Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rosii cherry cultivate in balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Am un vas in care se mentine nivelul constant cu un robinet cu plutitor (din cele care se gasesc de schimb pentru bazinele de la toaleta). Acolo adaug ingrasamint NPK granulat de doua ori pe saptamina si tot acolo se face amestecul cu o pompa de acvariu ce sufla aer la fundul vasului. De acolo cu o alta pompa de acvariu alimentata dintr-o priza temporizata pompez apa de 6 ori pe zi (mai des ziua si mai rar noaptea) la galetile cu rosii. Am pus si poze cu sistemul la topicul "gradina verticala low mintenance".

La fel ca si  Crisbud si eu folosesc acelasi tip de galeti. Sunt bune ca sunt rezistente la soare (la ultraviolete) si pot fi utilizate mai multi ani. Cele de la supermarket dupa un an la soare crapa si trebuiesc inlocuite.

Daca plantele au apa, substante nutritive si soare cresc foarte bine. Daca nu au lumina suficienta plantele cresc alungite si firave. Daca nu au substantele nutritive necesare sau apa este bazica frunzele au culoare anormala (de exemplu sunt galben-verzui in loc sa fie verzi).
Atentie, daca sunt udate prea des radacinile putrezesc si planta se usuca. Daca sunt udate prea rar plantele se moaie (se vestejesc).
Asta am constatat prin incercari.

#56
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Am incercat sa plantez in gradina (deci nu pe balcon in ghiveci ) diferite sortimente de rosii . Cele care au avut lumina din plin s-au dezvoltat mai viguros si au inflorit bine pe cand cele din locuri umbrite au crescut subtiri si alungite si nici nu prea au inflorit .Apa si ingrasaminte suplimentare au fost aplicate la toate la fel .  Rosia este totusi o 'buruiana' iar noi urmarim sa folosim fructele si nu frunzele si deci o stimulam ca atare . Deci rosia are mare nevoie de lumina si daca o lasam sa faca balarii atunci si florile vor fi mai putine .

#57
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Si eu am incercat sa plantez in gradina rosii. Am insa gradina prea mica si nu am unde sa rotesc culturile. Rezultatul a fost ca in primul an am avut recolta buna dar in anii urmatori s-au inmultit foarte mult daunatorii. Din cauza asta am trecut la galeti. Iarna iau pamintul din galeti si il pun impreuna cu putina apa intr-o oala mare la fiert. In felul asta scap de daunatori fara chimicale toxice.
Am facut azi citeva poze pe terasa unde am doua galeti cu legume.
Attached File  IMG_20170611_113100.jpg   232.55K   30 downloadsAttached File  IMG_20170611_113221.jpg   607.14K   29 downloads
Nu numai plantele au crescut mari si si frunzele sunt mari.
Attached File  IMG_20170611_112743.jpg   170.95K   28 downloads
Din pacarte am spatiu mic dar plantele se dezvolta destul de bine.
Attached File  IMG_20170611_112903.jpg   347.53K   28 downloadsAttached File  IMG_20170611_113129.jpg   255.88K   26 downloads
Cele de afara au pierdut ceva frunze din cauza manei (a plouat mult pe aici).
Attached File  IMG_20170611_120752.jpg   577.64K   31 downloadsAttached File  IMG_20170611_120820.jpg   242.39K   22 downloads
Chiar si asa ma astept ca anul asta sa avem de doua ori mai multe rosii decit mincam la vara.

#58
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Este primul an in care plantez rosii cherry in balcon. Momentan sunt incantat de evolutia plantutelor.

Attached Files



#59
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
La vremea asta ale mele sunt mai mari. Eu le-am semanat in februarie.
Attached File  P_20190530_084105.jpg   334.93K   16 downloadsAttached File  P_20190530_084229.jpg   523.03K   17 downloads
Totusi nu stiu daca sunt cherry. Am semanat si din cele obisnuite si s-au amestecat.
Am scos 3 vase si afara. Din cauza ploilor s-au stricat citeva frunze la cele de afara.
Attached File  P_20190530_083838.jpg   385.42K   19 downloadsAttached File  P_20190530_083923.jpg   359.57K   15 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate