Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cea mai ieftina casa la ora actuala?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

View Postoverseas, on May 27 2009, 16:16, said:

Se poate si cum spui. Dar daca esti in Bucuresti si nu te pricepi, finisajele te saracesc.

Presupun ca te apuci de casa, in regie proprie, daca ai habar cat de cat ce inseamna aceasta actiune. Daca esti praf mai bine stai acasa. Diferenta mare nu e nici cu firma. In general trebuie sa ai minime cunostinte de constructie pentru a putea ridica o locuinta. Am un coleg care a fost jegmanit de meseriasi. Insa e vina lui. Platea in avans. Aia luau banu si dispareau. Plus ca nu stia exact ce vrea si in consecinta il taxau baietii de-i mergeau fulgii.

#20
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
se iasa mai ieftin daca toata casa e din lemn, sau putin mai scump dar mai bine daca faci parterul din beton/caramida/bca/etc iar mansarda din lemn?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostVipeR85, on May 27 2009, 16:33, said:

se iasa mai ieftin daca toata casa e din lemn, sau putin mai scump dar mai bine daca faci parterul din beton/caramida/bca/etc iar mansarda din lemn?

Casa la rosu face 1/3 din costul total al casei. Asta e media statistica. Daca faci din lemn si nu din caramida, sa zicem ca economisesti 50% din costul la rosu (desi nu cred). OK, ai economisit 1/6 din costul total, ti se pare o mare economie  ;)
Pentru ca, sa nu uitam, finisajele te costa la fel (gresie, faianta, usi, tamplarie etc), indiferent daca bagi lemn sau caramida.

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
E cam mult 2/3 din pret finisajele , daca esti decent.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDDuras, on May 27 2009, 21:35, said:

E cam mult 2/3 din pret finisajele , daca esti decent.

Te contrazic. Putem face si un deviz. La mine s-a verificat si zic ca am avut preturi bune pe ce am facut: gresie living Italia 40 eur, tencuit interior + lavabil Caparol, termosistem exterior + tencuiala structurata Caparol; gresie faianta bai 25 eur; parchet lemn triplu 20 eur; usi Pinum; tavane cu rigips; cada baie + dusuri normale (nu fitze cu jeturi si bule); baterii grohe la oferta 250 ron buc; instalatie pe lemne + pexal; scara lemn fag; tamplarie rehau 4 camare alba. Cam astea. Nu mi se par chestii de lux si tot au costat dublu decat casa la rosu.

#24
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
eu am primit mai multe oferte, urmeaza zilele astea sa demarez constructia.
voi face cu firma, voi scapa de TVA pe unde pot.

casa este: P+M, 180 mp desfasurat, BCA, zidarie autoportanta.

ofertele le-am primit pentru "la rosu":

- 47000 eur + TVA - asta a fost de-a dreptul iesita din comun, am zis ca sunt nebuni, dar deh, e firma mare, costuri, etc
- 33500 eur + TVA - un constructor serios la care de mult timp vroiam sa ajung, printr-o cunostinta, am incredere.
- 28800 eur + TVA - habar n-am cine-s astia, am primit oferta pe telefon (eu i-am contactat, ofera 160 mp)

dintre toate am ales-o pe cea de 33500. nu este cea mai ieftina, dar de preturi f mici am fugit mereu si asa voi face si acum. plus ca pe cel pe care l-am ales il urmaresc de ceva vreme, facea blocuri in CT, un tip serios decare nu am auzit decat lucruri bune.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postborreddog, on May 28 2009, 11:20, said:

eu am primit mai multe oferte, urmeaza zilele astea sa demarez constructia.
voi face cu firma, voi scapa de TVA pe unde pot.

casa este: P+M, 180 mp desfasurat, BCA, zidarie autoportanta.

ofertele le-am primit pentru "la rosu":

- 47000 eur + TVA - asta a fost de-a dreptul iesita din comun, am zis ca sunt nebuni, dar deh, e firma mare, costuri, etc
- 33500 eur + TVA - un constructor serios la care de mult timp vroiam sa ajung, printr-o cunostinta, am incredere.
- 28800 eur + TVA - habar n-am cine-s astia, am primit oferta pe telefon (eu i-am contactat, ofera 160 mp)

dintre toate am ales-o pe cea de 33500. nu este cea mai ieftina, dar de preturi f mici am fugit mereu si asa voi face si acum. plus ca pe cel pe care l-am ales il urmaresc de ceva vreme, facea blocuri in CT, un tip serios decare nu am auzit decat lucruri bune.

Stiu ca toata lumea isi face P+M din BCA, dar tehnic BCA nu este agrementat pentru a sustine etaj. Stiu ca exista un anume tip de BCA aprobat pt asta. Verifica ce tip de BCA ai in oferta. Caramida e de vreo 10 ori mai solida la compresiune.

#26
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Cred ca ai facut alegerea cea mai buna.

In urma topicului m-am convins si eu: pana nu strang 40.000 EUR nici nu ma apuc de cautari oferte.

Deocamdata la 2000m numai gardul ma costa o mica avere dar vreau sa-l fac pentru a putea pune un foisor & un gratar, etc.

Mai e un aspect: am vazut la multe case in constructie pe langa mine ca nu au gard in fata...sunt anumite utilaje care nu pot intra pe o poarta normala de masina?

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMr. Grumpy, on May 28 2009, 12:07, said:

Cred ca ai facut alegerea cea mai buna.

In urma topicului m-am convins si eu: pana nu strang 40.000 EUR nici nu ma apuc de cautari oferte.

Deocamdata la 2000m numai gardul ma costa o mica avere dar vreau sa-l fac pentru a putea pune un foisor & un gratar, etc.

Mai e un aspect: am vazut la multe case in constructie pe langa mine ca nu au gard in fata...sunt anumite utilaje care nu pot intra pe o poarta normala de masina?

Buna intrebare. Pai cand ti-or veni 2 cife de beton ai sa vezi tu :) Fa o poarta dubla de vreo 5-6 m si sa mai ai posibilitatea sa mai scoti 2-3 panouri din gard asa, just in case.

#28
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Daca ai strada normala si spatiu dincolo de porti,in curte, o poarta de 4,hai 5 m e arhisuficienta. Ce sa faci cu 6 m? Bagi vreun tanc,ceva? Eu pe o poarta de 4 m am bagat de mai multe ori ditamai saua (cred ca cele mai mari masini de transport) de mi-a stricat si asfaltul din drum din cauza greutatii.



View Postoverseas, on May 28 2009, 12:09, said:

Buna intrebare. Pai cand ti-or veni 2 cife de beton ai sa vezi tu :)

Tu vrei sa le bage pe amandoua in acelasi timp ?  :lol:




View Postoverseas, on May 28 2009, 12:07, said:

Stiu ca toata lumea isi face P+M din BCA, dar tehnic BCA nu este agrementat pentru a sustine etaj. Stiu ca exista un anume tip de BCA aprobat pt asta. Verifica ce tip de BCA ai in oferta. Caramida e de vreo 10 ori mai solida la compresiune.

Si nici nu prea e diferenta de pret, daca iei un bca bun. Din punctul meu de vedere nu prea se justifica sa construiesti din bca.

#29
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
sa nu faci cu tarani,sef taran care a mai facut el niste case prin oarece sate.habar nu au cu ce se mananca.
angajeaza un inginer constructor cu experienta,care stie cu ce se mananca treaba asta.

am avut de-a face cu unu-ghita- din sat traian,galati, o catastrofa.avea carti de vizita,cica firma.nici cu sapatura pentru fundatie nu se descurca.l-a chemat pe alt contaran - florin- asta lucrase prin italia.mai dezghetat ,da'tot catastrofa. si,binenteles si furau. au fost imediat exmatriculati.

Edited by chiriac_marius_antonio, 30 May 2009 - 12:24.


#30
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Am vazut la TV oferta de la un targ imobiliar, "case de criza" la 15.000 EUR la rosu si 23.000 finisat.
OMG, asta inseamna ca la anu imi pot face - WOW!

Dar...acum vine si intrebarea: nu e dubios de ieftina? Or fi avand si ei un site cu portofoliu si clienti multumiti, poze? Asta inseamna totul.

http://media.imopedi...trati-8464.html

#31
kta

kta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.09.2003

View PostMr. Grumpy, on 31st May 2009, 11:02, said:

Am vazut la TV oferta de la un targ imobiliar, "case de criza" la 15.000 EUR la rosu si 23.000 finisat.
OMG, asta inseamna ca la anu imi pot face - WOW!

Dar...acum vine si intrebarea: nu e dubios de ieftina? Or fi avand si ei un site cu portofoliu si clienti multumiti, poze? Asta inseamna totul.

http://media.imopedi...trati-8464.html


Nu e dubios de ieftina ... E de fapt normal pretul, e facut sa-ti ia ochii. In plus e mica, si e pe structura de lemn. Cam atat costa o casa la rosu. Pretul nu include fundatia, si finisajele nu inseamna ca e la cheie; peste ele mai adaugi bani in prostie.

Gandeste-te: 15k + 5k fundatia = 20k la rosu. Pentru la cheie mai pui 40k. Mai adaugi si utilitatile si terenul si ajungi la 80k o casa la cheie de 100mp. E destul de normal pretul.

Edited by kta, 01 June 2009 - 13:09.


#32
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postkta, on 1st June 2009, 13:04, said:

Nu e dubios de ieftina ... E de fapt normal pretul, e facut sa-ti ia ochii. In plus e mica, si e pe structura de lemn. Cam atat costa o casa la rosu. Pretul nu include fundatia, si finisajele nu inseamna ca e la cheie; peste ele mai adaugi bani in prostie.

Gandeste-te: 15k + 5k fundatia = 20k la rosu. Pentru la cheie mai pui 40k. Mai adaugi si utilitatile si terenul si ajungi la 80k o casa la cheie de 100mp. E destul de normal pretul.

Nu e doar atat.
In oferta alora, au 15k euro la rosu, si 23k euro - FINISATA EXTERIOR ;).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate