Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cel mai bun complex de vitamine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 unbeliver, on 2nd July 2009, 20:08, said:

Da.

Cam tot atatea cat mancau si stramosii nostri de acum 50-100 de ani. Si pentru care lipsa vitaminelor cred ca era ultima lor problema.

OMG! WTF! You sure told him!!!

Nu o sa obtii tu in vecii vecilor beneficii mai mari inlocuind fructele/legumele cu vitamine.


esti pe langa, pe bune

nu-mi pune vorbe in gura...n-am zis sa INLOCUIESTI fructe/legume cu  supliment de vit/min(intelegi ideea suplimentului ?)....am zis doar ca, prin consumul DOAR de fructe/legume/etc nu-ti poti asigura necesarul cat ar trebui pe zi...ai inteles acum ?

Edited by bogdan3214, 02 July 2009 - 21:11.


#20
InPhatos

InPhatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.06.2009
Doua lucruri am de adaugat..

1. Calitatea nutrientilor din alimentele de astazi este cu mult inferioara celor de acum cativa ani. In caz ca nu ati observat ne dezvoltam in ritm rapid, ne luam dupa tari precum SUA (defapt intreaga America) fara sa invatam din greselile lor.
Am fost acum 2 zile la piata si am vazut o batranica cu sacul de cartofi cumparat de la Selgros pe taraba. No comment.
Daca nu m-am dus eu sa culeg fructul/leguma respectiva, sau sa vad pamant pe el atunci cand il cumpar, in ochii mei  egal cu 0. Nu am nevoie de salata crescuta in apa, sau de o banana care s-a copt pe vapor venind din Africa.

Ingrasamant dedesubt si plastic deasupra. No thanks.

2. Necesarul de vitamine si minerale Discutia asta poate duce la infinit. Se stabileste in functie de persoana: varsta, sex, greutate, inaltime, activitate (mai ales). Depinde chiar si de "aceea perioada a lunii" pentru fete, cand aportul de fier trebuie marit. Daca e sa fim 100% la zi, ar insemna sa stam in permanenta cu o cutie de pastile langa noi.
Pe de cealalta parte insa, industria suplimentelor/farmaceutica este imensa si foarte puternica. Daca ei vor sa vanda ceva, o vor face si noi vom cumpara fara sa ne dam seama. Inca mai astept vitamina Y, X, care se gaseste in produsul Z, care trebuie achizitionat, deoarece scade riscul aparitiei cancerului.

Mananca sanatos, iesi la soare, fa un pic de sport, gaseste un hobby si esti ok.

Disclaimer: daca esti pirat sau malnutrit, randurile scrise mai sus nu sunt valabile si pentru tine. Aaa.. da.. fireste. Nu ma bag peste recomandarea medicului.

#21
kalysto

kalysto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.01.2007

 unbeliver, on 2nd July 2009, 19:08, said:

Da.

Cam tot atatea cat mancau si stramosii nostri de acum 50-100 de ani. Si pentru care lipsa vitaminelor cred ca era ultima lor problema.

OMG! WTF! You sure told him!!!

Nu o sa obtii tu in vecii vecilor beneficii mai mari inlocuind fructele/legumele cu vitamine.

Daca mananci fructe si legume cumparate in supermarketuri - care sunt iradiate - deci moarte, atunci poti sa mananci cu tonele pe zi, ca degeaba... cautati sa mancati fructe si legume de la tara, care sa fie BIO! alea iti dau viata, si te ajuta, mai mult decat toate complexurile de vitamine.... dar in lipsa lor, folosim integratorii alimentari...

 InPhatos, on 3rd July 2009, 13:07, said:

Doua lucruri am de adaugat..

1. Calitatea nutrientilor din alimentele de astazi este cu mult inferioara celor de acum cativa ani. In caz ca nu ati observat ne dezvoltam in ritm rapid, ne luam dupa tari precum SUA (defapt intreaga America) fara sa invatam din greselile lor.
Am fost acum 2 zile la piata si am vazut o batranica cu sacul de cartofi cumparat de la Selgros pe taraba. No comment.
Daca nu m-am dus eu sa culeg fructul/leguma respectiva, sau sa vad pamant pe el atunci cand il cumpar, in ochii mei  egal cu 0. Nu am nevoie de salata crescuta in apa, sau de o banana care s-a copt pe vapor venind din Africa.

Ingrasamant dedesubt si plastic deasupra. No thanks.

2. Necesarul de vitamine si minerale Discutia asta poate duce la infinit. Se stabileste in functie de persoana: varsta, sex, greutate, inaltime, activitate (mai ales). Depinde chiar si de "aceea perioada a lunii" pentru fete, cand aportul de fier trebuie marit. Daca e sa fim 100% la zi, ar insemna sa stam in permanenta cu o cutie de pastile langa noi.
Pe de cealalta parte insa, industria suplimentelor/farmaceutica este imensa si foarte puternica. Daca ei vor sa vanda ceva, o vor face si noi vom cumpara fara sa ne dam seama. Inca mai astept vitamina Y, X, care se gaseste in produsul Z, care trebuie achizitionat, deoarece scade riscul aparitiei cancerului.

Mananca sanatos, iesi la soare, fa un pic de sport, gaseste un hobby si esti ok.

Disclaimer: daca esti pirat sau malnutrit, randurile scrise mai sus nu sunt valabile si pentru tine. Aaa.. da.. fireste. Nu ma bag peste recomandarea medicului.


foarte bine spus, bravo!

#22
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 kalysto, on 24th December 2011, 13:25, said:

Daca mananci fructe si legume cumparate in supermarketuri - care sunt iradiate - deci moarte, atunci poti sa mananci cu tonele pe zi, ca degeaba... cautati sa mancati fructe si legume de la tara, care sa fie BIO! alea iti dau viata, si te ajuta, mai mult decat toate complexurile de vitamine.... dar in lipsa lor, folosim integratorii alimentari...
Te rog spune-mi și mie ce înseamnă, din punct de vedere chimic, iradierea. Ce înțelegi prin fructe și legume „moarte”?

#23
kalysto

kalysto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.01.2007
eu mi-am cumparat ieri complexul de vitamine, minerale si microelemente A - Z de la Doppel herz... sa vedem cum ma simt... pana acum luam multivitamine din acelea efervescente si ma simteam super in forma..

 Rabbit, on 24th December 2011, 13:40, said:

Te rog spune-mi și mie ce înseamnă, din punct de vedere chimic, iradierea. Ce înțelegi prin fructe și legume ?moarte??

http://www.google.ro...&...280&bih=920

si daca tot nu te-ai lamurit, sa imi spui si revin cu niste informatii super interesante (care momentan nu le am la indemana).

Edited by kalysto, 25 December 2011 - 11:35.


#24
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Pot să-ți găsesc și eu link-uri din astea:
http://www.google.co...&...440&bih=727
http://www.google.co...&...440&bih=727

... dar nu cred că asta e ideea unei discuții argumentate.

#25
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Eu iau placenta 100. Se gaseste si-n Europa(danemarca)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate