Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

[serios] compilatie intrebari de adresat la cumpararea unui apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postzile_san, on 14 ianuarie 2017 - 10:40, said:


foarte tare faza cu nordul si sudul. daca agentul imobiliar astepti sa ti le spuna ins ca nu e cazul sa faci achizitii de valori mari Posted Image)
Relocarea soacrei intra la intermedieri. ;)
Sa iti schimbi apartamentul dupa doi ani ca e prea mic, e o greseala. Costurile sunt mult mai mari decat inchiriere pe acea perioada.


Deci cele 3 achizitii sunt de fapt 2. Dintre care una gresita.
Sa zicem ca apartamentul actual e ok. Dar eu nu cred.

Pentru ca tu, practic, habar n-ai. (altfel nu ai fi sters intrebarea mea despre cutremur )
Dar ii faci tacaniti pe aia care vor sa aiba.



In alta ordine de idei.
Initiator cu intrebarile nu faci mare lucru. O sa filtrezi ceva, dar nu neaparat din motivele corecte.


Daca vrei sa afli cat de bine s-a lucrat. Ai nevoie de planuri, de poze din toate etapele constructiei si bineinteles de cineva de incredere din domeniu.
Si de bani in plus.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View PostDigynykraf, on 14 ianuarie 2017 - 12:03, said:

Relocarea soacrei intra la intermedieri. Posted Image
Sa iti schimbi apartamentul dupa doi ani ca e prea mic, e o greseala. Costurile sunt mult mai mari decat inchiriere pe acea perioada.
Deci cele 3 achizitii sunt de fapt 2. Dintre care una gresita.
Sa zicem ca apartamentul actual e ok. Dar eu nu cred.
Pentru ca tu, practic, habar n-ai. (altfel nu ai fi sters intrebarea mea despre cutremur )
Dar ii faci tacaniti pe aia care vor sa aiba.
In alta ordine de idei.
Initiator cu intrebarile nu faci mare lucru. O sa filtrezi ceva, dar nu neaparat din motivele corecte.
Daca vrei sa afli cat de bine s-a lucrat. Ai nevoie de planuri, de poze din toate etapele constructiei si bineinteles de cineva de incredere din domeniu.
Si de bani in plus.
intermediere?:))) vbim de o persoana care e pensionara si nu statea in orasul unde stau eu cu sotia. trebuia sa o las pe ea sa isi caute nu ?:)))
vezi ca citesti pe diagonala ce postez si neintelegand ajungi la concluzii gresite. acum 6 ani am luat ap eu cu sotia , 1 cam 40 mp( eram studenti inca ) , acum 2 ani am luat pt soacra, si acum am luat pt mine si sotia pentru ca ne extindem numarul de membri si era logic sa iau ceva mai mare mai ales ca fiind student nu aveam 150.000 euro sa dau pe un apartament.

ii poluam topicul la om. eu ma retrag

Edited by zile_san, 14 January 2017 - 14:14.


#21
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postzile_san, on 14 ianuarie 2017 - 14:13, said:

intermediere?Posted Image)) vbim de o persoana care e pensionara si nu statea in orasul unde stau eu cu sotia. trebuia sa o las pe ea sa isi caute nu ?Posted Image))

ii poluam topicul la om. eu ma retrag
a intermedia - a mijloci, a înlesni.

Dar tu ziceai ca ai cumparat 3 proprietati.

View Postzile_san, on 13 ianuarie 2017 - 17:13, said:

voi sunteti tacanitit?acum am cumparat un apartament si nu am pus niciun fel de intrebare de genul. acum 2 ani am mai luat un apartament si la fel am procedat si la fel si acum 6 ani.



Oricum, prima data vii, il faci tacanit si ii dai de inteles ca a deschis un topic degeaba.

Apoi, cand esti prins cu ocaua mica, te apuca grija de topicul omului. Un gest de noblete desavarsita.

#22
vufidehi

vufidehi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2017
Ok, vad ca incepe sa divagheze posturile, si nu asta era intentia mea. scopul declarat era acela de a culege o lista de intrebari, bune/rele, relevante/mai putin relevante.fiecare are niste intrebari in minte, dar si unele la care nu s-a gandit pana acum.
mai bine e sa ai de unde alege ce intrebari pui/verificari faci, decat sa incerci sa ai o discutie cu vanzatorul strict pe intrebarile standard de suprafata,  apoi, cu aceste intrebari, fiecare face ce vrea.
scopul nu era sa isi dea fiecare cu parerea despre in ce mod e cel mai bine sa se procedeze la achizitia unui apartament. asta o face fiecare cum vrea/stie/se pricepe. si exista o multime de siteuri si forumuri cu astefel de sfaturi, care sunt bune.
exista multe tipuri de oameni pe lumea asta, printre care si mai tipicari, dar si mai relaxati.ambii vor ajunge in acelasi punct, in care se vad cu imobilul cumparata si amenajat. singura diferenta in acest punct e ca omul tipicar e cu constiinta impacata ca a facut tot ce s-a putut astfel incat sa se asigure ca nu ia teapa/nu are probleme majore in viitor/iar siguranta si confortul familiei sunt asigurate, iar celalalt ca incerca sa se convinga ca a facut o afacere buna, chiar si cand va avea probleme (nu zic ca vor apare automat , dar se poate intampla si la case mici si la mari).
va rog sa incercam sa pastram acest topic conform cu scopul declarat. nu in mod militaresc, dar nici sa devina un flame war. am sa copiez lucrurile pe care le-a considerat fiecare importante in primul meu post, pentru o vizibilitate mai usoara, intre timp.

#23
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostDigynykraf, on 13 ianuarie 2017 - 21:16, said:

........
Auzi prostie sa intrebi detalii tehnice la achizitie de 10 ori mai scumpa decat masina.

Asta de unde ai scos-o??? Pai o masina premium cam pleaca de la pretul unui apartament mai micut (25-30000 eur) , de unde de 10 ori mai scump un apartament decat o masina?
Si da, cand dai 30-50000 eur pe o masina, cu sigurantra nu intreb dealerul daca are frane bune pentru ca stiu pe ce dau banii. Asa ar trebui sa fie si la apartamente (vorbesc de noi, nu cele de 30-50 de ani cu bulina pe ele...)
Hai ca esti comic... :)

#24
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postflp014, on 14 ianuarie 2017 - 20:51, said:

Asta de unde ai scos-o??? Pai o masina premium cam pleaca de la pretul unui apartament mai micut (25-30000 eur) , de unde de 10 ori mai scump un apartament decat o masina?
Si da, cand dai 30-50000 eur pe o masina, cu sigurantra nu intreb dealerul daca are frane bune pentru ca stiu pe ce dau banii. Asa ar trebui sa fie si la apartamente (vorbesc de noi, nu cele de 30-50 de ani cu bulina pe ele...)
Hai ca esti comic... Posted Image

Este ca sunt simpatic?

Bine eu scriam pentru amarasteni.

Ca bosii isi cumpara masini mai scumpe decat casa unde stau.
Si nu ii intereseaza detaliile tehnice, ca oricum franeaza mai bine decat Loganul vecinului, care o sa crape de invidie.



View Postflp014, on 14 ianuarie 2017 - 21:24, said:

atunci se accepta :)
Tu faci achizitii doar sa te invidieze vecinul? De confort personal ai auzit? hmmm....
Cine tine la confortul personal baga banii in locul unde petrece cel mai mult timp din zi.(el si familia lui)
Si nu e masina.

Edited by Digynykraf, 14 January 2017 - 21:29.


#25
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostDigynykraf, on 14 ianuarie 2017 - 21:18, said:

Este ca sunt simpatic?

Bine eu scriam pentru amarasteni.

Ca bosii isi cumpara masini mai scumpe decat casa unde stau.
Si nu ii intereseaza detaliile tehnice, ca oricum franeaza mai bine decat Loganul vecinului, care o sa crape de invidie.

atunci se accepta :)

Tu faci achizitii doar sa te invidieze vecinul? De confort personal ai auzit? hmmm....

#26
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postslai, on 13 ianuarie 2017 - 13:42, said:

daca are adapost antiaerian? misto intrebare, atat ca ala o sa creada ca ai sarit gardul de la balaceanca.

Am un apartament intr-un bloc nou cu adapost antiaerian.
E util ca o gaura in cap, dar intrebarea reala este, cati bani o sa-mi dea vufidehi in plus pe apartament numai pentru ca are ALA? Si are si raspunsuri satisfacatoare la majoritatea intrebarilor celorlalte.
In blocul vecin un apartament nou de doua camere costa 70,000 euro, iar eu vreau 85,000 pentru ca al meu are de toate. Primesc banii?

La intretinere, blocul meu are paza 24/24, firma de administratie profesionista care rezolva nenumaratele probleme tehnice (poarta garaj, centrala blocului, pompe, instalatie anti-incendiu, supraveghere video etc, etc, persoana care face intretinere si reparatii la fata locului (plus dat zapada iarna) - 40 ore pe sapt. Pentru ca izolatia e de calitate si blocul e construit eficient, intretinerea este 250 lei pe luna + 100 paza + 100 administatia = 450 lei/luna. In blocul vecin intretinerea este 350 lei pe luna + 20 lei Nea Mitica, pensionarul care are un scaun si o masa veche la intrare si sta cam 8-10 ore pe zi in timpul saptamanii si mai inchide si un robinet cand se inunda vecinii intre ei = 370 lei/luna. Unde e intretinerea mai mare si cum influenteaza asta pretul celor doua apartamente?

Nu zic ca intrebarile nu sunt bune, nu zic ca nu trebuie sa platesti un consultant sa vina cu tine sa verifice blocul, dar intrebarea este, dai banii in plus pentru ceva care merita, sau de fapt ai 10000 avans si banca iti da numai 56000 in plus, si mai faci un credit de nevoi personale de 4000 ca sa iei apartamentul din vecini cu 70000?

ON topic: Intrebarile sunt bune, dar trebuie si flexibilitate si experienta si bani in plus daca vrei sa ai raspuns satisfacator la tot ce e acolo.

Edited by yndy, 22 January 2017 - 03:25.


#27
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Iti salut pe aceasta cale initiativa @vufidehi,
Gasesc util thread-ul in conditiile in care, pe piata imobiliara locala, asa cum observam cu totii, la acest moment, inca se vand apartamente la preturi nejustificat de mari in raport cu orice (nivel de venit minim/mediu, pret pe metru patrat, pret imobiliare in alte orase din UE, etc) tocmai in baza nivelului scazut de informare al potentialilor clienti.
Printre altele, as insista in zona asta si m-as interesa:

-Daca exista o expertiza facuta si cand anume (*), pe risc seismic si in ce clasa este incadrat imobilul (!) fie ca discutam de bloc comunist si de ce nu, fie ca discutam de bloc ridicat spre exemplu anul acesta, rezistent la 8 grade in pliantul promotional. Daca totul se rezuma la vorbe fara un certificat in spate, este clar ca tocmai ce am fost serviti cu o gogoasa. Pe de alta parte, daca nu exista expertiza (se face la cerere contra cost) si nu este incadrat, nu inseamna ca este in regula imobilul, in special in cazul celor vechi.

Intr-un caz ideal, pe langa certificatul energetic, povestea asta consider ca ar trebui sa vina la pachet fie facuta dupa finalizarea oricarui imobil fie la momentul la care proprietarul se schimba in cazul constructiilor vechi; dar dupa cum putem observa pe site-urile de specialitate, putine apartamente au in descriere precizata clasa de risc seismic. Exceptie o fac cele de prin anii '30... '60 ce evident ca sunt cu semn de intrebare si posibil sa ocupe un loc fruntas in acest clasament fiind mai mult sau mai putin "coapte".

(*) reportajul postat pe alt thread, ne ofera imaginea de ansamblu a fenomenului.

Cand o sa ajungem sa intelegem ca intrebari la obiect ale caror raspunsuri ar trebui sa se reflecte intr-o documentatie la vedere, cu siguranta ca o sa avem si o piata imobiliara cu preturi mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie un pret corect. Atata vreme cat ne multumim cu minimum de informatie si aceea de cele mai multe ori din zona de mp construiti si finisaje si cumparam imbatati cu apa rece (aeru curat, zona buna, etc) ne meritam soarta.

#28
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Eu personal, dincolo de intrebari, mi-am facut un obicei din a vizita zona imobilului, in diverse zile si interval de timp. Dimineata, imi fac idee de trafic, seara vad daca e liniste in zona, seara in weekend vad daca sunt petrecareti pe zona si asa mai departe. Evident, sunt lucruri ce pot fi considerate subiective dar pe mine m-au scutit de cel putin o achizitie "neispirata".

#29
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008
Foarte bun subiectul.Eu as mai dauga si intrebari referitoare la actele pe care vanzatorul trebuie sa i le prezinte potentialului cumparator.Vb de cazul meu,unde am gasit un apartament intr un bloc care este in stadiu rosu 80% finalizat,dupa spusele dezvoltatorului,dar se pot efectua vanzari.In scurta convorbire la telefon,l am intrebat ce apartamente mai sunt disponibile,daca este racordat la reteaua de canalizare a orasului si ce suma percepe pentru rezervare  apartament,la care imi spune ca rezervare=avansul de 5% ,si cadastrul va fi gata peste 2 luni.Maine am de gand sa arunc o privire asupra imobilului/zonei(langa cartierul Brancusi,dr Taberei,Bucuresti).Acum ,ce acte ar trebuii sa mi prezinte vanzatorul ca sa mi demonstreze ca totul este ok?sa astept sa finalizeze blocul(posibil sa nu mai prind apartamentul pe care il vrreau)?

#30
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
daca este un apartament vechi, trebuie intrebat daca a murit cineva acolo.

#31
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Si care ar fi relevanta daca a murit cineva? intreb pentru eu am stat in 2 apartamente unde la fiecare murise cineva si nu de mai mult de 6 luni, in unu am locuit cam vreo 2 ani in altul stau si acum.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFC72, on 27 martie 2017 - 09:06, said:

Si care ar fi relevanta daca a murit cineva?
are energii negative

#33
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostFC72, on 27 martie 2017 - 09:06, said:

Si care ar fi relevanta daca a murit cineva? intreb pentru eu am stat in 2 apartamente unde la fiecare murise cineva si nu de mai mult de 6 luni, in unu am locuit cam vreo 2 ani in altul stau si acum.
corect, poti vedea si partea buna: te pregatesti pentru sucombare!

#34
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pai pana la urma toti murim, prin partile astea in locuintele actuale au trecut cel putin 2 generatii iar in zona veche au trecut zeci de generatii.In tarile civilizate cu istorie, traditie au trecut sute de generatii si nu cred ca exista vreo locuinta in care sa nu fi murit zeci de persoane si iata ca nu este nici o problema.
Nu sunt impresionat de latura esoterica sau mistica nici macar religioasa din pacate am fost educat in spirirt materialist dialectic fiind prea tarziu sa imi schimb opinia.

#35
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008
Omul era ironic,în cazul meu este vb de bloc nou.

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ma scuzati ca unele intrebari mi separ din categoria "gâgă". Topicul e vechi, dar nu rezist si trebuie sa va impartasesc din intelepciunea mea:

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

Cum nu sunt arhitect/inginer structurist/nu am mai contruit ceva, si ma gasesc in situatia de adresa anumite intrebari pertinenente
Cred ca de aici pleaca problema. Crezi tu ca sunt pertinente, da'...

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-tip de fundatie
Cunosti ce tipuri exista? Cunosti diferenta dintre ele? Daca stii tipul, cu ce te ajuta? Orice tip ar fi, trebuie sa fie conform proiectului.

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-tipul de beton folosit
Daca ti se raspunde "conform proiect", ai vreo posibilitate practica sa verifici tipul, fundatia nefiind vizibila si accesibila?

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-cat e adancimea de fundare
Idem ca mai sus - cum verifici?

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-hidroizolatie orizontala - dc exista si daca da, din ce e facuta
-izolatia termica -dc exista si daca da, din ce e facuta
Se primeste autorizatie si fara? Cum verifici dupa ce primesti raspunsul?

Suprastructura:

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-tipul structurii de rezistenta
Asta e absolut informativ - la case practic nu conteaza (cea mai slaba - cu stalpisori - e suficient), la blocuri e pe cadre + pereti, altceva n-are ce sa fie. Intrebi ca sa faci pe desteptul si sa rada ala de tine, daca e cumva de specialitate.

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

--tipul de beton folosit (exista diferite betoane folosite in functie de etaj - am mai vazut ca se poata folosirea unui beton usor inferior la etajele superioare)
Si daca stii, cunosti ce inseamna? Cum verifici? Ai aparat de determinat clasa?

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-este facuta conform normativelor in vigoare P100/2013?
Se poate si altfel decat conform normativelor in vigoare la data constructiei?

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-din ce sunt facuti peretii interiori/exteriori/de compartimentare (bca/caramida)
-marca de caramida/bca folosit (ideal porotherm?)
Daca ai aflat tipul materialului, marca cu ce te ajuta? Toate sunt agrementate, altfel nu se pot vinde. Diferentele practice sunt aproximativ nule intre marcile de produse. Conteaza mult mai mult cum e zidit.

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-tipul de acoperis si tipul de scurgere (dc e tip terasa)
Tipul nu se vede cu ochiul liber?

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

E din cupru? E in tub, ingropat in tencuiala?
Se mai poate si altfel?

View Postvufidehi, on 13 ianuarie 2017 - 10:51, said:

-incalzire: in pardoseala/calorifere otel?
-capacitate/model centrala termica
-ventilatie la bucataie/baie
Nu se observa cu ochiul liber?

View Postnelu1086, on 13 ianuarie 2017 - 16:00, said:

As completa checklist-ul  cu urmatoarele:

-cate lifturi exista (saspect important daca cumperi de la etajul 3-4 in sus)

-prezenta antelor GSM/Radio pe bloc (unii zic ca nu e ceva important, dar cumperi la ultimul nivel se schimba calimera)
-usa metalica? ----- lipsa ei implica ceva bani
-balcon inchis sau nu?
Nu se vede cu ochiul liber?

View PostSara_28, on 21 februarie 2017 - 03:27, said:

Gasesc util thread-ul in conditiile in care, pe piata imobiliara locala, asa cum observam cu totii, la acest moment, inca se vand apartamente la preturi nejustificat de mari in raport cu orice (nivel de venit minim/mediu, pret pe metru patrat, pret imobiliare in alte orase din UE, etc) tocmai in baza nivelului scazut de informare al potentialilor clienti.

Cand o sa ajungem sa intelegem ca intrebari la obiect ale caror raspunsuri ar trebui sa se reflecte intr-o documentatie la vedere, cu siguranta ca o sa avem si o piata imobiliara cu preturi mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie un pret corect.
Avem un urmas din familia lui lender pe topic. Bine, cand ajunge sa si vanda, normal ca o sa vrea sa vanda scump si preturile i se vor parea prea mici.

Inca unul care au uitat ca piata e formata atat din cumparatori, cat si din vanzatori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate