Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Rosii cherry cultivate in balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
Cum imi dau seama daca florile rosiilor au fost polenizate? Sau mai bine, la cat timp dupa ce se inchid (florile) apare micuta leguma?

#38
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ajuta-le putin si tu! ... nu te baza numai pe vant si albine/bondari ... dai cate un bobarnac peste fiecare
inflorescenta (asa, mai cu mila ...) ... te ajuti de un betisor pentru urechi: rasucesti usor batul in flori,
mutandu-te de la o floare la alta fara sa scuturi/speli batul ...
"Micuta leguma" apare diferit in timp, in functie de conditiile meteo ...

#39
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
exista rosii chery ce ies individual? nu ciorchine

Attached File  rosii.jpg   271.48K   41 downloads

Edited by stonyy, 25 May 2017 - 11:56.


#40
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015

 stonyy, on 25 mai 2017 - 11:49, said:

exista rosii chery ce ies individual? nu ciorchine

rosii.jpg


gata, mi-am dat seama.. se vede ca sunt incepator in ale rosiilor

#41
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Rossile mele din balcon par sa o duca destul de bine, avand in vedere ca le-am crescut din seminte cumparate din hypermarket. Sa vedem daca intentioneaza sa faca si fructe.

[ https://4.bp.blogspot.com/-ZqdehCXMPlA/WTU31ePMluI/AAAAAAAAKcI/i8XCAJsj7hsLSGQ2zYOc_NuXauXrCM20ACLcB/s640/seedlingstomatoes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Rosiile au nevoie de pamint umed si bogat in substante nutritive. Pe masura ce plantele cresc, ghiveciul respectiv trebuie udat ( si adaugate substante nutritive) din ce in ce mai des. In pozele postate ghiveciul cu plantele mai mari (cel din dreapta) ar trebui udat de 2 ori pe zi si ingrasat pamintul cel putin o data la citeva zile.
Toate plantele au nevoie de lumina multa. Legumele mai ales au nevoie de mult soare. Ar fi bine daca le poti scoate afara intr-un balcon cu fata spre sud (ca sa aiba soare suficient). Geamurile termopane actuale opresc sau reflecta o mare parte din lumina de afara. Pentru oameni intra destula lumina dar pentru legume nu e suficienta. Daca plantele nu au lumina suficienta cresc subtiri si alungite.
Eu cresc rosii in galeti de 10l si le ud de 6 ori pe zi la ora actuala. Pentru asta utilizez apa cu ingrasaminte (partial compost partial ingrasaminte chimice). Dar rosiile mele sunt mai mari pentru ca le-am semanat in jur de 1 februarie.

#43
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Ghivecele stau afara, pe pervaz orientat spre sud si am luat niste ingrasamant lichid pentru legume pe care il adaug in apa. Le ud in fiecare zi deocamdata, pentru ca nu e inca atat de cald incat sa se usuce pamantul de tot.
Dar daca sar temperaturile peste 35 de grade cred ca o sa le pun totusi inauntru sa nu risc sa se parleasca.

#44
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
E foarte bine afara pe pervaz. Defapt se vede ca rosiile din poza din dreapta sunt dezvolate bine.

Din experienta am constatat ca rosiile suporta temperaturi mari fara probleme daca au destula apa. Din pacate polenul lor moare la temperaturi peste 30 grade (35 grade in cazul rosiilor cherry). Deci la temperaturi mari rosiile cresc bine dar nu mai dau roade. Eu am o terasa inchisa la care se pot deschide doar 4 geamuri. Vara din cauza efectului de sera temperatura e foarte mare si am doar verdeata pe terasa fara fructe.

Rosiile cherry fac rosii mici si multe. Planta insa are cam aceleasi dimensiuni cu rosiile normale. Ale mele au acum intre 1,5 si 2m. Deci trebuie sa va ginditi la un sistem de asigurare a apei necesare si de sustinere. Eu am pus o pompa de acvariu cu o priza temporizata.

Edited by Vgelu, 07 June 2017 - 09:51.


#45
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Tomate cherry Vilma (rosii) si Venus (galbene) in vase cu diametru de 13-14 cm ... acum au
cam 20 cm inaltime ... sunt 4-5 fire in vas (cate 2-3 fire din fiecare soi) ... f harnice ... nici un
tratament pana acum (se vad frunze afectate de boli sau mancate de limacsi):
Attached File  Fotografie0001.jpg   472.27K   40 downloads

#46
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Am citit pe net ca pentru purici mici verzi se poate da cu ardei iute (macerat in apa timp de 1 zi) sau usturoi. Am sa incerc in weekend pentru ca am avut niste vinete care s-au umplut de purici. Dupa ce au distrus rasadurile de vinete s-au extins si la tomate. Poti incerca si la limacsi ca s-ar putea sa nu le placa iuteala. Eu nu agreez insecticidele, fungicidele, pesticidele etc. Nici hormoni de crestere sau fructificare nu folosesc.

#47
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
N-au nici o "greata" limacsii cand dau de iute! ... doar Optimolul are ceva efect ... si cuprul
are efect.

#48
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
O poza mai de aproape cu rosiile mele - in ghiveciul asta sunt 4 plante

[ https://1.bp.blogspot.com/-0DfAC8hnWCs/WTqxM62GYCI/AAAAAAAAKdc/MWPgf3sQXRgQqa1CU5mg5uIAdEZ5zHIJQCLcB/s1600/IMG_20170609_162429.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au inceput sa faca flori, dar ma ingrijorez pentru ca de vreo 3 zile ploua si e innorat in Bucuresti, mi-e sa nu le afecteze.

#49
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Vor suferi daca le lasi pe toate in ghiveciul ala mic. Scoate-le cu grija si pune-le pe fiecare in ghivece de minim 8 litri!

#50
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Are dreptate SineNomine. Rosiile mele au unele si peste 2m inaltime. Si ale tale vor creste probabil similar. Nu cred ca le incape radacina in acel ghiveci.
Eu le cresc in galeti de 10l cu pamint. Fiind multe plante (intr-o galeata am numarat 16 fire tomate, 3 fire castraveti, 2 fire de dovleac, 4 fire ardei si 4 fire de fasole urcatoare) le ud de 6 ori pe zi cu apa amestecata cu ingrasamint. Problema o constituie spatiul din jurul galetii pentru ca plantele trebuie sa aiba fiecare parte de soare fara a fi umbrite prea mult de celelalte plante din galeata.

#51
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Ale mele teoretic n-ar trebui sa creasca mai mari de 70 cm, cel putin asa scrie pe plicul de seminte (sunt rosii Vilma in ghiveci, mai am trei rosii Sweetheart si doua Tomaccio). Am cautat soiuri care sa nu creasca prea inalte pentru ca stiam ca spatiul va fi o problema.
Le-am lasat pe astea 4 in ghiveci de 5 litri pentru ca cele pe care le-am pus singure in ghivece au crescut mult mai incet. In plus, deja incep sa faca flori, mi-e teama sa le mut acum.

Edited by Madhellena, 10 June 2017 - 14:58.


#52
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Le poti muta cu tot pamantul, in vas mai mare, minim de 10l pt 1 fir de tomata.
Eu folosesc galeti negre pt mortar, luate de la "raionul" de cobstructii.

 Vgelu, on 10 iunie 2017 - 14:04, said:

Are dreptate SineNomine. Rosiile mele au unele si peste 2m inaltime. Si ale tale vor creste probabil similar. Nu cred ca le incape radacina in acel ghiveci.
Eu le cresc in galeti de 10l cu pamint. Fiind multe plante (intr-o galeata am numarat 16 fire tomate, 3 fire castraveti, 2 fire de dovleac, 4 fire ardei si 4 fire de fasole urcatoare) le ud de 6 ori pe zi cu apa amestecata cu ingrasamint. Problema o constituie spatiul din jurul galetii pentru ca plantele trebuie sa aiba fiecare parte de soare fara a fi umbrite prea mult de celelalte plante din galeata.

Cate fire in 10l de pamant?
Ce pui in apa aia?

Edited by crisbud, 10 June 2017 - 16:25.


#53
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Daca le asiguri nutrientele necesare ( precum si apa ) nu este nevoie de un ghiveci mai mare . Din cand in cand mai roteste ghiveciul a.i . planta sa primeasca soare pe toate partile . Eventual poti suprima ramurile fara flori care nu primesc lumina suficenta pentru ca planta sa se concentreze mai mult asupra cresterii florilor si fructelor .

#54
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 Dexter Dude, on 10 iunie 2017 - 16:30, said:

Daca le asiguri nutrientele necesare ( precum si apa ) nu este nevoie de un ghiveci mai mare . Din cand in cand mai roteste ghiveciul a.i . planta sa primeasca soare pe toate partile . Eventual poti suprima ramurile fara flori care nu primesc lumina suficenta pentru ca planta sa se concentreze mai mult asupra cresterii florilor si fructelor .

Ai facut asta si a avut efect? De unde stii cat au plantele nevoie si cata lumina le trebuie pe fiecare ramura?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate