Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mi se stinge calculatorul in timp ce ma joc

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009
Salut baieti.Am o problema si anume calculatorul meu se stinge cand ma joc orice tip de joc(de la fifa 09 pana la jocuri mici de tot) inafara de cele care se joaca pe net.O cunostiinta mia spus ca se poate sa se suprasolicite placa video ori sa se supraincalzeasca ceva la calculator.Ce trebuie sa fac ca sa imi rezolv problema ?

#2
Master001

Master001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.04.2008
Da si tu detalii despre calculatorul tau...procesor placa video rami si sursa

#3
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009

 Master001, on May 17 2009, 17:16, said:

Da si tu detalii despre calculatorul tau...procesor placa video rami si sursa
Procesor:AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 4000+,MMX,3D NOW ( 2CPus)
2,11 GHz ... 1 gb ram, windows xp,service pack 3:  NVIDIA GE Force 7300 SE/7200 GS
sper ca ati inteles ceva.Nu sunt prea priceput in ale calculatorului dar tiam dat toate detaliile

#4
DexterJack

DexterJack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.04.2008
Ai verificat temperaturile de la componente; hdd, procesor, mobo...?! Din bios le poti vedea sau cu Everest.Ultimate.Edition. Fa o verificare. Zici ca se stinge cand intri in orice joc? Da ceva eroare inainte, ce sintome mai are, daca sunt? Cam dupa cat timp se opreste cand intri in joc...

#5
Master001

Master001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.04.2008
SURSA?

#6
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
calcualtorul se inchide total sau doar se restarteaza?
dupa cum spun colegii de mai sus trebuie sa verifici temperatura procesorului (de obicei restarturile din aplicatii de aici vin) si asta o poti face din bios....
(daca nu stii...da un restart si la prima fereastra care apare apasa DEL - pt a intra in Bios ... e posibil sa fie alta tasta gen F2, etc...dar te uiti pe ecran si ai sa vezi...) iar la sectiunea PC Health si aici ai temperatura procesorului si a sistemului....daca e mai mare decat 60grade....ca in tabelul de mai jos (nu am gasit exact pt proc tau) ceva nu-i in regula....trebuie verificat partea de racire de la procesor (cooler-ul si pasta dintre cooler si procesor).

verifica acest lucru si vino cu noutati :)

Attached Files



#7
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009
Pai intru in joc si dupa 15-20 de min se stinge de tot ca si cum lai scoate din priza(adik se stinge total)...unii spun pe alte topice k e de la sursa si ca trebuie schimbata dar sunt inca in garantie si mai am vreo 6 luni ...

 DexterJack, on May 17 2009, 17:59, said:

Ai verificat temperaturile de la componente; hdd, procesor, mobo...?! Din bios le poti vedea sau cu Everest.Ultimate.Edition. Fa o verificare. Zici ca se stinge cand intri in orice joc? Da ceva eroare inainte, ce sintome mai are, daca sunt? Cam dupa cat timp se opreste cand intri in joc...
am luat everestul..nu poti sami spui unde sa intru k sa vad

 Master001, on May 17 2009, 18:23, said:

SURSA?
sursa nu stiu

#8
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
verifica in bios cum am spus mai sus (ca si colegii nostri) si daca nu-i de acolo trebuie sa verifici totul de la sursa (inclusiv) pana la priza (asta ca sa nu ai surprize....prietenii stiu de ce:) ).

#9
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009

 constantin_stan78, on May 17 2009, 19:06, said:

calcualtorul se inchide total sau doar se restarteaza?
dupa cum spun colegii de mai sus trebuie sa verifici temperatura procesorului (de obicei restarturile din aplicatii de aici vin) si asta o poti face din bios....
(daca nu stii...da un restart si la prima fereastra care apare apasa DEL - pt a intra in Bios ... e posibil sa fie alta tasta gen F2, etc...dar te uiti pe ecran si ai sa vezi...) iar la sectiunea PC Health si aici ai temperatura procesorului si a sistemului....daca e mai mare decat 60grade....ca in tabelul de mai jos (nu am gasit exact pt proc tau) ceva nu-i in regula....trebuie verificat partea de racire de la procesor (cooler-ul si pasta dintre cooler si procesor).

verifica acest lucru si vino cu noutati :)
nu prea ma pricep...cum ajung acolo la bios?

 DanCluj, on May 17 2009, 19:15, said:

nu prea ma pricep...cum ajung acolo la bios?
da,calculatorul se inchide total

#10
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
ti-am scri sin paranteze :)
da-i restart->apesi DEL (iti scrie pe ecran tasta pt accesat biosul)->intri pe tab-ul PC Health si vezi temperatura procesorului) si eventual cum este setat sa se comporte in caz de overheated (supraincalzit)

#11
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009

 constantin_stan78, on May 17 2009, 19:17, said:

ti-am scri sin paranteze :)
da-i restart->apesi DEL (iti scrie pe ecran tasta pt accesat biosul)->intri pe tab-ul PC Health si vezi temperatura procesorului) si eventual cum este setat sa se comporte in caz de overheated (supraincalzit)
am verificat..la pc health : CPU Tcontrol 73 C    System Temperature 38 C     CPU FanSpeed 3214

#12
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
hopa....probleme!!! e maricica temperatura...urmatorul pas este sa cobori temperatura....cum cooler-ul vad ca munceste destul de bine .... la >3000ture
cred ca-i pasta de vina... :(
iata ce trebuie sa faci (daca pc-ul nu este in garantie)
1)mergi la un magazin de specialitate (pc-uri) si cere pasta termoconductoare (cred ca asa se numeste) pt procesoare...daca le spui la ce iti trebuie se prind baietii repede.
2)scoti coolerul de pe procesor (binenteles dupa ce opresti calculatorul ... :) ).
3)cureti procesorul si cooler-ul de pasta veche
4) pui pasta noua pe procesor o picatura in centrul procesorului (te orientezi la ochi sa nu fie nici mult nici putin)
5)pui cooler-ul la loc (inainte de al fixa sa-l misti cu miscari circulare in sensul acelor de ceasornic si invers pt ca pasta sa se uniformizeze pe procesor).
cam atat.....teoretic ar trebui sa iti scada temperatura sub 60grade.
PS sa nu cumperi cea mai jalnica pasta....ca mare lucru nu faci si am uitat sa te intreb .... nu ai facut overclock nu???? :)

#13
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009

 constantin_stan78, on May 17 2009, 19:42, said:

hopa....probleme!!! e maricica temperatura...urmatorul pas este sa cobori temperatura....cum cooler-ul vad ca munceste destul de bine .... la >3000ture
cred ca-i pasta de vina... :(
iata ce trebuie sa faci (daca pc-ul nu este in garantie)
1)mergi la un magazin de specialitate (pc-uri) si cere pasta termoconductoare (cred ca asa se numeste) pt procesoare...daca le spui la ce iti trebuie se prind baietii repede.
2)scoti coolerul de pe procesor (binenteles dupa ce opresti calculatorul ... :) ).
3)cureti procesorul si cooler-ul de pasta veche
4) pui pasta noua pe procesor o picatura in centrul procesorului (te orientezi la ochi sa nu fie nici mult nici putin)
5)pui cooler-ul la loc (inainte de al fixa sa-l misti cu miscari circulare in sensul acelor de ceasornic si invers pt ca pasta sa se uniformizeze pe procesor).
cam atat.....teoretic ar trebui sa iti scada temperatura sub 60grade.
PS sa nu cumperi cea mai jalnica pasta....ca mare lucru nu faci si am uitat sa te intreb .... nu ai facut overclock nu???? :)
calculatorul meu e in garantie :( alta solutie nu exista nu? daca am facut overclock,nu stiu nu cred..ce e overclock?

#14
MJLand_ro

MJLand_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.03.2006
daca inca ti-e in garantie, megi cu el de unde l-ai luat si le zici problema :frust:

Edited by MJLand_ro, 17 May 2009 - 19:27.


#15
constantin_stan78

constantin_stan78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2007
mergi la magazinul de unde l-ai luat si le zici ca faci gratar la calculatorul lor :)) si se remediaza (teoretic in aceeasi zi)
multa bafta
sa ne zici care a fost defectul....:)
PS overclock la procesor este atunci cand ridici artificial viteza procesorului (din placa de baza)....e putin complicat

#16
DexterJack

DexterJack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.04.2008
am atasat poze cum vezi temperaturile, dar dupa cum am citit mai sus, si cum pc-ul este in garantie cel mai indicat este sa il duci de unde l-ai luat, nu are rost sa incerci sa remediezi problema ca posibil sa pierzi garantia. Ar mai putea fi o cauza cum au zis si altii mai sus sa fie ce de la sursa...oricum se pare ca este un defect hard...asa ca, la garantie cu el :)
Nu uita sa revi si cu solutia la problema ta!
Bafta si toate bune!

Attached File  senzor.JPG   42.74K   122 downloads

Attached File  valori.JPG   65.33K   105 downloads

#17
DanCluj

DanCluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009
O sal duc dar sunt cam ocupat cu scoala (cand voi avea timp ) am temperaturi asa placa de baza 37 C ; procesor 25 C ; Cpu core 1 si 2 am la ambele peste 70 ; MCP 78  C si AUX 60 ...acum cred k o sa o las mai moale cu cs si fifa si MULTUMESC BAIETI

#18
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
Dacă e luat "de'a gata" posibil să ai o sursă mai slabă. Când mergi cu el la verificat, ar fi bine să te interesezi si de o sursă mai bună.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate