Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Problema portabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
andreipascu23

andreipascu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007
Sunt pus intr-o situatie ... din care nu stiu sa ies...poate gasesc pe cineva aici sa-mi dea un sfat.
Am facut cerere de portabilitate de pe vodafone pe cosmote...(cartela<->cartela)..acum vreo 2 saptamani...toate bune pana aici.vineri ma suna cineva de la cosmote si imi spune ca portarea s-a facut ca am fost acceptat si cica sa merg sa-mi ridic cartela de la sediul unde am depus cererea.ajung la sediu  si acolo imi zice domnisoara de acolo dupa ce se uita pe o foaie ca cererea mea a fost respina. :death: ...ma intreaba daca vreau sa mai depun o data cererea ..ii zic ca nu si ies...duminica sun la cosmote la 1234 relatii cu clientii...si cand colo ce sa vezi..cei de la cosmote imi spun ca portarea se afla in curs..deci in nici un caz respinsa..si ca sa merg inapoi la sediu cosmote unde am depus cererea... :cursing: :cursing:   .Si mai intreb la relatii cu clientii daca  nu ma duc sa ridic cartela aia de cosmote cica mi se retrage numarul automat de la vodafone...deci e posibil sa ma trezesc cu cartela anulata...am sa mai merg si azi la acel sediu..si presimt ca o sa ma enervez tare de tot..imi doresc sa nu fi facut asa ceva dar acu vreau sa ies..indiferent de reteaua in care raman.
va multumesc.

Edited by andreipascu23, 18 May 2009 - 09:58.


#2
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009
Aaaaa, pai eu credeam ca daca intrii in hora stii sa joci :)
O sa-ti fie greu sa inveti pasii din mers dar... te vei obisnui, sau vei ceda...

#3
andreipascu23

andreipascu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007
iti cam dau dreptate...o sa vad eu ce o sa fac pana la urma.

#4
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postandreipascu23, on May 18 2009, 12:17, said:

iti cam dau dreptate...o sa vad eu ce o sa fac pana la urma.
Eu zic sa ai putina rabdare si portarea se va realiza. In cosmote probabil ai fost deja acceptat, numai ca nu e asa de simplu, mai trebuie sa isi dea acordul si reteaua din care pleci, si apoi mai trebuie sa fii introdus si intr-o baza de date nationala care nu tine de nici un operator, ci de ANC... Daca reteaua din care pleci refuza portarea, asta o poate face doar daca mai ai de platit facturi la ei insemnanad datorii. Daca nu raspund cu accept in termenul legal de la depunere la cereea de portare , cred ca iar poate fi un motiv sa se respinga; in cazul asta suna la RC la Vodafone. In cazul in care ti-a fost respinsa cererea, intreaba din ce cauza s-a rejectat si la Cosmote. Totusi, nu cred ca nu te-ar accepta Cosmote-ul :).

All the best!http://forum.softped...gopid=6501679

Edited by rohry2k1, 18 May 2009 - 12:09.


#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postrohry2k1, on May 18 2009, 13:08, said:

Daca reteaua din care pleci refuza portarea, asta o poate face doar daca mai ai de platit facturi la ei insemnanad datorii.
Fals. Indiferent cate datorii ai avea, portarea sunt obligati sa o accepte.

#6
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View PostLunaCrystal, on May 18 2009, 15:10, said:

Fals. Indiferent cate datorii ai avea, portarea sunt obligati sa o accepte.
Si atunci accepta si iti trimit prin posta factura de reziliere ?

#7
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View PostLunaCrystal, on May 18 2009, 15:10, said:

Fals. Indiferent cate datorii ai avea, portarea sunt obligati sa o accepte.


luuuunaaaa, dezinformezi lumea.
www.portabilitate.ro " Transferul la un alt furnizor nu te scutește de respectarea prevederilor contractului încheiat cu furnizorul la care vrei să renunți. Dacă ai datorii la operatorul de telefonie, trebuie să le achiți. Dacă există o clauză referitoare la rezilierea contractului înainte de termen, va trebui să achiți penalitatea sau să aștepți termenul până la care ai încheiat contractul înainte de a porta numărul și de a schimba furnizorul. "
;)

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Tu dezinformezi. Tot pe portabilitate.ro scrie:

6. Doresc să-mi transfer numărul de telefon în altă rețea înainte de expirarea contractului. Este posibilă portarea? Ce se întâmplă cu contractul încheiat cu furnizorul de la care vreau să plec?


Portarea este posibilă, cererea nu îți poate fi refuzată în acest caz.

În urma portării, contractul încheiat cu furnizorul de la care ai plecat încetează.
Dar reține: transferul la un alt furnizor nu te scutește de obligațiile contractuale pe care le ai față de furnizorul de la care ai plecat.

Dacă ai datorii la operatorul de telefonie, trebuie să le achiți. Dacă există o clauză referitoare la rezilierea contractului înainte de termen, va trebui să achiți penalitatea sau să aștepți termenul până la care ai încheiat contractul înainte de a porta numărul și de a schimba furnizorul. Dacă ai cumpărat un telefon la un preț promoțional va trebui să plătești diferența sau să rămâi în rețea până la termenul pe care l-ai acceptat când ai primit telefonul.

http://www.portabili...ere=Faq&lang=ro


View Postrohry2k1, on May 18 2009, 15:36, said:

Si atunci accepta si iti trimit prin posta factura de reziliere ?
Exact. Daca nu platesti te cauta cu recuperatorii.

Edited by LunaCrystal, 18 May 2009 - 15:11.


#9
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Voi n-ati citit in primul post ca e vorba de prepay?
Ce datorii poate sa aiba? :glare:

#10
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Oarecum ontopic: Cat te costa portarea unui prepay de la un operator la altul. Niste preturi orientative, cine si-a portat? Ca nu am gasit nicaieri informatia.

#11
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View PostLunaCrystal, on May 18 2009, 16:10, said:

Tu dezinformezi. Tot pe portabilitate.ro scrie:

6. Doresc să-mi transfer numărul de telefon în altă rețea înainte de expirarea contractului. Este posibilă portarea? Ce se întâmplă cu contractul încheiat cu furnizorul de la care vreau să plec?


Portarea este posibilă, cererea nu îți poate fi refuzată în acest caz.

În urma portării, contractul încheiat cu furnizorul de la care ai plecat încetează.
Dar reține: transferul la un alt furnizor nu te scutește de obligațiile contractuale pe care le ai față de furnizorul de la care ai plecat.

Dacă ai datorii la operatorul de telefonie, trebuie să le achiți. Dacă există o clauză referitoare la rezilierea contractului înainte de termen, va trebui să achiți penalitatea sau să aștepți termenul până la care ai încheiat contractul înainte de a porta numărul și de a schimba furnizorul. Dacă ai cumpărat un telefon la un preț promoțional va trebui să plătești diferența sau să rămâi în rețea până la termenul pe care l-ai acceptat când ai primit telefonul.

http://www.portabili...ere=Faq&lang=ro

? ai prea mult timp, sau atentia iti joaca feste?



Exact. Daca nu platesti te cauta cu recuperatorii.


#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Tie iti joaca feste, e drept insa si ca textul acela e interpretabil, insa uite altul aici care precizeaza clar:

Conform prevederilor prevederilor in vigoare privind implementarea portabilitatii numerelor, nu pot constitui motive de refuz al cererii de portare a numarului existenta unor datorii ale abonatului catre furnizorul donor, existenta unei durate minime de incheiere a contractului sau suspendarea furnizarii serviciului prin intermediul numarului respectiv.

http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=2939

#13
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postandreipascu23, on May 18 2009, 10:56, said:

Sunt pus intr-o situatie ... din care nu stiu sa ies...poate gasesc pe cineva aici sa-mi dea un sfat.
Am facut cerere de portabilitate de pe vodafone pe cosmote...(cartela<->cartela)..acum vreo 2 saptamani...toate bune pana aici.vineri ma suna cineva de la cosmote si imi spune ca portarea s-a facut ca am fost acceptat si cica sa merg sa-mi ridic cartela de la sediul unde am depus cererea.ajung la sediu  si acolo imi zice domnisoara de acolo dupa ce se uita pe o foaie ca cererea mea a fost respina. :death: ...ma intreaba daca vreau sa mai depun o data cererea ..ii zic ca nu si ies...duminica sun la cosmote la 1234 relatii cu clientii...si cand colo ce sa vezi..cei de la cosmote imi spun ca portarea se afla in curs..deci in nici un caz respinsa..si ca sa merg inapoi la sediu cosmote unde am depus cererea... :cursing: :cursing:   .Si mai intreb la relatii cu clientii daca  nu ma duc sa ridic cartela aia de cosmote cica mi se retrage numarul automat de la vodafone...deci e posibil sa ma trezesc cu cartela anulata...am sa mai merg si azi la acel sediu..si presimt ca o sa ma enervez tare de tot..imi doresc sa nu fi facut asa ceva dar acu vreau sa ies..indiferent de reteaua in care raman.
va multumesc.

Ciudata situatia... Este dar nu este (foarte tare!).
Daca nu te duci sa iei cartela de la magazinul la care ai facut cererea nu se intampla nimic... Inainte de toate, dupa ce ai fost acceptat se schimba cererea "In semnare contract" (generic) dupa care se poate finaliza cererea si inregistra noul SIM in retea!
Sfatul meu ar fi sa anulezi cererea existenta si sa mergi la un alt magazin unde sper sa ai norocul sa dai de persoane ceva mai competente (din pacate nu ai cum sa-i ai pe toti cu capul mare)!

Pentru cineva care a intrebat... taxa de portare in Cosmote la serviciul prepay este de 11 euro + TVA, bani care se recupereaza sub forma a 5 euro pe SIM-ul primit de la Cosmote + 1.5 euro/luna in urmatoarele 4 luni!

Edited by d1ab0l33k, 19 May 2009 - 03:03.


#14
andreipascu23

andreipascu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2007

View Postc72_c72, on May 18 2009, 21:34, said:

Oarecum ontopic: Cat te costa portarea unui prepay de la un operator la altul. Niste preturi orientative, cine si-a portat? Ca nu am gasit nicaieri informatia.


56 RON ...am intrebat eu ieri(11 euro + TVA)...portare la cosmote.

pana la urma am reusit sa o scot la capat...domnisoara de la sediu cosmote si-a dat seama de eroare.

Edited by andreipascu23, 19 May 2009 - 11:51.


#15
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009

View Postc72_c72, on May 18 2009, 21:34, said:

Oarecum ontopic: Cat te costa portarea unui prepay de la un operator la altul. Niste preturi orientative, cine si-a portat? Ca nu am gasit nicaieri informatia.
Din cate stiu eu la Vodafone si la Orange e gratuita portarea (doar achizitionarea cartelei, 4euro)

#16
2day

2day

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2009
Daca cei de la Cst ar scoate taxele alea de portare catre prepay ar mai castiga niste clienti.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Post2day, on May 19 2009, 13:28, said:

Daca cei de la Cst ar scoate taxele alea de portare catre prepay ar mai castiga niste clienti.
"PROMOȚIONAL!!!

Până la 31 mai 2009, oferta COSMOTE pentru clienții portați la prepaid este:

    *
      plătești 11 euro pe care ți-i dăm înapoi:
          o
            5 euro credit inițial la momentul portării,
          o
            apoi timp de 4 luni, în fiecare prima zi a lunii, vei primi înapoi câte 1.5 euro. "

Asta este uat de pe site-ul Cosmote.

Despre ce taxa vorbesti tu? Banii care ti-i ia la inceput ti-i va returna cu timpul....deci nu se poate spune ca este vorba de TAXA.

#18
Taddy

Taddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcuculea, on May 19 2009, 13:58, said:

Despre ce taxa vorbesti tu? Banii care ti-i ia la inceput ti-i va returna cu timpul....deci nu se poate spune ca este vorba de TAXA.
Da-mi si mie cateva milioane... ti-i dau inapoi in cateva luni... ce zici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate