Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cel mai bun complex de vitamine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Spuneti-mi care este cel mai bun complex de vitamine?
As dori sa contina toate vitaminele si mineralele in doza zilnica recomandata cat mai mare .

#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
În natură, în general nu există mari concentrări de vitamine și minerale, pentru un anumit aliment. Cel puțin nu în felul în care vînd ăștia centrum, vitamax sau alte iluzii.
Poți doar să speri că unele le vei asigura o parte la o masă a zilei, altele la a doua masă, mai bagi o gustărică între ele. Depinde cît de variat mănînci.

Altminteri  mă axez pe cătină, pulbere de alfalfa (lucernă) sau orz verde. Toate se remarcă printr-o diversitate de nutrienți, efecte pozitive și sunt naturale. Chiar și așa le iau cu pauze, cam 2 luni pe an fiecare.
Recomand și mesaju de aici

Uite lucerna de pildă, în condițiile în care iau 4 g/zi:

Quote

ALFALFA - Valoare Nutritivă per 100 g

Calorii : 300
Proteina vegetala: 55 g
Grăsimi: 2,24 g
Zaharide: 13 g
Leucine: 2,61 g
Fier : 98 g
Calciu: 1700 mg
Clorofilă: 800 mg
Enzime SOD: 7000 UI/ g
Magneziu: 758 mg
Zinc: 1,48 mg

Vitamine: A, beta-caroten, B1, B2, B5, B6, C, E, K, Niacin
Minerale: Ca, Cd, Fe Mg, Zn, etc.
sau cătina

Quote

De ce cătina este atât de valoroasă ?
Fructele acestui arbust conțin un complex de vitamine : vit.C (de zece ori mai multă ca citricele), vit.A, vit.B1, vit.B2, vit.B6, vit.B9, vit.E, vit.K, dar și minerale : calciu, magneziu, fosfor, fier, sodiu.


#3
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
si eu merg pe catina si orz verde.

#4
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

 Mirovaia_Scorb, on 30th May 2009, 20:06, said:

În natură, în general nu există mari concentrări de vitamine și minerale, pentru un anumit aliment. Cel puțin nu în felul în care vînd ăștia centrum, vitamax sau alte iluzii.
Poți doar să speri că unele le vei asigura o parte la o masă a zilei, altele la a doua masă, mai bagi o gustărică între ele. Depinde cît de variat mănînci.

Altminteri  mă axez pe cătină, pulbere de alfalfa (lucernă) sau orz verde. Toate se remarcă printr-o diversitate de nutrienți, efecte pozitive și sunt naturale. Chiar și așa le iau cu pauze, cam 2 luni pe an fiecare.
Recomand și mesaju de aici

Uite lucerna de pildă, în condițiile în care iau 4 g/zi:

sau cătina
De unde pot face rost de lucerna si catina ?
Am si in stare naturala pe camp dar nu cred ca la asta va referiti .

Edited by strong_bear, 31 May 2009 - 13:31.


#5
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 strong_bear, on 31st May 2009, 14:30, said:

ba la catina la alea de pe camp ma refer. ce e mai bun decat ce faci tu cu mana ta ? pe langa sucul natural eu mai iau si asta. nu stiu cat era autosugestia sau nu, dar ma simteam mult mai bine dupa o lingurita. are un efect revitalizant, cel putin asupra mea, care chiar se simte.

de lucerna (acuma vad.. pana acum, de 2 luni de cand iau crezusem ca e tot orz  :lol: ) eu personal am luat de la biovital. orz (tablete) si lucerna (pulbere).

din pacate la ala de lucerna nu prea pot sa ma impac bine cu gustul, si il iau mai rar. problema cu amandoua e ca trebuie sa stii cand mananci, ca in indicatii spune sa le iei cu jumate si respectiv o ora inainte de masa, iar pentru mine asta e o problema ca nu am orar fix (nu tine de mine).

#6
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Parca ma tenteaza sa-mi fac o salata de lucerna ca chinezii .
Mi se va intampla ceva daca manac prea mult ? si spuneti un mod de preparare ?

#7
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Eu iau de o luna vitamax si in sfarsit incep sa ma simt putin mai bine. Cel putin din ce am vazut in rezultatul analizelor, daca in trecut ma luptam cu o limita sub normal in cazul calciului, fierului si magneziu acum macar sunt incadrata in limita inferioara.

In cazul meu deficitul alimentar a fost foarte mare si mi-e mai simplu sa inghit o pastila concentrata decat sa iau cate putin din fiecare tinand in continuare cont ca inca nu imi pot reabilita alimentatia.

#8
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

 strong_bear, on 30th May 2009, 19:18, said:

Spuneti-mi care este cel mai bun complex de vitamine?
As dori sa contina toate vitaminele si mineralele in doza zilnica recomandata cat mai mare .

O dieta variata si consistenta este sursa cea mai buna de vitamine si minerale pe care o poti avea.

Daca ai vreo deficienta de vitamine sau minerale doctorul iti va putea indica complexul care iti trebuie. Altfel nu are rost sa te complici.
Ai grija sa nu cumva sa iei prea multe vitamine ca iti poate face rau.

#9
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

 unbeliver, on 1st June 2009, 21:15, said:

O dieta variata si consistenta este sursa cea mai buna de vitamine si minerale pe care o poti avea.

Daca ai vreo deficienta de vitamine sau minerale doctorul iti va putea indica complexul care iti trebuie. Altfel nu are rost sa te complici.
Ai grija sa nu cumva sa iei prea multe vitamine ca iti poate face rau.
Am avut o deficienta de fier dar sa rezolvat.
Si ce efecte negative pot aparea ?

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 strong_bear, on 4th June 2009, 09:21, said:

Am avut o deficienta de fier dar sa rezolvat.
Si ce efecte negative pot aparea ?

Daca bagi vitamine cu pumnul poate, altfel nici n-are rost sa-ti pui problema. Pentru un om ccare nu face sport deloc, o alimentatie echilibrata e de ajuns. Sigur n-ar strica nici un complex de vitamine insa e cam overkill. Daca tot va hotarati la ceva atunci OrangeTriad e foarte ok.

#11
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

 strong_bear, on 4th June 2009, 09:21, said:

Si ce efecte negative pot aparea ?
http://en.wikipedia....ypervitaminosis
Cauta "Vitamin poisoning" pe google pt mai multe informatii.

#12
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007

 strong_bear, on 30th May 2009, 19:18, said:

Spuneti-mi care este cel mai bun complex de vitamine?
As dori sa contina toate vitaminele si mineralele in doza zilnica recomandata cat mai mare .
Cel complex este Animal Pack, dar asta daca faci sport, daca nu merge un Spa pak sau Doppelherz Vitamine A-Z iti asigura tot ce ai nevoie.

#13
vasym81

vasym81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2009
Buna,dupa nasterea celui mic a venit o cunostinta pe la noi cu vitamine,si suplimente nutritionale de prin america si s-au catalogat la rezultate a fi fffff bune dar costa ceva bani dar sa nu te sperie .Am vazut mesajul tau si l-am sunat .Pt cel mai bun complex de vitamine a recomandat ceva bun dar nu pot da nume si preturi ca incalc regulile forumului. DAca vrei pt produs si preturi trecem pe mesenger cu acelasi id.Asptept un semn ceva de la tine !

#14
InPhatos

InPhatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.06.2009
Ce si cate vitamine iei depinde intr-o oarecare masura si de activitatea pe care o ai intr-o zi oarecare.

Esti sportiv, iei dupa cum se spunea mai sus, Animal Pack sau alte minuni asemenea. Dar nu numai, in general este mult mai convenabil sa cumperi astfel de vitamine, cu toate ca se considera ca sunt mai "puternice", sunt de asemenea si mai ieftine. Comparand cu Vitamax sau Eurovita care e 90% advertising.

Nu cred ca e cazul sa vorbim de exces de vitamine, exista o DZR care trebuie respectata, cu toate ca recomandarile sunt destul de mici, un pic peste nu patesti nimic. Problema apare la vitaminele liposolubile: A D E K F, aici dozele sunt mai stricte; in ce priveste cele hidrosolubile,in cantitati ceva mai maricele, toate ca toate, daca te hidratezi cum trebuie, excesul iese prin urina, nu inseamna ca trebuie exagerat..

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Romanii nu inteleg ca vitaminele si suplimentele alimentare nu se iau dupa ureche, ci la recomandarea medicului. Plantele medicinale, la randul lor, se iau sub supraveghere medicala, unele sunt toxice - lucerna, aloe, chiar si sunatoarea in cantitati mai mari, ori concentrata.
Mancati fratilor echilibrat, consumati fructe, legume de sezon, d-ale pamantului si nu mai imbogatiti MLM-urile!
Eu am facut sport de performanta si n-am luat o vitamina C! Nici macar o aspirina la vreo febra musculara. Vitamine? Mere, miere, nuci, lactate, salate, oua, carne, legume proaspete, toate in cantitati moderate.

#16
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Subscriu,un punct de vedere foarte corect.

#17
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

 clara_spiele, on 25th June 2009, 13:10, said:

Romanii nu inteleg ca vitaminele si suplimentele alimentare nu se iau dupa ureche, ci la recomandarea medicului. Plantele medicinale, la randul lor, se iau sub supraveghere medicala, unele sunt toxice - lucerna, aloe, chiar si sunatoarea in cantitati mai mari, ori concentrata.
Mancati fratilor echilibrat, consumati fructe, legume de sezon, d-ale pamantului si nu mai imbogatiti MLM-urile!
Eu am facut sport de performanta si n-am luat o vitamina C! Nici macar o aspirina la vreo febra musculara. Vitamine? Mere, miere, nuci, lactate, salate, oua, carne, legume proaspete, toate in cantitati moderate.



pai tu crezi ca, la cat de "naturale" sunt legumele,fructele,etc....mai contin aceleasi elemente ce le contineau de ex , acum 50-100 de ani? stii macar cate legume,fructe,etc ar trebui sa mananci doar pentru a fi la un nivel normal al statusului de vita/min in corp,nidecum la un nivel optim? grow up...

Edited by bogdan3214, 02 July 2009 - 13:24.


#18
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

 bogdan3214, on 2nd July 2009, 14:23, said:

pai tu crezi ca, la cat de "naturale" sunt legumele,fructele,etc....mai contin aceleasi elemente ce le contineau de ex , acum 50-100 de ani?
Da.

 bogdan3214, on 2nd July 2009, 14:23, said:

stii macar cate legume,fructe,etc ar trebui sa mananci doar pentru a fi la un nivel normal al statusului de vita/min in corp,nidecum la un nivel optim?
Cam tot atatea cat mancau si stramosii nostri de acum 50-100 de ani. Si pentru care lipsa vitaminelor cred ca era ultima lor problema.

 bogdan3214, on 2nd July 2009, 14:23, said:

grow up...
OMG! WTF! You sure told him!!!

Nu o sa obtii tu in vecii vecilor beneficii mai mari inlocuind fructele/legumele cu vitamine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate