Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Noua OFERTA cu 2, 12, 24Mbps

- - - - -
  • Please log in to reply
674 replies to this topic

#19
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
UPC era singurul operator care avea la telefonie tariful/minut exprimat in lei.
S-a scumpit si acela? :huh:

#20
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Vai, cat m-as bucura ca tarifele astea sa fie pentru toti abonatii ca sa pot rezilia. Aveam contract pana in iarna cu ei dar a venit RDS-ul pe la mine intre timp si nu am avut cum sa plec de la UPC ca inca aveam contract.

Edited by MasterC, 11 May 2009 - 15:00.


#21
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 MasterC, on May 11 2009, 16:00, said:

Vai, cat m-as bucura ca tarifele astea sa fie pentru toti abonatii ca sa pot rezilia. Aveam contract pana in iarna cu ei dar a venit RDS-ul pe la mine intre timp si nu am avut cum sa plec de la UPC ca inca aveam contract.
Daca ai minim 8 luni de la semnarea contractului poti sa reziliezi fara taxa.

#22
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

 morpheusdj, on May 11 2009, 15:19, said:

Nu ma incanta cresterea preturilor, absolut gratuita.

Totusi, daca serviciul internet large e acum 60 de lei fara TVA (atat costa inainte, dar cu TVA), asta inseamna ca de acum va costa aproximativ 70 de lei, ceea nu mi se pare o treaba prea grozava, mai ales ca e plin de limitari.

Am senzatia ca fac pe dracu in patru si ma mut la RDS, unde n-am limitari, chiar cu seriviciul lor de cablu amarat. Eventual, renunt la netul UPC si ramand doar la cablu, sa vad ce si cum fac.

Auzi, tu nu stii sa citesti? 52 lei FARA TVA, adica ca. 62 de lei CU TVA. Greu Marie sa citesti si sa calculezi in ziua de astazi  <_<

Attached Files


Edited by Skoopman, 11 May 2009 - 15:11.


#23
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Intrebarea ramane, abonatii vechi cand o sa profite de aceea marire? Trebuie sa incheiam inca un contract cu ei? E valabil numai pentru abonamentele noi?

#24
europarlamentar

europarlamentar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2009
Eu cred ca o crestere a tarifelor nu este binevenita acum, cu atat mai putin menita a atrage cleinti noi si mai ales fostii clienti pe care UPC vrea sa-i recucereasca. Si modul in care o face e cam evaziv. Mareste vitezele, ca oricum nu conteaza pentru ca limiteaza si aplicam pretul in lei si scris mai mic fara TVA dupa ce s-au laudat cu tarifele in lei pe care le practica.
E de inteles au mai dat cativa megi au mai adaugat cativa lei la pretul internetului dar de ce au marit preturile la TV si telefonie pentru ca la astea n-au dat nimic? Cred ca vor trece si clientii vechi pe oferta actuala, ar fi mult mai in castig UPC-ul.
Oferta actuala la modul in care este scrisa si facuta are un efect psiho clar. Observ ca unii nu au mai fost atenti la faza cu fara TVA.  ;)

Edited by europarlamentar, 11 May 2009 - 17:10.


#25
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

 Skoopman, on May 11 2009, 16:10, said:

Auzi, tu nu stii sa citesti? 52 lei FARA TVA, adica ca. 62 de lei CU TVA. Greu Marie sa citesti si sa calculezi in ziua de astazi  <_<
Am sunat la 872 si am aflat vestile proaste:
1) oferta se adreseaza noilor clienti
2) clientii vechi vor trebui sa semneze un act aditional si sa treaca pe noile viteze de net doar daca au min. 6 luni pe actualul abonament....
Deci eu care mi-am schimbat ab. din Large in Large DVR nu voi putea beneficia :(

Daca aflati ceva.. va rog postati..

Merci

#26
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Aha... presupun că addendum-ul implică o prelungire cu încă 2 ani a contractului....

#27
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

 rogerlecoco, on May 11 2009, 18:50, said:

Am sunat la 872 si am aflat vestile proaste:
1) oferta se adreseaza noilor clienti
2) clientii vechi vor trebui sa semneze un act aditional si sa treaca pe noile viteze de net doar daca au min. 6 luni pe actualul abonament....
Deci eu care mi-am schimbat ab. din Large in Large DVR nu voi putea beneficia :(

Daca aflati ceva.. va rog postati..

Merci

Se poate orice daca dai de cine trebuie  ^_^

#28
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007
O noua bomba a la upc. De fapt, cam tot ce fac ei e pe ascuns. Limitari ascunse, mariri de preturi ascunse, dar facute cu mare talent...La prima vedere parca nu-ti vine sa crezi ca pretul e cu 8lei mai mic iar viteza creste cu 4mbps down si 2mbps in plus la upp. Si totusi, e doar o iluzie optica...de fapt totul e ca inainte, cu cativa lei in plus..

#29
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Este posibil ca in urmatoarele luni, UPC sa forteze trecerea userilor de pe vechile abonamente la net pe actualele abonamente prin utilizarea unor limitari mult mai severe pentru vechiile abonamente.

#30
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Am inteles de la o cunostinta bine informata ca nu trec automat vechii abonati pe noile viteze deoarece din cauza schimbarii de tarif poti rezilia pe loc contractul actual, asa ca daca nu ceri, ramai bine merci cu vechile viteze, care nici nu se mai regasesc in noua oferta.
Deci, ura si la...sedii !

Edited by mival, 12 May 2009 - 06:18.


#31
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Trecerea la noua oferta se face la cerere si se semneaza act aditional pe minim un an.
Daca clientul are mai multe servicii de la UPC dar vrea de exemplu doar internet de 12Mbps, fara TV, va fi obligat sa semneze pentru toate servciile prelungirea.
Daca clientul a facut contract pe 2 ani, au trecut minim 6 luni de contract, actul aditional semnat pentru noua oferta va fi obligatoriu pentru timpul ramas din contractul initial dar nu mai putin de un an.
Sursa: RC de la UPC.

 razzvann93, on May 11 2009, 22:03, said:

O noua bomba a la upc. De fapt, cam tot ce fac ei e pe ascuns. Limitari ascunse, mariri de preturi ascunse, dar facute cu mare talent...La prima vedere parca nu-ti vine sa crezi ca pretul e cu 8lei mai mic iar viteza creste cu 4mbps down si 2mbps in plus la upp. Si totusi, e doar o iluzie optica...de fapt totul e ca inainte, cu cativa lei in plus..
Asa e.

Edited by Farrell, 12 May 2009 - 06:57.


#32
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
Parerea mea e ca abonamentul de 24Mbps merita doar daca in orele de varf, cand traficul e mare (orele 16-23), UPC lasa macar 10Mbps banda pentru torenti si dc. Iar la abonamentul de 12 sa lase 5Mbps. Zic eu ca-i corect asa si userii ar fi ceva mai fericiti si fara artificii cu Halite sau Deluge.

#33
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003

 _darthmaul, on May 12 2009, 10:42, said:

Parerea mea e ca abonamentul de 24Mbps merita doar daca in orele de varf, cand traficul e mare (orele 16-23), UPC lasa macar 10Mbps banda pentru torenti si dc. Iar la abonamentul de 12 sa lase 5Mbps. Zic eu ca-i corect asa si userii ar fi ceva mai fericiti si fara artificii cu Halite sau Deluge.
  
Chestia asta puteau s-o faca lejer si pana acum. Ti se pare o crestere care sa se simta, de la 20 la 24 sau mai ales de la 10 la 12 ?
Astea sunt niste frectii, cresteri adevarate erau la 30 sau chiar mai mult. Nu sunt decat incercari disperate de pastrare a vechilor clienti, ca de migrare de la altii si-au luat gandul de mult.

Poate introducerea HD-ului sa-i mai revitalizeze, dar pe criza asta....!

#34
CoolZone

CoolZone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 07.05.2005
O oferta cat se poate de proasta, pe timp de criza. Macar ar fi putut lasa aceleasi preturi.

#35
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Mie unul nu mi se pare corect ca aceste oferte, mai ales cu abonamentele noi la jumatate de pret timp de 6 luni nu se aplica si in cazul unei reinnoiri a abonamentului vechi.

Eu unul o sa renunt la UPC

#36
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003

 CoolZone, on May 12 2009, 12:33, said:

O oferta cat se poate de proasta, pe timp de criza. Macar ar fi putut lasa aceleasi preturi.


Ai dreptate, orice crestere de pret, mai ales in vremurile astea, chiar si cu valorile mici de acum produce la romani efectul contrar. La "cresterile" astea de viteza puteau pastra preturile. Deja am cunostinte care au spus ca nu vor pleca, dar vor regresa la viteze mai mici pentru incadrarea in "buget"!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate