Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rosii cherry cultivate in balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Rosiile au nevoie de cel putin 6 ore de soare pe zii. Nu trebuie udate foarte mult si cel mai repede la 2 -3 zile in nici un caz mai des. Cel mai bine e sa le ai intr-o galeata de exemplu galeata aia sa fie pusa intr-un mic vas. Daca uzi rosia cumva prea mult excesul de apa se va scurge in vasul ala iar pamantul din galeata sau ghiveci o sa-l apsoarba inapoi. Rosiile au partea feminina si masculina in aceeasi floare si daca scuturi rosia de vreo 2 ori pe saptamana se polenizeaza singura.

Poate rosia nu are destul soare si de aceea cad florile.  Am vazut un video in care un producator mare de ardei arata cum ardeii aborteaza florile daca sunt mai multe zile inorate.

Castravezii au nevoie de insecte ca sa fie polenizati. Pot fi si polenizati cu mana. Fiecare floare e femeie sau barbat. De aceea nu se poate poleniza singur, decat daca e vant si poate polenul ajunge de la o floare la alta.

Edited by dinpoplaca, 21 December 2011 - 05:24.


#20
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Am gasit niste articole in limba romana despre cresterea rosiilor

www.google.ro

Edited by diorama, 21 December 2011 - 19:22.
Pana nu ma convingi ca nu e reclama, nu pot lasa link-urile respective la liber. Citeste regulamentul, te rog. Mersi.


#21
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postdinpoplaca, on 21st December 2011, 17:45, said:

Am gasit niste articole in limba romana despre cresterea rosiilor

www.google.ro

Multumesc ca mi-ati sters linkul. Am crezut ca oamenii vin aici ca sa invete si putem sa impartasim resurse. Si ati sters un link in limba romana ca sa nu poata usor pentru romanii care nu inteleg engleza?

Reclama? la ce? eu locuiesc in Atlanta USA

Edited by dinpoplaca, 21 December 2011 - 21:11.


#22
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Nu mai intereseaza pe nimeni cultivarea rosiilor pe balcon? Nu a mai postat nimeni de mult ... Posted Image

De dragul jocului de-a gradinaritul anul acesta am plantat pe balcon, printre altele, cateva rasaduri de rosii. Mai exact doua rasaduri de rosii inima de bou intr-un ghiveci mare (cumparasem cu ani in urma un bradut dar a murit in cateva luni). Tanti din piata care le vindea mi-a zis sa le pun pe amandoua intr-un singur cuib. As zice ca se dezvolta frumusel (prima poza). In urma cu vreo saptamana am gasit la vanzare rasaduri de rosii cherry asa ca mi-am completat colectia de pe balcon. Acestea din urma au inceput deja sa infloreasca (a doua poza).

Attached Files


Edited by radian, 20 May 2015 - 17:37.


#23
Mina35

Mina35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2015
Va rog urgent un sfat. Am rupt o planta de 80cm de rosie. Se mai tine intr-un firicel. Ce sa fac acum, cum o pot bandaja si ce solutie o ajuta sa se prinda la loc. Rog cat de repede un raspuns. Multumesc.

#24
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
refacut taietura proaspat, presarat radistim vreo 2 cm la baza (de la magazinele de ingarasaminte pentru plante) si pus in pamint umed la umbra, eventual cu un pet sau o punga mare in cap, sa ii creezi un mediu umed vreo 3-4 zile. ai 50% sanse sa faca radacini intr-o saptamina. daca era mai mica facea sigur

Edited by gomez99, 16 July 2015 - 13:13.


#25
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostMina35, on 16 iulie 2015 - 12:58, said:

Va rog urgent un sfat. Am rupt o planta de 80cm de rosie.

O varianta este raspunsul lui @gomez99 ... in plus, cred ca o planta de tipul asta (tomate cherry sau pitice) la 80 cm
inaltime avea fructe si flori ... astea trebuiesc indepartate: sa usurezi "sarcina" butasului pe care vrei sa-l inradacinezi! .. chiar
si o parte din frunze trebuiesc indepartate: sa nu se piarda multa apa!

In paralel cu opratiunea asta ocupa-te si de radacina din vas: scurteaza tuplina deasupra primelor frunze (de jos) si asteapta sa
emita 2 copili ... cand acestia au aparut: lasa numai unul (pe cel mai viguros) ... asa vei avea o noua planta!

Bafta!

#26
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
o alta varianta: nu bandajezi planta ci ii rupi tulpina de tot si o pui intr-un borcan cu apa
in cateva zile (4-5 zile) din tulpina lasata in apa o sa-i dea mustati (radacini) si poti sa o replantezi in ghiveci, ii pui apa normal si o lasi in durerea ei. Se prinde chiar si fara solutii ajutatoare sau pungi dar sa nu lasi ghiveciul in plin soare ca-ti fortezi norocul.

Am testat metoda pana acum pe 3 rosii (2 erau copili rupti din rosia - mama, alta era o planta matura rupta din greseala) - si toate 3 s-au prins. Se pare ca rosiile sunt niste plante luptatoare, isi doresc mult sa traiasca.

#27
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Prima rosie inrosita ...

Attached Files


Edited by radian, 18 July 2015 - 07:45.


#28
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
In cat timp apar florile la rosiile cherry? Eu am plantat in ghiveci, au crescut mari dar flori inca nu au

#29
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Depinde de soi, lumina, caldura si benzina din sol.

#30
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
@crisbud are dreptate! .... da` depinde si de categoria de benzina: aia cu prea mult
azot duce la cresteri vegetative mari si flori ioc ...

#31
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
Multumesc!

#32
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Recomand pt balcon , soiul Chiquita Pot.Creste pe 3-5 brate si nu mai mult de 80cm. F rezistenta la boli. Fructe midi.

#33
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Si eu tot Chiquita Pot cresc pe balcon. Fac rosii bune si nu cresc mult.

#34
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
In plus, calite de mici, sunt rezistente si la frig!

#35
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Aveti dreptate cu Chiquita asta! ... am cultivat-o si eu ... da` un defect tot
am gasit: nu are "pielita" cam groasa?

#36
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Culeasa cand e coapta bine, nu mai are pielita asa ferma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate