Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

#31#......numar ascuns

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
meserie_meserie

meserie_meserie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.05.2009
Oare #31# este identic cu a alege ID ascuns DIN MENIUL TELEFONULUI ? Nu ma refer la efect ci la cum se produce.

#20
horis

horis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2003

 cmidp, on 27th May 2009, 11:34, said:

Ce spunea si Speedo se intampla acum ceva vreme cand existau niste opratori ce trimiteau un flag ca numarul sa nu fie afisat pe telefon dar in acelasi timp trimiteau si numarul. Deci daca softul era suficient de destept (sau prost) afisa numarul de telefon ce se voria necunoscut.

Unii dintre operatorii astia era SmartCall (SIP provider)

Operatorii isi trimit intre ei toate datele prin SS7/SIGTRAN. Vocea merge pe ISUP si aici este un pachet IAM ce contine datele apelului. IAM-ul permite ANI-ului (face si el parte din ISUP) sa afiseze numarul apelantului la destinatar. Cu #31# asta n-ar trebui sa se intample.

Anyway, de curiozitate: din retea in ce retea ai sunat atunci cand s-a afisat numarul?

recent am instalat un asterisk conectat la smartcall si am primit un apel "anonimizat' , intreband la smartcall daca e posibil sa imi comunice cine m-a sunta ( de pe ce numar) mi-au spus c anu se poate dar la intrebarea daca pot sa imiascund eu numarul acelasi raspuns ...NU se poate .
ma intereseaza daca se poate utiliza asterisk-ul pentru dezvaluirea numarului  ...o chestie buna

#21
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 videosuzy, on 25th May 2009, 23:12, said:

Hai sa comentam si sa vedem care a gasit o modalitate de a afla un numar de mobil ce se "vrea" ascuns prin metoda clasica din titlul acestui topic...



Ok-Ok...vad ca doar cititi dar...de postat nu posteaza nimeni...Incep eu atunci...Am reusit sa rezolv problema pe NOKIA. Mai precis, pot identifica un numar de mobil ce si-a ascuns numarul... :rolleyes:
io stiu cum sa faci sa nu mai primesti apeluri  "de-astea" ...
http://www.videotutorial.ro/upload/Mcleane...20nedorite.html

#22
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
interesant......cred ca o sa testez si eu pe nokia e71

la zapp se ascunde numarul cu *52 inante de numar

#23
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

 horis, on 2nd December 2009, 12:16, said:

recent am instalat un asterisk conectat la smartcall si am primit un apel "anonimizat' , intreband la smartcall daca e posibil sa imi comunice cine m-a sunta ( de pe ce numar) mi-au spus c anu se poate dar la intrebarea daca pot sa imiascund eu numarul acelasi raspuns ...NU se poate .
ma intereseaza daca se poate utiliza asterisk-ul pentru dezvaluirea numarului  ...o chestie buna

Rezolvarea nu tine de software (Asterisk) sau de configurarea incorecta a echipamentelor unor operatori :)
Cei care isi pot permite sa platesca sume incepand cu 4 cifre in Euro, pot avea access la astfel de informatii... bineinteles neoficial.
Restul cateilor... pot sa ramana cu visele :)

#24
cristianiosub

cristianiosub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.07.2006

 videosuzy, on 25th May 2009, 23:12, said:

Hai sa comentam si sa vedem care a gasit o modalitate de a afla un numar de mobil ce se "vrea" ascuns prin metoda clasica din titlul acestui topic...



Ok-Ok...vad ca doar cititi dar...de postat nu posteaza nimeni...Incep eu atunci...Am reusit sa rezolv problema pe NOKIA. Mai precis, pot identifica un numar de mobil ce si-a ascuns numarul... :rolleyes:

:naughty:  Sunt interesante si metodele tale de idetificare chiar daca sunt greoaie si destul de instabile (mai ales conditionate). Eu folosesc o alta metoda de peste 1 an si pana cum mi-a mers de minune. Primesc emailuri cu apelurile respective, am traficul web ... etc ... Va mai aduceti aminte de secure.nicu.ro ? Ceva similar.

#25
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
daca iti zic ca e vrajeala, poate te oftici si ne dezvalui metoda ta! mai ales daca e mia simpla

#26
cristianiosub

cristianiosub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.07.2006

 Iuliutz, on 28th December 2009, 23:07, said:

daca iti zic ca e vrajeala, poate te oftici si ne dezvalui metoda ta! mai ales daca e mia simpla
Nu prea merge faza cu oftica . Am trecut de mult de stadiul ala.
Dar, poate iti verifici PM-ul si ma suni cu numar ascuns pe mobil ! Bineinteles nu noaptea. O sa vezi ca iti raspund si te sun inapoi ! Atunci poate rectifici mesajul de mai devreme :)

#27
vatrai

vatrai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.09.2006

 videosuzy, on 27th May 2009, 22:16, said:

Nu...aceleasi programe le-am instalat si pe N73 si 6120...rezultat identic...



Salutare . Interesant post

Ce versiuni ale softurilor respective ai instalat ???

Eu am incercat cu Handy Blacklist v2.0 si Total Recall 1.3 si nu mi-a mers . Am incercat cu 2 tel pe cosmote ( N73 )
Oricum nu inteleg ce rol are Handy Blacklist in "ecuatie"

Edited by vatrai, 30 December 2009 - 21:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate