Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

HITACHI - Aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
As dori sa-mi instalez 3 aparate marca Hitachi, seria Summit, model E10KH2PK, dar as vrea sa iau legatura cu importatorul oficial in Romania al acestor aparate. Stie cineva cui trebuie sa ma adresez?

Cum pot gasi un manual pe internet, pentru acest model?

Multumesc.

PS: daca stiti alte marci si modele, asemanatoare ca performante, dar si ca pret, cu acest model Hitachi, va rog sa le enumerati.

#2
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postcris2d2, on May 21 2009, 17:18, said:

As dori sa-mi instalez 3 aparate marca Hitachi, seria Summit, model E10KH2PK, dar as vrea sa iau legatura cu importatorul oficial in Romania al acestor aparate. Stie cineva cui trebuie sa ma adresez?

Cum pot gasi un manual pe internet, pentru acest model?

Multumesc.

PS: daca stiti alte marci si modele, asemanatoare ca performante, dar si ca pret, cu acest model Hitachi, va rog sa le enumerati.
Din pacate stocul de Invertere de 9000 btu este zero,cauta pe net Hitachi Summit E,poate mai gasesti pe stocurile dealer-ilor

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postgall71, on May 21 2009, 21:43, said:

Din pacate stocul de Invertere de 9000 btu este zero,cauta pe net Hitachi Summit E,poate mai gasesti pe stocurile dealer-ilor

Am gasit pana la urma si manual, si aparat.

As vrea sa stiu daca pot gasi ceva la fel de bun sau mai bun decat acest aparat, dar la acelasi pret.

#4
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postcris2d2, on May 21 2009, 22:44, said:

Am gasit pana la urma si manual, si aparat.

As vrea sa stiu daca pot gasi ceva la fel de bun sau mai bun decat acest aparat, dar la acelasi pret.
Nu,nu vei gasi nimic asemanator la acest pret,la 20 milioane gasesti Inverter Mitsubishi electric MSZ-25 HC

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postgall71, on May 21 2009, 23:32, said:

Nu,nu vei gasi nimic asemanator la acest pret,la 20 milioane gasesti Inverter Mitsubishi electric MSZ-25 HC

Inca ceva: e normal ca un aparat de aer conditionat casnic sa vina cu un kit de instalare in pachet? Sau firma care il instaleaza asigura ea kitul de instalare?

Intreb, deoarece acest model Hitachi nu are kit de instalare inclus iar reprezentantul unei firme care il vinde mi-a spus ca firma care il va monta stiu ei ce piese trebuiesc pentru a-l pune in opera.

#6
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postcris2d2, on May 22 2009, 20:19, said:

Inca ceva: e normal ca un aparat de aer conditionat casnic sa vina cu un kit de instalare in pachet? Sau firma care il instaleaza asigura ea kitul de instalare?

Intreb, deoarece acest model Hitachi nu are kit de instalare inclus iar reprezentantul unei firme care il vinde mi-a spus ca firma care il va monta stiu ei ce piese trebuiesc pentru a-l pune in opera.
Nu,nu este normal ca un AC sa vina cu kit-ul inclus,asta e o caracteristica a aparatelor low-end
Stai linistit,chiar stiu ce au de facut

#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postgall71, on May 22 2009, 21:44, said:

Nu,nu este normal ca un AC sa vina cu kit-ul inclus,asta e o caracteristica a aparatelor low-end
Stai linistit,chiar stiu ce au de facut

Ok, am inteles, multumesc mult pentru raspunsuri.

#8
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
Cele de 9000 BTU din acea promotie nu mai exista, in schimb exista o noua promotie Hitachi si aparatele comercializate sunt din gama "Frame flat" deci modelul nou.

#9
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View Postfelix-focus, on May 25 2009, 16:16, said:

[...] exista o noua promotie Hitachi si aparatele comercializate sunt din gama "Frame flat" deci modelul nou.
Am gasit pe un site unguresc Hitachi Frame Flat.
Catalogul Hitachi 2008 de 65 pag (tot in lb.maghiara  :huh: ) poate fi descarcat de aici.

PS. Ca tot am rasfoit site-ul unguresc - ce nu pot eu sa pricep:
de ce in gama Hitachi Summit de la unguri
http://www.klimaolcs.../Hitachi-Summit
sunt specificate alte modele decat cele din gama Hitachi Summit din RO?

Edited by dracon, 25 May 2009 - 15:57.


#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am gasit de cumparat Summit E inverter 9000 BTU la 2 magazine online romanesti, deci exista (cu confirmare, nu doar asa, din informatia stocului pe site), la pretul de aprox. 1500 lei.

#11
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postdracon, on May 25 2009, 16:49, said:

Am gasit pe un site unguresc Hitachi Frame Flat.
Catalogul Hitachi 2008 de 65 pag (tot in lb.maghiara  :huh: ) poate fi descarcat de aici.

PS. Ca tot am rasfoit site-ul unguresc - ce nu pot eu sa pricep:
de ce in gama Hitachi Summit de la unguri
http://www.klimaolcs.../Hitachi-Summit
sunt specificate alte modele decat cele din gama Hitachi Summit din RO?
Cauta aici,http://www.hitachiaircon.com/argws/userlogin.do?method=changeLocale&langcode=it&language_id=4 ,codurile sunt date gresit la majoriattea magazinelor online,sau cautati dupa Hitachi Hit klima,daca erau dubii de facaturi,eram primul care va anunta

Edited by gall71, 25 May 2009 - 22:55.


#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Pana la urma nu am mai cumparat modelul E10KH2PK (puteam cumpara doar online, la mine in localitate nimeni nu mai avea modelul acesta), ci un model mai nou, de la o firma din orasul meu, care se ocupa de ceva vreme cu vanzare/montaj/intretinere Daikin, Mitubishi, Fujitsu, Hitachi etc.

Am ales modelele RAC-25YH6 unitatea exterioara, respectiv RAS-25FH6 unitatea interioara, ambele la pretul de 1480 lei.

Acum astept sa le monteze, probabil pe sambata, dupa cum m-au anuntat.

Sper sa fie o alegere buna, in total costul se va apropia de aprox. 1900lei/aparat (am ales 2 aparate, pentru 2 camere).

#13
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View Postcris2d2, on May 28 2009, 15:21, said:

Pana la urma nu am mai cumparat modelul E10KH2PK
Am ales modelele RAC-25YH6 unitatea exterioara, respectiv RAS-25FH6 unitatea interioara, ambele la pretul de 1480 lei.
Te-ai orientat foarte bine ca ai comandat de la o firma locala (din Sibiu, presupun).
Caci in Bucuresti, acelasi model (seria "Frame Flat" care inteleg ca este mai noua si mai aratoasa decat "Summit E") se vinde cu 1636.00 Lei!
La care se adauga 318 Lei kitul de montaj.
http://www.comstal.r...6-8500-btu.html

#14
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postcris2d2, on 28th May 2009, 15:21, said:

Pana la urma nu am mai cumparat modelul E10KH2PK (puteam cumpara doar online, la mine in localitate nimeni nu mai avea modelul acesta), ci un model mai nou, de la o firma din orasul meu, care se ocupa de ceva vreme cu vanzare/montaj/intretinere Daikin, Mitubishi, Fujitsu, Hitachi etc.

Am ales modelele RAC-25YH6 unitatea exterioara, respectiv RAS-25FH6 unitatea interioara, ambele la pretul de 1480 lei.

Acum astept sa le monteze, probabil pe sambata, dupa cum m-au anuntat.

Sper sa fie o alegere buna, in total costul se va apropia de aprox. 1900lei/aparat (am ales 2 aparate, pentru 2 camere).
Le aveau sigur pe stoc,normal acum costa la importator 1490,fericitule :lol:

#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdracon, on 28th May 2009, 16:21, said:

Te-ai orientat foarte bine ca ai comandat de la o firma locala (din Sibiu, presupun).
Caci in Bucuresti, acelasi model (seria "Frame Flat" care inteleg ca este mai noua si mai aratoasa decat "Summit E") se vinde cu 1636.00 Lei!
La care se adauga 318 Lei kitul de montaj.
http://www.comstal.r...6-8500-btu.html

Da, din Sibiu. Am preferat totusi varianta aceasta, cred ca e cea mai "sanatoasa" metoda. M-am gandit mai bine, chiar daca nu gaseam Hitachi la un pret atractiv, ma orientam spre alta marca de mijloc (gen White-Westinghouse, LG, Whirpool etc.) dar o cumparam tot din Sibiu, nu de pe net. Dar am avut noroc sa gasesc modelul nou la pretul celui vechi.

Da, cred ca e seria Flame Flat si da, trebuie sa platesc si instalarea.

gall71, firma de la care am cumparat nu le avea pe stoc, ei nu fac stocuri, functioneaza pe baza de comanda. O fi comandat de la vreun furnizor regional (nu i-am intrebat, nu cred ca e important, oricum probabil nu puteam eu sa cumpar direct de la importator, cel putin nu la acelasi pret..... (discounturi etc., pe care eu, ca si consumer nu le pot obtine)).

Edited by cris2d2, 28 May 2009 - 15:48.


#16
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postcris2d2, on 28th May 2009, 16:46, said:

Da, din Sibiu. Am preferat totusi varianta aceasta, cred ca e cea mai "sanatoasa" metoda. M-am gandit mai bine, chiar daca nu gaseam Hitachi la un pret atractiv, ma orientam spre alta marca de mijloc (gen White-Westinghouse, LG, Whirpool etc.) dar o cumparam tot din Sibiu, nu de pe net. Dar am avut noroc sa gasesc modelul nou la pretul celui vechi.

Da, cred ca e seria Flame Flat si da, trebuie sa platesc si instalarea.

gall71, firma de la care am cumparat nu le avea pe stoc, ei nu fac stocuri, functioneaza pe baza de comanda. O fi comandat de la vreun furnizor regional (nu i-am intrebat, nu cred ca e important, oricum probabil nu puteam eu sa cumpar direct de la importator, cel putin nu la acelasi pret..... (discounturi etc., pe care eu, ca si consumer nu le pot obtine)).
Fiind promotie,nu se pune problema unui discount suplimentar

#17
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
@Cris ala e pretul promotiei, ei au castigat doar la instalare :)

Esti un caz fericit :)

Sa-l stapanesti sanatos! E o alegere excelenta.

#18
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postfelix-focus, on 28th May 2009, 17:15, said:

@Cris ala e pretul promotiei, ei au castigat doar la instalare :)

Esti un caz fericit :)

Sa-l stapanesti sanatos! E o alegere excelenta.

Multumesc de urare.

Deci si astea sunt in promotie. Nici nu s-a uscat bine vechea promotie, ca a si aparut una noua, cu noi aparate. Interesant, de-ar fi asa peste tot, cu orice produse...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate