Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

R.C.S. & R.D.S. - Digi I.P.TV.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11337 replies to this topic

#73
jeujeul

jeujeul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.11.2009

View Postoranda, on 2nd December 2009, 17:12, said:

se apropie cu pasi repezi HD la Digi (DTH) , incet incet dar sigur se concretizeaza tot ce am scris  :D  ( trageti cu ochiul la service.... stiti voi care aveti DIGI)


salutare,

poti sa fii un pic mai explicit ? :)
eu vad ca sambata incoace service-urile de pe tp13 sunt negre ...si ramase negre pana in momentul de fata ...daca la asta te referi.

#74
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View PostFlorin64x, on 2nd December 2009, 17:54, said:

daca tot se baga iptv luna asta la rds... sper sa aiba si epg... toate canalele ... ca la upc...
da
asta e chiar aiurea.
avem digi.cable, dar epg lipsa ...
le era chiar asa de greu sa transmita ?

#75
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Pentru cei care nu se pricep așa cum mă pretind !!!!!

Am semnal de la RDS digital prin cutia acea gri, cu un semnal excelent de altfel.
Am și un LCD slăbuț, cu HD-redy, întrebarea este: cum pot să văd ACUM un program în HD, căci văd că ați tot scris despre sport.ro HD sau PROTV HD sau RTV1HD

Adică această "cutie de conserve" poate trimite semnal HD în felul în care este ea construită. Știu că nu are ieșire HDMI ci mai multe ieșiri tip RCA și euroscart...

P.S. de văzut văd filme în HD de pe PC, căci am o placa video ceva mai deștepțică așa că nu sunt chiar străin de calitatea pe care o cer.....

#76
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Poststavreschi, on 3rd December 2009, 15:29, said:

Pentru cei care nu se pricep așa cum mă pretind !!!!!

Am semnal de la RDS digital prin cutia acea gri, cu un semnal excelent de altfel.
Am și un LCD slăbuț, cu HD-redy, întrebarea este: cum pot să văd ACUM un program în HD, căci văd că ați tot scris despre sport.ro HD sau PROTV HD sau RTV1HD

Adică această "cutie de conserve" poate trimite semnal HD în felul în care este ea construită. Știu că nu are ieșire HDMI ci mai multe ieșiri tip RCA și euroscart...

P.S. de văzut văd filme în HD de pe PC, căci am o placa video ceva mai deștepțică așa că nu sunt chiar străin de calitatea pe care o cer.....

Ca sa receptionezi DigiSportHD trebuie sa ai DVB-C la televizor. Cutia aia nu te ajuta cu nimica.
O sa primesti alta de la RDS probabil cand o sa fie cazul.

Pentru sport.ro si ProTv HD ar trebui sa ai la televizor DVB-T sau o antena speciala cu un tuner DVB-T.

#77
ullisses

ullisses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.02.2008

View PostBosley, on 3rd December 2009, 15:48, said:

Ca sa receptionezi DigiSportHD trebuie sa ai DVB-C la televizor. Cutia aia nu te ajuta cu nimica.
O sa primesti alta de la RDS probabil cand o sa fie cazul.

Pentru sport.ro si ProTv HD ar trebui sa ai la televizor DVB-T sau o antena speciala cu un tuner DVB-T.


... si sa nu stai in Constanta ...

#78
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007

View Postullisses, on 3rd December 2009, 20:03, said:

... si sa nu stai in Constanta ...
Amice.... ai ceva cu Constantenii ????

#79
IPTVGuru

IPTVGuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.09.2009

View PostBosley, on 3rd December 2009, 15:48, said:

Ca sa receptionezi DigiSportHD trebuie sa ai DVB-C la televizor. Cutia aia nu te ajuta cu nimica.
O sa primesti alta de la RDS probabil cand o sa fie cazul.
Pentru sport.ro si ProTv HD ar trebui sa ai la televizor DVB-T sau o antena speciala cu un tuner DVB-T.

Vestea proasta: ambele afirmatii sunt valabile dar greu de realizat
Vestea buna: chiar daca nu indeplinesti niciuna si totusi vrei canalele
enumerate, s-ar putea sa te scoti cu IPTV-ul de la RCS-RDS ...  :D

Asa ca poti sa stai si in Constanta ... de fapt, daca ma gandesc bine, Constanta s-ar putea sa fie o alegere buna :D

Edited by IPTVGuru, 04 December 2009 - 00:56.


#80
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
cred ca s-a referit la faptul ca DVB-T nu e decat in Bucuresti si Sibiu  ;)
nu ca ar avea ceva cu constantenii !

#81
lozzo

lozzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.02.2003
Am incercat sa prind DigiSport HD pe 2 televizoare sony seriile S si W si nu am reusit.

In specificatiile seriei W se precizeaza:

"Tuner terestru analogic                                                                 DA
Tuner terestru digital (MPEG 2)                                                            DA
Tuner TV de cablu digital (cu operatori acceptați)                                 DA
Tuner TV High Definition (MPEG 4) - H.264 (cu operatori acceptați)         DA
Compatibilitate CI+ (cu operatorii acceptați)                                         DA",

deci eu cred ca are DVB-C.

A mai incercat cineva (din Militari) cu un sony sa prinda canalele digitale pe cablul RDS?

Precizez ca aseara am setat tara TV-ul sa fie Marea Britanie si apoi Germania dar tot nu merge :( in sensul in care imi apare numele canalului dar nu am nici sunet si nici imagine.

Am mai incercat o scanare manuala in care am introdus frecventa de 378 MHz, dar imi mai cerea si un Network ID, care nu stiu ce valoare are...in niciun caz nu am gasit unde as putea seta modulatia sau symbol rate-ul asa cum se precizezaza in postul 59

Mai are cineva alte idei?

Edited by lozzo, 04 December 2009 - 08:47.


#82
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
...........

View Postrollandcar, on 3rd December 2009, 21:31, said:

Amice.... ai ceva cu Constantenii ????
........sunt din Galați, și nu are nimeni cu nimeni nimic, :) cred că ideea este să se recepționeze semnalul prin antenă terestră..... imposibil de făcut asta în țară :) :)

și în + acum am găsit în mail și răspunsul celor de la RCS-RDS:

"Stimate Domn,

Va informam ca, momentan, RCS&RDS nu a introdus serviciul HD TV in pachetul propriu, insa va vom tine la curent cu noile oferte, prin intermediul diverselor campanii publicitare.
      Va multumim pentru intelegere si va dorim o zi cat mai placuta!


--

Cu consideratie,

Echipa RCS&RDS
Departamentul Reclamatii" B)

Edited by stavreschi, 04 December 2009 - 10:52.


#83
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postlozzo, on 4th December 2009, 08:45, said:

Am incercat sa prind DigiSport HD pe 2 televizoare sony seriile S si W si nu am reusit.

In specificatiile seriei W se precizeaza:

"Tuner terestru analogic                                                                 DA
Tuner terestru digital (MPEG 2)                                                            DA
Tuner TV de cablu digital (cu operatori acceptați)                                 DA
Tuner TV High Definition (MPEG 4) - H.264 (cu operatori acceptați)         DA
Compatibilitate CI+ (cu operatorii acceptați)                                         DA",

deci eu cred ca are DVB-C.

A mai incercat cineva (din Militari) cu un sony sa prinda canalele digitale pe cablul RDS?

Precizez ca aseara am setat tara TV-ul sa fie Marea Britanie si apoi Germania dar tot nu merge :( in sensul in care imi apare numele canalului dar nu am nici sunet si nici imagine.

Am mai incercat o scanare manuala in care am introdus frecventa de 378 MHz, dar imi mai cerea si un Network ID, care nu stiu ce valoare are...in niciun caz nu am gasit unde as putea seta modulatia sau symbol rate-ul asa cum se precizezaza in postul 59

Mai are cineva alte idei?

Pare sa stie de toate LCD-ul tau. Eu am un monitor Samsung P2370HD, si ca sa prind digitalele de pe cablu am o optiune de scanare COMPLET, in afara de RETEA(unde nu stiu ID-ul) si da RAPID(unde trebuie sa-i dau eu manual frecventa, QAM si spec) . Daca ai asa ceva la al tau poti baga una din frecvente 354,362.370.378.450.458.466.474, QAM=64, spec=6900. Eu am la tara setat alte tari.
Astept vesti.

#84
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
lozzo, tv-ul tau e compatibil dvb-c, din pacate pe tv-uri sony nu se prind canalele transmise de rcs pe cablu digital (dvb-c), se pare ca rcs nu trimite acel network id, iar sony nu este capabil sa redea canalele fara network id !
pe samsung, lg, toshiba nu e nici o problema, pe sony nu vrea ...
poate ca in momentul in care rcs va termina testele pe dvb-c se vor prinde canalele si pe sony :)

#85
lozzo

lozzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.02.2003
:( deci nu am nicio sansa sa vad DigiSportHD....asta e ma multumesc cu celelalte HD-uri pe DVB-T.

Merci catalinman pentru informatii!

@berliotz...nu am posibilitatea sa setez modulatia QAM-ul...se pare ca TV-ul nu este compatibil...inca :)

Edited by lozzo, 04 December 2009 - 13:35.


#86
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006

View Postcatalinman, on 4th December 2009, 11:05, said:

lozzo, tv-ul tau e compatibil dvb-c, din pacate pe tv-uri sony nu se prind canalele transmise de rcs pe cablu digital (dvb-c), se pare ca rcs nu trimite acel network id, iar sony nu este capabil sa redea canalele fara network id !
pe samsung, lg, toshiba nu e nici o problema, pe sony nu vrea ...
poate ca in momentul in care rcs va termina testele pe dvb-c se vor prinde canalele si pe sony :)

:deadtongue: f***

asa ma bucur in acest moment ca am sony....

#87
tzobor

tzobor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.02.2004
are idee de cand nu se mai prinde digitalul cu Sony? am un prieten care si-a luat conserva de la inceput si are si un tv Sony tot cam de atunci. la vremea respectiva, adica anul trecut (pare-mi-se), televizorul prindea toate posturile, dar nu le puteai vedea decat pe cele FTA, adica FashionTV si inca vreo doua.

#88
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
da, digitalul nu se prinde cu sony din momentul in care au venit cu grila noua, FTA (64 canale SD + 1 HD), deci de circa 2 luni :)

#89
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlozzo, on 4th December 2009, 13:32, said:

:( deci nu am nicio sansa sa vad DigiSportHD....asta e ma multumesc cu celelalte HD-uri pe DVB-T.

Merci catalinman pentru informatii!

@berliotz...nu am posibilitatea sa setez modulatia QAM-ul...se pare ca TV-ul nu este compatibil...inca :)
  
   Lozzo am aceași problemă cum ai și tu .Am vorbit ieri, cu un reprezentant de la firma Sony(serviciul tehnic), si mi-a comunicat că W5500  corespunde standardelor generale DVB-C. Cei de la RDS, au comunicat firmei Sony, că tunerul nu poate recepționa acest semnal, care nu este cel standard pentru aceasta zona a Europei. Se poate ca modelul Samsung să fie fabricat pentru mai multe piețe, astfel putînd recepționa acest semnal.Văzind ca nu duce nicăieri aceasta discuție, am inceput să-i caut pe cei de la RDS, dar fără succes pentru că nu ai cum să ajungi la persoana care cunoaște aceste probleme. Apropo, pe Panasonic se prind aceste canale?

#90
lozzo

lozzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.02.2003
Am downloadat ultimul firmware pentru TV, l-am upgradat, i-am dat Auto Start-up am ales Suedia de aceasta data, apoi cable in loc de antena, dar tot nu am imagine si sunet pe digital, ci doar numele posturilor :( si m-am ales si cu resetarea programelor si sortarea lor de pe analogic  :cursing: si acum trebuie sa o iau la sortat :)

Este greu sa ajungi sa vorbesti cu cineva de la RDS daca nu cunosti pe nimeni din interior, plus ca ceea ce face RDS-ul acum sunt teste, deci nu sunt obligati sa respecte toate detaliile standardului DVB-C.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate