Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

HITACHI - Aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
gossu

gossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2006
Salut,

dupa indelungi studieri de oferte, pareri si opinii m-am decis sa achizitionez un a/c Hitachi RAS 25FH6 Inverter....
Am zis ca e bine sa lucrez cu importatorul, asa ca am cerut oferta la Aston Com am platit si am asteptat instalarea.

Toate bune si frumoase, insa cand au venit (2 baieti) sa il instaleze a inceput distractia:
- dupa ce au dat o privire spatiului unde urma sa fie instalat au inceput treaba, au masurat lungimea kit-ului frigorific, care iesa undeva la 4 m.
S-au apucat de treaba si s-au gandit sa puna 5 m la conductele frigorifice, ca mai tarziu sa imi taxeze acel metru in plus, pe care l-au facut colac in spatele unitatii exterioare.
Cand i-am intrebat de ce ma taxeaza pt ca nu era necesar acel metru au zis ca este o "bucla de aerisire" , ce-o mai fi si aia nu naiba mai stie, poate sa cauzeze asta la buna lui functionare???

Pana la urma sa scap de taraboi am inchis din ochi si am lasat-o asa.


Problema mea mai grava este ca unitatea externa curenteaza si nu stiu exact la ce riscuri ma expun. Daca cineva se pricepe sau a mai avut problema aceasta il rog sa ma ajute.
Am conectat a/c-ul atat in priza cu impamantare sat si fara, acelasi rezultat



PS: Toate s-au intaplat azi intr-o zi superba de vineri :)


Multumesc anticipat!

#20
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 gossu, on 29th May 2009, 16:45, said:

unitatea externa curenteaza

Probabil nu exista impamantare nici la priza la care crezi tu ca ai.

Senzatia este de soc puternic sau ca te "pisca", cum te pisca un pulover incarcat electrostatic ?

#21
gossu

gossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2006
pisca , exact cum spui, ceva mai tare decat un pulover incarcat electrostatic.

Ideea este ca simti curentul cum trece prin mana, cat despre priza poate sa nu aiba blocul impamantare, ca am desfacut priza si firul de impamantare este prins.

PS: cunosc persoane care nu au alimentat cu impamantare si nu au aceasta problema.

#22
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 gossu, on 29th May 2009, 17:45, said:

Salut,

dupa indelungi studieri de oferte, pareri si opinii m-am decis sa achizitionez un a/c Hitachi RAS 25FH6 Inverter....
Am zis ca e bine sa lucrez cu importatorul, asa ca am cerut oferta la Aston Com am platit si am asteptat instalarea.

Toate bune si frumoase, insa cand au venit (2 baieti) sa il instaleze a inceput distractia:
- dupa ce au dat o privire spatiului unde urma sa fie instalat au inceput treaba, au masurat lungimea kit-ului frigorific, care iesa undeva la 4 m.
S-au apucat de treaba si s-au gandit sa puna 5 m la conductele frigorifice, ca mai tarziu sa imi taxeze acel metru in plus, pe care l-au facut colac in spatele unitatii exterioare.
Cand i-am intrebat de ce ma taxeaza pt ca nu era necesar acel metru au zis ca este o "bucla de aerisire" , ce-o mai fi si aia nu naiba mai stie, poate sa cauzeze asta la buna lui functionare???

Pana la urma sa scap de taraboi am inchis din ochi si am lasat-o asa.


Problema mea mai grava este ca unitatea externa curenteaza si nu stiu exact la ce riscuri ma expun. Daca cineva se pricepe sau a mai avut problema aceasta il rog sa ma ajute.
Am conectat a/c-ul atat in priza cu impamantare sat si fara, acelasi rezultat



PS: Toate s-au intaplat azi intr-o zi superba de vineri :)


Multumesc anticipat!

Treaba cu sifonul e valabila doar in cazul in care unitatea exterioara e pozitionata mai sus decat unitatea interioara.
In legatura cu "piscatul" eu vad 3 scenarii, priza ta nu are impamantare, berbecii n-au legat firul de impamantare cand au prelungit/legat cordonul de alimentare (ceea ce poti verifica si tu) sau sasiul externei are (prin absurd) impamantarea lipsa/prost legata.

#23
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Probabil ca nu ai impamantarea facuta corect sau functionala.
Apropos, cunoaste cineva cum se verifica corect o impamantare functionala?

#24
gossu

gossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2006
se pare ca am rezolvat .....
am desfacut cutia unde intra firele in unitatea exterioara si am mai strans la fire, dupa am bagat in priza fara impamantare si nici gram de curent, probabil ca de acolo a fost.

tot mai ramane sa vina sa imi monteze teava de drenaj de la u.e. pe care dupa ce au plecat am vazut ca nu au montat-o...
numai probleme...apropo cei care au montat a/c-ul se numesc Technolux.....in caz ca va trebuii sa lucrati verificati ca sa nu treceti si voi prin ce am trecut eu.

pentru cei cu pompa vid...nici gand la baieti astia de pompa vid.....vid cred ca era la ei....dar merge si sper sa nu am probleme

va multumesc tuturor care ati incercat sa ma ajutati cu sfaturi.

#25
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Astazi au terminat de montat aparatele (2). Nu ma pricep la aer conditionat, baietii de la firma de montaj au spus ca sunt scule calumea  :rolleyes:

Le-am testat si incalzirea, aici in Sibiu au fost azi 9 grade. Acum sunt 7 ...brrr...

Nu pot sa zic nimic legat de functionarea lor, decat ca daca le setez pe racire, fac rece, daca le setez pe incalzire, fac caldura. Nu stiu ce-ar trebui sa urmaresc ca sa imi dau seama daca sunt ok sau mai putin ok. Probabil timpul va spune...

#26
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
As vrea sa cer un sfat celor care se se pricep: merita sa instalez un ups pentru aparatele de aer conditionat? Ma gandesc la protectie/redundanta in cazul unor probleme pe reteaua electrica. Sau, in cel mai ieftin caz, doar protectie, fara redundanta. Ce prize sau alte echipamente ar trebui sa folosesc pentru a le proteja de problemele pe reteaua electrica?

#27
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 cris2d2, on 1st June 2009, 10:40, said:

As vrea sa cer un sfat celor care se se pricep: merita sa instalez un ups pentru aparatele de aer conditionat? Ma gandesc la protectie/redundanta in cazul unor probleme pe reteaua electrica. Sau, in cel mai ieftin caz, doar protectie, fara redundanta. Ce prize sau alte echipamente ar trebui sa folosesc pentru a le proteja de problemele pe reteaua electrica?
Banuiesc ca vorbesti de Hitachi Inverter,nu?Este suficienta o siguranta buna de 16 A pentru fiecare in parte(vad ca ai doua)

#28
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 gall71, on 1st June 2009, 22:17, said:

Banuiesc ca vorbesti de Hitachi Inverter,nu?Este suficienta o siguranta buna de 16 A pentru fiecare in parte(vad ca ai doua)

Da, hitachi inverter. Multumesc.

#29
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 gossu, on 29th May 2009, 20:31, said:

se pare ca am rezolvat .....
am desfacut cutia unde intra firele in unitatea exterioara si am mai strans la fire, dupa am bagat in priza fara impamantare si nici gram de curent, probabil ca de acolo a fost.
ce-mi place cand am dreptate  :lol:
cat despre pompa de vid...eu n-am vazut de mult echipe de montaj sa foloseasca, desi stiu firme care-i dotau cu echipamentul respectiv...lenea e mare...si daca merge si fara...

#30
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Am 3 aparate Hitachi cu aceasta problema: curenteaza.
Eu am umblat la fire si intr-adevar, meseriasii lui peste au strans prost firele. Cu toate aceste inca corenteaza...
Initial se aprindea lapa cand o pneai pe unitatea exterioara :(

Priza are impamantare.

#31
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
Cheama-i inapoi pe cei care ti-au facut montajul... Pentru cei care le sunt facute montajele de firmele partenere Aston vedeti ca sunt obligati sa va dea o foaie prin care trebuie sa le dati acceptul cum ca totul e in ordine dupa efectuarea montajului.

Inainte sa dati cu semnatura poate testati si voi aparatul sa nu plece de la voi pana e totul in ordine.

In alta ordine de idei Hitachi oricum au 5 ani garantie, daca e de la aparat se schimba nu e nicio problema ( desi ma indoiesc sa fie de la echipament ) probabil montajul e de calitate mai slaba, unii instalatori fac treaba buna sa fie mandri de ce au facut, altii fac treaba alene doar sa scape mai repede, iar altii sunt pur si simplu nepriceputi ;)

In cazul in care dati de a 2-a si a 3-a varianta verificati bine instalarea/aparatul, contactati pe cei care v-au vandut aparatul sa trimita o echipa sa rezolve problema, ati dat un ban si trebuie sa faceti presiuni sa aveti si o instalare pe masura.

Toate cele bune

#32
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Horsie, on 8th June 2009, 13:34, said:

Am 3 aparate Hitachi cu aceasta problema: curenteaza...
sper ca intre timp s-a remediat treaba cu curentatul si ca nu revin si alti useri pe acest topic cu aceeasi problema.

Probabil ca voi toti ati remarcat noul design al Softpedia.. Va atrag atentia si asupra sectiunilor noi:
-de exemplu Review-uri. A inaugurat Courage rubrica cu un review de Hitachi

#33
cata236

cata236

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2010
salut,

   am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva...
   as vrea sa-mi cumpar un ap de aer conditionat hitachi RAS E14H2A de la selgros cica ar fi inverter...dar nu l-am gasit pe nici un site. are ideie cineva daca e bun de ceva...nu stiu daca chiar e inverter
multumesc

#34
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Este un no-name.
Pe langa ca, consuma curent ca dracu, face galagie si te lasa cand ti-e lumea mai draga.
Chiar daca trebuie sa storci portofelul, iti recomand un Platinium.
Nu te "du" mai jos de samsung.

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 cata236, on 16th April 2010, 21:37, said:

salut,

   am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva...
   as vrea sa-mi cumpar un ap de aer conditionat hitachi RAS E14H2A de la selgros cica ar fi inverter...dar nu l-am gasit pe nici un site. are ideie cineva daca e bun de ceva...nu stiu daca chiar e inverter
multumesc
Nu este no name,e pe bune numai ca la pretul din selgros poti sa-ti iei Mitsubishi Inverter sau daca preferi Fujitsu

#36
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
LOL Hitachi no name auzi :)) @reovel daca nu te pricepi nu te baga... e mai bine sa taci decat sa risti sa te faci de ras :)

Acel model de la Sellgros face parte din gama Hit-Klima si e o gama special conceputa pt comercializarea in reteaua de retail. Intr-adevar pretul e maricel dar pentru faptul ca e vorba de o decizie strategica, pentru ca in reteaua de retail au fost puse cu scop informativ, publicitar, pt a avea expunere mai larga la public.

Toate cele bune,
Felix

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate