Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

#31#......numar ascuns

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Hai sa comentam si sa vedem care a gasit o modalitate de a afla un numar de mobil ce se "vrea" ascuns prin metoda clasica din titlul acestui topic...

 videosuzy, on May 25 2009, 23:52, said:

Hai sa comentam si sa vedem care a gasit o modalitate de a afla un numar de mobil ce se "vrea" ascuns prin metoda clasica din titlul acestui topic...

Ok-Ok...vad ca doar cititi dar...de postat nu posteaza nimeni...Incep eu atunci...Am reusit sa rezolv problema pe NOKIA. Mai precis, pot identifica un numar de mobil ce si-a ascuns numarul... :rolleyes:

#2
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 videosuzy, on May 26 2009, 00:12, said:

Hai sa comentam si sa vedem care a gasit o modalitate de a afla un numar de mobil ce se "vrea" ascuns prin metoda clasica din titlul acestui topic...



Ok-Ok...vad ca doar cititi dar...de postat nu posteaza nimeni...Incep eu atunci...Am reusit sa rezolv problema pe NOKIA. Mai precis, pot identifica un numar de mobil ce si-a ascuns numarul... :rolleyes:

Si acum vrei sa auzi intrebarea: CUM FRATE, ZI-MI SI MIE, nu?

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si eu am descoperit astazi cum poti sa bei 5kile de vin fara sa cazi din picioare...

#4
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

 gumball3000, on May 26 2009, 00:25, said:

si eu am descoperit astazi cum poti sa bei 5kile de vin fara sa cazi din picioare...

Mi se pare mai interesant asta decat cum poti vedea un nr ascuns.

Hai,sharuieste. :icecream:

#5
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Bine ca s-a animat...imi era teama ca ramane asa... :rolleyes:

#6
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

 videosuzy, on May 26 2009, 00:44, said:

Bine ca s-a animat...imi era teama ca ramane asa... :rolleyes:

Bine,bine o sa ajunga si sticky acest topic dar intre timp uimeste-ne cu descoperirea ta.

#7
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 Schimbul3, on May 26 2009, 00:24, said:

Si acum vrei sa auzi intrebarea: CUM FRATE, ZI-MI SI MIE, nu?

Aaa...nop... B)  (asta ca sa nu zici..."stiam ca asta vrei...")...
Am inceput asa, pentru ca sunt multi care se limiteaza doar la a lectura fara sa se oboseasca sa caute si sa posteze ceva interesant...(indiferent de domeniu, stiti bine ca asa practica multi)...
Revenind, da...exista o modalitate prin care (pentru cei interesati, evident) se poate afla imediat numarul de mobil de pe care ai fost apelat (chiar daca acesta a fost "ascuns privirilor tale")...

Stima

 cristian0007, on May 26 2009, 00:47, said:

Bine,bine o sa ajunga si sticky acest topic dar intre timp uimeste-ne cu descoperirea ta.

Ideea e ca "descoperirea" mea e doar un paradox rezultat al "coabitarii" unor programe instalate in Nokia cu alt scop decat cel al..."deconspirarii" unui numar ascuns...

Edited by videosuzy, 25 May 2009 - 23:49.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 cristian0007, on May 26 2009, 00:29, said:

Mi se pare mai interesant asta decat cum poti vedea un nr ascuns.

Hai,sharuieste. :icecream:
pai e foarte simplu te asezi pe un scaun si incepi sa bei  :cheers:

#9
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 04.10.2005
ce sa zic... e animatie pe acest topic de.... balarii....:(
no, zici cum ai facut???


ps. am o clara impresie ca ai descoperit balarii... :rolleyes:

#10
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Pana la urma constat ca nimeni nu a fost interesat de acest aspect, poate doar ca o curiozitate a fenomenului...Legat de "balarii", in cei peste 12 ani care ne despart ca varsta, consider ca am trecut de faza cu...brasoavele (asta daca cunosti aceasta expresie din popor)...
Spuneam mai sus ca am "descoperit" total intamplator posibilitatea identificarii unui numar de mobil ce se "ascunde" cu formula #31#.
Ca sa fiu mai usor inteles, am sa incep cu o mica povestioara...
In urma cu ceva vreme, am decis, datorita unor "evenimente" neplacute, sa instalez in N95 Total Recall (pentru inregistrarea convorbirilor telefonice fara acel BIP de avertizare) si Handy Blacklist (pentru a ma proteja de anumite telefoane, fie ele si ascunse)...
Evident ca, in Lista Neagra au poposit o serie de "musafiri nepoftiti" , unii aflati si in lista de Contacte. La un moment dat, unuia dintre indivizii "pedepsiti", vazand ca tot ii vine ton de ocupat, ii vine ideea sa-si ascunda numarul si, ca sa fie treaba ok pana la capat, se foloseste de un coleg de birou pe care il pune sa ma intrebe ceva, total aiurea, numai sa vada daca sunt eu si daca raspunsul invocat, coincide cu cel primit de la mine prin sms. Ca sa nu o mai lungesc, inchei convorbirea si, intru in Total Recall sa verific inregistrarea "numarului necunoscut"....STUPOARE !!...In lista convorbirilor inregistrate, la ora apelului, in loc de NoNumber imi apare in clar cel care era bagat de ceva vreme in lista "pedepsitilor"...
Am luat contact cu el, am avut schimbul de replici corespunzator, a recunoscut ca a pus pe altcineva sa vorbeasca de pe telefonul lui dupa ce in prealabil si-a ascuns identitatea...
Am reverificat "balaria" si...s-a confirmat...
1.Daca nr. este in contacte si e introdus in lista neagra, dupa inregistrare, Total Recall il stocheaza in LOG cu identitatea din Contacte;
2.Daca nr. nu este in contacte insa, datorita unui motiv oarecare, l-am introdus in lista neagra, dupa inregistrare, Total Recall il afiseaza ca identificat.

Testele au fost pozitive in retelele Vodafone, Orange si Cosmote.
In reteaua Romtelecom ramane in continuare ascuns.
In reteaua Zapp nu am testat ca nu am gasit nici un terminal.
Asta-i "balaria" si raspund pentru ceea ce am scris mai sus.

Stima

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ceea ce spui tu functioneaza pentru ca apelul se transmite cu ID la telefon dar cu flag-ul prin care i se comanda sa fie ascuns.

Acum cativa ani 3310, daca-mi aduc aminte bine, avea un firmware modificat care nu lua in seama flag-ul de ascundere numar.

Totul functioneaza atat timp cat numarul este transmis de reteaua care apeleaza, o conditie pentru a nu mai functiona soft-ul tau este o cerere catre operator ca ID-ul sa fie restrictionat permanent.
Ex. multe institutii care vor sa-si ascunda numarul....

Edited by Speedo, 27 May 2009 - 08:50.


#12
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 Speedo, on May 27 2009, 09:48, said:

Ceea ce spui tu functioneaza pentru ca apelul se transmite cu ID la telefon dar cu flag-ul prin care i se comanda sa fie ascuns.
..................................................................
Totul functioneaza atat timp cat numarul este transmis de reteaua care apeleaza, o conditie pentru a nu mai functiona soft-ul tau este o cerere catre operator ca ID-ul sa fie restrictionat permanent.
..................................................................


La Romtelecom nu merge figura, chiar daca apelul se transmite cu ID catre telefon. Nu stiu daca de vina e formula diferita  (*31*) sau faptul ca echipamentul este diferit de cel al telefoniei mobile.
.................................................................
De la inceput m-am referit strict la numerele de apel cu ID dar care, din cvari motive, sunt ascunse  prin formula #31#.
Legat de soft, acesta nu este unul dedicat afisarii numerelor ascunse ci pur si simplu o conjunctura face ca doua softuri cu functii diferite sa "faca treaba prin cumul de functii  :rolleyes: " unui al treilea soft care, sa fiu sincer, nu stiu daca exista...macar pentru Nokia...

Stima

#13
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 videosuzy, on May 27 2009, 10:48, said:

La Romtelecom nu merge figura, chiar daca apelul se transmite cu ID catre telefon. Nu stiu daca de vina e formula diferita  (*31*) sau faptul ca echipamentul este diferit de cel al telefoniei mobile.
.................................................................
De la inceput m-am referit strict la numerele de apel cu ID dar care, din cvari motive, sunt ascunse  prin formula #31#.
Legat de soft, acesta nu este unul dedicat afisarii numerelor ascunse ci pur si simplu o conjunctura face ca doua softuri cu functii diferite sa "faca treaba prin cumul de functii  :rolleyes: " unui al treilea soft care, sa fiu sincer, nu stiu daca exista...macar pentru Nokia...

Stima

Ce spunea si Speedo se intampla acum ceva vreme cand existau niste opratori ce trimiteau un flag ca numarul sa nu fie afisat pe telefon dar in acelasi timp trimiteau si numarul. Deci daca softul era suficient de destept (sau prost) afisa numarul de telefon ce se voria necunoscut.

Unii dintre operatorii astia era SmartCall (SIP provider)

Operatorii isi trimit intre ei toate datele prin SS7/SIGTRAN. Vocea merge pe ISUP si aici este un pachet IAM ce contine datele apelului. IAM-ul permite ANI-ului (face si el parte din ISUP) sa afiseze numarul apelantului la destinatar. Cu #31# asta n-ar trebui sa se intample.

Anyway, de curiozitate: din retea in ce retea ai sunat atunci cand s-a afisat numarul?

#14
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 cmidp, on May 27 2009, 12:34, said:

....................................................
Anyway, de curiozitate: din retea in ce retea ai sunat atunci cand s-a afisat numarul?

Anyway (ca sa folosesc expresia ta), daca citeai cu atentie ceea ce am postat (asta presupunand ca a si trezit interesul acest topic, ceea ce nu prea cred, in situatia in care-mi pui intrebare ce-si are raspunsul trei posturi mai sus) ai fi descoperit ca retelele cu care am facut testul (dupa acea "senzationala balarie") au fost Vodafone, Orange, Cosmote si Romtelecom, insa, detaliez mai jos testele exact asa cum le-am facut:

- Vodafone cu Vodafone, Orange si Cosmote
- Orange cu Vodafone si Cosmote
- Cosmote cu Orange si Vodafone

Am utilizat un telefon Nokia N95 (fara "obligatii" in vreo retea) in care am introdus pe rand cartelele Vodafone, Orange si Cosmote.
Nu am avut pentru test nici un terminal Zapp
Nu a reusit testul cu Romtelecom, indiferent de SIM-ul introdus in N95.

Stima.

Edited by videosuzy, 27 May 2009 - 13:36.


#15
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 04.10.2005

 videosuzy, on May 26 2009, 22:12, said:

Pana la urma constat ca nimeni nu a fost interesat de acest aspect, poate doar ca o curiozitate a fenomenului...Legat de "balarii", in cei peste 12 ani care ne despart ca varsta, consider ca am trecut de faza cu...brasoavele (asta daca cunosti aceasta expresie din popor)...
Spuneam mai sus ca am "descoperit" total intamplator posibilitatea identificarii unui numar de mobil ce se "ascunde" cu formula #31#.
Ca sa fiu mai usor inteles, am sa incep cu o mica povestioara...
In urma cu ceva vreme, am decis, datorita unor "evenimente" neplacute, sa instalez in N95 Total Recall (pentru inregistrarea convorbirilor telefonice fara acel BIP de avertizare) si Handy Blacklist (pentru a ma proteja de anumite telefoane, fie ele si ascunse)...
Evident ca, in Lista Neagra au poposit o serie de "musafiri nepoftiti" , unii aflati si in lista de Contacte. La un moment dat, unuia dintre indivizii "pedepsiti", vazand ca tot ii vine ton de ocupat, ii vine ideea sa-si ascunda numarul si, ca sa fie treaba ok pana la capat, se foloseste de un coleg de birou pe care il pune sa ma intrebe ceva, total aiurea, numai sa vada daca sunt eu si daca raspunsul invocat, coincide cu cel primit de la mine prin sms. Ca sa nu o mai lungesc, inchei convorbirea si, intru in Total Recall sa verific inregistrarea "numarului necunoscut"....STUPOARE !!...In lista convorbirilor inregistrate, la ora apelului, in loc de NoNumber imi apare in clar cel care era bagat de ceva vreme in lista "pedepsitilor"...
Am luat contact cu el, am avut schimbul de replici corespunzator, a recunoscut ca a pus pe altcineva sa vorbeasca de pe telefonul lui dupa ce in prealabil si-a ascuns identitatea...
Am reverificat "balaria" si...s-a confirmat...
1.Daca nr. este in contacte si e introdus in lista neagra, dupa inregistrare, Total Recall il stocheaza in LOG cu identitatea din Contacte;
2.Daca nr. nu este in contacte insa, datorita unui motiv oarecare, l-am introdus in lista neagra, dupa inregistrare, Total Recall il afiseaza ca identificat.

Testele au fost pozitive in retelele Vodafone, Orange si Cosmote.
In reteaua Romtelecom ramane in continuare ascuns.
In reteaua Zapp nu am testat ca nu am gasit nici un terminal.
Asta-i "balaria" si raspund pentru ceea ce am scris mai sus.

Stima
ma bucur ca te-am facut sa vorbesti... deci mi-a mers strategia...
iti multumesc pentru informatie...


PS. cred ca acum il puteti pune sticky... :)

#16
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
ce firmware are n95 ul?

#17
T42

T42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.10.2008
pai si merge doar pe n95?

#18
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 T42, on May 27 2009, 21:24, said:

pai si merge doar pe n95?

Nu...aceleasi programe le-am instalat si pe N73 si 6120...rezultat identic...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate