Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

"Casa din padure"

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cipri92

cipri92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 03.12.2007
Am vazut pe Zone Reality anul trecut la emisiunea Beyond Bizarre o casa dintr-o padure (America cred) care sfideaza legile fizicii. Daca lasi o bila sa se restogoleasca pe un plan inclinat, nu se rostogoleste, dar daca o pui la capatul planului, o ia in sus :confuzzled:  :wallbash:  :eek: .

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am vazut pana acum cateva minute finala CHL  :huh:

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Este in Maramures o zona ciudata: masina pe panta urca in sus. Am incercat si eu si e chiar ciudat. Trebuie sa fie ceva si pe youtube.

#4
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 edy_wheazel, on May 28 2009, 00:08, said:

Este in Maramures o zona ciudata: masina pe panta urca in sus. Am incercat si eu si e chiar ciudat. Trebuie sa fie ceva si pe youtube.
Nu este nimic ciudat, este doar o iluzie ... de fapt zona este in usoara coborare, insa pe o lungime mult mai mare si de aceea pe anumite zone, unde coborarea este mai lina pare ca "masina urca".

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 mircea21, on May 28 2009, 00:24, said:

Nu este nimic ciudat, este doar o iluzie ... de fapt zona este in usoara coborare, insa pe o lungime mult mai mare si de aceea pe anumite zone, unde coborarea este mai lina pare ca "masina urca".

Cred ca nu stii despre ce vorbesti. Ia vezi aici

#6
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 edy_wheazel, on May 28 2009, 00:32, said:

Cred ca nu stii despre ce vorbesti. Ia vezi aici
Si care este explicatia ta?
Ce am vazut eu era un caz asemanator, nu mai stiu unde, in care se arata ca nu este vorba despre niciun camp magnetic, ci doar o iluzie optica, asa cum am explicat mai sus. Acum nu pot garanta ca asta este explicatia si pentru zona indicata de tine, dar exista o explicatie, nu este nimic ciudat ...

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 mircea21, on May 28 2009, 00:39, said:

Si care este explicatia ta?
Ce am vazut eu era un caz asemanator, nu mai stiu unde, in care se arata ca nu este vorba despre niciun camp magnetic, ci doar o iluzie optica, asa cum am explicat mai sus. Acum nu pot garanta ca asta este explicatia si pentru zona indicata de tine, dar exista o explicatie, nu este nimic ciudat ...

Stiu ca exista o explicatie, si iluzia optica ar fi cea mai logica, dar cum am mai spus, am fost de cateva ori pe acolo si nu cred in varianta asta. Poti sa-ti dai seama din filmuletul respectiv sau din altele de pe youtube.

#8
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

 edy_wheazel, on May 28 2009, 00:45, said:

Stiu ca exista o explicatie, si iluzia optica ar fi cea mai logica, dar cum am mai spus, am fost de cateva ori pe acolo si nu cred in varianta asta. Poti sa-ti dai seama din filmuletul respectiv sau din altele de pe youtube.
In cazul in care mai treci pe acolo ia si o nivela (boloboc) cu tine si pune-l pe drum sa vezi ce iti indica. E cea mai sigura cale sa vezi daca e panta sau deal  ;) . Eu unul cred ca este vorba despre o iluzie optica.

#9
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

 edy_wheazel, on 27th May 2009, 11:08, said:

Este in Maramures o zona ciudata: masina pe panta urca in sus. Am incercat si eu si e chiar ciudat. Trebuie sa fie ceva si pe youtube.
Chestia cu iluzia nu mi se pare credibila .... Si in Bihor tot asa este un deal , unde masinile il urca ... pur si simplu in loc sa coboare urca, s-a mai discutat asta undeva .. ma rog.. Ati auzit despre plasa Hartman , sau nodurile Hartman...Trageti concluzile dupa ce ati citit despre plasa hartman ...

#10
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 1Q-D3xT3r, on 28th May 2009, 19:45, said:

Ati auzit despre plasa Hartman , sau nodurile Hartman...Trageti concluzile dupa ce ati citit despre plasa hartman ...
Sunt supozitii, nimic demonstrat stiintific, asa ca nu stiu cat de credibila poate fi explicatia.

#11
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
sunt doar iluzii, datorate in oarecare masura si modului in care creste vegetatia.


Legile fizicii sunt bine batute in cuie in dimensiunea noastra terestra.

Edited by accelerator, 28 May 2009 - 20:15.


#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 edy_wheazel, on 27th May 2009, 23:32, said:

Cred ca nu stii despre ce vorbesti. Ia vezi aici
Tot iluzie optica ramane,chiar daca e filmata.Camera de filmat nu e un instrument de masura,asa ca asta nu e un argument.O situatie similara se petrece pe drumul intre Onesti si Bacau.La fel,poti sa juri ca masina urca singura la deal.Dar in urma masuratorilor s-a constatat ca de fapt e doar o iluzie si nimic mai mult.A fost dat si la stirile ProTv acum cativa ani...

#13
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Daca pui un boloboc de 1 m , pe toata lungie soselei , el iti va arata ca e inclinata ....Despre ceasta ce avveti de comentat?

#14
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Cateva informatii aici si aici.

#15
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 zuv, on 30th May 2009, 10:20, said:

Tot iluzie optica ramane,chiar daca e filmata.Camera de filmat nu e un instrument de masura,asa ca asta nu e un argument.O situatie similara se petrece pe drumul intre Onesti si Bacau.La fel,poti sa juri ca masina urca singura la deal.Dar in urma masuratorilor s-a constatat ca de fapt e doar o iluzie si nimic mai mult.A fost dat si la stirile ProTv acum cativa ani...
aia'i panta (chiar daca pe soseaua care urca un deal) :)

#16
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Ciudat....  :confuzzled:

#17
dezertorul_nike_2

dezertorul_nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.06.2007
Incredibil.
Omenirea este plina de mistere, chiar daca poate noi le ignoram.

#18
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Cu siguranta este o iluzie optica.Am trecut si eu prin locul ala de la cavnic si m-am convins

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate