Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Ateu, teist sau liber cugetator?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
436 replies to this topic

Poll: Ce sunteti? (154 member(s) have cast votes)

Ateu, teist sau liber cugetator?

  1. Ateu. (63 votes [40.91%])

    Percentage of vote: 40.91%

  2. Teist. (42 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

  3. Liber cugetator. (49 votes [31.82%])

    Percentage of vote: 31.82%

Vote Guests cannot vote

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Ca urmare a unui reply al unui coleg de pe aria de religie, am realizat deodata ca toti oamenii pot fi impartiti usor in trei categorii, dpdv religios:

1. Cei care cred in existenta unui zeu, practicand cultul religios al respectivului zeu si care se numesc teisti, indiferent de faptul ca practica inchinarea fata de Allah, Buda, Isus, Fecioara Maria, Iehova sau Mamona, indiferent de faptul ca practica acest cult zi de zi sau doar o data pe saptamana.
2. Cei care neaga existenta tuturor zeilor, zicand ca toti teistii cred in basme si care nu se duc la biserici si la temple, nu practica ritualuri religioase si sunt convinsi ca dupa moarte nu mai exista nimic. Cred ca toti v-ati dat seama ca este vorba despre atei.
3. Cei care nu neaga existenta zeilor, dar nici nu practica un cult religios, ei preferand sa studieze si sa ramana in asteptarea raspunsului final pana la moarte si dincolo de moarte. Acestia sunt liber cugetatorii ce nu isi vor gasi niciodata locul nici printre atei, dar nici printre teisti.

Oricat as incerca, imi dau seama ca alta categorie de oameni, dpdv al credintei religioase, nu mai pot gasi. Ca urmare, oricare dintre voi se va regasi in una din categoriile de mai sus. Tocmai de aceea sunt extrem de curios si sper ca si voi impreuna cu mine, sa vedem care dintre aceste trei categorii are cei mai multi reprezentanti pe aceasta arie de religie a forumului Softpedia. Si, pentru ca eu, ca initiator al tipicului, nu pot vota, imi voi exprima inca de la inceput optiunea pe care as bifa-o: libercugetator.

O zi buna tuturor!

P.S. Ba se pare ca am putut vota si am votat exact cum am afirmat mai sus.

Edited by tudorel666, 15 May 2009 - 11:32.


#2
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Pana acum, ateii conduc, teistii...lipsa. Or fi la biserica sau le este rusine sa declare ca sunt credinciosi si practicanti ai unui cult religios?

#3
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Liber cugetator si Capricorn. :bye:

#4
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 laserdance, on May 15 2009, 12:25, said:

Liber cugetator si Capricorn. :bye:


voteaza !...mai sus...



eu am votat...Liber cugetator.

Edited by ryanna, 15 May 2009 - 12:37.


#5
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009
Interesant...Sunt  multi liber  cugetatori...Totusi ,  acest lucru  este  primul  pas  spre  ateism  sau Dumnezeu...
   Continuarea pana  la  moarte   te  plaseaza  in  categoria nehotarati...

#6
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 adynastase, on May 15 2009, 12:38, said:

Interesant...Sunt  multi liber  cugetatori...Totusi ,  acest lucru  este  primul  pas  spre  ateism  sau Dumnezeu...
   Continuarea pana  la  moarte   te  plaseaza  in  categoria nehotarati...




NU ! NU ESTE ADEVARAT !



Sa fii Liber Cugetator nu inseamna nici sa nu crezi , nici sa fii nehotarat , ci sa nu suporti institutiile organizate cu o perceptie limitata a ceea ce inseamna acea entitate inteligenta ce emana tot ceea ce este.


Rar exista persoane care sa creada in existenta lui ,,Dumnezeu" asa cum o crede o fiinta care este libera , care nu crede pt. ca trebuie, care nu crede de frica, care nu crede pt. ca asa a fost invatat ...ci crede in urma unor cautari majore .


Cred Infinit% ca exista ceea ce este in general numit ,,Dumnezeu" , ,,Allah'' , ,,Adi Shakti" , etc etc.....


DAR CRED pentru ca STIU eu personal prin trairile proprii ....nu pt. ca mi-a fost spus sau pt. ca am citit undeva !

Edited by ryanna, 15 May 2009 - 12:49.


#7
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009

 ryanna, on May 15 2009, 11:47, said:

NU ! NU ESTE ADEVARAT !



Sa fii Liber Cugetator nu inseamna nici sa nu crezi , nici sa fii nehotarat , ci sa nu suporti institutiile organizate cu o perceptie limitata a ceea ce inseamna acea entitate inteligenta ce emana tot ceea ce este.
  A  cugeta=a  medita=a  analiza...Dupa  analiza  trebuie  sa  iei  hotarari...Neluarea  unei hotarari=nehotarare...


Rar exista persoane care sa creada in existenta lui ,,Dumnezeu" asa cum o crede o fiinta care este libera , care nu crede pt. ca trebuie, care nu crede de frica, care nu crede pt. ca asa a fost invatat ...ci crede in urma unor cautari majore .

     De  acord....Aici  deja  vorbiti  de  o  decizie  luata...


Cred Infinit% ca exista ceea ce este in general numit ,,Dumnezeu" , ,,Allah'' , ,,Adi Shakti" , etc etc.....

     Aici  demonstrati  ca inca  cautati...


DAR CRED pentru ca STIU eu personal prin trairile proprii ....nu pt. ca mi-a fost spus sau pt. ca am citit undeva !

Sentimentele  nu  sunt  baza  sigura  pentru  a  lua  o  decizie  majora....Cunoasterea  este  esentiala...


#8
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
Faptul ca am enumerat cateva denumiri pe care le are aceasta entitate in diferite culturi NU arata nehotarare ci o perspectiva descatusata de limitarile limbajului si a mentalului uman. Nici o structura umana  limitata...nu ma afecteaza.


Prin ,,trairi" NU ma refeream la sentimente ci la TRAIREA LUI ,,DUMNEZEU" ...faptul de A FI IN EL .

Edited by ryanna, 15 May 2009 - 13:01.


#9
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009

 ryanna, on May 15 2009, 12:00, said:

Faptul ca am enumerat cateva denumiri pe care le are aceasta entitate in diferite culturi NU arata nehotarare ci o perspectiva descatusata de limitarile limbajului si a mentalului uman. Nici o structura umana  limitata...nu ma afecteaza.

Denumirea  este unica :Iehova Dumnezeu...Se pastreaza...


Prin ,,trairi" NU ma refeream la sentimente ci la TRAIREA LUI ,,DUMNEZEU" ...faptul de A FI IN EL .

Nu  inteleg  ce  vrei  sa spuneti ?...


#10
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
ce implica initiatorul topicului in a fi ateu nu ma descrie ... deci am votat liber cugetator .. chiar daca nici cu definitia asta nu sunt total de acord

#11
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
Denumirea este ,,unica"   :rolleyes:  intr-o scriere sacra....Biblia...care NU este unica scriere sacra . ,,Dumnezeu" ...chiar daca tie iti vine greu sa crezi....POATE sa vorbeasca in mai multe limbi si sa se adreseze diferitelor culturi in functie de structura, de limbajul si puterea lor de intelegere. Dai voie lui ,,Dumnezeu"=,,Iehova" sa fie infinit si intelept ....calitati pe care creierul si puterea de intelegere umana nu le au .




Eu am trait pe ,,Dumnezeu" ....si continui in fiecare secunda sa ma lupt sa ma reintorc si sa ma topesc in ,,El".



p.s. Sunt Independent...nu apartin de nici o grupare .

Edited by ryanna, 15 May 2009 - 13:21.


#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 arpisz, on May 15 2009, 14:13, said:

ce implica initiatorul topicului in a fi ateu nu ma descrie ... deci am votat liber cugetator .. chiar daca nici cu definitia asta nu sunt total de acord

Sa inteleg ca ati fi fost tentat sa spuneti ateu dar v-ati decis pana la urma pentru liber cugetator? Si eu as fi fost tentat sa scriu teist, dar adevarul este ca nu practic nici un cult religios, chiar daca parintii mei m-au botezat ortodox. Si chiar daca eu insumi m-as boteza in vreun cult, tot nehotarat si tot intr-o vesnica cautare si intalnire cu Dumnezeu sau cu ceea ce cred in momentul respectiv ca ar putea sa insemne Dumnezeu as ramane.

#13
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 ryanna, on May 15 2009, 14:00, said:

Faptul ca am enumerat cateva denumiri pe care le are aceasta entitate in diferite culturi NU arata nehotarare ci o perspectiva descatusata de limitarile limbajului si a mentalului uman. Nici o structura umana  limitata...nu ma afecteaza.


Prin ,,trairi" NU ma refeream la sentimente ci la TRAIREA LUI ,,DUMNEZEU" ...faptul de A FI IN EL .

cum ai fost in Dumnezeu? ce e asta? o stare de moment sau un mod de viata? dezvolta!

#14
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009

 arpisz, on May 15 2009, 12:13, said:

ce implica initiatorul topicului in a fi ateu nu ma descrie ... deci am votat liber cugetator .. chiar daca nici cu definitia asta nu sunt total de acord
Singura  afirmatie  civilizata  intalnita la  tine...Bv....Faci  progrese...Hei...ce  faci ...Deja gandesti  rau... :naughty:

#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 robinake, on May 15 2009, 14:32, said:

cum ai fost in Dumnezeu? ce e asta? o stare de moment sau un mod de viata? dezvolta!

Exact ce ti-a spus, sa fii una cu el. Nu poti afla ce inseamna decat dupa ce traiesti si tu sentimentul.

#16
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
A fi ateu e ok. Zeii nu exista . A fi teist....din moment ce zeii nu exista... mai degraba ateu. Dar doar fiind liber cugetator poti sa descoperi Inteligentul Perfect Slobozitor de tot ceea nu este si este, Constiinta Primordiala a lui Xenu . In consecinta am votat...anonim :lol: .

Edited by Stapanul_clonelelor, 15 May 2009 - 14:59.


#17
cristeu

cristeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.03.2009

 arpisz, on May 15 2009, 14:13, said:

ce implica initiatorul topicului in a fi ateu nu ma descrie ... deci am votat liber cugetator .. chiar daca nici cu definitia asta nu sunt total de acord
Asta pentru ca e maestru la redefinirea ad-hoc a unor termeni, cum s-a intamplat si la topicul cu "biblia ateilor". Mai ales ca "liberi cugetatori" aka freethinkers are cu totul alt sens, destul de diferit, fata de cel dat aici. Termenul pe care il cauta era "spirituali, dar nereligiosi" sau asa ceva.

Eu unde votez daca nu neg existenta zeilor dar nu am niciun motiv sa cred ca acestia exista (mai mult decat Mos Craciun, de exemplu, a carui inexistenta, de asemenea, nu o pot dovedi) si consider ca teistii (sau religiosii, mai bine zis) cred in basme?

Edited by cristeu, 15 May 2009 - 15:13.


#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Tinand cont de faptul ca liber cugetatorii sunt nedecisi si nedecisi vor ramane pururi, putand doar sa incline temporar catre una sau cealalta din parti, pana acum ateii conduc cu detasare. Sa inteleg ca forumul acesta nu este reprezentativ pentru Romania, unde cica 80% din locuitorii tarii sunt ortodocsi?! Incep sa cred ca ori procentul de 80% este falsificat, ori respectivii s-au declarat ortodocsi de rusine, de teama ca vor fi aratati cu degetul de ceilalti, ori intradevar aici este un segment de populatie indreptat mai degraba spre ateism si o libera cugetare, fara restrictiile nici unei credinte sau necredinte.
Chiar as fi curios sa aflu de ce este acest procent deocamdata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate