Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Diferente intre diferitele grade de risc seismic

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Atentie la exprimare "nu este incadrat pe nici o lista cu grad seismic" nu e tot una cu "nu are risc seismic".
Poa sa aibe risc da sa nu fie expertizata, poa sa fie expertizata privat si sa nu fie inscrisa pe listele primariei, etc.
Poa sa fie la clasa "urgente" care parca inseamna ca e treaba nasoala da nu l-a expertizat inca.

#20
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
mda, pai aici am vrut sa ajung si revin la ceea ce postam pe alt thread cu privire la piata imobiliara si preturile ei mentinute sus fara nici un temei palpabil, pe naivitatea oamenilor. E dovada vie a faptului ca oamenii "o incearca"; le merge, se cumpara. Dar in concluzie, o cladire verificata, fara risc seismic rezultat in urma expertizei, ar trebui sa fie incadrata la clasa 4.

Edited by Sara_28, 22 February 2017 - 18:23.


#21
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View PostSara_28, on 22 februarie 2017 - 18:17, said:

mda, pai aici am vrut sa ajung si revin la ceea ce postam pe alt thread cu privire la piata imobiliara si preturile ei mentinute sus fara nici un temei palpabil, pe naivitatea oamenilor. E dovada vie a faptului ca oamenii "o incearca"; le merge, se cumpara. Dar in concluzie, o cladire verificata, fara risc seismic rezultat in urma expertizei, ar trebui sa fie incadrata la clasa 4.

Nici jumatate din imobilele din Bucuresti nu au fost expertizate seismic. Practic au fost expertizate cladirile vechi (antebelice) cu mai mult de 3-4 etaje si anumite tipuri de blocuri unde s-au sesizat anumite probleme (dupa cutremurul din 77 sau ulterior). Mai mult decat atat, multe din imobile au fost expertizate la inceputul anilor 90 fara o procedura foarte clara: sunt acele imobile incadrate la "clase de urgenta".

View Postdenisen, on 22 februarie 2017 - 13:32, said:

Poa sa fie la clasa "urgente" care parca inseamna ca e treaba nasoala da nu l-a expertizat inca.
Fals. Incadrarea la diferite grade de urgenta a fost rezultatul expertizelor realizate la inceputul anului 90. Ulterior, in a doua faza a experizarilor s-a folosit acea incadrare pe categorii de risc seismic.
I - Bulina/ Pericol public
....
IV - Just as good as new

Edited by FronT, 23 February 2017 - 13:26.


#22
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Este limpede. Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca este incadrat sau are toate motivele sa fie, este clar ca in majoritatea cazurilor, daca imobilul este din 1930, sansele sunt mai mari de a avea in discutie clasa 1 sau 2 cu sau fara expertiza. Vreau doar sa am dreptul de a nu fi indus in eroare cu texte de genu " fara vicii, fara risc seismic". Sa stim macar cum sta treaba si sa nu mai tina nimeni coada pe sus cand cere pe o epava 80-90.000 Eur.

Un alt exemplu de dialog pe acelasi site de specialitate ( 1, 2 ). Iar in textul din anunt se vede clar ca este declarat fara vicii si fara risc seismic.
Pai, este in regula? asta este unul din motivele pentru care piata de imobiliare are preturi nejustificat de mari.

#23
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@ Sara_28: iti inteleg frustrarile insa crede-ma, nu asta este motivul pentru care preturile sunt cele care sunt. Motivele sunt de cautat in cu totul si cu totul alte parti, nu in zona lipsei de informare cu privire la risc seismic.

In exemplul dat de tine este vorba despre reclama falsa, in mod evident. Dincolo de asta, daca un om iti spune ca imobilul nu are risc seismic (si el chiar nu apare pe listele primariei) nu ai prea multe sa ii reprosezi. A, ca tu ai prefera ca toti propietarii sa isi expertizeze (pe cont propriu) imobilele si de abia apoi sa poata afirma public "fara risc seismic" e ceva ce ne duce in zona unei realitati ideale, in propria ta viziune. O viziune ce nu e impartasita nici macar de bancile creditoare/ firme de asigurare care se bazeaza exclusiv pe acelasi liste ale Primariei.

#24
FluoridePoisoning

FluoridePoisoning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2016
Salut.

Am o intrebare rapida pentru cine imi poate raspunde. Am in vedere achizitionarea unui apartament intr-un bloc nou. Finalizare 2017.

Pe contract scrie Clasa de importanta III - potrivit Codului de proiectare seismica a constructiilor partea I, indicativ P 100-1/2006. Am cautat respectivul cod si am citit, insa parca nu m-am lamurit daca e okay sau nu.

Stie cineva?

Multumesc

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Îl vor face deja de nou cu bulină. Lasă frate paranoia si cumpară-l. Pentru o locuinta aia e incadrarea corecta.

http://sporulcasei.r...constructiilor/

Edited by caiuscorneliu, 27 February 2017 - 19:21.


#26
wave84

wave84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2007
Buna ziua! Am cautat peste tot dar n-am reusit sa gasesc nimic, asa ca incerc sa caut sprijin aici. Sunt in curs de achizitionare a unui apartament al carui imobil se gaseste pe lista de risc a primariei in absolut ultima categorie (8): Expertizate, neincadrate in categorii de urgenta sau in clase de risc seismic. Sunt doar vreo 150 de cladiri in Bucuresti in starea asta. Expertiza a fost facuta in 1994.

Ce inseamna asta exact? Intre U-uri si clasele actuale RS se puteau face vagi corelatii, dar aici nu gasesc nimic. Faptul ca s-a facut expertiza in sine nu e un semnal de alarma? Apoi, ma gandesc si ca expertiza s-a facut acum peste 20 de ani, si de atunci..
Altfel, cladirea e superba, fosta Antim 4bis, actualmente Paul Orleanu nr. 6.

As aprecia orice informatii. Multumesc!

#27
PopGaby

PopGaby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2018

View Postwave84, on 04 mai 2017 - 21:18, said:

Buna ziua! Am cautat peste tot dar n-am reusit sa gasesc nimic, asa ca incerc sa caut sprijin aici. Sunt in curs de achizitionare a unui apartament al carui imobil se gaseste pe lista de risc a primariei in absolut ultima categorie (8): Expertizate, neincadrate in categorii de urgenta sau in clase de risc seismic. Sunt doar vreo 150 de cladiri in Bucuresti in starea asta. Expertiza a fost facuta in 1994.

Ce inseamna asta exact? Intre U-uri si clasele actuale RS se puteau face vagi corelatii, dar aici nu gasesc nimic. Faptul ca s-a facut expertiza in sine nu e un semnal de alarma? Apoi, ma gandesc si ca expertiza s-a facut acum peste 20 de ani, si de atunci..
Altfel, cladirea e superba, fosta Antim 4bis, actualmente Paul Orleanu nr. 6.

As aprecia orice informatii. Multumesc!
Faptul ca s-a facut expertiza e un lucru excelent in sine. Inseamna ca exista un diagnostic. In cazul particular descris, cladirea a fost expertizata pana in anul 1996 si nu s-a calificat la niciuna dintre categoriile existente atunci (U1, U2 si U3).
Ce inseamna fiecare clasa/categorie in parte si ce trebuie avut in vedere la interpretarea listei publicate de PMB, scrie pe larg aici: http://acru.ro/risc-seismic-explicat/

#28
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@wave84: Este varianta ideala pentru o cladire veche. Expertizata dar neincadrata in nici o categorie de risc/ urgenta. Mai mult de atat, nu poti cere iar locatia bate la fund 99.9% dintre ofertele de pe piata deci daca iti convine pretul....nu o rata, fiindca vei regret mult si bine

Edited by FronT, 09 March 2018 - 09:01.


#29
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
pe un imobil cu orice fel de risc seismic nu as da nicicand mai mult de 400 euro / mp util

#30
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011

View Postbaser, on 27 martie 2018 - 14:31, said:

pe un imobil cu orice fel de risc seismic nu as da nicicand mai mult de 400 euro / mp util

E irelevant cat ai da tu, atita vrema cat nu vinde nimeni la pretul ala, cand pe orce jeg sau hruba in Bukale se cere >1k/mp.

#31
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postbaser, on 27 martie 2018 - 14:31, said:

pe un imobil cu orice fel de risc seismic nu as da nicicand mai mult de 400 euro / mp util

optiune personala, nu te judeca nimeni. oricum, e o discutie nesfarsita despre problema asta....discutie care nu pare sa aiba vreo finalitate prea curand.

#32
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Eu sper sa se darame toate cladirile astea prapadite la cutremur, poate Bucurestiul mai are o sansa sa arate decent, fara mizeriile astea. Cladirile cu risc seismic de gradul 1 si 2 ar trebui rase de pe fata Pamantului. Ca de consolidari n-avem bani, suntem saraci.

#33
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postleusteanul, on 29 martie 2018 - 18:40, said:

Eu sper sa se darame toate cladirile astea prapadite la cutremur, poate Bucurestiul mai are o sansa sa arate decent, fara mizeriile astea. Cladirile cu risc seismic de gradul 1 si 2 ar trebui rase de pe fata Pamantului. Ca de consolidari n-avem bani, suntem saraci.

Sincer, nu are nici un sens ce spui. Cladirile cu probleme structurale reprezinta un factor de risc public si nu neaparat o vizuala. Deci ce vrei sa spui, pana la urma? Cum ar imbunatati aspectul orasului prabusirea acestor imobile?

Edited by FronT, 30 March 2018 - 12:10.


#34
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View Postleusteanul, on 29 martie 2018 - 18:40, said:

Eu sper sa se darame toate cladirile astea prapadite la cutremur, poate Bucurestiul mai are o sansa sa arate decent, fara mizeriile astea. Cladirile cu risc seismic de gradul 1 si 2 ar trebui rase de pe fata Pamantului. Ca de consolidari n-avem bani, suntem saraci.

Sau sa se impuna ca fiecare notar sa oblige orice cumparator sa scrie mare pe prima pagina ca poate pierde oricand proprietatea la cutremur, si ca este in pericol foarte mare de moarte
sub daramaturi, si ca isi asuma aceste riscuri,
si ca daca are cumva un chirias, va trebui ca el proprietarul sa fie condamnat pentru moartea sub daramaturi a chiriasului

#35
gmbs

gmbs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2021
Intai de toate, multumesc celor care au oferit informatii si link-uri utile in acest thread.

Cat despre comentariul "leusteanului"... Ce sa zic, ti-ai ales bine porecla.

View Postleusteanul, on 29 martie 2018 - 18:40, said:

Eu sper sa se darame toate cladirile astea prapadite la cutremur, poate Bucurestiul mai are o sansa sa arate decent, fara mizeriile astea. Cladirile cu risc seismic de gradul 1 si 2 ar trebui rase de pe fata Pamantului. Ca de consolidari n-avem bani, suntem saraci.

Deci, sa inteleg ca iti doresti sa se darame cladiri cu oameni in ele (ca, pana acum, n-am auzit de cutremur sa dea preaviz), ca iti strica tie privelistea. Mda, e si asta un punct de vedere...

#36
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Si ti-ai facut cont special sa-mi dai replica?
Da, Bucurestiul trebuie curatat de mizeriile astea putrede care sunt pericol public.
Daca e necesar un cutremur pentru asta, asa sa fie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate