Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

propagare DNS

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
salut,

am inregistrat de curand un domeniu .ro si l-am pus pe hosting la webfactor. imi poate spune cineva cam cat dureaza pana cand domeniul va fi vizibil pe internet? eventual cineva care a inregistrat de curand un domeniu .ro

multumesc!

#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
< 24 de ore, dar daca il accesezi cat inca nu e propagat poate dura cateva zile pana isp providerul tau face dns flush, timp in care altii il pot vedea :)

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cateva minute, daca te duci la un dns registrar acreditat de ICANN. Cel mai ieftin mi se pare namecheap.

#4
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 OriginalCopy, on 29th May 2009, 11:47, said:

Cateva minute, daca te duci la un dns registrar acreditat de ICANN. Cel mai ieftin mi se pare namecheap.

Si namecheap exact domenii .ro inregistreaza.

Propagarea dns-urilor nu tine de firma prin care inregistrezi domeniul, tine strict de furnizorii de internet asa cum se zice mai sus.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 OriginalCopy, on 29th May 2009, 11:47, said:

Cateva minute, daca te duci la un dns registrar ....
Ce legatura are registrarul cu propagarea DNS?

Registrarul are treaba cu informatiile din whois.

Edited by don_dannielo, 29 May 2009 - 17:48.


#6
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 09.12.2006

 sphere, on 28th May 2009, 21:58, said:

salut,

am inregistrat de curand un domeniu .ro si l-am pus pe hosting la webfactor. imi poate spune cineva cam cat dureaza pana cand domeniul va fi vizibil pe internet? eventual cineva care a inregistrat de curand un domeniu .ro

multumesc!


de obicei se propaga imediat, dar daca ai ISP RDS s-ar putea sa dureze 1-2 zile sa-ti vezi site-ul !

#7
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
multam pentru raspunsuri. eu am net de la rds. asta este a 3 a zi de la inregistrare si inca nu pot sa vad siteu.

Edited by sphere, 31 May 2009 - 06:54.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai trecut dns-urile de la webfactor la rotld?

Edited by don_dannielo, 31 May 2009 - 09:56.


#9
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 don_dannielo, on 31st May 2009, 10:56, said:

Ai trecut dns-urile de la webfactor la rotld?

Nu. Te referi la name server (ns1.hostbase.ro si ns2.hostbase.ro)?

Eu stiam ca trebuie doar sa astept pana providerul meu de net face flush la DNS. Trebuie sa fac eu ceva?

Si inca o chestie foarte ciudata. Daca incerc sa inregistrez domeniul pe care eu deja l-am cumparat imi apare ca este disponibil. De ce se intampla chestia asta? Nu ar fi trebuit sa fie indisponibil? Poate cineva sa ma ajute, eventual pe messenger sa mearga treaba mai repede?

Edited by sphere, 31 May 2009 - 10:28.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 sphere, on 31st May 2009, 11:21, said:

Nu. Te referi la name server (ns1.hostbase.ro si ns2.hostbase.ro)?

Eu stiam ca trebuie doar sa astept pana providerul meu de net face flush la DNS. Trebuie sa fac eu ceva?
Adica imi cumpar si eu hosting pentru yahoo.com si apoi doar astept sa faca providerii flsush la dns, si gata am site yahoo.com activ?

Cand dai un whois ( http://whois.domaint.../domeniultau.ro ) trebuie sa vezi acolo nameserverele pe care ti le-a dat webfactor (care apropo nu cred ca-s chiar alea de sus)

Modificarile nameserverelor se fac la rotld.ro

Edit: se pare ca nici nu ai cumparat vreun domeniu. De unde l-ai "cumparat"?

Edited by don_dannielo, 31 May 2009 - 10:31.


#11
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 don_dannielo, on 31st May 2009, 11:29, said:

Adica imi cumpar si eu hosting pentru yahoo.com si apoi doar astept sa faca providerii flsush la dns, si gata am site yahoo.com activ?

Cand dai un whois ( http://whois.domaint.../domeniultau.ro ) trebuie sa vezi acolo nameserverele pe care ti le-a dat webfactor (care apropo nu cred ca-s chiar alea de sus)

Modificarile nameserverelor se fac la rotld.ro

Edit: se pare ca nici nu ai cumparat vreun domeniu. De unde l-ai "cumparat"?


De la webfactor e cumparat.

pe whois imi apare:


Registry Data
Whois Server: whois.rotld.ro
Server Data
Domain Status: Registered And No Website

Error Message

Domain or IP Address Not Found

Edited by sphere, 31 May 2009 - 10:43.


#12
voxx

voxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 29.03.2007
Daca inca mai ai probleme atunci mergi la start > run > scrii cmd >in cmd scrii ipconfig/flushdns si dai enter.Fa asta de cateva ori..Si incearca sa stergi fisierele temporare.Pentru mozila mergi la tools > clear private data...bifezi tot si dai clear private data now.La IE mergi la tools > Internet options si dai click pe rand pe fiecare  : Delete Cookies, Delete Files si Clear History si apoi dai Ok.La mine a durat si 3 saptamani pana sa se propage.

Edited by voxx, 01 June 2009 - 09:10.


#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
In primul rand, cei de la WebFactor au sistem de tickete, unde ti se pot rezolva problemele destul de usor.
In al 2-lea rand, faptul ca spune "Domain or IP Address Not Found", inseamna ca ceva nu ai configurat bine (in speta nameserverele).

@don_dannielo, da, nameserverele de la WebFactor sunt ns1 si ns2 punct hostbase.net (s-a mai discutat de ce nu este bine sa ti nameseverele pe domenii .ro)

#14
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

 DarkAngelBv, on 1st June 2009, 14:16, said:

In primul rand, cei de la WebFactor au sistem de tickete, unde ti se pot rezolva problemele destul de usor.
In al 2-lea rand, faptul ca spune "Domain or IP Address Not Found", inseamna ca ceva nu ai configurat bine (in speta nameserverele).

@don_dannielo, da, nameserverele de la WebFactor sunt ns1 si ns2 punct hostbase.net (s-a mai discutat de ce nu este bine sa ti nameseverele pe domenii .ro)

intre timp s-a rezolvat problema. multumesc pentru rasunsuri.

@darkangelbv: de ce nu e bine sa ti nameserverle pe domenii .ro?

#15
House13

House13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 07.05.2009
Imediat!!!!! Cateva minute!!!!! 1 zi-doua!!!!  Ha ha .Aberatii, Ma baieti, ca sa apara un  site pe google poate dura si doua saptamani.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Internet nu inseamna Google, decat pentru noii nascuti.

#17
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

 House13, on 6th June 2009, 18:32, said:

Imediat!!!!! Cateva minute!!!!! 1 zi-doua!!!!  Ha ha .Aberatii, Ma baieti, ca sa apara un  site pe google poate dura si doua saptamani.

OMFG...cat am putut sa rad :lol::lol::lol:

You made my day :lol:

Dude, cauta-ne pe aria de CS.

#18
rgf

rgf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.06.2009

 sphere, on 28th May 2009, 20:58, said:

salut,

am inregistrat de curand un domeniu .ro si l-am pus pe hosting la webfactor. imi poate spune cineva cam cat dureaza pana cand domeniul va fi vizibil pe internet? eventual cineva care a inregistrat de curand un domeniu .ro

multumesc!
depinde  la cine hostezi.de la imediat (10 minute)la 72 de ore .la un hoster obisnuit 24-72 de ore

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate