Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Problema portabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostTaddy, on May 19 2009, 14:05, said:

Da-mi si mie cateva milioane... ti-i dau inapoi in cateva luni... ce zici?
Ai dat un exemplu...cat se poate de irelevant.......

Era vorba de TAXA, conceptul de taxa...stii ce e aia taxa????

Ceea ce fac cei de la Cosmote in aceasta privinta a portarii numarului de prepay (in ideea in care banii or sa fie returnati ...asa cum vor fi), nu se poate numi taxa...numeste-o cum vrei tu, camatarie, creditare...dar sigur taxa nu e.

#20
2day

2day

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2009
Taxa, netaxa, imprumut etc... pentru unii poate fi o piedica. Mai ales daca vor sa porteze toate numerele familiei. De ce nu se rezuma si Cst la plata simului nou achizitionat?

Edited by 2day, 19 May 2009 - 14:46.


#21
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcuculea, on May 19 2009, 14:09, said:

Ai dat un exemplu...cat se poate de irelevant.......

Era vorba de TAXA, conceptul de taxa...stii ce e aia taxa????

Ceea ce fac cei de la Cosmote in aceasta privinta a portarii numarului de prepay (in ideea in care banii or sa fie returnati ...asa cum vor fi), nu se poate numi taxa...numeste-o cum vrei tu, camatarie, creditare...dar sigur taxa nu e.
Hai sa-ti dau un exemplu mai bun... poate ai auzit de dex:
TÁXĂ, taxe, s.f. 1. Sumă de bani care se percepe la anumite mărfuri sub formă de impozit. ♢ Taxă pe valoarea adăugată = impozit general care se aplică pe fiecare stadiu al circuitului de producție al produsului final. 2. Plată efectuată în favoarea bugetului de stat de către diferite persoane fizice sau juridice în cazul când acestea se bucură de anumite servicii sau drepturi. ♦ Sumă de bani care se plătește unei instituții în schimbul unor servicii prestate sau al anumitor drepturi. – Din fr. taxe.
Alte comentarii sunt de prisos... (a se citi ale tale :) )

#22
soso_cnx

soso_cnx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.03.2006

View Post2day, on May 19 2009, 13:45, said:

Taxa, netaxa, imprumut etc... pentru unii poate fi o piedica. Mai ales daca vor sa porteze toate numerele familiei. De ce nu se rezuma si Cst la plata simului nou achizitionat?

Salut ,

O sa iti raspund eu la aceasta intrebare. In primul rand CSM face acest lucru la abonamente, din motivul ca acolo este sigur ca va avea un venit constant pentru o perioada de timp pentru a amortiza cheltuielile de portare.

In ceea ce priveste prepaid-ul, operatorul nu poate fi sigur pe ce venituri ii va aduce acel client. Din acest motiv, si pentru a se asigura ca vei ramane in retea si vei face trafic iti cere aceasta taxa la inceput care se returneaza pe parcurs. In acest fel el este sigur ca isi va recupera costurile legate de portare si pe prepaid.

#23
Sou

Sou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 05.03.2008
S-a scos cumva suma aia pe care trebuia sa o platesti ca sa te portezi in Cosmote la prepay? Am vazut niste reclame la tv azi din care cam asta rezulta...

#24
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Costa tot 11 euro pe care ii primesti inapoi sub forma de credit.

#25
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
dupa ce s-a portat la cosmote de la vodafone un amic,el numai poate initia apeluri in reteaua vodafone din reteaua cosmote...

#26
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Problema e pe undeva pe la Cosmote, trebuie să sune la ei și se rezolvă.

#27
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postinside_spy, on 7th June 2009, 23:44, said:

Problema e pe undeva pe la Cosmote, trebuie să sune la ei și se rezolvă.

Daca in Cosmote ii merg apelurile si nu merg catre Vodafone, inseamna ca nu au updatat baietii de la Vodafone baza lor de date de MNP... Fiind faptul ca rutarea se face, de cand cu MNP-ul, pe baza unui numar de rutare nou ( independent de cifratia 07xx sau 02xx sau 03xx, ci fiecare operator are un numar de rutare ce se prefixeaza msisdn-ului ), in momentul cand Vodafone primeste un apel de pe un numar din Cosmote gen (numar de rutare Cosmote)+(msisdn vodafone), numar ce e necunoscut il va rejecta. El de fapt asteapta (numar de rutare Vodafone)+(msisdn Vodafone) si trebuie sa il schimbe cu nr de rutare Cosmote. E mai multa vorbarie decat trebuie facut pentru a se rezolva.
Daca nu zic bine, astept pareri. :)

#28
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postdawin45, on 7th June 2009, 23:30, said:

dupa ce s-a portat la cosmote de la vodafone un amic,el numai poate initia apeluri in reteaua vodafone din reteaua cosmote...
Probabil ca nu au nevoie de banii din interconectare.

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Resuscitez si eu aceasta discutie:
Problema portare: abonament Vodafone - prepay Cosmote.
Depunere cerere 7/11/2009
Vodafone-ul mi-a dat ok-ul.
Intervalul de portare: 18/11/2009 - 20/11/2009
Cosmote-ul nu m-a contactat sa-mi spuna ce am de facut, am sunat eu pe 21/11/2009 (dupa perioada de portare) si mi-am luat o cartela sim (11 euro ~57 lei).
Portabilitatea numerelor telefonice. Termeni si conditii

Quote

6. Furnizorul acceptor va comunica solicitantului intervalul de portare și perioada de întrerupere a serviciului cu cel puțin 24 ore înainte de momentul inițial al intervalului de portare stabilit prin cerere. În cazul în care portarea nu va putea fi realizată, furnizorul acceptor va informa solicitantul cu cel puțin 24 ore înainte de momentul convenit pentru realizarea portării (indicând și motivul refuzului). Serviciul de telefonie va fi furnizat în continuare de către furnizorul donor.
22/11/2009 - cartela Cosmote inca inactiva, Vodafone-ul inca activ.
Am facut sesizare celor de la Cosmote, cica o sa fiu contactat.
Asadar trebuie rabdare!
Povestea detaliata e pe un alt topic: Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

#30
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Am avut si eu o problema similara, portare orange-cosmote. Cred ca cei de la cosmo sunt incompetentii...

#31
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010

View PostCiubex, on 22nd November 2009, 11:16, said:

Resuscitez si eu aceasta discutie:
Problema portare: abonament Vodafone - prepay Cosmote.
Depunere cerere 7/11/2009
Vodafone-ul mi-a dat ok-ul.
Intervalul de portare: 18/11/2009 - 20/11/2009
Cosmote-ul nu m-a contactat sa-mi spuna ce am de facut, am sunat eu pe 21/11/2009 (dupa perioada de portare) si mi-am luat o cartela sim (11 euro ~57 lei).
Portabilitatea numerelor telefonice. Termeni si conditii

22/11/2009 - cartela Cosmote inca inactiva, Vodafone-ul inca activ.
Am facut sesizare celor de la Cosmote, cica o sa fiu contactat.
Asadar trebuie rabdare!
Povestea detaliata e pe un alt topic: Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate
Odata ce primesti mesajul acela precum ca cererea de portare a fost acceptata de catre donor poti sa socotesti 10 zile si sa mergi la acel magazin unde ai depus cererea pentru ati lua noul sim si a plati taxa,dar simul nu poti sa-l utilizezi decat in ziua cand a fost data data in mesaj si vechea retea nu va merge timp de aproximativ 4 ore.Am portat 2 numere in cosmote,unul de orange si unul de vodafone pe prepayd la primul a fot un pic mai greu deoarece erau la inceput,iar cu al doilea a mers mai repede.Am avut si eu probleme la primirea de apeluri din retea,dar apoi sa putut face si acest lucru.Eu zic ca merita acest serviciu de portabilitate.Mult succes! :thumbup:

#32
alin13n2002

alin13n2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 18.01.2007
sunt curios dupa 5 ianuarie pentru clienții portați la prepaid ce oferta pregatesc, poate nu mai cer 11E sa te portezi :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate