Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Viteze de pana la 30 Mbps prin tehnologia VDSL

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1193 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Viteza de acces la Internet în rețeaua Romtelecom va crește până la 30 Mbps, prin tehnologia VD

Romtelecom va lansa, la mijlocul lunii iulie, servicii de acces la Internet în baza unei noi tehnologii, care va asigura viteze de transfer de date de până la 30 Mbps, a declarat, joi, directorul executiv pentru Tehnologia Informației al operatorului, Fotis Karonis.

http://www.mediafax....logia-vdsl.html

Mai multe informatii vor aparea in curand.
Sa vedem ce tarife si cat la suta vor avea reducerea la preturile de lista :D

#2
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008
Va fi disponibila si in satele (din jurul oraselor, nu cele din varful muntelui) sau doar in orase?
Exista sanse sa vedem macar un 3mbps upload pt 30 download? (2 pt 20, ...)

#3
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007

Quote

Romtelecom intentioneaza sa lanseze, la mijlocul lunii iulie, servicii de acces la internet in baza unei noi tehnologii, VDSL (Very high-speed Digital Subscriber Line) , care va asigura viteze de transfer de date de pana la 30 Mbps. Serviciile bazate pe tehnologia VDSL vor fi disponibile, initial, in zece orase.

"Noua tehnologie pe care o introducem in portofoliul companiei este VDSL (Very high-speed Digital Subscriber Line - n.r.), care va permite viteze de descarcare a documentelor de pana la 30 Mbps, respectiv de incarcare de 3 Mbps", a declarat directorul executiv pentru Tehnologia Informatiei al operatorului, Fotis Karonis.

http://www.financiar...la-30-mbps.html


Ce se va intampla cu cei care sunt in perioada contractuala la adsl?
vor fi migrati la cerere?
asta in cazul in care lanseaza VDSL...sper sa nu fie aceeasi gogoasa ca IPTV-ul

Edited by razvan1986, 04 June 2009 - 12:52.


#4
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008

 danutz1, on 4th June 2009, 11:00, said:

Viteza de acces la Internet în rețeaua Romtelecom va crește până la 30 Mbps, prin tehnologia VD

Romtelecom va lansa, la mijlocul lunii iulie, servicii de acces la Internet în baza unei noi tehnologii, care va asigura viteze de transfer de date de până la 30 Mbps, a declarat, joi, directorul executiv pentru Tehnologia Informației al operatorului, Fotis Karonis.

http://www.mediafax....logia-vdsl.html

Mai multe informatii vor aparea in curand.
Sa vedem ce tarife si cat la suta vor avea reducerea la preturile de lista :D

Foarte interesant! ....si la ce tarife?
Altceva uploadul tot 0,5 sau 1 MB ramane?
Sunt operatori mobili care ofera upload de 1,5 MB!!!
Nu mai spun de terestru un mare operator are 3 MB upload si 50 MB Metro!
Probabil maresc banda de download pentru servicii de IPTV pentru ca pentru browsing, webcam, streaming online si voip,sunt suficienti 5 MB download si 2 upload!
RTLC par profesionisti dar se incurca cu niste magarii de marketing cu laptopul in oferta de 2 bani!
Ar trebui sa investeasca mai mult in rural, sa mareasca uploadul, si sa faca tarifele super avantajoase....sa vezi atunci migratie intre operatori si lupte!

#5
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Mai multe detalii aici.

#6
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007
care sunt orasele? stie careva?

#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

Operatorul a anuntat insa ca incepand cu luna viitoare va lansa servicii de internet VDSL (generatia urmatoare de DSL), la viteze de descarcare de pana la 30 Mbps si de upload de 3 Mbps, care vor fi disponibile in 10 orase, respectiv Bucuresti, Constanta, Ploiesti, Braila, Bacau, Iasi, Piatra Neamt, Cluj Napoca, Timisoara, Sibiu. Preturile vor incepe de la aproximativ 10 euro pe luna.
Nu e greu sa citesti articolul pana la capat inainte sa intrebi -_-

#8
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007
da, mea culpa  :)

#9
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Asta-i anti-reclama ca sa mai aste omul, sa nu se arunce pana in iulie, atras de cei 24Mbps limitati de la UPC.  :lol:

#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Oare n-ar putea RTC sa-ti dea la alegere upload si download cat vrei tu ? Adica, dom'le, eu vreau 1Mb up si 2Mb down. Sau, 0.5 up si 20 down. Sau 30 down. Si mnah, un pret pentru upload si unul pentru download (ca sa nu-si ia toti upload 3Mb si download tot 3Mb :) ). Sa fie vreo 3Eu mb upload si 2Eu mb download. Si-si creeaza fiecare ce viteza vrea si eventual in factura apar ambele viteze trecute cu pretul lor separat.

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Iti dai seama ce cosmar ar fi din punct de vedere operational, si asta pentru orice operator.

Edited by Speedo, 04 June 2009 - 16:23.


#12
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Si totusi cred ca ar trebui avut in vedere si urmatorul aspect.
Coincidenta sau nu, cei mai importanti 3 operatori telecom de pe piata anunta fiecare in aceeasi zi cate o noutate.


UPC televiziune HD:

Quote

UPC Romania va introduce in toamna acestui an servicii de televiziune de inalta definitie (High Definition - HD), respectiv un pachet cu opt canale TV (TVR, Pro TV, HBO, Eurosport, History Channel, National Geographic, Fashion TV si BBC), a anuntat joi Raluca Milin, director de marketing si vanzari al operatorului


RTC anunta si el HD dar si viteze mai mari la internet:

Quote

Tot joi, Fotis Karonis, director IT in cadrul Romtelecom a anuntat introducerea acestor servicii pe platforma Dolce in perioada urmatoare.
Nici Romtelecom nu a dat mai multe detalii privind canalele TV ori preturile noilor pachete de serviciile TV High Definition.

Operatorul a anuntat insa ca incepand cu luna viitoare va lansa servicii de internet VDSL (generatia urmatoare de DSL), la viteze de descarcare de pana la 30 Mbps si de upload de 3 Mbps, care vor fi disponibile in 10 orase, respectiv Bucuresti, Constanta, Ploiesti, Braila, Bacau, Iasi, Piatra Neamt, Cluj Napoca, Timisoara, Sibiu. Preturile vor incepe de la aproximativ 10 euro pe luna.


RDS mai cu mot anunta 4 noutati
1. Nu mai au nevoie de finantare:

Quote

?Necesarul de finantare este acoperit din lina de credit existenta si din fondurile proprii. Nu discutam despre un nou imprumut?, a spus Popviciu.
?Daca am fi obtinut licenta de telefonie mobila in Ungaria ar fi fost altceva?, a precizat el.

2.Si-au atins tinta de venituri pe 2008 si anunta cresteri si pentru 2009:

Quote

?Anul trecut veniturile au fost de aproximativ 700 de milioane de dolari, pe tot grupul, in conformitate cu tintele propuse pe 2008.
Am ramas pe crestere si in 2009, si din punct de vedere al veniturilor, si al numarului de clienti?, a spus Popoviciu.
El a evitat insa sa faca precizari in legatura cu rata de crestere. ?Ne ferim de asemenea estimari?, a spus el.

3. Au ajuns la 950.000 de clienti pe internet si au crescut pe celelalte segmente:

Quote

In alta ordine de idei, el [Valentin Popoviciu, director de dezvoltare] a spus ca numarul de clienti pe cablul TV a stagnat la 1,4 milioane, in timp ce toatele celelalte segmente au fost pe crestere: telefonia fixa la 1,25 milioane clienti, iar televiziunea prin satelit la 1,1 milioane utilizatori.

4.Disponibilitatea in viitorul apropiat a serviciilor de date si roaming.

Quote

RCS&RDS va lansa servicii de roaming disponibile in toate tarile la sfarsitul acestei luni sau luna viitoare, si servicii de internet mobil pana la sfarsitul acestui an, a anuntat joi Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al companiei.
E din ce in ce mai dura competitia asta pe piata comunicatiilor.
Sa vedem cine va pierde si cine va castiga din acest "razboi".
Clientii sigur au de castigat.

Edited by danutz1, 04 June 2009 - 16:40.


#13
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006
http://upload.wikime..._Rate_Reach.gif

Cei care sunt la o distanta mai mica de 1.5Km de dslam pe cupru si cupru nu are atenuari mari va vaea posibilitate de viteze asztronomice ;) Restu cam acelas ca ADSL2+

ps: cunoscind calitatea liniilor de telefon din romania mi se pare doar o chestie de marcheting in masa larga

Edited by Lucky44, 04 June 2009 - 16:44.


#14
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
RTC este si va fi prin oferta VDSL concurentul RDS Cablelink  si in special al UPC. Eu cred ca pretul noilor abonamente pe VDSL ar trebui sa fie aproximativ egale cu cele ale UPC, poate putin mai scumpe tinand cont ca RTC nu are limitari de trafic (FUP) sau pe aplicatii, ascunse sau la vedere, trecute in contracte asa cum procedeaza UPC. Aceasta pentru ca oferta VDSL va fi lansata in orasele mari (Bucuresti, Constanta, Ploiesti, Braila, Bacau, Iasi, Piatra Neamt, Cluj Napoca, Timisoara, Sibiu) adica tocmai acolo unde retelele UPC, RTC, RDS se suprapun, adica unde concurenta este puternica.
Cred ca nu vor cere preturi aberante de genul pretului de 39E+TVA cat costa in prezent abonamentul de 20Mbps. Ar fi nebunie! http://www.romteleco...icknet-20-mbps/
Fiberlinkul iese din discutie pentru ca viteza, metro, pretul, etc sunt superioare  VDSL-ului si Cable-lului.
Totusi, principalul concurent si in acelasi timp dezavantaj al VDSL-ului de la RTC va fi distanta home user - DSLAM!

#15
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Hmm...sună interesant oferta Romtelecomului. Dacă UPC nu-și bagă mințile în cap cu internetul, mă pierd de client pe partea de date. Bănuiesc că sunt mulți ca mine.

#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 Speedo, on 4th June 2009, 17:21, said:

Iti dai seama ce cosmar ar fi din punct de vedere operational, si asta pentru orice operator.
Presupun ca ar fi de cosmar.. Da' la ideea cu 'toti cu upload maxim' nu s-a intamplat nimic. Poate asa ar fi mai simplu dpdv logistic, upload de 1Mb la adsl (sau 3 sau vreo versiune mai dotata) si 3Mb la VDSL. Sau chiar 3Mb upload la toti ? In fine.. zic si eu sa fie scris poate citesc si cei de la RTC si le vin idei inspirate :)

#17
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Nu cred ca o sa vanda RTC spre exemplu un abonament de 20Mbps down si 2Mbps up la pretul de 70-80lei/luna. La pretul asta se mai adauga obligatoriu si telefonul fix la 7euro+tva. Va fi mai scump decat la UPC si pretul internetului si pretul abonamentelor telefonice. Pe de alta parte, fiind o oferta care se adreseaza pentru moment doar oraselor mari va fi greu pt rtc daca vin cu o oferta mai scumpa.
In principal vor fi tentati locuitorii din cartierele de case pentru ca in aceste zone Fiberlinkul nu prea a patruns.

#18
bunyku

bunyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.02.2006
Nu am putut sa inteleg niciodata chestia cu ofertele aste regionale,daca locuiesc intr-o localitate mai mica, sanatate, nu te baga nimeni in seama,inteleg o firma care incepe din start cu infrastructura dar romtelecomu are deja cablu la usa mea(voce) si nu trebuie sa investeasca nimic in plus ,deci trebuie sa fiu egal cu oricine din orice localitate mare, de ce recurge la astfel de golanii?.Eu platesc pt. acelasi servicii mai mult (inplicit sponsorizez un cocalar dintr-un oras mare)pt. ca la oras e concurenta(rds-rcs,upc sau retea de cartier)baga romtelecomu ieftineala si Mbps la greu,unde nu e concurenta las ca merge ca "astia e prosti".Asadar o sa vad eu VDSL cand o zbura........romtelecomu.

P.S.Daca se repede vre-un cocalar s-a ma faca taran n-are decat(nu am nimic cu nimeni indiferent unde locuieste)Supararea mea e pe romtelecom,pe mentalitatea si manageriatul lor.

Edited by bunyku, 04 June 2009 - 19:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate