Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5131
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
V-as ruga ca discutiile de vanzare-cumparare sa le continuati pe bursa agricola sau in PM.

#5132
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011

View Poststea2012, on 08 septembrie 2013 - 23:26, said:

Multumesc!



Cat cereti pe el?

Nu pot sa las mai jos de 700 ron

View Posthoria66, on 09 septembrie 2013 - 11:28, said:

V-as ruga ca discutiile de vanzare-cumparare sa le continuati pe bursa agricola sau in PM.

Scuze dl. Horia, dar nu prea intra lumea de pe aici pe Bursa ! L-am pus acolo si am foarte putine vizualizari.

#5133
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, intra doar cei interesati sa cumpere... altfel nu intra ! Si va rog sa nu mai poluati topicul cu vanzari / cumparari / negocieri / preturi, ca m-apuc sa sterg ...

#5134
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Va salut cu respect !
Sunt proaspat crescator de capre , trebuie sa recunosc ca sunt destul de afon la tot ceea ce tine de cresterea lor ....pana acuma nu am in minte decat teorie ...
Am tot citit pana acuma despre ele , am mai vorbit cu crescatori vechi de capre pentru a mai afla cate una alta din practica cresterii lor , sunt dornic in continuare sa invat .
Deci , detin doua iedute Alba de Banat , in varsta de 6 respectiv 7 luni , provin din mame foarte bune de lapte .
In urma cu o saptamana am achizitionat pentru ele  si un tapusor Saanen , in varsta de 7 luni   , pe care la sfatul unui crescator mai in varsta l-am bagat in boxa cu ele .
Daca stiam ce se intampla l-as fi bagat separat .....ei bine "mesterul " meu tap in ultimile 3 zile a reusit sa "rezolve" amandoua iedutele , desi nu ma asteptam ca ele sa intre in calduri asa de tinere .....crescatorul care mi-a indicat sa-l bag cu ele in boxa mi-a zis ca iedele mele nu vor intra in calduri pana prin Noiembrie , una din ele provine chiar de la el .
Acuma asta este , nu mai pot face nimic , intrebarea mea este urmatoarea : cat de mult v-a fi afectat ritmul lor de crestere in continuare tinand cont ca s-au montat asa de tinere , una are acuma in jur de 30-35 de kg , cealalta in jur de 25-30 de kg .
Nu se pune problema hranirii lor , au tot timpul mancare de calitate la discretie , lucerna palita , lucerna uscata , apa curata , iar porumbul nu se gata din jgheabul lor , le tin mai mult inchise in boxa , doar dupa masa le scot cate-o ora la plimbare pe langa casa , mai rontaie cate o frunza de salcam , mai pasc cate o gura de iarba , dar mai mult se zbenguie si zburda ....sunt cam tot timpul satule cand le scot , le scot doar pentru siesta lor  Posted Image ,
Sunt un pic dezamagit ca s-au montat asa de tinere , mi-as dori sa scot niste capre marisoare din ele nu niste "tabachere "  Posted Image , mai ales ca le stiu mamele la amandoua .
Va multumesc Posted Image .

#5135
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Buna dimineata tuturor,

Capritele sunt hranite, asemeni si gainile, iepurii, pisica si cainii, deci putem sa alocam un pic de timp pentru niste usoare nelamuriri:

1. Daca nu dau la monta o capra pe lactatie, va produce lapte pana la monta din anul viitor ? ... ii va afecta performanta sau sanatatea ?
2. Se poate interveni cu ceva in alimentatie sau medicatie pentru a dezvolta mai bine ... sau mai repede o caprita nascuta in mai ... astfel ca la anul sa poata fi data la monta in conditii bune ?
3. Am facut un grajd de 50 mp, in care tin si capritele fiecare in padocul ei si iepurii si gainile ... e vre-o problema ? ... trebuie sa fac ceva in mod special in materie de vaccinari sau alta preventie ?

Cu stima,

#5136
milu979

milu979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2013
Buna seara tuturor.

Ma ocup de cresterea caprelor impreuna cu familia de 10 ani si in toata aceasta perioada toate tratamentele,vaccinarile si deparazitarile la animale mi-le fac singur, prefer sa nu apelez la medicul veterinar din mai multe cauze.
Cu privire la subiectul anterior mi-as permite sa dau cateva raspunsuri. Daca nu am dreptate rog pe cineva mai experimentat sa ma contrazica.
1.De ce sa nu o dati la monta?. Daca preferati sa nu o dati la monta veti pierde de 2 ori odata iedul a doua oara cu siguranta cantitatea de lapte va fi mai mica dar sunt sanse sa nu fie de loc.
2. Da dar nu va recomand cu medicatie hraniti animalul corect si nu veti avea probleme.
3. Cu spatiul nu este nici o problema. Ce priveste vaccinarile si deparazitarile sunt obligatorii. Pentru deparazitari intern folositi ceva pe baza de albendazol.
                                                                 extern evomec.
De vaccinat eu vaccinez cu agalaxin sau agavac pentru agalaxia contagioasa.
Mamivac pentru mastite. Si anticarbunosul care il face doctorul (singurul de altfel) este in programa lor de la dsv. si este gratuit.
Pentru mai multe detalii cautati pe google "vaccinari la caprine si ovine"si veti gasi tot programul de vaccinari si deparazitari.

O seara buna tuturor

#5137
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcris1981, on 22 septembrie 2013 - 08:45, said:

... cat de mult v-a fi afectat ritmul lor de crestere in continuare tinand cont ca s-au montat asa de tinere ,
Destul de mult. Si riscul e sa intarzie in crestere si sa ajunga la varsta osificarii cartilajelor de conjugare, fara a avea dimensiunile corespunzatoare. Ceea ce va insemna probleme la fatare, mai ales in cazul sarcinii unice.

Quote

... au tot timpul mancare de calitate la discretie , lucerna palita , lucerna uscata , apa curata , iar porumbul nu se gata din jgheabul lor ,
in afara de lucerna, care are ceva proteina, restul furajelor mentionate de matale sunt energetice, nicidecum proteice...

Quote

Sunt un pic dezamagit ca s-au montat asa de tinere ,
Pai, si-a cui e vina ? Am tot scris pe-aici de mi s-au tocit degetele, despre problemele montelor precoce, si lumea tot dupa ce spun vecinii se ia...

View Postmasterd6ib6, on 23 septembrie 2013 - 06:51, said:

1. Daca nu dau la monta o capra pe lactatie, va produce lapte pana la monta din anul viitor ? ... ii va afecta performanta sau sanatatea ?
Va scadea treptat productia de lapte si se va epuiza tesutul nobil (epitelial de tip secretor) din uger. E foarte posibil sa nu mai aiba aceleasi performante in lactatia urmatoare (dupa viitoarea monta).
Secretia laptelui este de tip holomerocrin, ceea ce inseamna ca "jum'ate" este produsa prin secretie umorala (fara distrugerea de celule epiteliale), iar cealalta ":jumatate" este produsa prin liza celulelor epiteliale, deci prin consum tisular. De aceea este necesar repausul mamar intre doua lactatii (pe langa tot mecanismul hormonal care influenteaza lactatia), si de aceea lactatia normal acceptata are o anumita durata, in functie de specie. Femela lactanta este ca un fel de fabricuta care trebuie sa intre in "remont" cateva luni intre doua lactatii succesive pentru a produce mai departe in cicluri urmatoare de productie, in parametri optimi.

Quote

2. Se poate interveni cu ceva in alimentatie sau medicatie pentru a dezvolta mai bine ... sau mai repede o caprita nascuta in mai ... astfel ca la anul sa poata fi data la monta in conditii bune ?
Proteina mai multa in hrana (srot de fl. soarelui, tarate de grau) si suplimente minerale (calciu, magneziu, oligoelemente etc.)

Quote

3. Am facut un grajd de 50 mp, in care tin si capritele fiecare in padocul ei si iepurii si gainile ... e vre-o problema ? ... trebuie sa fac ceva in mod special in materie de vaccinari sau alta preventie ?
Daca este igienic (se scoate des balegarul afara), asternutul este uscat (paiele) si nu sunt probleme cu dejectiile in general, cu ventilatia (si cu aglomeratia, stii matale bancul cu Itzik si cu capra, nu ?), totul e ok.

#5138
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Am inteles domnu Horia , va multumesc pentru raspuns , desi speram sa nu-mi confirme ceea ce banuiam ....asta e , chiar nu mai ce face acuma .
Le voi furaja cat mai sanatos si ma voi ruga sa nu se adevereasca ce ati spus dumneavoastra ....
Sa fim sanatosi !

#5139
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postcris1981, on 22 septembrie 2013 - 08:45, said:

Va salut cu respect !
Sunt proaspat crescator de capre , trebuie sa recunosc ca sunt destul de afon la tot ceea ce tine de cresterea lor ....pana acuma nu am in minte decat teorie ...
Am tot citit pana acuma despre ele , am mai vorbit cu crescatori vechi de capre pentru a mai afla cate una alta din practica cresterii lor , sunt dornic in continuare sa invat .
Deci , detin doua iedute Alba de Banat , in varsta de 6 respectiv 7 luni , provin din mame foarte bune de lapte .
In urma cu o saptamana am achizitionat pentru ele  si un tapusor Saanen , in varsta de 7 luni   , pe care la sfatul unui crescator mai in varsta l-am bagat in boxa cu ele .
Daca stiam ce se intampla l-as fi bagat separat .....ei bine "mesterul " meu tap in ultimile 3 zile a reusit sa "rezolve" amandoua iedutele , desi nu ma asteptam ca ele sa intre in calduri asa de tinere .....crescatorul care mi-a indicat sa-l bag cu ele in boxa mi-a zis ca iedele mele nu vor intra in calduri pana prin Noiembrie , una din ele provine chiar de la el .
Acuma asta este , nu mai pot face nimic , intrebarea mea este urmatoarea : cat de mult v-a fi afectat ritmul lor de crestere in continuare tinand cont ca s-au montat asa de tinere , una are acuma in jur de 30-35 de kg , cealalta in jur de 25-30 de kg .
Nu se pune problema hranirii lor , au tot timpul mancare de calitate la discretie , lucerna palita , lucerna uscata , apa curata , iar porumbul nu se gata din jgheabul lor , le tin mai mult inchise in boxa , doar dupa masa le scot cate-o ora la plimbare pe langa casa , mai rontaie cate o frunza de salcam , mai pasc cate o gura de iarba , dar mai mult se zbenguie si zburda ....sunt cam tot timpul satule cand le scot , le scot doar pentru siesta lor  Posted Image ,
Sunt un pic dezamagit ca s-au montat asa de tinere , mi-as dori sa scot niste capre marisoare din ele nu niste "tabachere "  Posted Image , mai ales ca le stiu mamele la amandoua .
Va multumesc Posted Image .

Cate o injectie cu prostaglandina F2 alfa si se rezolva.

Edited by cat1, 24 September 2013 - 17:06.


#5140
mardukkk

mardukkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.11.2011

Quote

' Proteina mai multa in hrana (srot de fl. soarelui, tarate de grau) si suplimente minerale (calciu, magneziu, oligoelemente etc.) '

Domnu Horia,
Pentru niste iade de 5-6 luni cit la % srot fl-soarelui (35% prot) ar fi optim in ratia de concentrate? 20% e mult?

#5141
CosminPaiu

CosminPaiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.07.2013
Domnule Horia daca puteti v-as ruga si eu sa-mi spune-ti ratia completa de mancare pentru iedute sannen. As mai avea o intrebare : Cam la cat timp este bine sa bag un tapusor in capre,am unu de 5 luni sannen si ma intreb daca e bun pentru reproductie acum sau sa-l dau la anu ?  Va multumesc si o seara linistita va doresc

#5142
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmardukkk, on 24 septembrie 2013 - 17:55, said:

Domnu Horia,
Pentru niste iade de 5-6 luni cit la % srot fl-soarelui (35% prot) ar fi optim in ratia de concentrate? 20% e mult?
Nu-i mult. Poti sa mergi pana la 30-35% (o treime).

#5143
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011

View Posthoria66, on 25 septembrie 2013 - 10:01, said:

Nu-i mult. Poti sa mergi pana la 30-35% (o treime).

In caz ca folosesti samanta intreaga este valabila aceiasi proportie ?

#5144
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posthoria66, on 24 septembrie 2013 - 11:32, said:


Va scadea treptat productia de lapte si se va epuiza tesutul nobil (epitelial de tip secretor) din uger. E foarte posibil sa nu mai aiba aceleasi performante in lactatia urmatoare (dupa viitoarea monta).
Secretia laptelui este de tip holomerocrin, ceea ce inseamna ca "jum'ate" este produsa prin secretie umorala (fara distrugerea de celule epiteliale), iar cealalta ":jumatate" este produsa prin liza celulelor epiteliale, deci prin consum tisular. De aceea este necesar repausul mamar intre doua lactatii (pe langa tot mecanismul hormonal care influenteaza lactatia), si de aceea lactatia normal acceptata are o anumita durata, in functie de specie. Femela lactanta este ca un fel de fabricuta care trebuie sa intre in "remont" cateva luni intre doua lactatii succesive pentru a produce mai departe in cicluri urmatoare de productie, in parametri optimi.


Proteina mai multa in hrana (srot de fl. soarelui, tarate de grau) si suplimente minerale (calciu, magneziu, oligoelemente etc.)


Daca este igienic (se scoate des balegarul afara), asternutul este uscat (paiele) si nu sunt probleme cu dejectiile in general, cu ventilatia (si cu aglomeratia, stii matale bancul cu Itzik si cu capra, nu ?), totul e ok.

Multumesc de raspuns doc !

Vroiam sa o sar cu monta pe una din caprite pentru a avea lapte permanent ... intentionam asa un fel de rotatie, astfel ca din trei capre una sa livreze lapte cand celelalte se ocupa cu noua generatie ... exista vre-o metoda la indemana crescatorului biban ?

Cum sa le fac pe rasfatatele astea sa manance tarate ?... pufnesc si stranuta si nici nu vor sa se atinga de ele.

#5145
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdinca59, on 27 septembrie 2013 - 10:20, said:

In caz ca folosesti samanta intreaga este valabila aceiasi proportie ?
Daca folosesti samanta intreaga proportia este de maxim 10%, fiindca continutul in grasimi este mult mai mare al semintelor intregi vis-a-vis de srot, si aportul de grasimi in ratie va fi mult prea mare - cu tulburari metabolice, digestive etc.

View PostCosminPaiu, on 24 septembrie 2013 - 19:52, said:

Domnule Horia daca puteti v-as ruga si eu sa-mi spune-ti ratia completa de mancare pentru iedute sannen.
Nu pot, din doua motive.
1. Caprele (fiind rumegatoare) au nevoie de furaje fibroase (fan, masa verde, frunzare, tulpini vegetale etc.), la care se adauga furaje concentrate (proteice si energetice). Furajele fibroase trebuiesc administrate la discretie.
2. Nu stiu de ce furaje concentrate dispui, ca sa-ti pot alcatui o ratie de tain.


Quote

As mai avea o intrebare : Cam la cat timp este bine sa bag un tapusor in capre,am unu de 5 luni sannen si ma intreb daca e bun pentru reproductie acum sau sa-l dau la anu ?  
La anu'.

View Postmasterd6ib6, on 28 septembrie 2013 - 09:22, said:

Vroiam sa o sar cu monta pe una din caprite pentru a avea lapte permanent ... intentionam asa un fel de rotatie, astfel ca din trei capre una sa livreze lapte cand celelalte se ocupa cu noua generatie ... exista vre-o metoda la indemana crescatorului biban ?
Nici macar la indemana celui profesionist. Caprele au o evolutie sezoniera a ciclului de reproductie, a debutului lactatiei si a intarcarii. Nu e ca la vaca, sa se poata pozitiona fatarile si intarcarile tot timpul anului.

Dar ai putea sa faci altfel: una din ele s-o montezi foarte devreme (pe la inceput de Septembrie), iar alta s-o montezi foarte tarziu (Dec.-Ian.). In felul acesta vei acoperi o parte din perioada intarcata a uneia, cu lactatia alteia. Nu vei putea s-o acoperi cu totul, dar perioada in care vei fi total descoperit va fi mai scurta.

Uite aici, pentru matale (si pentru altii care pricep engleza):

Attached File  Goat Reproduction.pdf   1.2MB   53 downloads

Quote

Cum sa le fac pe rasfatatele astea sa manance tarate ?... pufnesc si stranuta si nici nu vor sa se atinga de ele.
Le presari niste sare deasupra si le umezesti un pic (sa nu mai fie asa prafoase, sa faca un pic de bulgari). Atentie: nu uzi decat atat cat mananca intr-o zi, ca altfel se mucegaiesc.
Sau le toci niste dovleci (cu sata^rul, pe tocator, in cubulete) si ii amesteci cu taratele.

#5146
tipitip69

tipitip69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.05.2007

View Postmarconi1967, on 13 iulie 2013 - 13:26, said:

Buna ziua,imi poate da cineva informatii despre capre de carne,am incercat sa contactez Asociatia "Caprirom",dar fara rezultat! Am fost  in Spania,Franta, Germania si am vazut niste ferme de capre care aveau si o parte din efectiv capre de carne.Credeti ca e o idee buna o ferma de capre de carne in Romania,stiind ca romanii nu sunt consumatori mari de carne de capra?


sunt sigur ca asociatia v-ar fi ajutat daca le-ati fi facut o vizita.
despre infiintarea unei ferme in cazul dvs. -sporirea productiei de carne, tehnologii de crestere si ingrasare a iezilor,elemente de eficienta economica a ingrasarii iezilor nu se poate sta de vorba pe mail.

#5147
CosminPaiu

CosminPaiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.07.2013
Domnule Horia dispun de furaje ca : porumb , srot de fl.soarelui,srot de soia, carbonat de calciu,fosfat monocalcic , premix, faina de peste dar cred ca nu e cazul si cam atat. Va multumesc si va doresc o zi buna.

#5148
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Tain: 500-800 g / zi (vara mai putin, iarna mai mult), impartit in doua mese (dimineata si seara): 30-35% sroturi (poate sa fie numai srot de floare), 62-57% amestec de cereale (porumbul poate sa fie macinat cu tot cu stiulete, in general macinarea se face sub forma de uruiala grosiera - cca. 3-4 mm, NU sub forma de faina), 5% calciu (carbonat, fosfat etc. amestec), 3% sare grunjoasa.

Pe langa acestea, furajele fibroase (fan, frunzare, masa verde, resturi vegetale, dovleci etc.) trebuie sa fie administrate la discretie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate