ingropaciune " la un ..... din distrigaz , mare rau ...Credeam ca scapam , dar a fost chiar mai rau , desi ala si-a trimis si omul lui de incredere ...
Numai un exemplu ...pleaca din strada si fugi sa cumperi marker alb sau argintiu ...sa vad unde gasesti , ca este obligatoriu , desi se poate lucra si fara el . Sau ce faci ca trusa medicala este expirata ???? Are legatura cu lucrarea ? teoretic NU , practic , si coada de la lopata trebuie sa fie cu documente ...si ai o valiza de hirtii ..
Sa nu vorbesc de actele oamenilor ...

#333
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcumparator, on 20 august 2016 - 22:46, said:

Firma ai gasit-o tu? EON nu ti-a impus nimic referitor la asta?
Noi am gasit-o. Firma a propus un pret pe care l-am acceptat. Firma a depus actele la EON GAZ. EON GAZ a emis ATR in care a propus pret, identic cu cel al firmei. EON GAZ a sugerat sa nu platim mai mult decat ATR-ul lor. Am continuat cu firma.

#334
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbobitzaaa, on 20 august 2016 - 23:36, said:

Noi am gasit-o. Firma a propus un pret pe care l-am acceptat. Firma a depus actele la EON GAZ. EON GAZ a emis ATR in care a propus pret, identic cu cel al firmei. EON GAZ a sugerat sa nu platim mai mult decat ATR-ul lor. Am continuat cu firma.

Asa cum este legal. Asa am facut si eu la electricitate.

View Postmaximg, on 20 august 2016 - 22:53, said:

Nu se poate .
Cind o firma are programata o lucrare ( in strada , cu sapaturi ) , in afara primariei , politiei si a toti dracilor , vine si reprezentantul distrigaz care verifica tot . Cind spun tot , spun TOT , si ce n-ai idee ca poate exista . Orice neconformitate inseamna oprirea lucrarii . Teoretic , daca ar fi sa echipezi si dotezi o echipa cu tot ce se cere , iti garantez ca si tu ai spune ca pretul ala este " parfum " ...
Vineri am facut o " ingropaciune " la un ..... din distrigaz , mare rau ...Credeam ca scapam , dar a fost chiar mai rau , desi ala si-a trimis si omul lui de incredere ...
Numai un exemplu ...pleaca din strada si fugi sa cumperi marker alb sau argintiu ...sa vad unde gasesti , ca este obligatoriu , desi se poate lucra si fara el . Sau ce faci ca trusa medicala este expirata ???? Are legatura cu lucrarea ? teoretic NU , practic , si coada de la lopata trebuie sa fie cu documente ...si ai o valiza de hirtii ..
Sa nu vorbesc de actele oamenilor ...

Scuze, dar chiar nu inteleg punctul tau de vedere.
De la marker si trusa medicala se trage pretul de 100 EUR/m? De la coada la lopata?Posted Image
Este un fapt ca firma asta de care vorbesc are angajati care fac lucrari. Stiu chiar de la ei, dar si de la alte firme de gaz cu care colaboreaza la lucrari mai mari.
Daca faci cum a facut Bobitzaaa, adica lucrezi cu o alta firma care are si marker si toate alea si le furnizeaza la sfarsit toate documentele legale, nu te branseaza. Sau percep preturi uriase (mii de EUR) pentru avizarea lucrarii.
Am vorbit cu o firma din Targoviste si tipul de acolo spunea ca fac uneori extinderi mari pentru Premier, dar nu au facut niciodata vreun bransament sau o instalatie interioara. Pe astea pretind sa le faca numai cei de la Premier, cu oamenii lor.

Toti, dar toti cei cu care am vorbit mi-au spus "Daca era Distrigaz, alta era situatia...".
Toata lumea stie situatia. De fapt ai spus si tu pe topicul meu acum vreo luna ca ai lucrat in Gulia odata, dar numai cu interventii "de sus". Te-am intrebat ce inseamna asta si nu mi-ai raspuns.

Toata lumea implicata stie despre grupul asta si toti vorbesc soptit si cu ocolisuri, de parca ar fi intangibili. Este foarte, foarte frustrant. Pana la urma, o sa fac ce cred eu ca e bine, indiferent de tupeul lor. In anul  2016 nu ar trebui sa se mai intample chestii din astea. Incerc numai sa inteleg cat mai mult, sa stiu cum procedez.

Edited by cumparator, 21 August 2016 - 06:37.


#335
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Gata, am semnat si eu hartiile, in 10 zile lucratoare iese CF-ul cu numele meu pe el si de acolo incepe distractia.
Drumul unde este parcela nu este cedat primariei momentan, va fi drum de servitute pana se vand si cele 3 parcele ramase (din 13 sau 15, nu mai tin minte exact) si apoi probabil il vom ceda primariei sa il asfalteze/ilumineze, etc. Curentul electric este la ~4m de drumul de servitute. pot cere electrica sa-mi puna la limita drumului de servitute BMPT-ul si astfel sa evit extinderea retelei in caz ca vor cere asta?
Pot afla dinainte capacitatea retelei astfel incat puterea instalata ceruta sa nu depaseasca capacitatea retelei -> sa nu ma puna sa cumpar trafo pentru mine :)
Cred ca o putere instalata de 20KW m-ar coafa (Boiler, plita electrica, cuptor electric, sistem irigatii, un elevator in garaj, probabil un struct de 4KW, etc, de asta am nevoie de putere instalata mare, trifazic obligatoriu).

#336
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Pt. extinderea retelei de gaz, Engie (GDF Suez) mi-a cerut 38.000 RON pt. 200 m pamant. Daca este de spart si asfaltul (cum e cazul la mine) sunt alte costuri (nici n-am mai intrebat).

#337
Mjollnir

Mjollnir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.09.2007

View Postlbadaca, on 06 decembrie 2016 - 13:46, said:

Pt. extinderea retelei de gaz, Engie (GDF Suez) mi-a cerut 38.000 RON pt. 200 m pamant. Daca este de spart si asfaltul (cum e cazul la mine) sunt alte costuri (nici n-am mai intrebat).
Era bine daca imi cereau si mie doar atat.

#338
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Dar cat ti-au cerut?

#339
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Update: firma de consultanta a apreciat un pret de 400 lei/m liniar. Ma lipsesc; iarna asta m-am incalzit electric (in jur de 1000-1200 lei/luna  total). Bransamentul de trifazic (pana la contor) ma costa 4000 lei.

#340
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlbadaca, on 02 martie 2017 - 19:47, said:

Update: firma de consultanta ........
Ce inseamna firma de consultanta in domeniul asta ?

#341
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
O firma care se ocupa de intocmirea, preluarea si depunerea dosarelor clientilor catre operatorul de distributie, obtinerea avizelor necesare si intermedierea intre clienti - operatorul de distributie - primarie. Clientul nu suporta niciun cost in aceasta faza.

#342
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlbadaca, on 02 martie 2017 - 22:00, said:

O firma care se ocupa de intocmirea, preluarea si depunerea dosarelor clientilor catre operatorul de distributie, obtinerea avizelor necesare si intermedierea intre clienti - operatorul de distributie - primarie. Clientul nu suporta niciun cost in aceasta faza.
Da , n-am auzit de asa ceva . Inca !
O firma pt a se ocupa de actele acestea , ar trebui sa fie firma de gaze deoarece trebuie sa cunoasca legislatia , normativul pt a sti ce trebuie , ce acte .
Firmele de gaze au persoane ce se ocupa de acte , dar de voluntari , inca n-am auzit .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate