Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Viteze de pana la 30 Mbps prin tehnologia VDSL

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1193 replies to this topic

#19
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbunyku, on 4th June 2009, 20:22, said:

Nu am putut sa inteleg niciodata chestia cu ofertele aste regionale,daca locuiesc intr-o localitate mai mica, sanatate, nu te baga nimeni in seama,inteleg o firma care incepe din start cu infrastructura dar romtelecomu are deja cablu la usa mea(voce) si nu trebuie sa investeasca nimic in plus in comparatie cu o persoana din orice localitate mare, de ce recurge la astfel de golanii?.Eu platesc pt. acelasi servicii mai mult (inplicit sponsorizez un cocalar dintr-un oras mare)pt. ca la oras e concurenta(rds-rcs,upc sau retea de cartier)baga romtelecomu ieftineala si Mbps la greu,unde nu e concurenta las ca merge ca "astia e prosti".Asadar o sa vad eu VDSL cand o zbura........romtelecomu.

P.S.Daca se repede vre-un cocalar s-a ma faca taran n-are decat(nu am nimic cu nimeni indiferent unde locuieste)Supararea mea e pe romtelecom,pe mentalitatea si manageriatul lor.
In principiu ai dreptate si nu-s deacord cu aceasta practica! Realitatea este ca oferta locala de la  RTC nu m-a determinat sa renunt la operatorul la care sunt abonat acum. Nici viteza si nici pretul promovate de RTC. Iar ce imi vinde operatorul meu acum este cu putin peste ce ofera RTC. De fapt nici nu am renuntat complet la RTC, inca mai am telefonia de la ei, la pretul de 11,2euro.

#20
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View PostFarrell, on 4th June 2009, 17:55, said:

Totusi, principalul concurent si in acelasi timp dezavantaj al VDSL-ului de la RTC va fi distanta home user - DSLAM!

Da, dar in multe locuri din orasele mari s-a cam inlocuit infrastructura de cabluri; in plus, din cate stiu se testeaza linia cu niste chestii semi automate, asa ca probabil nu vor vinde viteze care nu se pot atinge fizic pe bucla locala.
Nu inteleg insa de ce nu isi propun sa lege abonatii (pe cei care opteaza pentru asa ceva, desigur) prin FO direct la ONU. Asa scapa si de cupru si de reclamatii.

#21
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007

View Postbunyku, on 4th June 2009, 19:22, said:

Nu am putut sa inteleg niciodata chestia cu ofertele aste regionale,daca locuiesc intr-o localitate mai mica, sanatate, nu te baga nimeni in seama,inteleg o firma care incepe din start cu infrastructura dar romtelecomu are deja cablu la usa mea(voce) si nu trebuie sa investeasca nimic in plus ,deci trebuie sa fiu egal cu oricine din orice localitate mare, de ce recurge la astfel de golanii?.Eu platesc pt. acelasi servicii mai mult (inplicit sponsorizez un cocalar dintr-un oras mare)pt. ca la oras e concurenta(rds-rcs,upc sau retea de cartier)baga romtelecomu ieftineala si Mbps la greu,unde nu e concurenta las ca merge ca "astia e prosti".Asadar o sa vad eu VDSL cand o zbura........romtelecomu.

P.S.Daca se repede vre-un cocalar s-a ma faca taran n-are decat(nu am nimic cu nimeni indiferent unde locuieste)Supararea mea e pe romtelecom,pe mentalitatea si manageriatul lor.

pt ca RTC face profit si nu protectie sociala, se gandesc doar la ROI (eng: return on investment).
ai idee cat costa un DSLAM sau 1Km de fibra?
in mediul urban investitia se amortizeaza si devine profitabila mult mai repede decat in mediul rural...

#22
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrazvan1986, on 4th June 2009, 21:55, said:

pt ca RTC face profit si nu protectie sociala, se gandesc doar la ROI (eng: return on investment).
ai idee cat costa un DSLAM sau 1Km de fibra?
in mediul urban investitia se amortizeaza si devine profitabila mult mai repede decat in mediul rural...
Ma indoiesc ca va deveni investitia profitabila in zonele Fiberlink!  :lol:
Iar in zonele UPC , trebuie sa vine cu viteze si preturi relativ egale dar de preferinta mai mici. In aceste din urma zone RTC mai are un atu, nu foloseste limitari. La RTC trebuie luata in calcul oferta VDSL + tel fix care-i obligatoriu. Si la UPC TV-ul e obligatoriu pentru a avea net dar parca-i mai util decat o linie de tel fix.

Edited by Farrell, 04 June 2009 - 21:03.


#23
bunyku

bunyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.02.2006

View Postrazvan1986, on 4th June 2009, 21:55, said:

pt ca RTC face profit si nu protectie sociala, se gandesc doar la ROI (eng: return on investment).
ai idee cat costa un DSLAM sau 1Km de fibra?
in mediul urban investitia se amortizeaza si devine profitabila mult mai repede decat in mediul rural...
    
    Tocmai ce spuneam,daca ar fii o investitie noua as intelege ,dar fibra si centrala exista pe partea de  voce oricum,DSLAM costa peste tot la fel si protectia sociala daca stau si ma gandesc e pt astia din orasele mari cu oferte regionale (romtelecomu gandeste asa;astia care au alternative la net sa -i amagim  cumva cu ieftineala ca oricum ii taxam pe voce,iar restu ciocu mic ca oricum nu aveti unde va duce)

#24
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
danutz1, clona cui oi mai fi tu, schimba-ti te rog semnatura sau macar scoate link-ul din ea!

#25
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Clona cu 2360 de posturi si inregistrat in 20 ianuarie 2007? Eu zic sa te mai gandesti.
Nu inteleg de ce deranjeaza o simpla semnatura cu un banner de pe un site zapp adresat concurentei, lucrezi cumva in domeniu? :rolleyes:

Edited by danutz1, 04 June 2009 - 22:27.


#26
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009
danutz1, RCS-RDS  a anuntat si in 2008 tot la Ziua Comunicatiilor ca va lansa serviciile de date mobile, tot Popoviciu. Bine probabil a uitat sa mentioneze si care an.

Insa culmea Romtelecom a obtinut licenta dupa ce RDS a facut acel anunt si a si lansat serviciile.

#27
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ai citit cumva si comentariul asta postat de dimineata?

View Postdanutz1, on 4th June 2009, 11:57, said:

Parca trebuiau sa ofere de la sfarsitul anului trecut <_<
Si tot prin iunie-iulie parca au facut anuntul. Sa vedem daca se tin de promisiune anul asta.
Mai importante sunt serviciile de date decat roamingul, pe ele ar trebui sa mizeze mai mult.


#28
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
Nu inteleg de ce Romtelecom nu trece la VDSL2 . Alte tari foloseste aceasta tehnologie de cativa ani.

Edited by derick, 04 June 2009 - 23:25.


#29
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
@derick pentru ca iarna nu-i ca vara, si romanica nu-i ca alte tari..in esenta.
in fine, daca s-a anuntat la mijlocul lui iulie probabil ca se va intimpla prin octombrie, si, nu-i asa, doar in vreo 2-3 orase din cele anuntate...din cauza de probleme tehnice desigur.

oricum, cine are sirma mai lunga de 1,5 km n-are rost sa viseze

#30
alex1

alex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.09.2006

View Postbunyku, on 4th June 2009, 20:22, said:

Nu am putut sa inteleg niciodata chestia cu ofertele aste regionale,daca locuiesc intr-o localitate mai mica, sanatate, nu te baga nimeni in seama,inteleg o firma care incepe din start cu infrastructura dar romtelecomu are deja cablu la usa mea(voce) si nu trebuie sa investeasca nimic in plus ,deci trebuie sa fiu egal cu oricine din orice localitate mare, de ce recurge la astfel de golanii?.Eu platesc pt. acelasi servicii mai mult (inplicit sponsorizez un cocalar dintr-un oras mare)pt. ca la oras e concurenta(rds-rcs,upc sau retea de cartier)baga romtelecomu ieftineala si Mbps la greu,unde nu e concurenta las ca merge ca "astia e prosti".Asadar o sa vad eu VDSL cand o zbura........romtelecomu.

P.S.Daca se repede vre-un cocalar s-a ma faca taran n-are decat(nu am nimic cu nimeni indiferent unde locuieste)Supararea mea e pe romtelecom,pe mentalitatea si manageriatul lor.
Salut,
Subscriu la cele scrise de tine,in plus mi se pare ca romtelecomu are clienti de ranguri diferite.Culmea ca cei din provincie[sau de la tara mai exact]platesc serviciile grecilor mai scumpe ca si ceilalti,si totusi la ei nu ajung mai niciodata ofertele mai avantajoase.

#31
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

View Postfirasg, on 5th June 2009, 00:47, said:

@derick pentru ca iarna nu-i ca vara, si romanica nu-i ca alte tari..in esenta.
in fine, daca s-a anuntat la mijlocul lui iulie probabil ca se va intimpla prin octombrie, si, nu-i asa, doar in vreo 2-3 orase din cele anuntate...din cauza de probleme tehnice desigur.

oricum, cine are sirma mai lunga de 1,5 km n-are rost sa viseze
Si RTC se arunca dupa metoda UPC. Lansam abonamente noi, vindem dar abia peste 2-3 luni reteau va suporta aceste viteze. Angajatii RTC se laudau pe aici ca RTC investea in VDSL de acum un an, cel putin. Teoretic reteaua ar trebui sa suporte vitezele cel putin in orasele mentionate.
Distanta de la modem la DSLAM va fi calcaiul lui Ahile pentru RTC. Important ca, cei mai multi potentiali clienti sa se afle in cei sub 1,5km.
RTC va face o greseala daca va insista pe blocuri, unde Fiberlink rules.

#32
vrabiedd

vrabiedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.05.2009

View Postzildjian, on 5th June 2009, 07:44, said:

Si RTC se arunca dupa metoda UPC. Lansam abonamente noi, vindem dar abia peste 2-3 luni reteau va suporta aceste viteze. Angajatii RTC se laudau pe aici ca RTC investea in VDSL de acum un an, cel putin. Teoretic reteaua ar trebui sa suporte vitezele cel putin in orasele mentionate.
Distanta de la modem la DSLAM va fi calcaiul lui Ahile pentru RTC. Important ca, cei mai multi potentiali clienti sa se afle in cei sub 1,5km.
RTC va face o greseala daca va insista pe blocuri, unde Fiberlink rules.

Vor insista pe zonele e blocuri. Vezi in Bucuresti cat e multe "cutii Romtelecom " sunt. Se pot apropia cam la 100 - 200 m de abonat.

Cu siguranta tinta lor clientii altor operatori.

#33
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postvrabiedd, on 5th June 2009, 08:01, said:

Vor insista pe zonele e blocuri. Vezi in Bucuresti cat e multe "cutii Romtelecom " sunt. Se pot apropia cam la 100 - 200 m de abonat.
Se pot pe dracu, ce exagerari pe aici....

#34
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvrabiedd, on 5th June 2009, 09:01, said:

Vor insista pe zonele e blocuri. Vezi in Bucuresti cat e multe "cutii Romtelecom " sunt. Se pot apropia cam la 100 - 200 m de abonat.

Cu siguranta tinta lor clientii altor operatori.
Si vor vinde in zonele de blocuri cu Fiber abonamente VDSL la 30Mbps down si 3Mbps up cu linie telefonica inclusa la pret de ~40-50lei/luna cu TVA inclus? Nu cred asta! Ma intreb cati au renuntat la abonamentele pe FO ca sa treaca pe ADSL de 20Mbps cu 39euro+TVA? :lol:
Este logic ca tinta lor sa fie clientii altor operatori dar nu cred ca vor "zdruncina" clientii abonamentelor pe FO! Sunt convins ca cei mai multi doritori de VDSL vor fi la limita de 1.5 KM si peste.

LE: daca RTC vine cu abonamente cu viteze mai mari de 20Mbps inseamna ca acestea vor fi mai scumpe de de 39 euro sau vor ieftini abonamentul de 20Mbps la 10 euro.

Edited by Farrell, 05 June 2009 - 09:49.


#35
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postzildjian, on 5th June 2009, 07:44, said:

Si RTC se arunca dupa metoda UPC. Lansam abonamente noi, vindem dar abia peste 2-3 luni reteau va suporta aceste viteze. Angajatii RTC se laudau pe aici ca RTC investea in VDSL de acum un an, cel putin. Teoretic reteaua ar trebui sa suporte vitezele cel putin in orasele mentionate.
Distanta de la modem la DSLAM va fi calcaiul lui Ahile pentru RTC. Important ca, cei mai multi potentiali clienti sa se afle in cei sub 1,5km.
RTC va face o greseala daca va insista pe blocuri, unde Fiberlink rules.

Sa fim seriosi, cum sa suporte viteze de 30 mb reteaua RTC care e alcatuita 90 % din cupru???? :lol: e bancul anului asta!
Sunt minciuni mari ce elibereaza RTC in perioada asta!
Cum explica RTC faptul ca in primavara cand a aparut Oferta Regionala de 4, 1 e, etc, cand am vrut sa ma abonez la ei la abonam de 6 mb, mi-au zis ca nu suporta cuprul mai mult 5 mb, asa ca....sunt basme.........
As prefera a doua zi sa trec la RTC daca ar avea fibra si nu acest cablu de cupru, care nu corespunde tehnic pentru internet de mare viteza.

#36
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Cupru propriu zis nu suporta nimic, nici voce macar. Conteaza ce tehnologie folosesti pe el. ;)

Iar pentru cei care isi inchipuie ca RDS si Fiberlink sunt paradisul pe pamant... mai ganditi-va. Si uitati-va cat a urcat pana acum Clicknet, in timp ce voi stati si ne povestit pe aici ce naspa e la Romtelecom. Mai sunt oameni care nu stau pe torente, pentru care viteza este mult mai putin importanta decat stabilitatea, serviciul de relatii cu clientii etc etc. Nu lucrez la ei, n-am motive sa-i laud, intamplator am fibra optica trasa pana in balcon, asa ca mi-e indiferent ce se intampla cu RDS sau UPC sau Clicknet... Dar m-am saturat de atatea aberatii pe metru patrat.

Edited by horia.popescu, 05 June 2009 - 10:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate